14.10.2019 Ostatnia aktualizacja 11:21, 27.10.2019

Na Posadaju uczczono pamięć Członków Armii Krajowej z Placówki 113

Autor:
Z.B, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 30 Cze 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W niedzielę, 30 czerwca, w Skarżysku-Kamiennej odbyły się uroczystości 75. Rocznicy Wydarzeń w Dzielnicy Posadaj i Upamiętnienia Członków Placówki 113 AK. Podczas tegorocznych uroczystości wmurowano urnę z ziemią zawierającą prochy ofiar obozu koncentracyjnego w Gross-Rossen.  Organizatorami uroczystości byli : Polski Korpus Drużyn Strzeleckich oraz Światowy Związek Żołnierzy AK „Środowisko Szaraków” w Skarżysku-Kamiennej.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Starosta Skarżyski Artur Berus, Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krӧnig i Wójt Gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik.

Partnerami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Urząd Gminy w Skarżysku Kościelnym, Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna oraz Zakłady Metalowe MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej.
 
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Franciszkanów - Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej, którą celebrował Ojciec Kazimierz Głaz, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kielce. Po Mszy uczestnicy uroczystości razem z Suchedniowską Orkiestrą Dętą przeszli pod Pomnik na Posadaju. Krótki program okolicznościowy przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Majkowe.

W uroczystości udział wzięli m.in. gość honorowy  Tadeusz Sułowski, ps. Tadek, kombatant, harcerz Szarych Szeregów, służył w oddziałach Antoniego Hedy-Szarego, rodziny uczestników Placówki 113 AL, zamordowanych w niemieckich obozach śmierci, senator Jarosław Rusiecki, Alina Szwach, prezes okręgu Światowego Związku  Żołnierzy AK, kombatanci, Artur Berus, starosta skarżyski, Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta, Jacek Bryzik, wójt gminy Skarżysko Kościelne,  Monika Mączyńska, sekretarz gminy Skarżysko Kościelne, przedstawiciele Nadleśnictwa Skarżysko, mieszkańcy osiedla Posadaj i okolic.

Po części artystycznej w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej w Majkowie, Leszek Steć przywitał wszystkich zebranych gości. Podkreślał, że czynione są starania, aby nazwiska wszystkich aresztowanych i zamordowanych umieścić na pamiątkowej tablicy, na razie wszystko jest weryfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Odsłonięcie takiej tablicy planowane jest w przyszył roku. 

- Z miejsca gdzie były gromadzone prochy dyrekcja muzeum w Gross-Rosen przekazała nam garść tej ziemi, którą umieściliśmy w urnie. Urnę umieściliśmy w ziemi, która upamiętnia ludzi, którzy poświęcili życie dla naszej Ojczyzny - podkreślał Leszek Steć. 

- Wspominając wydarzenia tamtych dni chciało by się zawołać za św. pamięci Inką - Polsko, Ojczyzno Moja, powiedz dzieciom, wnukom, żeśmy się zachowali  jak trzeba, że bronimy pamięci tych, którzy oddawali swoje życie za niepodległość, za wolność naszej Ojczyzny - mówił ojciec Kazimierz Głaz.

Na zakończenie uroczystość przedstawiciele  samorządów, kombatanci, przedstawiciele organizacji patriotycznych, instytucji i firm, Nadleśnictwa Skarżysko, uczniowie Szkoły Podstawowej w Majkowie oraz rodziny ofiar złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci. 


Komentarze

0piotruś2019-07-08 12:38#7
Ale z tą salwa armatnią to niewypał...armata nie z tej epoki...trzeba było z MOB armatę lepiej by pasowała do uroczystości...
Cytuj
0kingula2019-07-04 15:04#6
[quote name="Elwirka" My mieszkańcy tej dzielnicy jeszcze pamiętamy tych bohaterów ,mieszkańców Posadaja ,ale już z przekazów rodzinnych i dlatego aby zachować pamięć bohaterów, tablica z ich nazwiskami ,wydaje niezbędna.Jest to prawda historyczna ,która będzie przekazywana naszym następcom.
Pytanie dotyczące tablicy z nazwiskami...co wspólnego ma leśniczy Szafer z Placówka AK 113 Posadaj? We wszelkich znanych mi opracowaniach Kazimierz Szafer jest wymieniany jako dowódca jednego z dwóch plutonu AK w Majkowie.
Cytuj
+1handzia552019-07-02 15:51#5
Piękna uroczystość tylko jakoś tak słabo nagłośniona. Sporo osób dowiedziało się już po fakcie. Szkoda, wielka szkoda. Czy to tak trudno rozkleić plakaty w mieście?
Cytuj
+1Esmeralda2019-07-02 08:54#4
Brawo ,brawo , dziękujemy.
Piękna uroczystość a jeszcze piękniejsza pamięć o poległych mieszkańcach ,,Posadaja,,.
No cóż niektórzy co nie mają nic do powiedzenia ,nie mówiąc że nic do zrobienia,zawsze znajdą jakiś mały kamyczek ,aby nim uderzyć.. Ciekawa jestem jakie są zasługi tej osoby dla naszego miasta i jej mieszkańców
Cytuj
0Społecznik2019-07-01 22:40#3
Do s.raczki.
Może więcej szczegółów.
Kto jest dowódcą PDS który podobno wywalił L.Stecia?!
Co w tym Złego że były członek PZPR organizuje tego typu uroczystości?!
Dlaczego na tej uroczystości zabrakło "piewców" z prawa i sprawiedliwości, usadowionych na synekurach Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach?!
Cytuj
-2Elwirka2019-06-30 22:24#2
Najłatwiej usiąść i krytykować,może zadajmy sobie pytanie co my zrobiliśmy dla naszego miasta, w jaki sposób zamierzamy zachować pamięć tych , pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.I to właśnie m.in robią te stowarzyszenia.Proszę przyjechać i zobaczyć ile pracy i wysiłku zostało włożone ,aby odnowić to miejsce.Codziennie przejeżdżałam tą ulicą i widziałam młodych i starszych ciężko pracujących m.in .układaniu kostki przy pomniku . My mieszkańcy tej dzielnicy jeszcze pamiętamy tych bohaterów ,mieszkańców Posadaja ,ale już z przekazów rodzinnych i dlatego aby zachować pamięć bohaterów, tablica z ich nazwiskami ,wydaje niezbędna.
Jest to prawda historyczna ,która będzie przekazywana naszym następcom.
Cytuj
+4szaraczka2019-06-30 19:11#1
Fajne wydarzenie ale ten Steć to w końcu w jakiej organizacji jest? Zaczynał od PZPR teraz złapał się za strzelców. Wywalili go z Polskich Drużyn Strzeleckich z tą jego 13-tą drużyną strzelców, tak że nawet dowódca PDS pisał do Starosty Berusa pismo że nie ma z nimi nic wspólnego, to teraz jakiś Korpus założył.... Uważać komu się powierza organizację takich ważnych wydarzeń....
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Cezar z pucharem ligi ATP

Opublikowano: 13.10.2019 20:56

Komentarzy: 0

Wybory 2019: Wyniki (uakt. II)

Opublikowano: 13.10.2019 20:38

Komentarzy: 1

Ważne zwycięstwo Granatu w Połańcu

Opublikowano: 13.10.2019 18:27

Komentarzy: 0

W zalewie Rejów odnaleziono ciało mężczyzny

Opublikowano: 13.10.2019 15:39

Komentarzy: 0

Uderzył w betonową barierę ochronną

Opublikowano: 13.10.2019 00:52

Komentarzy: 0

„Skarżyskie spotkania z historią 2019” - kon…

Opublikowano: 12.10.2019 20:28

Komentarzy: 1

Remis rezerw Granatu ze Spartą Strawczynek

Opublikowano: 12.10.2019 18:59

Komentarzy: 0

Powiatowy Marszobieg Jesienny z alpakami w t…

Opublikowano: 12.10.2019 17:44

Komentarzy: 2

Ślubowanie uczniów klas pierwszych w Państwow…

Opublikowano: 11.10.2019 20:28

Komentarzy: 0

"Noc naukowców" w Muzeum im. Orła B…

Opublikowano: 11.10.2019 20:14

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +