19.09.2019 Ostatnia aktualizacja 19:00, 18.09.2019

Po konferencji prasowej ws. przebudowy dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek Wiz.: Mat. inwestora
Opublikowano: 24 Maj 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Rusza przebudowa dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 realizowanego przez PKP S.A. Z okazji przekazania placu budowy wykonawcy modernizującemu dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej w czwartek zorganizowano specjalną konferencję prasową z udział wzięli m.in.: członek zarządu PKP S.A. - Tomasz Miszczuk, przedstawiciele wykonawcy (konsorcjum firm SKB S.A. i SKB Budownictwo sp. z o.o.) i parlamentarzyści.

- Kilkanaście minut temu przekazaliśmy dworzec wykonawcy, wobec czego stanie się on placem budowy. Jesteśmy ostatnimi,  którzy widzą ten budynek w tej formie i mam nadzieję, że w miarę szybko i w miarę planowo, czyli do końca roku 2020 dworzec zostanie odnowiony w całkiem nowej formie funkcjonalnej (...) Wiemy, że dworzec jest wizytówką miasta, ale tak naprawdę nie stanowi odosobnionego bytu - to jest brama do całego systemu transportowego, który staramy się budować. (...) Chcemy, by nasze dworce były nowoczesne - przyzwyczailiśmy się oczywiście do pewnej koncepcji, że dworzec to: poczekalnia kasa, toalety i punkt gastronomiczny, a chcemy również, by dworce funkcjonowały jakby wewnątrz społeczności, żeby stanowiły element miasta i żeby wokół nich koncentrowało się życie społeczne. Dlatego też nasze remonty i budowy nowych dworców konsultujemy z lokalnymi społecznościami i uwzględniamy różne postulaty, stąd np. jeśli chodzi o ten dworzec -  będzie on np. dopasowany do standardów TSI PRM (czyli dla ludzi o ograniczonej mobilności), a obok powstanie będzie parking "park and ride", tak żeby właśnie wpleść ten dworzec w pewien system transportowy funkcjonalny, żeby zwiększyć mobilność społeczeństwa - mówił Tomasz Miszczuk  członek zarządu PKP S.A. 


Przypomnijmy - inwestycja obejmuje przebudowę całego budynku dworca i budowę dworca tymczasowego. Gruntownie zmodernizowane zostanie również wnętrze dworca: m.in. zmieniony zostanie układ funkcjonalny budynku, zostaną zamontowane windy i wydzielone klatki schodowe. Obiekt zostanie wyposażony w monitoring, nagłośnienie oraz System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Dworzec w nowej odsłonie będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, co jest jednym z kluczowych założeń Programu Inwestycji Dworcowych.

- Zakres prac będzie bardzo duży. Wymieniamy całą konstrukcję dachu na nową, całe pokrycie dachu oraz część stropów, które nie spełniają różnych wymogów technicznych. Zainstalujemy nowe windy. Cały budynek będzie oczywiście  ze standardami PKP do obsługi osób, które mają trudności w poruszaniu się samodzielnym również dla osób niepełnosprawnych, niedowidzących. Tutaj kładziemy na to ogromny nacisk. Warto dodać, że budynek jest pod ochroną konserwatorską i tutaj też inwestor czyli PKP przywiązuję dużą dużą wagę do zachowania tych walorów historycznych, które budynek niewątpliwie ma i  w ogóle jego historia jest bardzo bogata. Odtworzymy liczne zagubione gdzieś po drodze detale historyczne, nadamy mu ten walor historyczny, który powinien mieć - mówił kierownik projektu Stanisław Bocheński.

W ramach inwestycji planowana jest również budowa parkingu P+R dla 114  samochodów ( w tym 11 miejsc dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się) oraz dla pojazdów jednośladowych. Parking wyposażony będzie w stację ładowania samochodów elektrycznych, oświetlenie i monitoring wizyjny.

Koszt inwestycji to prawie 30 mln PLN. Zakończenie prac  planowane jest na koniec 2020 roku.

Stan obecny:Tak ma wyglądać skarżyski dworzec po przebudowie z zewnątrz:


Tak będzie wyglądała iluminacja dworca PKP po modernizacji:
Tak będą wyglądały wnętrza dworca PKP po modernizacji (tzw. cicha poczekalnia i kasy biletowe):
Elewacje dworca PKP po modernizacji:
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (parter) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń (i funkcje) dworca PKP po modernizacji (parter) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (pierwsze piętro) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (drugie piętro) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (poddasze) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Zakres całego zadania inwestycyjnego przebudowa  dworca PKP i budowa parkingu - kliknij w obrazek, by powiększyć


Komentarze

+1kriskross2019-05-27 08:17#5
Cytuję Egdggg:
I pomyśleć że gdyby nie pewien prezydent nic by w tym mieście nie powstało. Chcemy pre umowę ! . Mamy to! Cieszę się że i tym razem mogłem pomóc.


uważaj bo ci pęknie
no i będziesz tak poszczekiwał jeszcze przynajmniej 4 lata :lol:
Cytuj
+6@2019-05-26 11:21#4
Do annyw86:
W niedziele, dobra zmiana chce aby się modlić a nie podróżować a tym bardziej handlować :lol:
Cytuj
+7annaw862019-05-25 14:14#3
Po co remontować , pociągów jak to mówią na lekarstwo , 4 dziennie do Warszawy , jechałam ostatnio , niedziela po południu , wszystko zamknięte , nie ma gdzie kupić wody na podróż , ciemno , strach wejść . Czy jak się wyremontuje dworzec to będzie lepiej ? będzie więcej pociągów , będzie jakieś życie na dworcu . Pamiętam czasy tz . komuny , 2 kioski , bar , wc za darmo , a nie jak teraz za 2 zł .Wydaje mi się że remont jest po to robiony żeby ktoś zarobił ,dużą kasę zarobił . Pomijając już kwestie polityczne.
Cytuj
-11Egdggg2019-05-25 07:32#2
I pomyśleć że gdyby nie pewien prezydent nic by w tym mieście nie powstało. Chcemy pre umowę ! . Mamy to! Cieszę się że i tym razem mogłem pomóc.
Cytuj
+6kalinka y2019-05-24 22:37#1
Wie moze ktos co z remontem linii skarzysko -starachowice
pociagi jezdza prawie godzine i nic nie zapowiada sie zeby remont sie skonczyl szybko
juz w marcu mialy nie jezdzic dookola a nadal jezdza a nowy rozklad jazdy nie zapowiada zadnej zmiany na lepsze . to juz bedzie pol roku opoznienia
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Koncert charytatywny dla "Kupera". …

Opublikowano: 18.09.2019 20:49

Komentarzy: 0

14 uczniów ZSTM otrzyma stypendia ufundowane …

Opublikowano: 18.09.2019 14:29

Komentarzy: 0

Drogowcy kładą warstwę ścieralną nawierzchni …

Opublikowano: 17.09.2019 20:44

Komentarzy: 3

Jerzy Materek z kampanią w Skarżysku-Kamienne…

Opublikowano: 17.09.2019 20:12

Komentarzy: 2

Nowoczesne pojazdy na torach zwiększą bezpiec…

Opublikowano: 17.09.2019 11:39

Komentarzy: 0

Kierował mimo sądowego zakazu i nie zatrzymał…

Opublikowano: 17.09.2019 10:49

Komentarzy: 0

Rezerwy Granatu z kompletem punktów. Zwycięst…

Opublikowano: 16.09.2019 22:10

Komentarzy: 0

Orlicz Suchedniów postraszył lidera, remis by…

Opublikowano: 16.09.2019 20:43

Komentarzy: 0

ALPN: 10 kolejka spotkań

Opublikowano: 16.09.2019 18:24

Komentarzy: 0

Pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych trafi…

Opublikowano: 16.09.2019 18:15

Komentarzy: 13

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.