14.10.2019 Ostatnia aktualizacja 11:21, 27.10.2019

Jest projekt uchwały ws. bonifikaty od opłaty przekształceniowej

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 01 Lip 2019
Oceń:
3.6666666666667 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa przekształcająca użytkowanie wieczyste gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe we własność. Wspomniane przekształcenie jest odpłatne i wynosi 20-krotność dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste. Opłatę przekształceniową właściciele mogą wnosić w 20 (rocznych) ratach, lub jednorazowo. W tym drugim przypadku właściciele mogą skorzystać w bonifikaty - choć (przynajmniej na razie) nie wszyscy... 

Dotychczasowi właściciele mieszkań położonych w budynkach, w których więcej niż połowę stanowią lokale mieszkalne oraz domów jednorodzinnych położonych na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym, stali się właścicielami i odpowiednio współwłaścicielami tych gruntów z mocy prawa. Zgodnie z ww. ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, skutek uwłaszczenia nastąpił bez konieczności podjęcia jakichkolwiek działań ze strony właścicieli takich lokali czy domów.

Dokumentem potwierdzającym przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie zaświadczenie wydawane przez odpowiednie organy administracji publicznej. Zaświadczenie będzie stanowiło podstawę ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej w miejsce dotychczasowego prawa użytkowania wieczystego.

1 stycznia 2019 r. dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego została zastąpiona opłatą przekształceniową, a wysokość wspomnianej opłaty jest równa dotychczasowej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłatę przekształceniową właściciele mogą wnosić w 20 (rocznych) ratach, lub jednorazowo. W tym drugim przypadku właściciele mogą skorzystać z systemu bonifikat. Jeśli jednak chcemy skorzystać z opcji płatności jednorazowej - z uzyskaniem bonifikaty, kluczowe znaczenie będzie miało to, czyje grunty oddane w użytkowanie wieczyste zostały przekształcone na mocy ustawy.

W przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikaty dotyczące w własności gruntów związanych z lokalami mieszkalnymi i domami ujęto w ustawie - ich wysokość jest uzależniona od obowiązku wniesienia jednorazowo całej opłaty za 20 lat oraz ostatecznego terminu jej wniesienia, a wynosi odpowiednio:
- 60 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
- 50 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
- 40 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
- 30 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
- 20 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
- 10 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.

W przypadku gruntów miejskich bonifikata może być ustalona w drodze uchwały Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Pomimo apeli ze strony mieszkańców miasta o uregulowanie tej kwestii do tej pory nie pojawiła się żadna oficjalna inicjatywa uchwałodawcza ze strony prezydenta, czy koalicji większościowej. Proces uregulowania tej ważnej dla mieszkańców kwestii postanowili więc zainicjować radni opozycyjni, o czym poinformowali podczas zwołanej dzisiaj konferencji prasowej.

- Dzisiaj do Przewodniczącego Rady złożony został przygotowany przez nas projekt uchwały, w którym system bonifikat w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności zaproponowano na poziomie identycznym jak w przypadku regulacji ustawowych dot. gruntów Skarbu Państwa. Chcielibyśmy w ten sposób ujednolicić sytuację prawną dotychczasowych użytkowników wieczystych gruntów: Gminy Skarżysko-Kamienna i Skarbu Państwa, ale oczywiście jesteśmy otwarci na dyskusję w gronie Rady o wysokości bonifikat - powiedział radny Konrad Wikarjusz, jeden z projektodawców.

- Warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Jakiś czas temu media informowały o tym, że prezydent analizuje możliwości wdrożenia w Skarżysku systemu bonifikat w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności i że są brane pod uwagę różne opcje tego systemu. Tyle, że od 1 stycznia już trochę czasu minęło, a ważne jest, by jednak otwarcie podjąć ten temat i grupa 10 radnych go podjęła - dodał radny Mariusz Bodo.

Biorąc pod uwagę dosyć spore bezrobocie w naszym mieście, co w sposób bezpośredni przekłada się również na zasobność portfeli mieszkańców miasta proponujemy, aby wysokość bonifikaty w opłacie przekształceniowej wynosiła 60% w pierwszym roku i spadała o 10 punktów procentowych w kolejnych latach - dodał radny Piotr Brzeziński.

Sprawa jest ważna dla mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, bo powierzchnia gruntów gminy, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste, spełniające kryteria ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności to 521 734 m2 (powierzchnia ta obejmuje działki pod domami jednorodzinnymi i działki, na których Spółdzielnia Mieszkaniowa wybudowała budynki mieszkalne wielorodzinne - w powierzchni tej nie uwzględniono działek stanowiących współwłasność gminy i osób fizycznych). Budżet miasta rocznie z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste ww. gruntów (poprzedniczki opłaty przekształceniowej) zasilała kwota ok. 700 tys. PLN  (największym płatnikiem była Spółdzielnia Mieszkaniowa - opłata w wysokości ok. 430 tys. PLN).

Projektem uchwały Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej zajmie się podczas najbliższej sesji.


Komentarze

+3gromek2019-07-04 13:19#3
Cytuję mieszkaniec:
Cytuję bezogródek:
Dobrze jest gdy ponad podziałami politycznymi robią coś dla mieszkańców miasta Skarżyska.Brawo i tylko pogratulować postawy.Dzięki.

BRAWO, że Radni się tym zajęli,skoro prezydent nie potrafił!

Bravo dla złotoustego inteligenta za ciętą ripostę :-*
Cytuj
+7mieszkaniec2019-07-03 13:44#2
Cytuję bezogródek:
Dobrze jest gdy ponad podziałami politycznymi robią coś dla mieszkańców miasta Skarżyska.Brawo i tylko pogratulować postawy.Dzięki.

BRAWO, że Radni się tym zajęli,skoro prezydent nie potrafił!
Cytuj
+6bezogródek2019-07-02 13:35#1
Dobrze jest gdy ponad podziałami politycznymi robią coś dla mieszkańców miasta Skarżyska.Brawo i tylko pogratulować postawy.Dzięki.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Cezar z pucharem ligi ATP

Opublikowano: 13.10.2019 20:56

Komentarzy: 0

Wybory 2019: Wyniki (uakt. II)

Opublikowano: 13.10.2019 20:38

Komentarzy: 1

Ważne zwycięstwo Granatu w Połańcu

Opublikowano: 13.10.2019 18:27

Komentarzy: 0

W zalewie Rejów odnaleziono ciało mężczyzny

Opublikowano: 13.10.2019 15:39

Komentarzy: 0

Uderzył w betonową barierę ochronną

Opublikowano: 13.10.2019 00:52

Komentarzy: 0

„Skarżyskie spotkania z historią 2019” - kon…

Opublikowano: 12.10.2019 20:28

Komentarzy: 1

Remis rezerw Granatu ze Spartą Strawczynek

Opublikowano: 12.10.2019 18:59

Komentarzy: 0

Powiatowy Marszobieg Jesienny z alpakami w t…

Opublikowano: 12.10.2019 17:44

Komentarzy: 2

Ślubowanie uczniów klas pierwszych w Państwow…

Opublikowano: 11.10.2019 20:28

Komentarzy: 0

"Noc naukowców" w Muzeum im. Orła B…

Opublikowano: 11.10.2019 20:14

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +