25.09.2020 Ostatnia aktualizacja 17:10, 25.09.2020

W przyszłym roku (wreszcie) zakończy się budowa Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie?

Autor:
MB Foto: Nizio DI
Opublikowano: 08 Gru 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

Ważna inwestycja, która realizowana jest już prawie od 10 lat, wreszcie zostanie zakończona?  Jest kolejny "ostateczny" termin zakończenia budowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Według zapewnień dyrekcji MWK, mauzoleum ma być gotowe do końca lipca 2020 roku.

Przypomnijmy - budowa Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie trwa od 2010 roku, a sam obiekt jest jednym z najbardziej oczekiwanych w naszym powiecie. Przez kilka ostatnich lat trwały poszukiwania źródła dalszego finansowania inwestycji - przede wszystkim finansowania wyposażenia obiektu.

W 2016 roku pojawiło się "światełko w tunelu" - pojawiła się bowiem informacja, że możliwe jest pozyskanie wsparcia na dokończenie inwestycji ze środków unijnych (PO IiŚ) i taką drogę pozyskania środków na dokończenie inwestycji wybrano ostatecznie (by zwiększyć szanse na otrzymanie dofinansowania w konkursie, inwestycję wpisano również do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Świętokrzyskiego - co zapewniło projektowi uzyskanie preferencji w postaci dodatkowych punktów, przyznanych w trakcie oceny w procedurze konkursowej w PO IiŚ).

Projekt dot. rozbudowy i modernizacji mauzoleum przygotowano i złożono. W październiku ub. roku opublikowano listy rankingowe konkursu organizowanego w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, na której projekt pn. "Rozbudowa i modernizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie" znalazł się na 4 miejscu, co oznaczało pewność otrzymania dotacji w wysokości ponad 10 mln PLN.

W ramach realizacji projektu przewidziano m.in. wykonanie robót wykończeniowych w budynku Mauzoleum, zakup i montaż wszelkich urządzeń ochrony i zabezpieczenia obiektu i zbiorów, zakup i montaż urządzeń audiowizualnych do celów ekspozycji, urządzenie ekspozycji (w tym wyposażenie wnętrz, uzupełnienie kolekcji eksponatów, zakup wszelkich urządzeń i wyposażenia służącego ekspozycji itp.), a także urządzenie ekspozycji zewnętrznej tj. konserwacja Krzyży Pamięci, ustawienie ich (Las Krzyży).

Na początku lutego 2018 roku Muzeum Wsi Kieleckiej (którego częścią jest mauzoleum) ogłosiło przetarg na wykonanie prac w ramach realizacji projektu nr POIS 08.01.00-00-0120/17 pn."Rozbudowa i modernizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich W Michniowie" (przedmiotem zamówienia jest wykonanie wszystkich niezbędnych prac budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych wraz z zagospodarowaniem terenu oraz urządzenie ekspozycji wewnętrznej i zewnętrznej w mauzoleum -  celem oddania obiektu do użytkowania oraz udostępnienia wykonanej ekspozycji stałej dla zwiedzających).

Po otwarciu ofert okazało się jednak, że jedyną ofertę mieszczącą się w zakładanym budżecie trzeba było unieważnić, a oferta najwyżej oceniona przez komisję konkursową przekraczała możliwości Muzeum o 7 mln PLN (wcześniej szacowano, że koszt na dokończenie prac potrzebne jest ponad 15 mln PLN). Pierwszy przetarg ostatecznie unieważniono. Kolejny - ogłoszony w czerwcu 2018 - rozstrzygnięto pod koniec września (chociaż złożone oferty również znacznie odbiegały od pierwotnych założeń), a inwestycję za ponad 21 mln PLN miało zrealizować konsorcjum dwóch warszawskich firm: Eretka Budownictwo Specjalistyczne Sp. z o.o. i Expo Factor Sp. z o.o.

Po przystąpieniu do prac wykończeniowych okazało się, że wykonawca I etapu prac - zdjęty z placu budowy (a obecnie w stanie likwidacji) popełnił błędy - budynek podsiąkał i pękał. Prace trwały, ale nie mogło być już mowy o dotrzymaniu pierwotnych terminów (17 października br.) - z tego wzgledu aneksowano m.in. umowę dot. dof. unijnego. 

W czwartek 5 grudnia o stanie realizacji projektu „Rozbudowy i modernizacji Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie” rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Wojewodztwa Świętokrzyskiego. Obecny na posiedzeniu komisji dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny zapewniał radnych, że obecnie nastąpiło przyspieszenie prac budowlanych i że rozpoczęły się też prace wewnątrz obiektu związane z jego wyposażaniem, przygotowaniem elementów scenografii. – Obecnie nie widzimy zagrożenia, że projekt nie zostanie zrealizowany w terminie, do końca lipca przyszłego roku – stwierdził dyrektor Mariusz Masny.

Radnych ponformowano również, że obecnie trwają prace merytoryczne nad przygotowaniem scenariusza wystawy. Wykonawca wzmocnił zespół historyków, część przygotowanego przez nich materiału została przekazana do recenzji ekspertów. – Przygotowanie scenariusza wystawy to niełatwy etap, z jednej strony z uwagi na to, że jest to trudny temat ze względów historycznych, a z drugiej strony – chcemy, żeby wystawa miała wysoki poziom merytoryczny i unikatowy charakter. Będzie ona międzynarodowa, dostępna w kilku językach – podkreślała kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Ewa Kołomańska.

Czy tym razem rzeczywiście uda się zakończyć ww. inwestycję?

Zdjęcia i wizualizacje są własnością: NIZIO DESIGN INTERNATIONAL Mirosław Nizio- Dziękujemy za udostępnienie
Idea utworzenia w Michniowie Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej narodziła się pod koniec lat siedemdziesiątych ub. wieku. Najpierw - w niewielkiej drewnianej chacie - zaaranżowano muzealną izbę, która w 1997 r. została zastąpiona bardziej okazałym Domem Pamięci. Wraz z upływem lat pojawił się pomysł na większą inwestycję, która uczciłaby te tragiczne wydarzenia - w 2009 r. ogłoszony został konkurs na projekt mauzoleum, w którym zwyciężyła utytułowana pracownia architektoniczna Nizio Design International. W roku 2010 rozpoczęła się realizacja projektu, który ma stać się miejscem upamiętniającym zbrodnie niemieckie podczas II wojny światowej i męczeństwo mieszkańców ponad ośmiuset polskich wsi.

Koncepcja obiektu oparta jest na tradycyjnym wzorcu tzw. domu-chaty (o powierzchni ponad 2000 m2), który ulega stopniowo deformacji i rozpadowi. Wydłużona zabudowa prezentować ma dzieje pacyfikacji Michniowa i męczeństwo innych wsi (obok historycznych pamiątek znajdą się tutaj również eksponaty w wersjach multimedialnych). Pierwsze segmenty budynku są zamknięte - znajdzie się w nich kaplica i sale ekspozycyjne, jego koniec otwarty będzie na miejsce pamięci - pole krzyży.

Budynek mauzoleum zaprojektowany przez Mirosława Nizio w 2015 roku znalazł się w zestawieniu 12 najbardziej oczekiwanych realizacji architektonicznych z całego świata (obok rozbudowy londyńskiej galerii Tate Modern i San Francisco Museum of Modern Art) magazynu Dezeen - jednego z najważniejszych branżowych pism zajmujących się architekturą i wzornictwem.Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Rozpoczął się Piknik Archeologiczny "Pra…

Opublikowano: 25.09.2020 18:42

Komentarzy: 0

Włamywacz w spódnicy

Opublikowano: 25.09.2020 12:45

Komentarzy: 0

Integracyjny Turniej Gier i Zabaw w SOSW nr 2

Opublikowano: 25.09.2020 09:59

Komentarzy: 0

Certyfikaty uczniów ZSTM w ramach Innowacji W…

Opublikowano: 25.09.2020 09:58

Komentarzy: 0

Audi w ogrodzeniu, 1,7 promila u kierowcy

Opublikowano: 24.09.2020 13:53

Komentarzy: 0

Ruszyły zapisy do 2. edycji Amatorskiej Ligi …

Opublikowano: 24.09.2020 10:31

Komentarzy: 0

XII Memoriał im. K. Wolińskiego - ruszył zap…

Opublikowano: 24.09.2020 10:07

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 23.09.2020 15:16

Komentarzy: 0

Pożegnanie z drogeriami – areszt dla 30-latki

Opublikowano: 23.09.2020 15:06

Komentarzy: 4

Młodzi piłkarze PAS-u Skarżysko najlepsi w tu…

Opublikowano: 22.09.2020 21:30

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne