23.10.2019 Ostatnia aktualizacja 11:21, 27.10.2019

Mundurowi z "Mechatronika" znów na podium

Autor:
ZSTM, Foto: ZSTM
Opublikowano: 03 Paź 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Podobnie jak w roku ubiegłym, uczniowie ZSTM wygrywając wojewódzkie zawody sportowo – obronne, zapewnili sobie prawo startu w zawodach centralnych szkół mundurowych. W dniach od 22 do 28 września grupa 28 uczniów Innowacji Wojskowej Zespołu Szkół Transportowo –Mechatronicznych uczestniczyła w V Centralnym Zlocie Klas Mundurowych w Żaganiu.

W zlocie uczestniczyło 16 zwycięskich drużyn eliminacji wojewódzkich oraz trzy drużyny zagraniczne – reprezentacje Litwy, Rumunii i Ukrainy – razem blisko 600 uczniów. Wzorem lat ubiegłych zawody zorganizowano w oparciu o kadry, obiekty i sprzęt tradycyjnie gościnnej 11 Dywizji Pancernej z Żagania. Program zlotu obejmował zróżnicowane szkolenia poligonowe oraz rozegranie mistrzostw Polski w zawodach sportowo-obronnych.W trakcie 6-dniowego pobytu na poligonie, kadeci rywalizowali na strzelnicach, rzutniach i trasach biegowych żagańskiego poligonu.

Najważniejszy start

Głównym celem naszej drużyny była obrona wywalczonego rok temu miejsca na podium w koronnej, najbardziej widowiskowej i emocjonującej konkurencji zlotu czyli marszobiegu zadaniowym. Trudna, licząca 8 kilometrów trasa wymagała właściwego rozłożenia sił, uczestnicy biegu musieli ponadto wystrzelać jak najlepszy wynik na strzelnicy, wykonać mierzony rzut granatem, ewakuować rannego i samochód terenowy oraz przetransportować zapas amunicji.

W ogólnej ocenie była to najtrudniejsza konkurencja zawodów, dlatego też bardzo cieszy fakt, że również w tym roku zajmując III miejsce zdobyliśmy w niej miejsce na podium. W nagrodę drużyna ZSTM odebrała puchar i nagrody rzeczowe z rąk Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych WP gen. broni Jarosława Miki.

Drugą konkurencją manewrów były zawody strzelecko-ogniowe obejmujące:strzelanie z kbks odległość 50 metrów,strzelanie z broni pneumatycznej „krótkiej” na odległość 25 metrów,rzut granatem na odległość.Niestety, w tej konkurencji szanse na zdobycie miejsca w czołówce zaprzepaścił indywidualny błąd na strzelnicy. Pomimo pecha w tym dniu zawodów innowacja wojskowa ZSTM w klasyfikacji generalnej zajęła zadowalające XI miejsce.

Oprócz zajęć o charakterze wojskowym uczniowie poznali historię i tradycję 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, („Czarnej Dywizji”) – obecnie największej dywizji w Polsce.

Nie tylko zawody

Obok udziału w szkoleniach i zawodach uczestnicy zlotu mogli skorzystać z wielu atrakcji dostępnych dzięki gościnności i życzliwości oficerów i żołnierzy 11 Dywizji Pancernej. Uczniowie mieli możliwość podczas bezpośredniej prezentacji zapoznać się ze sprzętem bojowym oraz jego danymi technicznymi, (m. in. czołgi Leopard II, Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, artyleria samobieżna systemy DANA i Goździk i wiele innych). Sprzęt można było nie tylko obejrzeć od zewnątrz i ,,od środka” , ale również porozmawiać z załogami i zaobserwować z najbliższej odległości manewrowanie pancernymi kolosami.

Szczególne, wyjątkowe emocje wzbudził wśród widzów – uczestników zlotu – specjalny, dynamiczny pokaz manewrów bojowych sił 11 Dywizji. Leopardy, Rosomaki i artyleria samobieżna oraz inne pojazdy manewrowały odpowiadając ogniem na atak pozorowanego przeciwnika, a huk pocisków, ryk silników i pirotechnika wywarły na wszystkich niepowtarzalne wrażenie.

Dyskoteki i koncerty muzyczne były dodatkowym, miłym elementem niemal każdego dnia zlotu.

Powrócić za rok
Udział w żagańskim Zlocie na tyle spodobał się uczestniczącej w nim młodzieży, że już zapowiedziała ostrą walkę o wygraną w przyszłorocznych eliminacjach wojewódzkich, by móc powrócić na kolejną edycję Zlotu. Również prowadzący zajęcia innowacji wojskowej w ZSTM Jarosław Sosnowski, podobnie jak drugi z opiekunów młodzieży w trakcie Zlotu – Piotr Berliński, byli pod wrażeniem świetnej organizacji i atrakcyjnego programu.
Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wykolejenie dwóch pociągów na trasie Skarżysk…

Opublikowano: 23.10.2019 06:43

Komentarzy: 1

Młodzi piłkarze PAS-u Skarżysko zajęli trzeci…

Opublikowano: 22.10.2019 19:56

Komentarzy: 0

Obchody 25-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej

Opublikowano: 22.10.2019 15:07

Komentarzy: 0

Kampania edukacyjna „Ciąża bez alkoholu” w Sk…

Opublikowano: 22.10.2019 13:42

Komentarzy: 0

Znów kradli i znów wpadli

Opublikowano: 22.10.2019 13:21

Komentarzy: 0

Trwa układanie ostatniej warstwy nawierzchni …

Opublikowano: 21.10.2019 18:51

Komentarzy: 0

Pracowity weekend skarżyskich strażaków

Opublikowano: 21.10.2019 18:22

Komentarzy: 0

Czteropak poszukiwanego

Opublikowano: 21.10.2019 11:19

Komentarzy: 1

Zakończyły się rozgrywki ALPN - Cezar mistrz…

Opublikowano: 20.10.2019 18:39

Komentarzy: 0

V Międzynarodowy Turniej Karate Skarżysko-Kam…

Opublikowano: 19.10.2019 22:32

Komentarzy: 1

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +