27.05.2020 Ostatnia aktualizacja 10:51, 27.05.2020

Biblioteka przy ul. Towarowej oficjalnie otwarta. Gościem specjalnym Anna Jurksztowicz

Autor:
Z.B, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 12 Gru 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W czwartek, 12 grudnia, odbyła się uroczystość otwarcia Fili nr 1 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej biblioteki po remoncie przy ul. Towarowej 20.  Inwestycji była  możliwa m.in. dzięki pozyskaniu na ten cel środków zewnętrznych. Dofinansowanie (do 900 tysięcy złotych), przyznane zostało skarżyskiej bibliotece w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” (wkład własny do inwestycji - do 300 tysięcy złotych - zapewniono z miejskiego budżetu). Gościem specjalnym była Anna Jurksztowicz. 


Wszystkim gości przywitała Iwona Kowaleska, dyrektor  Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku - Kamiennej, który przedstawiła historię budynku biblioteki przy ul. Towarowej. 

Na uroczystym otwarciu byli m.in.: Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego, przedstawiciel ministra kultury  i dziedzictwa narodowego, Adam Jarubas, poseł europarlamentu, Konrad Kronig, prezydent miasta, zastępca prezydenta Krzysztof Myszka, Leszek Golik, przewodniczący Rady Miasta, Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu, Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, radni rady miasta i rady powiatu, dyrektorzy bibliotek z powiatu skarżyskiego.

- W 2018 roku postanowiliśmy napisać wniosek do Instytutu Książki na zadanie „ Przebudowa i modernizacja budynku biblioteki głównej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej w ramach narodowego programu rozwoju czytelnictwa, Priorytet II infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Warto dodać, że kilkakrotnie występowaliśmy do ministerstwa z wnioskiem o dofinansowanie, ubiegaliśmy się o środki na remont kapitalny budynku. W 2018 roku otrzymaliśmy upragnione dofinansowanie w kwocie 896 tysięcy złotych. Kwota wkładu własnego wyniosła 300 tysięcy - mówiła Iwona Kowaleska, dyrektor biblioteki. 

- Dziękuje władzom miasta i powiatu, dyrektorowi i pracownikom Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, za przychylność i wsparcie w różnych sytuacjach w jakich zdarzało się znaleźć naszej placówce. Panu prezydentowi dziękuje za wsparcie i popieranie inicjatywy remontu biblioteki, dziękuje za wygospodarowanie środków na wkład własny do projektu - zaznaczała Iwona Kowaleska. 

- Dzisiaj rozpoczyna się nowy rozdział w funkcjonowaniu skarżyskiej biblioteki, od dzisiaj mieszkańcy miasta i powiatu będą mogli korzystać w tej placówki w cywilizowanych, unijnych warunkach. Matką tego sukcesu jest pani dyrektor Iwona Kowaleska, bardzo pani dziękuje za to, że skutecznie napisała pani projekt, za to że nadzorowała skutecznie tą inwestycję. Miasto też dołożyło cegiełkę , zabezpieczyliśmy wkład własny na realizację tej inwestycji. Jestem przekonany, że ten remont przyczyni się do rozwoju kultury w naszym mieście i naszym powiecie- mówił Konrad Kronig, prezydent miasta. 

Niespodzianką był gość specjalny. Na zakończenie spotkania recital dała znana piosenkarka Anna Jurksztowicz. 

 
Biblioteka przeszła  kapitalny remont począwszy od termomodernizacji, poprzez wymianę instalacji, remont kotłowni wraz z wymianą pieca, po przebudowę pomieszczeń wewnątrz budynku. Po remoncie zmienił,o się wnętrze biblioteki  – pomieszczenia zostały  przebudowane, pokoje biurowe zmniejszone, zaś pomieszczenia dla czytelników powiększone. Powstała  m.in. nowa, duża sala konferencyjna mieszczącą 150 osób. Przebudowana została klatka schodowa, która obecnie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowane zostały specjalne urządzenia, które pozwolą osobie niepełnosprawnej dostać się na górę. Dla potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowana będzie również łazienka.


Komentarze

0Wiesiu2019-12-18 14:06#12
Cytuję Stacja Kultura:
Na marginesie tego remontu podaję link do obejrzenia biblioteki, którą otwarto w budynku dworca w Rumi, woj. pomorskie: https://www.youtube.com/watch?v=Dm9e8twNsfI
A czy ktoś wie, co dokładnie zaplanowano w pomieszczeniach dworcowych u nas, poza kasami i kolejową Izbą Pamięci?

Tego nie wie nikt.
Co zaplanowano w pomieszczeniach dworcowych, trzeba pytać na PKP. Ich inwestycja, to będą wiedzieć, co chcą w swoich pomieszczeniach mieć (oprócz poczekalni dla podróżnych i kas biletowych).
Poza tym zły przykład dajesz. U nas biblioteka ma swój budynek, który wyremontowała i nie musi szukać pomieszczeń do wynajęcia na dworcu kolejowym, w przychodni, banku czy jakiejś galerii handlowej. W Rumii stacja kolejowa stała pusta i niszczała, więc ją wykorzystano w bardzo kreatywny sposób i dobrze.... zwłaszcza dla kultury.
Odpowiem jeszcze Perspektywie.
Cytat:
Odpowiadam Księdzu Robakowi: Pana wyobraźnia poszła niewłaściwą drogą, skoro majaczy Pan o wyburzaniu kamienicy doklejonej do budynku biblioteki. Wprost przeciwnie, może trzeba tę kamienicę odkupić i poszerzyć biblioteczną powierzchnię. Nowości książkowych ukazuje się tak dużo, że niewielka dodatkowa przestrzeń, którą wygospodarowano w tym remoncie, kosztem pomieszczeń biurowych, na dłuższą metę niewiele pomoże.
Żeby wykupić tę przylegającą kamienicę to trzeba mieć na to fundusze. A jak wiadomo, na kulturę nigdy nie ma pieniędzy, bo jak wcześniej nie jeden nieuk napisał, "po co książki, kto teraz czyta czy kasa w błoto". Po drugie, żeby wykupić tę kamienicę, to trzeba mieszkających tam ludzi pozbawić dachu nad głową. O to chodzi, żeby wydłużyła się kolejka po mieszkania socjalne? Każdy patrzy na swój czubek nosa, a innych ma w głębokim poważaniu.
Cytuj
0Stacja Kultura2019-12-16 10:19#11
Na marginesie tego remontu podaję link do obejrzenia biblioteki, którą otwarto w budynku dworca w Rumi, woj. pomorskie: https://www.youtube.com/watch?v=Dm9e8twNsfI
A czy ktoś wie, co dokładnie zaplanowano w pomieszczeniach dworcowych u nas, poza kasami i kolejową Izbą Pamięci?
Cytuj
-1mieszkaniec miasta2019-12-15 21:13#10
Cytuję Ciekawy 111:
A co tam robi Pan Jarubas? A tak szczerze powiedziawszy to napis przed drzwiami na tej dziwnej ściance że to biblioteka za dnia jest nieczytelny . I jeszcze jedno - nasz manager uznał ze można tu pozbierać laury i się wreszcie pokazał publicznie :)

Dokładnie tak ! Takie spotkanie to nie sesja gdzie padają trudne i niewygodne pytania. Wreszcie bobas może polansować się przed mediami jaki to wspaniały gospodarz , zainteresowany problemami miasta i społeczeństwa ! A przy okazji złapać kilkaset kalorii za wyżerkę !
Cytuj
+1Mieszkaniec2019-12-15 20:02#9
Jest kolejne miłe wydarzenie na którym można się polansować. Ciekawe czy Podróżnik tak chętnie na sesję Rady Miasta przyjdzie ??? A w związku z tym, że zbliża się Gwiazdka to może zrobimy zrzutkę na krawat dla Podróżnika, bo jak widać "biedny" nie ma...
Cytuj
+2Perspektywa2019-12-14 17:51#8
Odpowiadam Księdzu Robakowi: Pana wyobraźnia poszła niewłaściwą drogą, skoro majaczy Pan o wyburzaniu kamienicy doklejonej do budynku biblioteki. Wprost przeciwnie, może trzeba tę kamienicę odkupić i poszerzyć biblioteczną powierzchnię. Nowości książkowych ukazuje się tak dużo, że niewielka dodatkowa przestrzeń, którą wygospodarowano w tym remoncie, kosztem pomieszczeń biurowych, na dłuższą metę niewiele pomoże. Czasy, kiedy czytano tylko "Pana Tadeusza" minęły.
Cytuj
+5Gość w dom2019-12-13 19:12#7
Ciekawe dlaczego pryncypał prezydenta, panujący nam w powiecie nie miał zaszczytu odbierac wozu strażackiego. Przecież tradycje strażackie ma we krwi.
Cytuj
+7Ksiądz Robak2019-12-13 14:26#6
Cytuję Perspektywa:
Budynek prezentuje się ładnie tylko z dwóch stron, bo z pozostałych dwóch szpeci go w dalszym ciągu przyklejona do niego, kawałkiem ściany, odrapana kamienica. Sztukowanie miejskiego krajobrazu ma coś wspólnego z łataniem starego znoszonego ubrania.

Racja nijak się ma teraz wygląd biblioteki do pięknych i schludnych budynków post kolejowych i owej kamienicy :) Może trzeba było najpierw wyburzyć przylegającą kamienice i uzasadnić to " nie spodoba się Perspektywie" Była odrapana biblioteka źle...jest wyremontowana źle. Może spalamy na stosie wszystkie tam dostępne pozycję...historia zna takie przypadki. Zresztą po co nam książki, wszystko jest w sieci jak napisał ktoś wyżej. Są jednak jeszcze osoby lubiące coś przeczytać zamiast non stop gapić się w srajfony. Ja tam wolę dostać w prezencie ciekawą książkę niż jakieś byle gó..o.
Cytuj
+24Bodbor2019-12-13 10:59#5
O tam gdzie dają zjeść i wystarczy coś powiedzieć jest nasz "wielki" KK. A gdzie można trafić na niewygodne pytania nie ma go bo jest bardzo zajęty
Cytuj
-6Perspektywa2019-12-13 10:21#4
Budynek prezentuje się ładnie tylko z dwóch stron, bo z pozostałych dwóch szpeci go w dalszym ciągu przyklejona do niego, kawałkiem ściany, odrapana kamienica. Sztukowanie miejskiego krajobrazu ma coś wspólnego z łataniem starego znoszonego ubrania.
Cytuj
+5DARMOWA WÓDA2019-12-13 07:49#3
jak śmiecie pisać o swoim analfabetyzmie wtórnym ?? i się tym szczycić ,, ja nie czytam, kto czyta, kasa w błoto " nie czytajcie dalej i zarabiajcie najniższą bo na więcej nie zasługujecie. a tyłkolizy tyłolizami.
pomódlcie się to wam wiedzy nakapie bo bozia z rana daje podobno,ale co ??
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Zmiana w funkcjonowaniu Targowiska Miejskiego…

Opublikowano: 27.05.2020 12:49

Komentarzy: 0

Kolejny krok do nowoczesnego bazaru

Opublikowano: 26.05.2020 17:46

Komentarzy: 3

Remont chodnika w Mroczkowie zakończony

Opublikowano: 26.05.2020 11:58

Komentarzy: 0

Miasto deklaruje współpracę z PKP przy realiz…

Opublikowano: 26.05.2020 10:06

Komentarzy: 1

Węzeł Skarżysko-Kamienna Północ został otwart…

Opublikowano: 25.05.2020 20:39

Komentarzy: 0

Wypadek na terenie zakładu produkującego masy…

Opublikowano: 25.05.2020 17:24

Komentarzy: 4

Ukradł samochód i wędki. Obficie „nałowił” za…

Opublikowano: 25.05.2020 12:18

Komentarzy: 0

Prezent dla bliskiej osoby - jak wybrać ten w…

Opublikowano: 25.05.2020 11:48

Komentarzy: 0

Zasłabł za kierownicą. Miał ponad 2 promile!

Opublikowano: 25.05.2020 10:18

Komentarzy: 0

Piąty uciekinier ze skarżyskiego aresztu zatr…

Opublikowano: 25.05.2020 10:01

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +