10.12.2019 Ostatnia aktualizacja 20:47, 09.12.2019

Przewodniczący Rad Osiedli stracą swoje diety?

Autor:
MB
Opublikowano: 01 Gru 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Przewodniczący Rad Osiedli stracą swoje diety? - to główne założenie projektu uchwały Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej złożonej przez prezydenta, a rozpatrzeniem której już jutro zajmą się radni. Zmiana (jak napisano w uzasadnieniu) wynika z chęci ograniczenia kosztów administracyjnych funkcjonowania rad osiedla, czy jednak może z prywatnej niechęci prezydenta do części z członków / przewodniczących RO i niezależności RO?

Podczas jutrzejszej - zwołanej w trybie "prezydenckim" - sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, radni zajmą się projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XVII/105/2007 Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej z dnia 29 listopada 2007 r. w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej oraz zwrotu kosztów podróży służbowych przysługujących radnym, przygotowanym przez prezydenta. 

Wspomniana wcześniej uchwała, oprócz zasad dotyczących przyznawania i wysokości diet radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, określa również zasady dotyczące przyznawania i wysokości diet członkom rad osiedli - a konkretniej Przewodniczącym Rad Osiedlowych. Teraz okazuje się, że to właśnie te diety stanęły "na celowniku" obecnej władzy.

Projekt uchwały podpisany przez prezydenta zakłada bowiem, uchylenie § 2 ust. 1 pkt 6., który dotyczy właśnie przyznawania diety Przewodniczącym Rad Osiedli (a więc w praktyce - pozbawienie przewodniczących ich diet).

Przypomnijmy - dieta nie jest wynagrodzeniem za pracę, a stanowi ekwiwalent utraconych korzyści, jakich dana osoba otrzymująca dietę nie uzyskuje w związku z wykonywaniem mandatu, jest również formą rekompensaty kosztów ponoszonych przez taką osobę, a związanych z wykonywaniem mandatu (koszt telefonów, materiałów biurowych, przejazdów itp).

Obowiązująca od 2007 roku uchwała zakłada, że Przewodniczący Rady Osiedla może liczyć na dietę w wysokości 20% "półtorakrotności kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowisko państwowe, określonej w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy" (przy czym w gminie o liczbie mieszkańców do 100 tys. może ona wynosić maksymalnie 75% wspomnianej półtorakrotności - aktualnie to 2013,10 zł), zatem dieta przewodniczącego to obecnie 402,62 zł.

Czy to dużo, czy mało? - ocenę pozostawiamy Państwu. Faktem jest jednak, że to na przewodniczących ciąży obowiązek koordynacji działań danej Rady (co przekłada się na jej skuteczność), a diety w praktyce często służą po prostu finansowaniu bieżącej działalności rad i jej inicjatyw.

O co więc w tym wszystkim chodzi?

W lakonicznym uzasadnieniu projektu uchwały podpisanym przez prezydenta czytamy, że zmiana uchwały ma wynikać "z chęci ograniczenia kosztów administracyjnych funkcjonowania rad osiedla. Środki zaoszczędzone w ten sposób zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby mieszkańców poszczególnych osiedli". Trudno zakładać, by wspomniane "oszczędności" w sposób znaczący wpłynęły na strumień pieniędzy płynący z budżetu miasta do osiedli - w skali roku przy 5 działających obecnie RO (Bór, Bzinek, Dolna Kamienna, Książęce, Pogorzałe) całkowity koszt diet ich przewodniczących to ok. 24 tys. zł....

Według przedstawicieli rad z którymi rozmawialiśmy, głównym powodem przygotowania takiego właśnie projektu uchwały jest prywatna niechęć prezydenta do części z członków / przewodniczących RO, a także niezależność RO i ich aktywność w walce o inwestycje na wspomnianych osiedlach (podparta często głosami krytycznymi wobec obecnej ekipy rządzącej miastem). 

Bez względu na argumentację - zgłoszenie takiego projektu uchwały przez prezydenta może dziwić. Prezydent sam wielokrotnie zapewniał przecież, że zależy mu na pobudzaniu w Skarżysku-Kamiennej aktywności obywatelskiej i braniu przez mieszkańców odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie, tymczasem składa projekt...

O tym, czy wspomniany projekt uchwały zostanie przyjęty przez Radę Miasta Skarżyska-Kamiennej dowiemy się jutro. Początek sesji o 18:30 w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej.


Komentarze

+15JennaJameson2019-12-02 21:38#11
Cytuję Jutwal:
Ja proponuje prezydetowi pójść dale jeśli chodzi oszczędności
- zmniejszyć sobie pensje
- zredukować zatrudnienie o jednego wiceprezydenta
- zredukować liczbę członków zarządu wodociągów
- zredukować zatrudnienie w muzeum o zastępcę dyrektora
- zlikwidować COI
- zaprzestać bezproduktywnych wyjazdów które generują kosztu
.... o generalnie wsiąść się za robote


Nie każdemu chce się szukać, chciałam tylko wskazać link po kliknięciu którego można przeczytać ile zarabia wierchuszka miejska, bobas, zastępcy, oraz dyrektorzy spółek miejskich, szczególnie interesujące są zarobki dyrektorów COI (Ciaś Sławomir), MKS (Bartosz Iskra), i jakiegoś nowego, cichego tworu Inwestycje Miejskie czy jakoś tak (Robert Pajek - zresztą jakoś dziwnie wypełniony, chyba niepoprawnie. Nie ma także jego oświadczenia z czasów jak był naszym Rutkowskim od monitoringu?). Polecam lekturę! :D :D

http://bip.skarzysko.pl/artykuly/212/1/25/oswiadcznia-majatkowe-dyrektorow-jednostek

Dla ambitnych polecam dla porównania przeglądnąć podobne oświadczenia z BIPu UM Starachowice!

A nasz powiat? To dopiero zarobki! Poelcam BIP starostwa! :D :D
Cytuj
+19RaV132019-12-02 19:25#10
To jak już w końcu są chęci ograniczenia kosztów administracyjnych, z których środki mają być pożytecznie wykorzystane, to proponuję iść za ciosem i zlikwidować stanowisko zastępcy dyrektora muzeum. W tej placówce naprawdę przydadzą się dodatkowe środki z ów etatu, który jest zajmowany dopiero przez ok. 5 lat i który nic nie wniósł przez te lata do tej placówki.
Cytuj
+10mieszkaniec2019-12-02 17:50#9
Informacja na oficjalnej stronie miasta Skarżyska-Kamiennej : "Informacja o zmianie w pracy Urzędu Miasta 7 i 27 grudnia
Najbliższa sobota, 7 grudnia będzie dniem pracującym dla Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej..."
Opublikowano: poniedziałek, 02, grudzień 2019 09:16 | Izabela Szwagierek
Otóż pani Izabelo Szwagierek i pozostali "urzędnicy" pracująca może być kobieta lub maszyna, natomiast sobota może być ROBOCZA! wstyd
Cytuj
-22Owidiusz2019-12-02 16:39#8
Cytuję Jutwal:
Ja proponuje prezydetowi pójść dale jeśli chodzi oszczędności
- zmniejszyć sobie pensje
- zredukować zatrudnienie o jednego wiceprezydenta
- zredukować liczbę członków zarządu wodociągów
- zredukować zatrudnienie w muzeum o zastępcę dyrektora
- zlikwidować COI
- zaprzestać bezproduktywnych wyjazdów które generują kosztu
.... o generalnie wsiąść się za robote


No właśnie, musisz się "wsiąść" za robotę ze swoim językiem polskim. I tacy jak ty chcą decydować o mieście ? O tempora, o mores !
Cytuj
+50Jutwal2019-12-02 12:36#7
Ja proponuje prezydetowi pójść dale jeśli chodzi oszczędności
- zmniejszyć sobie pensje
- zredukować zatrudnienie o jednego wiceprezydenta
- zredukować liczbę członków zarządu wodociągów
- zredukować zatrudnienie w muzeum o zastępcę dyrektora
- zlikwidować COI
- zaprzestać bezproduktywnych wyjazdów które generują kosztu
.... o generalnie wsiąść się za robote
Cytuj
-11Lato2019-12-02 10:51#6
Brawo..nareszcie zabiora kase tym nieudacznikom..ponoc reprezentantom mieszkancow osiedli.Ciekawe ile razy np.przewodniczacy Rady Osiedla Pogorzale byl na sesji Rady Miasta,ile interpelacji zlozyl w sprawie osiedla...Towarzystwo wspolnej adoracji spotyka sie po to by dzielic sie oplatkiem ,jajeczkiem z okazji Swiat .A sprawy zycia mieszkancow ich nie obchodza poza plotkami rozsiewanymi o mieszkancach.Kiedy rady zorganizowali spotkania z mieszkancami by dowiedziec sie o bolaczkach istniejacych w ich otoczeniu...Moze nie beda sie teraz ,,pchac,, do rady,ktore wybierane sa niekiedy przez komisje ich kolesiow stawiajac krzyzyki za nieobecnych mieszkancow..tak sie robi ponoc duza wymagalna frekfencje.OBLUDA TAKA PRZY KAZDYM GLOSOWANIU
Cytuj
+14Społecznik2019-12-02 10:05#5
Na istniejące 22 osiedla w naszym grajdołku działających 5 Rad Osiedla to trochę mało. Dobrze , że wogóle komuś się chce działać a kwota 403zł jest symboliczna. Mieszkańcu 99 to może zacznij sam działać społecznie na rzecz miasta. Jakoś w Radzie Miasta nikt nie pracuje społecznie tylko za pieniądze na rzecz miasta......To jak to jest wszyscy inni mają pracować społecznie i za darmo ???
Cytuj
+21JennaJameson2019-12-01 22:10#4
Nawet nie wiedziałam że przewodniczący rad dostają jakieś wynagrodzenie... zazwyczaj przed wyborami do rad osiedlowych tym się nie chwalą...
Zazwyczaj polega to na tym że ugadują się znajomi z osiedla bo zainteresowanych jest mało i wybierają tego jednego. Teraz się dowiaduję że i tu jest jakaś kapusta do wzięcia... :D
Wszyscy radni miejscy, rada osiedla powinna pełnić te funkcję za darmo.

A ludzie to i to łykną, mało kto się interesuje tym co się dzieje w mieście, nie mówiąc już o przejawie jakiejkolwiek aktywności obywatelskiej. Czy to wysokie stawki za śmieci, czy ogólne miejskie dziadostwo, co z tego... tak było zawsze i być musi...! :D
Odwołać radnych którzy przepychają wszystko co bobas wymyśli? Po co? Komu się chce za tym łazić....
Cytuj
+10Robcio2019-12-01 22:08#3
Nie wiem czy prezydent kieruje się troską o finanse, czy to wynika z niechęci do Rad Osiedla. Jest to dosyć trudne do sprawdzenia. Jedno co trzeba przyznać, że nie każdy Przewodniczący przykłada się do swojej roli. Niestety ten z mojej rady, gdy były zbierane podpisy pod projektem obywatelskim dotyczącym Naszej Dzielnicy wykazywał minimalną aktywność, w przeciwieństwie do innych osób z Rady oraz dzielnicy. Odnieść można było, że wręcz niechętnie do tego podchodzi. Nie uznał też, że warto angażować się w inne przedsięwzięcia organizowane w Naszej Dzielnicy o zebraniach też rzadko było słuchać. Więc skoro jego zaangażowanie jest minimalne to za co ma brać jeszcze kasę...
Cytuj
+27Wróżka Zębuszka2019-12-01 20:53#2
Cytuję Mieszkaniec99:
"Prezydent sam wielokrotnie zapewniał przecież, że zależy mu na pobudzaniu w Skarżysku-Kamiennej aktywności obywatelskiej i braniu przez mieszkańców odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie, tymczasem składa projekt..."

Czyli wg. Was, czyli żeby coś robić dla miasta to ktoś musi za to kasę dostawać, a jak nie dostaje to nie będzie robił? Niech się wykaże właśnie społecznie a nie za 403 zł. Zobaczymy wtedy jak będzie działał/a.

Idąc tym tokiem rozumowania prezydent też powinien zrezygnować dla dobrego przykładu.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Finał Współzawodnictwa Sportowego o Puchar St…

Opublikowano: 09.12.2019 19:10