18.08.2019 Ostatnia aktualizacja 09:15, 17.08.2019

Segregacja pod kontrolą

Autor:
Izabela Szwagierek (UM)
Opublikowano: 05 Sie 2019
Oceń:
2.6666666666667 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W sierpniu w miasto wyruszy specjalny zespół kontrolujący, czy mieszkańcy, którzy zadeklarowali segregację odpadów komunalnych, prowadzą ją prawidłowo oraz czy przy posesjach wielorodzinnych znajduje się komplet odpowiednich pojemników. Wcześniej do skarżyszczan trafiały broszury przypominające zasady selektywnej zbiórki odpadów.

W skład zespołu kontrolującego wejdą pracownicy Urzędu Miasta, którzy będą posiadali imienne upoważnienie, udzielone przez prezydenta miasta. Celem ich pracy będzie sprawdzenie zawartości pojemników na odpady zmieszane oraz pojemników lub worków na śmieci posegregowane pod kątem prawidłowości gromadzonych odpadów i jej zgodności z zadeklarowaną przez mieszkańców segregacją.
 
Każda kontrola będzie prowadzona w obecności właściciela, zarządu lub zarządcy nieruchomości i zakończy się sporządzeniem protokołu. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali segregację, jednak nie dopełniają tego obowiązku, będą musieli liczyć się z koniecznością zmiany stawki za odbiór odpadów.

 


Komentarze

+12Ksiądz Robak2019-08-07 23:01#13
To ja zapraszam szanowną komisję do siebie. Sprawdzcie czy w żółtym worku z metalami i tworzywem nie ma przypadkiem tekturowego środka od papieru toaletowego. Jak wysypiecie i sprawdzicie to z radością posprzątacie :) Przykładowo kiedyś "gabaryty'' zabierała zwykła ciężarówka. Wersalki, szafki, opony, telewizory wrzucali na pakę i tyle. Ostatnio (2-3) razy przyjechała zwykła śmieciara która zgniata lub mieli śmieci. Chłopy na siłe wciskali do niej telewizory, szafki itp. Szafkę którą wystawiłem również oczywiście wrzucili. Śmieciara warczała, pociła sie, podskakiwała aż w końcu z tego wysiłku wypluła drzwiczki szafki, facet ledwo się zdążył uchylić...to tylko przykład. Czy tak zmielone, zprasowane gabaryty ktoś później posegreguje na wysypisku...wątpie. Widok śmieciarki zabierającej jednego dnia śmieci posegregowanych plus innych które ktoś tam dorzucił też nie jest obcy. Segregacja ok. ale pod warunkiem że później odbiorca będzie przestrzegał zasad z tym związanych. Tak to tylko naciąganie mieszkańców na koszty. Może zamiast wydawać kase na jakieś sztuczne komisje to lepiej np. wyremontować drogi. Ulica Główna dziura na dziurze, brak chodnika, woda po deszczu płynie całą szerokością. Ul.Tysiąclecia w dół koło Ruchu, mulda na muldzie, głową można dziurę w dachu wybić jadąc tamtędy. Ul. Piłsudskiego w dół koło Mickiewicza, to samo mulda na muldzie. Wczoraj starszy Pan wywrócił się tam na rowerze. Rozbita głowa, przecięty łuk brwiowy, zakrwawiona twarz. Nikt go nie potrącił, stracił równowagę na głównej autostradzie Skarżyska. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, przyjechało pogotowie, Pana opatrzono. Zajmicie się szanowni włodarze potrzebnymi sprawami a nie komisjami w których upchacie znajomków.
Cytuj
+9monik272019-08-07 08:23#12
Cytuję gospodarz domu:
Cytuję moniak27:
altanki śmietnikowe sa za małe tak w wieżowcach jak i przy blokach.
altanki nie były budowane z myślą o segregacji odpadów do których potrzeba pojemników x3 lub x4
powinny być wybudowane lub przebudowane altanki aby pomieściły odpowiednie kosze
no i dodatkowo monitoring żeby sprawdzać czy ludzie segregują i czy obcy nie podrzucają śmieci
w blokach przy spółdzielczej za biedronką podobno któraś wspólnota skutecznie łapie podrzucaczy śmieci właśnie przez kamery

Rozwiązaniem problemu śmieciowego w mieście byłoby...DARMOWY ODBIÓR ODPADÓW OD MIESZKAŃCÓW...gdyby każdy mógł bezpłatnie wystawić pojemnik, czy też worek z odpadami przy swojej posesji, czy przy bloku, nikt nie podrzucałby śmieci innym, czy też wywoził do lasu. Może byłby to problem finansowy dla miasta, ale patrząc w dłuższej perspektywie...odpadłoby sprzątanie miasta, likwidacja dzikich wysypisk, a przede wszystkim przyjemniej by się mieszkańcom mieszkało.


gabaryty, gruz, szkło, kompost możesz ODDAWAĆ ZA DARMO cały czas!!!
każdemu mieszkańcowi na czas remontu przysługuję dodatkowy, DARMOWY pojemnik 500L
jak sam zawieziesz do punktu to nie ma limitu!!!
dlaczego więc śmieci lądują w lesie???
odpowiedź jest prosta:
1 - ludzie nie wiedzą, bo nie ma i nie było żadnych sensownych, systematycznych kampanii edukacyjnych, a nie każdy czyta portale lokalne i gazety
2 - wyrzucają pseudo przedsiębiorcy, szczególnie ci od remontów i wykończeniówek. Jakby ktoś się pochylił i na podstawie ewidencji gospodarczej sprawdził aktywnych przedsiębiorców i tych co mają zawieszoną działalność lub ją rzekomo zlikwidowali jakiś czas temu następnie ich odwiedził raz czy drugi i zapyta ł żeby pokazali umowy i rachunki za ostatnie 2 lata to i wywózka do lasu by się szybko skończyła
Cytuj
+1Miszczsegregacji2019-08-06 23:35#11
Może warto ustalić parę faktów:
1. Śmieci produkują ludzie, każdy z nas, i tak jak kupujemy wodę w butelce plastikowej to musimy pamiętać o tej butelce bo ona sama cudownie nie zniknie.
2. Za wywóz własnych śmieci każdy płaci sam i jest to zupełnie oczywiste skoro sam je zgromadził.
3. Gmina powinna zapewnić terminowy wywóz odpadów ale ich gromadzenie, kosze, altany itp. każdy zapewnia sobie sam bo to jego śmieci.
4. I najważniejsze - chcesz sortuj, nie chcesz - nie sortuj i płać więcej.
5. Osoby podrzucające śmieci, mieszające śmieci z lenistwa i niedbalstwa należy piętnować społecznie bo szkodzą nam wszystkim. To jest lokalny patriotyzm.
6. Śmiecących wytykać palcami i nie bać się o tym mówić wprost i otwarcie.
7. W ostateczności pozywać cywilnie o zapłatę.
Cytuj
+10Kk2019-08-06 22:33#10
Proponuję wysłać komisję na plac obok inkubatora, na którym miały być zbierane gabaryty. Ciekawe czy coś tam znajdą poza płotem, budką i wysoką trawą... Wkońcu ktoś musi zapłacić za dodatkowe kilogramy na wysypisku. Najważniejsze że w kasie się zgadza, tylko szkoda że nie w kasie mieszkańcow... Dlaczego w Skarżysku są pobierane opłaty za odpady segregowane i nie segregowane? skoro do sortowni k. /Końskich są wysyłane wyłącznie odpady zmieszane.
Cytuj
-5gospodarz domu2019-08-06 12:50#9
Cytuję moniak27:
altanki śmietnikowe sa za małe tak w wieżowcach jak i przy blokach.
altanki nie były budowane z myślą o segregacji odpadów do których potrzeba pojemników x3 lub x4
powinny być wybudowane lub przebudowane altanki aby pomieściły odpowiednie kosze
no i dodatkowo monitoring żeby sprawdzać czy ludzie segregują i czy obcy nie podrzucają śmieci
w blokach przy spółdzielczej za biedronką podobno któraś wspólnota skutecznie łapie podrzucaczy śmieci właśnie przez kamery

Rozwiązaniem problemu śmieciowego w mieście byłoby...DARMOWY ODBIÓR ODPADÓW OD MIESZKAŃCÓW...gdyby każdy mógł bezpłatnie wystawić pojemnik, czy też worek z odpadami przy swojej posesji, czy przy bloku, nikt nie podrzucałby śmieci innym, czy też wywoził do lasu. Może byłby to problem finansowy dla miasta, ale patrząc w dłuższej perspektywie...odpadłoby sprzątanie miasta, likwidacja dzikich wysypisk, a przede wszystkim przyjemniej by się mieszkańcom mieszkało.
Cytuj
+5moniak272019-08-06 09:44#8
altanki śmietnikowe sa za małe tak w wieżowcach jak i przy blokach.
altanki nie były budowane z myślą o segregacji odpadów do których potrzeba pojemników x3 lub x4
powinny być wybudowane lub przebudowane altanki aby pomieściły odpowiednie kosze
no i dodatkowo monitoring żeby sprawdzać czy ludzie segregują i czy obcy nie podrzucają śmieci
w blokach przy spółdzielczej za biedronką podobno któraś wspólnota skutecznie łapie podrzucaczy śmieci właśnie przez kamery
Cytuj
+9Ex2019-08-06 09:24#7
Segregacja to wielka ściema by wyrwać od ludzi pieniądze. Powinna się tym zająć prokuratura bo [edit: słownictwo] o segregacji a przyjezdza śmieciara i [edit: słownictwo] wszystko do jednego samochodu i mieli. Segregacja to kolejny ukryty podatek.
Cytuj
+10gospodarz domu2019-08-06 09:16#6
W całym tym działaniu nie chodzi o nic innego jak tylko o zwiększenie wpływów do urzędu z "opłaty śmieciowej"...pytanie z tych tzw. trudnych...w bloku mieszka
40 rodzin, 35 rodzin sortuje odpady, 5 rodzin wyrzuca do zbiorników jak popadnie...dlaczego większość ma być "ukarana" za nieróbstwo kilku osób? Nikt przecież nie będzie stał przy zsypie i obserwował kto nie przestrzega ustalonych zasad segregacji.
Cytuj
+21blokowy2019-08-06 09:15#5
Co z tego, że w śmietniku przyblokowym są opisane i kolorowe pojemniki, a nawet wisi karta z informacją co i gdzie wrzucać, jeśli mieszkańcy mają to głęboko w d.., i rzucają jak leci, nawet nie chce się wrzucić do zmieszanych jak ktoś nie segreguje, bo kosz na plastik jest bliżej i tam można walnąć wszystko, bo szkoda zrobić dwóch kroków więcej. Drugą sprawą jest ilość pojemników na plastik i papier, albo częstotliwość ich opróżniania, bo tych śmieci jest najwięcej, i nawet osoby segregujące, muszą po pewnym czasie wrzucać śmieci do innych pojemników, bo te właściwe są już pełne.
Najdziwniejszą sytuacją przy blokach nalężących do SM, a może i wspólnot też, nie wiem, jest opłata 2zł od osoby za dzierżawę tych pojemników na śmieci, i to od wielu lat, przecież np. dla dwóch bloków gdzie jest około 160 mieszkań, delikatnie licząc mieszka 300 osób, miesięcznie SM inkasuje 600zł za dzierżawę, rocznie więc 7200zł, przez 4 lata to ponad 28 tys zł!!, chyba za tę kwotę dałoby się naprawdę kupić już te pojemniki i nie płacić co miesiąc bez końca, no chyba, że chore przepisy na to nie pozwalają,(np. że właścicielem pojemników musi być firma wywożąca odpady) ale jeśli tak nie jest, to jest to albo głupota albo przekręt!!
Cytuj
+14smutna2019-08-06 08:17#4
niech najpierw przejdzie sanepid zobaczyć co się dzieje z odpadami organicznymi wywożonymi raz w tygodniu smród i robactwo!!!!!!!!!!!!
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Finałowy koncert warsztatów muzycznych "…

Opublikowano: 17.08.2019 01:25