23.10.2019 Ostatnia aktualizacja 11:21, 27.10.2019

Mesko wyprodukuje pociski rakietowe Feniks dla Sił Zbrojnych RP

Autor:
Z.B, Foto: Zbyszek Biber
Opublikowano: 19 Wrz 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W czwartek, 19 września , w siedzibie MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej gościł Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Minister wziął udział w uroczystości podpisania umowy na dostawy pocisków rakietowych o zwiększonej donośności „Feniks”, które mogą być stosowane w wyrzutniach WR-40 „Langusta”, RM-70 i BM-21.

Umowa na zakup 820 szt. pocisków rakietowych o wartości blisko 25 mln zł została podpisana między MESKO S.A. a Ministerstwem Obrony Narodowej.

W spotkaniu udział wzięli Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Witold Słowik, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Tomasz Stawiński, prezes Zarządu Mesko S.A, generał brygady Dariusz Pluta, szef inspektoratu uzbrojenia MON, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz samorządowych, Zarząd oraz pracownicy Mesko S.A, dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego.

Zanim podpisano umowy odbyła się projekcja filmu prezentującego rakiety „Feniks”. Później nastąpiło podpisanie umowy na dostawy 122mm pocisków rakietowych o zwiększonej donośności „Feniks”, umowy podpisali , generał brygady Dariusz Pluta, szef inspektoratu uzbrojenia MON i Tomasz Stawiński, prezes Zarządu Mesko S.A

- Ważne jest to, żeby polski przemysł zbrojeniowy się rozwijał. Jest to niezbędne przy procesie rozwoju Wojska Polskiego, zarówno liczebnego jak i przy procesie modernizacji wyposażenia. Przez ostatnie lata wartość kontraktów lokowanych w polskim przemyśle opiewała na kwotę 3,7 miliarda złotych . W roku ubiegłym to były 3, 6 miliarda złotych, w tym roku jest to 6,8 miliarda złotych - mówił minister Mariusz Błaszczak.

- Jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa jest właśnie rozwój liczebny wojska polskiego i wyposażanie wojska w nowoczesny sprzęt, w związku tym i rozwój przemysłu zbrojeniowego. Jest to o tyle istotne, że chodzi tu o miejsca pracy, właśnie w Polsce, tu w Skarżysku, w Mesko, ale także w innych firmach - podkreślał minister. 

- Już dziś można było usłyszeć komentarze, że przecież to jest umowa na tak małą liczbę pocisków. To jest potwierdzenie zdolności Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego Zakładów Mesko S.A do produkcji takich pocisków. To jest pierwszy etap, to jest dopiero wstęp, a ileż trzeba było przełamać barier, żeby doprowadzić to tego, żeby ta umowa była podpisana – mówił minister Błaszczak.

- Te pociski mają zasięg dwa razy dłuższy od dotychczas wykorzystywanych, a więc zostaną wzmocnione zdolności wojska polskiego, dzięki temu procesowi, który inauguruje wstępny etap zamówień kierowanych do Mesko S.A – podkreślał Mariusz Błaszczak.

- Dzisiejszy kontrakt, który został podpisany, relatywnie jest niewielki, na dostawę 820 rakiet „Feniks” o wartości 25 milionów złotych. Jednakże on kończy definitywnie etap prac badawczo rozwojowych i potwierdza gotowość polskiej armii do zakupu tego nowego produktu. Pod koniec zeszłego roku udało się z sukcesem zakończyć proces odbiorowy pierwszej partii rakiet „Piorun”. W dniu dzisiejszym kończymy etap przy Feniksie, co świadczy, że zakłady Mesko się rozwijają i są w stanie z sukcesem dostarczyć polskiej armii dwa nowoczesne produkty rakietowe – mówił , Witold Słowik, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej,

- Mam nadzieje, że dzisiejszy kontrakt spowoduje na trwale wyprostowanie sytuacji finansowej zakładów. Możemy liczyć, że w przyszłości nie będzie zawirowań związanych z brakiem środków finansowych i zagrożeniu płynności zakładu – podkreślał Witold Słowik.

Pociski Feniks wyposażone w głowicę odłamkowo-burzącą mają donośność przekraczającą 40 km. Spełniają one wszystkie wymagania Sił Zbrojnych RP w zakresie bezpieczeństwa, wytrzymałości, funkcjonowania i skupienia. Pozyskane pociski mogą być stosowane w wyrzutniach WR-40 „Langusta”, RM-70 i BM-21.


Komentarze

+1mieszkaniec miasta2019-09-23 22:05#13
Jakie to wszystko sztuczne i obłudne ! Błaszczak ! Zuba ! No i oczywiście nie mogło zabraknąć głównego związkowca od 7 boleści Głowackiego !
Cytuj
+3Obserwator22019-09-23 10:45#12
Te 25 milionów złotych to jest kwota za całe zamówienie, ale z tego to większa część idzie dla kooperantów Z.M.Mesko. Jest to mydlenie oczu pracownikom Z.M.Mesko i mieszkańcom Skarżyska przed wyborami.
Cytuj
+6szeregowy2019-09-21 09:33#11
Cytuję Suweren:
To już nie jest MESKO jak za starych czasów. To manufaktura, gdzie na dzień roboczy - co łatwo policzyć - przypada ok. 3,25 szt. rakiety.
Czy to jest strugane z drewna bukowego scyzorykami?
Kto zamknął przed nami rynki zbytu?


Wyrzutnia Langusta ma 40 luf, to ile trzeba produkować 40 rakiet na jedną pełna salwę?
Całe 12 dni, czyli pół miesiąca licząc dni robocze!!!!
Chyba z raz w roku na poligonie strzelają choć z 10 luf by nie zapomnieć jak działa sprzęt i nie zapomnieć jego obsługi?
Cytuj
-5emeryt2019-09-21 09:02#10
Cytuję bezogródek:
Coś mała ta kwota zamówienia.Czyżby kolejny PR-owy ruch przed wyborami?W Skarżysku to nie przejdzie,ludzie są zbyt świadomi i przeżyli już władzę pis-u,którą przypomnę pogonili z kretesem za długi,kolesiostwo(BMW),ale może przede wszystkim za brak inwestycji i rozwoju miasta.Teraz Skarżysko ma możliwość zostać wyspą w morzu pis-u.

O czym Ty mówisz człowieku...jak Skarżysko upadało to nikt jeszcze nie myślał o jakimś tam "PISie"....przecież to były lata 90 - te ubiegłego wieku...zakład po zakładzie padał...a jak już nie pamiętasz kto wtedy był przy władzy to Ci przypomnę...BALCEROWICZ I SPÓŁKA...ten sam który teraz głośno krytykuję obecna sytuacje gospodarza w kraju.
Cytuj
+9strzelec ogrodowy2019-09-20 11:01#9
Już zrozumieliście,
że nikt z naszych największych przyjaciół nie pozwoli na rozwój naszego przemysłu zbrojeniowego? Remontujemy czołgi z lat 70- tych ubiegłego wieku, remontujemy Stary za 450 tyś od sztuki a nowe kabiny sprowadzamy z Chin. To wygląda tak, jakby uzbrojenie z I Wojny Światowej chciano używać w konflikcie zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej, albo używać choćby karabiny z okresu Powstania Styczniowego w I Wojnie Światowej. Nawet mundury szyjemy dla wojska w Chinach. Do czego to doszło? Szkoda na to pieniędzy wydawać, lepiej nauczyć wszystkich celnego strzelania z procy bo na "kulki" do pistoletów i karabinków nie będzie nas stać. O rakietach nawet nie wspomnę.

Ludzie latawcem to my na Księżyc nie dolecimy
O TAKE Polske my ... o take Polskę dla naszych dzieci i wnuków?
Cytuj
+3Lola2019-09-20 10:56#8
Przynajmniej tyle, że zdjęcia nie są cenzurowane jak na tsk24.pl
Cytuj
+11Suweren2019-09-20 10:25#7
To już nie jest MESKO jak za starych czasów. To manufaktura, gdzie na dzień roboczy - co łatwo policzyć - przypada ok. 3,25 szt. rakiety.
Czy to jest strugane z drewna bukowego scyzorykami?
Kto zamknął przed nami rynki zbytu?
Cytuj
+4niemamwizynabialorsu2019-09-20 09:37#6
Cytuję ciekawy111:
Super wiadomość. A nasz miejski manager nie pojawił się na tak ważnym wydarzeniu ? No tak przecież nie będzie mógł powiedzieć Razem Zmieniamy Skarzysko i polansowac się w mediach więc nie przyszedł

nasz menago w tym czasie pojechał do krakowa na perły z lamusa :D
Cytuj
+3bezogródek2019-09-20 08:52#5
Coś mała ta kwota zamówienia.Czyżby kolejny PR-owy ruch przed wyborami?W Skarżysku to nie przejdzie,ludzie są zbyt świadomi i przeżyli już władzę pis-u,którą przypomnę pogonili z kretesem za długi,kolesiostwo(BMW),ale może przede wszystkim za brak inwestycji i rozwoju miasta.Teraz Skarżysko ma możliwość zostać wyspą w morzu pis-u.
Cytuj
+6@2019-09-20 07:34#4
PRL mi przypominają takie szopki
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wykolejenie dwóch pociągów na trasie Skarżysk…

Opublikowano: 23.10.2019 06:43