25.09.2020 Ostatnia aktualizacja 17:10, 25.09.2020

Suchedniów doczekał się monografii. Promocja dwóch książek historycznych

Autor:
Z.B, info pras. Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 08 Gru 2019
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W sobotę, 7 grudnia, w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbyła się promocja dwóch nowo wydanych książek historycznych dotyczących Suchedniowa. Pierwsza z nich to dzieło naukowe pod tytułem: „Suchedniów. Monografia historyczna miasta i gminy”. Druga z książek nosi tytuł „Przełomowe życie. Wspomnienia Janusza Trzebińskiego” - to panorama społeczna Suchedniowa na przełomie XIX i XX w., barwnie opisująca życie urzędników górniczych i ich rodzin.

Autorami monografii Suchedniowa byli: Krzysztof Zemeła, Piotr Kardyś, Tadeusz Wojewoda, Sebastian Piątkowski, Grzegorz Miernik, Michał Zawisza i Marcin Medyński. W skład Redakcji weszli Marcin Medyński i Krzysztof Zemeła.

Podczas spotkania, każdy z autorów omówił swój rozdział, osobom, które przyczyniły się do powstania monografii zostały wręczone egzemplarze. Wśród publiczności rozlosowano 100 książek. Zorganizowano również konkurs, w którym trzeba było ważne dla historii Suchedniowa postacie. Trzeba było odgadnąć przynajmniej cztery, żeby otrzymać jedną z książek.

Monografię Suchedniowa można kupić w "Kuźnicy" w cenie 60 złotych.

Monografia Suchedniowa powstała nakładem pracy wielu osób, a jej opracowanie trwało 3 lata. Jest ona dziełem 7-osobowego zespołu autorskiego. W jego skład weszli badacze znający problematykę historii regionalnej, o bogatym dorobku. Jest w tym gronie profesor akademicki, trzy osoby z tytułem doktora i jedna z tytułem doktora habilitowanego. Wartość merytoryczną dzieła podnoszą dwie recenzje naukowe znanych autorytetów nauk historycznych profesorów Wojciecha Iwańczaka i Jerzego Szczepańskiego.

Wszystkie prace i nakłady związane z przygotowaniem monografii, od kwerend aż po druk, sfinansowane zostały ze środków własnych Gminy Suchedniów.

Publikacja skonstruowana jest według uniwersalnej periodyzacji dziejów państwa i narodu polskiego. Obejmuje 6 rozdziałów poświęconych kolejnym okresom historii Suchedniowa, adnotowane zestawienie bibliograficzne źródeł archiwalnych i publikacji, indeks osób i miejsc oraz część ilustracyjną.

Monografia spełnia bardzo ważne społeczne oczekiwanie miłośników Suchedniowa, pasjonatów historii i badaczy - regionalistów: Suchedniów, ze swoją bogatą i fascynującą historią, otrzymuje publikację o charakterze naukowym, porządkującą fakty w sposób rzetelny, oparty na właściwym aparacie i metodzie naukowej, stanowiącą syntezę tematu

Przełomowe Życie. Wspomnienia Janusza Trzebińskiego to pamiętnik dnia codziennego na tle wielkiej historii. Janusz Trzebiński urodzony w 1892 roku był naocznym świadkiem i uczestnikiem życia Europy przed I wojną światową, a potem uczestnikiem dwóch wojen i czasów powojennych. W okresie tym Polska dwa razy odzyskiwała niepodległość, traciła ją i zmieniały się w niej stosunki nie tylko polityczne, ale i społeczne. Wspomnienia są materiałem źródłowym zostały przepisane i zredagowane przez dr historii Krzysztofa Karbownika. Stanowią cenny i nietuzinkowy materiał do panoramy społecznej Suchedniowa na przestrzeni blisko 90 lat. Lekkie pióra autora wspomnień sprawia, iż czyta się to jak dobrze napisaną beletrystykę.


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Rozpoczął się Piknik Archeologiczny "Pra…

Opublikowano: 25.09.2020 18:42

Komentarzy: 0

Włamywacz w spódnicy

Opublikowano: 25.09.2020 12:45

Komentarzy: 0

Integracyjny Turniej Gier i Zabaw w SOSW nr 2

Opublikowano: 25.09.2020 09:59

Komentarzy: 0

Certyfikaty uczniów ZSTM w ramach Innowacji W…

Opublikowano: 25.09.2020 09:58

Komentarzy: 0

Audi w ogrodzeniu, 1,7 promila u kierowcy

Opublikowano: 24.09.2020 13:53

Komentarzy: 0

Ruszyły zapisy do 2. edycji Amatorskiej Ligi …

Opublikowano: 24.09.2020 10:31

Komentarzy: 0

XII Memoriał im. K. Wolińskiego - ruszył zap…

Opublikowano: 24.09.2020 10:07

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 23.09.2020 15:16

Komentarzy: 0

Pożegnanie z drogeriami – areszt dla 30-latki

Opublikowano: 23.09.2020 15:06

Komentarzy: 4

Młodzi piłkarze PAS-u Skarżysko najlepsi w tu…

Opublikowano: 22.09.2020 21:30

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne