21.09.2019 Ostatnia aktualizacja 18:07, 20.09.2019

„Świętokrzyskie klimaty w rzeźbie ludowej” - wernisaż wystawy Andrzeja Kozłowskiego

Autor:
Z.B, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 12 Lip 2019
Oceń:
1 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

W Nowej Galerii Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbył się wernisaż wystawy Andrzeja Kozłowskiego „Świętokrzyskie klimaty w rzeźbie ludowej”. Podczas wernisażu artysta opowiadał o swoim warsztacie rzeźbiarskim, chętni mogli spróbować swoich umiejętności rzeźbiarskich pod czujnym okiem twórcy. Wystawę będzie można oglądać do 25 sierpnia 2019 r. 

Wernisaż rozpoczął się od występu dwóch flecistek Katarzyny Borek i Kingi Białek. Później Halina Wężyk przedstawiła bohatera spotkania Andrzej Kozłowskiego.

- Patrząc na dzisiejszą wystawę, spoglądając na każdą z tych prac możemy poczuć tą wielką i ogromną pasję jaką w sobie nosi, to wielkie serce, które przekłada na tworzenie prac, które macie państwo możliwość dzisiaj obejrzeć. Jak sam mówi każda praca ma swoją historię -podkreślała Halina Wężyk. 

Za dotychczasową pracę Andrzej Kozłowski otrzymał podziękowania od Katarzyny Michnowskiej-Małek, dyrektor MCK. 

- Bardzo dziękuje pani dyrektor za to, że przygarnęła mnie i moją twórczość do Miejskiego Centrum Kultury. Dziękuje wszystkim, którzy zechcieli przyjść. Szczególnie dziękuje Halince Wężyk, która jest aniołem wszystkich twórców działających z SKART-cie. Dziękuje pracownikom MCK, którzy z wielkim poświęceniem pomogli zorganizować tą wystawę - mówił Andrzej Kozłowski. 

- Moja przygoda z rzeźbą zaczęła się w 1970 roku, wynikło to z rodzinnych historii jak śmierć rodziców, jest to przykre, ale żeby odreagować, dalej żyć i funkcjonować zacząłem rzeźbić. Dzięki temu powstawały moje rzeźby. Najpierw wzorowałem się na innych twórcach. Moje prace mają podłoże rodzinne, Robiłem rzeźby mamy, ojca, te pracę są nawet na wystawie. Ta twórczość zaczęła procentować, zaczęły się wkradać wątki związane z regionem. Wszystko to co w sercu jest starałem się przekazać plastycznie czy w formie przestrzennej czy płaskiej na desce - mówił Andrzej Kozłowski. 

- Najpiękniejsze jest dawać ludziom radość, jeżeli ja wyrzeźbię coś i widzę, że ludzie się cieszą, każdy coś odkrywa, to jest najlepsze co może być - zaznaczał. 

Każdy z odwiedzających wystawę mógł spróbować własnych sił na mini warsztacie i pod okiem pana Andrzeja wziąć dłuto do ręki i wyrzeźbić coś w desce. 


Andrzej Kozłowski - twórca ludowy, rzeźbiarz, pochodzący z regionu świętokrzyskiego. Ze sztuką ludową związany od 17.roku życia. Po śmierci rodziców wykonał swoją pierwszą pracę - drewniany krzyżyk. W późniejszym życiu tworzenie było dla niego swoistym lekarstwem na smutek albo też wyrażeniem szczęśliwych chwil. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego prowadził Szkółkę Rzeźbiarską. Od 1995 r. członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Andrzej Kozłowski za swoją twórczość i działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ważniejsze z nich to m.in.: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, tytuł Przyjaciela Radia Kielce, wyróżnienie „Jawor - u źródeł kultury”, Nagroda Władysława Orkana za ocalanie kultury ludowej, tytuł Skarżyszczanina Roku, Nagroda Powiatowe Dęby, Świętokrzyska Nagroda Kultury. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich: w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum w Iłży, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Historii Spółdzielczości w Warszawie, Izby Regionalnej WDK w Kielcach. Prace artysty znajdują się również w zbiorach Muzeum w Chorwacji, w Centrum Promocji Polskiej w Brukseli oraz licznych zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Swoją wiedzą i umiejętnościami chętnie dzieli się z innymi podczas organizowanych warsztatów. Swoją twórczość ludową traktuje bardzo poważnie. To Jego życie i pasja...
 Komentarze

+1panna Joanna2019-07-13 13:24#1
Zobaczyć pępek Pani dyrektor MCK: bezcenne.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Queen Symfonicznie już 29 września w MCK

Opublikowano: 20.09.2019 18:57

Komentarzy: 1

Jubileusz Złotych Godów w Łącznej

Opublikowano: 20.09.2019 18:18

Komentarzy: 0

Rajd rowerowy szlakiem miejsc pamięci w gmini…

Opublikowano: 20.09.2019 18:16

Komentarzy: 0

Seniorzy nie dali się oszustom

Opublikowano: 20.09.2019 12:24

Komentarzy: 0

Z ponad 3 promilami za kierownicą

Opublikowano: 20.09.2019 12:11

Komentarzy: 0

Ranking liderów inwestycji samorządowych …

Opublikowano: 20.09.2019 07:21

Komentarzy: 4

Posiadał amfetaminę, posiadł i problemy

Opublikowano: 20.09.2019 06:58

Komentarzy: 0

"Młoda krew ratuje życie " - akcja …

Opublikowano: 19.09.2019 15:56

Komentarzy: 1

Mesko wyprodukuje pociski rakietowe Feniks dl…

Opublikowano: 19.09.2019 13:44

Komentarzy: 9

Koncert charytatywny dla "Kupera". …

Opublikowano: 18.09.2019 20:49

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.