23.06.2021 Ostatnia aktualizacja 11:38, 23.06.2021

 

"Oczy i Obiektywy" - przegląd filmów etnograficznych z wystawą i koncertem w tle

Autor:
Z.B, info pras. Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 23 Lis 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Przez dwa dni (21-22 listopada), w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej trwała skarżyska edycja Przeglądu Filmów Etnograficznych "Oczy i Obiektywy". Imprezie towarzyszyła wystawa „Dawni sąsiedzi. Przywracanie historii Żydów w Skarżysku-Kamiennej” przygotowana przez młodzież I LO im J.Słowackiego oraz koncert zespołu Zwierze Natchnione. 

Przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy to coroczne wydarzenie kulturalne, w ramach którego szersza publiczność może zaznajomić się z fascynującym
Gatunkiem kinematograficznym, jakim jest film etnograficzny. Celem przeglądu jest prezentacja filmów o zróżnicowanej problematyce społecznej, nie dostępnych w szerokiej dystrybucji. W repertuarze znalazły się filmy opowiadające historie ze wszystkich stron świata.

Podczas przeglądu wyświetlane były filmy polskich i zagranicznych twórców – zarówno nowości, jak i twórczość klasyczną: "Czarnobóg", "Graniczne cięcie", "Trzy siostry" oraz "Wieś pływających krów", "Pielgrzymka migrantów" oraz "Rozsadnik"

Wystawa „Dawni sąsiedzi. Przywracanie historii Żydów w Skarżysku-Kamiennej” jest opowieścią o mieście, które istnieje dziś jedynie w pamięci jego najstarszych mieszkańców. Stanowi wspomnienie o naszych starych sąsiadach - Żydach. Wystawa to podróż po Skarżysku śladami jego dawnych mieszkańców. Przedstawia to, co pozostawili nam po sobie, opowiada o ich przedwojennej codzienności oraz tragicznej historii w czasie II wojny światowej. Wystawa została stworzona przez uczniów I LO im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku- Kamiennej w ramach mini-projektu badawczego „Oczy i obiektywy w Skarżysku-Kamiennej”.

Wystawę „Dawni sąsiedzi. Przywracanie historii Żydów w Skarżysku-Kamiennej” można oglądać w MCK do końca 2019 roku.

Uczestnikami projektu byli uczniowie I LO im. J.Słowackiego: Wiktoria Bogusiewicz, Amelia Brześcińska, Dawid Durlik, Liwia Duś, Bartłomiej Dziewit, Dominik Flantowicz, Natalia Gralińska, Natalia Gutkowska, Patryk Jędrzejczyk, Małgorzata Kałka, Zuzanna Kręć, Olga Kwiecień, Anna Majstrak, Magdalena Malinowska, Maja Małaszek, Alicja Mirosław, Klaudia Mucha, Wiktoria Nobis, Natalia Pajdo, Maksym Pajek, Kornelia Palkowska, Martyna Pawłowska, Krzysztof Półtorak, Maja Roge, Krzysztof Sasal, Bruno Sirote, Jakub Sobczak, Jakub Stankowski, Jakub Szaraniec, Emilia Szczygieł, Izabela Ślęzak, Julia Tusińska, Miłosz Ubysz, Zuzanna Wałęga, Jakub Wężyk, Wiktor Winiarski, Igor Witkowski. Opiekunowie: Piotr Kardyś, Agnieszka Marczewska, Sławomir Siudek

Na zakończenie Przeglądu filmów etnograficznych „ Oczy i Obiektywy” odbył się koncert zespołu „Zwierze natchnione”. 

Zwierzę Natchnione to zespół współtworzony przez artystów ze Skarżyska i Krakowa, grający muzykę w klimacie mistyczno-folkowym, pełnym smętnych gawęd, pradawnych rytuałów i transowych zapętleń. Teksty to opowieści o przyrodzie, jej cyklach i zależnościach. Istotą muzyki Zwierzęcia jest melodyjność, wręcz piosenkowość. Poza nią pojawia się dość często skłonność do transu w formie rytualnego, monotonnego pulsowania Można też dosłuchać się wielu motywów orientalnych, chociaż całokształt kojarzy się bardziej z czymś lokalnym, czymś z tutejszych borów i lasów.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie ,,Pracownia Etnograficzna".  Partner: Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach realizacji zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w trybie pozakonkursowym w 2019 roku z zakresu kultury oraz  Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Odpowie za znieważenie policjantów

Opublikowano: 23.06.2021 13:37

Komentarzy: 0

Weź udział w rajdzie pieszym "Wszystkie …

Opublikowano: 23.06.2021 11:13

Komentarzy: 0

Trwają zapisy do Wakacyjnego Turnieju Piłkars…

Opublikowano: 22.06.2021 15:57

Komentarzy: 0

16 propozycji inwestycji złożono w naborze wn…

Opublikowano: 22.06.2021 14:55

Komentarzy: 4

„Pocałuj i jedź” – specjalne zatoczki dla rod…

Opublikowano: 22.06.2021 12:39

Komentarzy: 3

Skarżysko się szczepi. W piątek ruszą szczepi…

Opublikowano: 22.06.2021 12:11

Komentarzy: 0

Zapraszamy na Letni Marszobieg Powiatowy

Opublikowano: 22.06.2021 11:45

Komentarzy: 0

11 medali i trzecie miejsce drużynowo zawodn…

Opublikowano: 21.06.2021 23:22

Komentarzy: 0

Rondo w Suchedniowie oficjalne otwarte

Opublikowano: 21.06.2021 16:43

Komentarzy: 8

Tokarnia pełna świętokrzyskich smaków i dawny…

Opublikowano: 21.06.2021 12:32

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne