19.06.2019 Ostatnia aktualizacja 20:02, 19.06.2019

Władze powiatu skarżyskiego uczciły 75. rocznicę poświęcenia Wojennego Cmentarza Partyzanckiego AK Podobwodu „Morwa”

Autor:
Jolanta Jagiełło (Starostwo Powiatowe), Foto: Zbyszek Biber
Opublikowano: 20 Maj 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

Przedstawiciele samorządu powiatu skarżyskiego – starosta Artur Berus, przewodniczący rady Jacek Jeżyk i radna Renata Bilska wraz z pocztem sztandarowym powiatu wzięli udział w Mszy Św. Polowej z okazji 75. Rocznicy Poświęcenia Wojennego Cmentarza Partyzanckiego Armii Krajowej Podobwodu „Morwa”, która odbyła się w niedzielne popołudnie 19 maja 2019 r. w Górze Skarbowej.

Samorządowcy wspólnie z przybyłymi delegacjami oraz mieszkańcami miasta i powiatu złożyli kwiaty przed upamiętniającym poległych kamieniem z tablicą, na której widnieje napis - „NIECH NAS TE KRZYŻE – POMNIKI ŻOŁNIERZY, CMENTARZE – NASZEJ ZIEMI BLIZNY, TAK JAK Z KARTEK KSIĄŻEK UCZĄ HISTORII OJCZYZNY”. Organizatorami uroczystości byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej "Inspektorat" w Skarżysku-Kamiennej oraz Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej w Skarżysku-Kamiennej.

Cmentarz Partyzancki żołnierzy AK jest unikalną nekropolią z okresu II wojny światowej. Powstał w sierpniu 1943 r., kiedy pochowano tu 5 poległych żołnierzy ze zgrupowania majora Jana Piwnika „Ponurego”. W czasie okupacji niemieckiej opiekę nad cmentarzem sprawowali żołnierze AK z placówki Pogorzałe dowodzonej przez ppor. Stefana Bilskiego ps. „Buczyński” i placówki Skarżysko-Książęce dowodzonej przez sierż. Bronisława Gładzika ps. „Chmura”. Uroczyste poświęcenie cmentarza odbyło się w dzień Zielonych Świątek 1944 r. w asyście pododdziałów z okolicznych placówek. Poświęcenia dokonał ks. Antoni Pałęga ps. „Ager”. Cmentarz jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy z oddziałów „Ponurego”, „Szarego”, „Mariańskiego”, Jurka” i Podobwodu AK „Morwa”. Pochowany został tu dowódca placówki Skarżysko-Książęce Bronisław Gładzik wraz ze swoimi żołnierzami poległymi latem 1944 roku.

Na Cmentarzu znajduje się 37 mogił, na których tradycyjnie, w rocznicę jego poświęcenia zapalono symboliczne znicze.Tgoroczne uroczystości odbyły się przy asyście Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.


Komentarze

+2Kościelny2019-05-23 13:25#10
Dobrze czytam? Nie mylę się? 75 rocznicę poświęcenia ? To już obchodzimy rocznice święceń? ;-)
Cytuj
+2bembenek2019-05-23 09:21#9
Cytuję Mieszkaniec:
Cytuję bembenek:
Cytuję Ciekawy1:
Cytuję Do Ciekawy1:
Reprezentacja Gminy Skarżysko- fotografia 17 od dołu.

A prezydent się nie pofatygowal tylko wysłał naczelnika który w zależności od kadencji pełno funkcje naczelnika różnych wydziałów aby prace zachować?


jak kataryny
a kogo to obchodzi że go nie było?

Widocznie kogoś obchodzi i mają do tego pełne prawo , ponieważ jest on osobą publiczną , która powinna reprezentować podległy mu urząd ...

bo tobie sie tak podoba.... to jest miałkość dopiero.
bo cała reszta urzędu to jest ten gorszy sort, niegodny reprezentowania urzędu i mieszkańców
albo konig albo nikt

czepta się tramwaja i znajdźta się jakieś zajęcie życiowe
Cytuj
+4beret2019-05-22 12:21#8
Moim zdaniem ( a jestem też wyborcą i mieszkańcem gminy) to prezydent od poniedziałku do piątku powinien zajmować się pracą związaną z urzędem ( wiem reprezentowanie gminy też). Ale jeżeli są jakieś uroczystości to w urzędzie jest dużo osób, które może reprezentować gminę. Jakkolwiek wolałbym aby na bieżąco załatwiali sprawy w budynku, w którym pracują. Historia jest ważna ale niedajmy się zwariować. Co chwila są jakieś uroczystości, święcenia, sztandary. Może zróbmy tabelkę dla mieszkańców, na których imprezach zobaczą prezydenta, zastępców itp albo debatę na ten temat :) . Impreza odbyła się , sztandary były, ładne mundury i szaty liturgiczne również.
Życzę miłego dnia.
ps. info dla osoby, która pisała artykul Skarżysko Książęce piszemy bez łącznika w odróżnieniu od Skarżysko-Kamienna (chyba że oryginalnie była taka nazwa placówki).
Cytuj
0Mieszkaniec2019-05-22 09:50#7
Cytuję bembenek:
Cytuję Ciekawy1:
Cytuję Do Ciekawy1:
Reprezentacja Gminy Skarżysko- fotografia 17 od dołu.

A prezydent się nie pofatygowal tylko wysłał naczelnika który w zależności od kadencji pełno funkcje naczelnika różnych wydziałów aby prace zachować?


jak kataryny
a kogo to obchodzi że go nie było?

Widocznie kogoś obchodzi i mają do tego pełne prawo , ponieważ jest on osobą publiczną , która powinna reprezentować podległy mu urząd ...
Cytuj
-2bembenek2019-05-21 13:39#6
Cytuję Ciekawy1:
Cytuję Do Ciekawy1:
Reprezentacja Gminy Skarżysko- fotografia 17 od dołu.

A prezydent się nie pofatygowal tylko wysłał naczelnika który w zależności od kadencji pełno funkcje naczelnika różnych wydziałów aby prace zachować?


jak kataryny
a kogo to obchodzi że go nie było?
Cytuj
0Do DO Do ciekawy2019-05-21 13:28#5
Ciekawy1 pytał o delegację z Gminy to odpowiedziałem.
Cytuj
+1DO Do ciekawy2019-05-21 10:42#4
Cytuję Do Ciekawy1:
Reprezentacja Gminy Skarżysko- fotografia 17 od dołu.

cha,cha,cha ...a odkąd to jakiś tam naczelnik od nieruchomości i panienka z sekretariatu są reprezentantami gminy? no chyba,że nieruchomość symbolizuje stan, w którym permanentnie znajduje się cięgle prezydent. TAKI TO SZACUNEK DLA BOHATERÓW!!!
Cytuj
0Ciekawy12019-05-21 08:20#3
Cytuję Do Ciekawy1:
Reprezentacja Gminy Skarżysko- fotografia 17 od dołu.

A prezydent się nie pofatygowal tylko wysłał naczelnika który w zależności od kadencji pełno funkcje naczelnika różnych wydziałów aby prace zachować?
Cytuj
+2Do Ciekawy12019-05-21 07:10#2
Reprezentacja Gminy Skarżysko- fotografia 17 od dołu.
Cytuj
+3Ciekawy12019-05-20 09:42#1
A gdzie delegacja naszej Gminy? Prezydent znów nie znalazł czasu ?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Zwycięstwo Granatu z Neptunem Końskie na zako…

Opublikowano: 19.06.2019 22:02

Komentarzy: 0

Poznaliśmy "Absolwentów na szóstkę"…

Opublikowano: 19.06.2019 15:07

Komentarzy: 0

W Skarżysku powstanie restauracja McDonald’s!

Opublikowano: 19.06.2019 14:09