13.07.2020 Ostatnia aktualizacja 09:54, 13.07.2020

Mały (wielki) krok w kierunku powstania nowego "Manhattanu"?

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 02 Paź 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Skarżysku-Kamiennej przy Al. Niepodległości - ul. Bankowej i Al. Tysiąclecia. Ta - na pierwszy rzut oka - "techniczna" uchwała ma spore znaczenie dla naszego miasta. Otwiera bowiem drogę do realizacji "Nowego Manhattanu" (i zamknięcia w przyszłości targowiska "Manhattan", które specjalną wizytówką miasta nie jest).

Przypomnijmy - od kilku lat w Skarżysku toczy się dyskusja o likwidacji targowiska zlokalizowanego przy ul. Sokolej i utworzeniu nowego, w innym miejscu i zorganizowanego w formie nowoczesnej przestrzeni handlowej - z pełnym zapleczem logistycznym i sanitarnym. 

Jakiś czas temu ustalono już,  że ostatecznie "Nowy Manhattan" powstanie przy ul. Bankowej, poznaliśmy również wstępną koncepcję wyglądu i organizacji nowego targowiska (ta oczywiście może ulec jeszcze zmianie - trzeba ją bowiem dostosować do zmieniających się ciągle przepisów, a także do ilości kupców, którzy ostatecznie zdecydują się na partycypację w kosztach budowy obiektu i późniejsze prowadzenie tam swojej działalności). Miasto przygotowało i wprowadziło już niezbędne zmiany w MPZP Centrum - by umożliwić realizację inwestycji, przygotowało również koncepcję układu komunikacyjnego w rejonie planowanego targowiska i uregulowało stan prawny swoich działek na których miałaby powstać inwestycja. 

Jedną z niewiadomych był jednak termin realizacji inwestycji. Według zapowiedzi władz miasta z 2015 roku targowisko miało zakończyć swoją działalność w obecnej formie do 31.12.2016 roku. Nic z tego nie wyszło, bo przez dłuższy okres czasy był problem z wyborem ostatecznej formuły w jakiej miałaby odbyć się budowa ewentualnego targowiska (rozważano budowę targowiska przez kupców, budowę targowiska przez podmiot zewnętrzny itp.).

Po konsultacjach wstępnie ustalono, że realizowane mają być pierwotne plany - tj. budowa targowiska przez spółkę utworzoną przez obecnych dzierżawców stoisk na Targowisku Manhattan. Pod koniec lata 2016 roku zapowiedziano zakończenie prac nad ostatecznym kształtem porozumienia regulującego zobowiązania obu stron (miasta i kupców) w zakresie współpracy przy realizacji inwestycji. Wstępny jego rys zakładał, że spółce kupców w drodze bezprzetargowej wydzierżawione zostaną 4 działki (o łącznej pow. 0,5217 ha), miasto miało zobowiązać się również do opracowania dokumentacji projektowej i wykonania dróg dojazdowych. Spółka miała być natomiast zobowiązana do realizacji na ww działkach (ew. jeszcze jednej - którą Spółka starała się kupić i ostatecznie kupiła) budowy pawilonu handlowego zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przez kolejne kilkanaście miesięcy trwały spotkania i konsultacje obu stron, ale porozumienia nie podpisano. W międzyczasie kupcy prowadzili rozmowy ws. zakupu jednej z działek należących do właściciela prywatnego (na których miałaby powstać hala) i zbierali oświadczenia o zainteresowaniu realizacją inwestycji od osób prowadzących działalność handlową na targowisku.

Na początku ub. roku miasto zaproponowało zmianę formuły współpracy - zaproponowano, by kupcy rozważyli możliwość realizacji inwestycji uwzględniającą zakup przez nich prawa wieczystego użytkowania gruntu pod halę targową. Według miejskich prawników jest to rozwiązanie korzystniejsze i dla miasta, i dla kupców -  kupcy uzyskaliby tytuł prawny do nieruchomości prawie takiego jak prawo własności, podkreślała również, że - w przypadku realizacji na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym (a nie w dzierżawie) - nie będzie trzeba w przyszłości rozliczać nakładów poniesionych przez kupców na inwestycję na gruncie niebędący ich własnością. Kupcy budując halę na gruntach będących w wieczystym użytkowaniu ich spółki, w krótkim czasie będą mogli np. wystąpić o zakup prawa własności. Jako korzyści tej formy, wskazano również kwestie ułatwień w finansowaniu inwestycji (możliwość ustanowienia zabezpieczenia inwestycji realizowanej na gruntach będących w wieczystym użytkowaniu).

Kupców poinformowano jednak, że taka formuła pozyskania gruntów pod budowę hali wymagała będzie ogłoszenia otwartego przetargu na prawo wieczystego użytkowanie gruntów, a podmiot, który uzyskałby w wyniku przetargu prawo do takiego użytkowania, będzie wpłacić do kasy miasta jednorazowo 15-25 % wartości gruntu i później - co roku - płacić 3% wartości gruntu opłaty rocznej.

Od tamtego czasu trwały konsultacje i rozmowy z kupcami, kontynuowano również prace dot. regulacji stanu prawnego działek i ich podziałów.

Kilka dni temu do Biura Rady wpłynął projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu nieruchomości gruntowych niezabudowanych, położonych w Skarżysku-Kamiennej przy Al. Niepodległości - ul. Bankowej i Al. Tysiąclecia - formalnie otwierający drogę do ogłoszenia przetargu. Wspomnianą uchwałę radni przyjęli stosunkiem 20 głosów "za", przy jednym głosie " przeciw".

Warto dodać, podczas wczorajszej sesji Monika Kocia, Naczelnik Wydział Rozwoju i Planowania Przestrzennego poinformowała, że najprawdopodobniej w przyszłym roku wybudowane zostaną ulice, które miałyby służyć do obsługi hali targowej (ul. Leśna) - miasto powalczy o dofinansowanie budowy tych ulic z programu Funduszu Dróg Samorządowych.Komentarze

+1Bobi2019-10-07 14:55#13
Cytuję Andżej Buba:
Cytuję Bobi:
Kiepskie miejsce na bazar.
Ulica Bankowa i Leśna powinny zostać przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo - usługową. A bazar powinno zaprojektować się na nowo w miejscu w którym jest obecnie.
Powinno zbudować się nowoczesną halę targową, która miałaby parking podziemny(bazar jest umiejscowiony w zagłębieniu więc jest miejsce na stworzenie parkingu). Wjazd i wyjazd na parking od strony Tysiąclecia, Leśnej i Niepodległości. Poziom zero nowej hali targowej powinien być równy z chodnikiem przy ulicy Sokolej i Tysiąclecia. Od strony ulicy Sokolej powinno zaprojektować się miejsce na lokale handlowe(kawiarnie, usługi), które byłyby częścią wschodniej ściany hali targowej.
Na projekt nowej hali targowej powinno się ogłosić ogólnopolski konkurs!


A nagrody powinien wręczać papież wespół z prezydentem..... Janusz obudź się bo się zes...łeś. Jesteś w Skarżysku, a nie w Nowyn Jorku drogi Fernadelu :-)

Ehhh... jednak to prawda, że Skarżysko to stan umysłu...
Tacy jak Ty Andżeju Bubo nigdy nie wyzwolicie siebie i tego miasta z ciasnych ram swoich ograniczeń.
Jak diametralnie inni ludzie dawniej mieszkali w Skarżysku... ludzie którzy mieli śmiałe wizje swojego miasta, którzy potrafili je realizować: piękny kościół Najświętszego Serca Jezusowego( przecież mogli zbudować zwykły kościół, albo urbanistyczna perełka czyli osiedle robotnicze na Zachodnim i na Górnej Kolonii, budynek II L.O. im Mickiewicza, zalew Rejów, osiedle Milica. Niestety obecnie brak w naszym mieście projektów ambitnych, wybijających się ponad przeciętną, a przecież właśnie taką szansą mogłaby być realizacja nowego Manhattanu. Dlaczego mielibyśmy się bać rozpisać ogólnopolski konkurs na projekt nowoczesnego zagospodarowania przestrzeni nowego bazaru, a co to za problem, chyba tylko mentalny.
Cytuj
+5ciekawy1112019-10-04 14:08#12
Panie prezydencie jak to jest że pracownicy podległej panu jednostki w godzinach pracy rozwiązana plakaty jednego z kandydatów do sejmu na słupach ogłoszeniowych i na dodatek są to plakaty nie opłacone? Wiemy wszyscy że ugrupowanie to popiera Pana ale to już przesada
Cytuj
+7Zonk!2019-10-04 09:04#11
Cytuję Pppojbgv:
Co 5 minut "nowy błyskotliwy" pomysł który nie powstanie ale dobry pod publiczke. Pomysłów było duuużo a wyszło 0,0001%. Na razie w tej lokalizacji czekamy na tunel pod torami bo pre umowę podpisał. Nie ma zganiania na innych. Podpisaleś ma być. Jak nie umiesz odejdź.

Dyskutujemy tutaj nie o okolicy...... tzn. terenie wokół dworca PKP.
Poza tym ma rację HAQ .... Cytat:
Jeśli nie nowe targowisko, to nie park tylko normalna zabudowa żeby ucywilizowac okolicę.
Ludzie, to jest małe Skarżysko, gdzie 75% to albo emeryci albo dzieci dopiero uczące się . Oburzacie się, że nie ma miejsc pracy, ale tym parunastu handlarzom z Manhatanu chcecie odebrać ich miejsca pracy i powiększyć park dla wygody drobnych pijaczków. Mało wam syfu i buteleczek porozrzucanych po różnych skwerkach i trawnikach? Zresztą na ten syf też się oburzacie, bo inni śmiecą i jeszcze inni nie chcą sprzątać... za to wy, jesteście święci.
Bobi ze swoimi pomysłami wróć tam, gdzie wyjechałeś ze Skarżyska.
Cytat:
od strony ulicy Sokolej powinno zaprojektować się miejsce na lokale handlowe(kawiarnie, usługi)
Popatrz co się dzieje z otwieranymi lokalami usługowymi, kawiarniami i innymi knajpkami w naszym mieście, po pół roku, czasem po roku się zwijają, bo ludzi najzwyczajniej nie stać ani na prowadzenie/utrzymanie takiej działalności, ani na ciągłe "stołowanie" się w tych knajpkach.
Cytuj
+3Pppojbgv2019-10-03 17:04#10
Co 5 minut "nowy błyskotliwy" pomysł który nie powstanie ale dobry pod publiczke. Pomysłów było duuużo a wyszło 0,0001%. Na razie w tej lokalizacji czekamy na tunel pod torami bo pre umowę podpisał. Nie ma zganiania na innych. Podpisaleś ma być. Jak nie umiesz odejdź.
Cytuj
+6Andżej Buba2019-10-03 15:32#9
Cytuję Bobi:
Kiepskie miejsce na bazar.
Ulica Bankowa i Leśna powinny zostać przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo - usługową. A bazar powinno zaprojektować się na nowo w miejscu w którym jest obecnie.
Powinno zbudować się nowoczesną halę targową, która miałaby parking podziemny(bazar jest umiejscowiony w zagłębieniu więc jest miejsce na stworzenie parkingu). Wjazd i wyjazd na parking od strony Tysiąclecia, Leśnej i Niepodległości. Poziom zero nowej hali targowej powinien być równy z chodnikiem przy ulicy Sokolej i Tysiąclecia. Od strony ulicy Sokolej powinno zaprojektować się miejsce na lokale handlowe(kawiarnie, usługi), które byłyby częścią wschodniej ściany hali targowej.
Na projekt nowej hali targowej powinno się ogłosić ogólnopolski konkurs!


A nagrody powinien wręczać papież wespół z prezydentem..... Janusz obudź się bo się zes...łeś. Jesteś w Skarżysku, a nie w Nowyn Jorku drogi Fernadelu :-)
Cytuj
-2Bobi2019-10-03 12:29#8
Kiepskie miejsce na bazar.
Ulica Bankowa i Leśna powinny zostać przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo - usługową. A bazar powinno zaprojektować się na nowo w miejscu w którym jest obecnie.
Powinno zbudować się nowoczesną halę targową, która miałaby parking podziemny(bazar jest umiejscowiony w zagłębieniu więc jest miejsce na stworzenie parkingu). Wjazd i wyjazd na parking od strony Tysiąclecia, Leśnej i Niepodległości. Poziom zero nowej hali targowej powinien być równy z chodnikiem przy ulicy Sokolej i Tysiąclecia. Od strony ulicy Sokolej powinno zaprojektować się miejsce na lokale handlowe(kawiarnie, usługi), które byłyby częścią wschodniej ściany hali targowej.
Na projekt nowej hali targowej powinno się ogłosić ogólnopolski konkurs!
Cytuj
+7HAQ2019-10-03 11:09#7
Cytuję mick:
Złe miejsce na "Nowy Manhattan". O ten odcinek zieleni przy ulicy Bankowej powinno się powiększyć park i pod tym kontem ją zagospodarować (ławki, latarnie, kosze, alejki, drzewa i krzewy) a i sam park uporządkować. A Manhattan niech zostanie tam gdzie jest (ewentualnie w miejscu gdzie jest stare boisko na przeciwko obecnego Manhattanu przy ulicy Tysiąclecia). Choć szczerze mówiąc nie wiem czy potrzebny jest u Nas w SKARŻYSKU ! nowy Manhattan.


Teren przy starym boisku został wystawiony na przetarg już jakiś czas temu.
Jeśli nie nowe targowisko, to nie park tylko normalna zabudowa żeby ucywilizowac okolicę.
Cytuj
+6mick2019-10-03 10:49#6
Złe miejsce na "Nowy Manhattan". O ten odcinek zieleni przy ulicy Bankowej powinno się powiększyć park i pod tym kontem ją zagospodarować (ławki, latarnie, kosze, alejki, drzewa i krzewy) a i sam park uporządkować. A Manhattan niech zostanie tam gdzie jest (ewentualnie w miejscu gdzie jest stare boisko na przeciwko obecnego Manhattanu przy ulicy Tysiąclecia). Choć szczerze mówiąc nie wiem czy potrzebny jest u Nas w SKARŻYSKU ! nowy Manhattan.
Cytuj
+3rctoja2019-10-03 08:02#5
"Kiełbasa, browary i inne towary
narodzie kochany, ja Tobie dam..."

Jeszcze na szczęście tylko tydzień
Cytuj
+4karolek_XXX2019-10-03 07:41#4
Szkoda jedynie tej zieleni. Słabie miejsce na taką inwestycje.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

Nadal żerują na osobach starszych

Opublikowano: 13.07.2020 10:06

Komentarzy: 0

Poznaliśmy zwycięzców XXIII Wakacyjnego Turni…

Opublikowano: 12.07.2020 20:36

Komentarzy: 0

77. Rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów

Opublikowano: 12.07.2020 11:37

Komentarzy: 3

Wybieraliśmy Prezydenta RP (II tura) - WYNIKI

Opublikowano: 12.07.2020 05:54

Komentarzy: 1

Wysoka porażka Granatu w ostatnim meczu kontr…

Opublikowano: 11.07.2020 15:24

Komentarzy: 0

Kino plenerowe w Miasteczku Ruchu Drogowego z…

Opublikowano: 10.07.2020 22:34

Komentarzy: 3

Ulica Leśna w budowie

Opublikowano: 10.07.2020 11:09

Komentarzy: 9

Nowe witacze na rogatkach Skarżyska - Kamienn…

Opublikowano: 09.07.2020 13:23

Komentarzy: 14

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Skarżys…

Opublikowano: 09.07.2020 11:49

Komentarzy: 13

Faza grupowa WTPN 2020 zakończona, znamy ćwie…

Opublikowano: 08.07.2020 18:21

Komentarzy: 0

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +


Praca Skarżysko