08.08.2020 Ostatnia aktualizacja 12:41, 07.08.2020

Odbyły się otwarte konsultacje społeczne dotyczące zakazu lub ograniczenia pływania sprzętem motorowym na zalewie Rejów

Autor:
J.Jagiełło (Starostwo Powiatowe), Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 08 Sty 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
We wtorek, 7 stycznia w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej odbyło się otwarte spotkanie w ramach prowadzonych konsultacji społecznych w sprawie wprowadzenia zakazu lub ograniczenia używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Skarżyskiego - przewodniczący rady Jacek Jeżyk, członek zarządu Adam Ciok, sekretarz Małgorzata Nosowicz i naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Małgorzata Miller, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i powiatu. Konsultacje społeczne projektu będą decydować o ostatecznym kształcie uchwały rady powiatu. 
 
Konsultacje podczas otwartego spotkania poprowadził członek zarządu powiatu Adam Ciok inicjator uregulowania prawa miejscowego w zakresie wprowadzenia zasad pływania sprzętem motorowodnym na zalewie Rejów.

Wśród licznie przybyłych na spotkanie konsultacyjne mieszkańców znaleźli się głównie przedstawiciele środowisk wędkarskich, amatorów skuterów wodnych i motorówek oraz okoliczni mieszkańcy zalewu Rejów.

W trakcie spotkania sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz zapoznała uczestników z zasadami konsultacji społecznych. Sekretarz zaznaczyła, że konsultacje społeczne przeprowadzane są w dwóch formach badania ankietowego oraz poprzez otwarte spotkanie z mieszkańcami. Po zakończeniu konsultacji zostanie sporządzony protokół z ich przebiegu wraz z wnioskami końcowymi.

Mamy duże zainteresowanie tematem. Na obecną chwilę od mieszkańców wpłynęło do nas 300 ankiet. Ankiety te będą analizowane pod kątem czy mieszkańcy są za zakazem, czy za ograniczeniem używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów oraz w jakim okresie czasu miałby obowiązywać zakaz bądź ograniczenie – wyjaśniła sekretarz powiatu M. Nosowicz.    

Zgodnie z wymogami prawnymi samorząd powiatu przeprowadził badania poziomu hałasu nad zbiornikiem w okresie letnim. Jak poinformowała uczestników spotkania konsultacyjnego naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Małgorzata Miller badania te wykazały znaczne przekroczenie norm, spowodowane przez silniki skuterów i motorówek.

Natomiast z relacji przedstawionej przez przedstawicieli Policji wynika, iż mieszkańcy osiedla Rejów oraz wędkarze skarżą się na zakłócenia i hałas podczas wykorzystywania zalewu przez osoby pływające na skuterach wodnych i motorówkach. Obawiają się także o bezpieczeństwo osób korzystających z zalewu rekreacyjnie.
Interwencje odnotowane przez Policję są zbieżne z pismami, które wpłynęły do Rady Powiatu Skarżyskiego. Przewodniczący rady Jacek Jeżyk odczytał uczestnikom spotkania pisma trzech kół wędkarskich z terenu miasta oraz mieszkańców dzielnicy Rejów, w których jasno opowiadają się za całorocznym zakazem korzystania z urządzeń wodnych napędzanych silnikami spalinowymi.  
 
Po burzliwej i rzeczowej dyskusji podczas otwartego spotkania konsultacyjnego, pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami zakazu ustalono, iż zostanie zorganizowane jeszcze jedno spotkanie, na którym delegaci zainteresowanych środowisk ostatecznie wypracują wspólne stanowisko w sprawie.  

Konsultacje trwają do 8 stycznia.


Komentarze

+1Wizzo2020-01-12 13:46#21
Uwolnić ryby od wędkarzy. Niech sobie korzystają z życia. Świetna akcja jestem za "]A ja jestem za zakazem łowienia wędką na rejowie. Ryby można kupić w sklepie a te żywe niech korzystają z życia. Zwłaszcza w ciepłe dni co metr to wędkarz. Zajmują cała linie brzegowa i patrzą się na innych krzywo. Powinni mieć Góra 300 metrów brzegu na wędkowanie i tyle. Albo niech idą nad rzeke kamienna czy kałużę bernatka. Zawlaszczyli sobie zalew. Niektórzy nie sprzątająca po sobie i załatwiają potrzeby gdzie popadnie. Nawet do wody. Wielu pod wpływem wiadomo czego. Strach w nocy przejść. Wielu stoi namiot.
Cytuj
+2zbig2020-01-11 19:24#20
Zalew Brodzki 260 ha - jest gdzie pohulać, Zalew Rejów - tylko 30 ha, czyli brodzik dla motorowodniaków
Cytuj
+7zbig2020-01-11 19:14#19
Rejów jest za mały, za blisko osiedli mieszkaniowych, za dużo wypoczywających - dla łodzi silnikowych i skuterów wodnych. Żaglówki, kajaki, pontony - jak najbardziej.
Dla 'benzyniaków" jest dużo, dużo większy Zalew Brodzki w Brodach Iłżeckich - blisko położony, zapomniany przez turystów, Ośrodek wypoczynkowy Huty Ostrowiec - zapomniany. Miejsce super dla motorowodniaków.
Cytuj
-2Wedkarz2020-01-11 15:58#18
Naucz sie ortografii bo ten "BUG " sie na ciebie obrazi
A dla pana ktory tak bardzo sie martwi czy 4 minuty to wystarczajaca frajda w plywaniu , moge zapewnic ze tak , wystarczajaca :lol:
Cytuj
-3Robcio2020-01-11 12:01#17
Cytuję Robcio:
Sprawa jest prosta mieszkańcy chcą zakazu, normy hałasu są przekraczane, korzystający z plaży w większości też, raczej nie widzę tutaj zbyt dużego pola manewru. pytanie czy niektórzy Radni zrezygnują z posiłków w Kombinacie Formy ;)

Cytuję Baczny obserwator:
Tak, jeśli wiesz coś na temat pisowskich układów i kumoterstwa to pisz to wprost. Nie jestem związany ideologicznie z żadnym ugrupowaniem. Jestem zainteresowany tym żeby moje miasto sie rozwijało. Nie obchodzi mnie kto rządzi, niech to robi dobrze. Niestety przez 30 lat nie było takiego. Co do Rejowa uważam że zbiornik powinien być wolny od skuterow i motorowek ale też wiem że ci co je posiadają mają większa siłę przebicia od tych biednych wędkarzy.

ciebie i mnie różni to, że ją widzę wszystko i krytykuje wszystkich którzy robią z tego miasta gnój. Ty natomiast pisząc tak jak piszesz musisz żreć pomyje z koryta przy którym pasa sie nasi wlodarze-nieudacznicy

Sprytnie napisane, krytyka miasta i władz co ludzie poprą i automatycznie popierają wtrącony zakaz dla skuterów. Hipokryzja.
Cytuj
+8Mieszkam2020-01-11 11:02#16
Ośrodek rejów jest przestarzały i niezbyt zadbany. Lata 80 te. Domagamy się sprzedaży czy dzierżawy firmie która zrobi z niego coś ciekawego a nie takie muzeum porośnięte trawą. W Starachowicach na lubiance robią ośrodek z prawdziwego zdarzenia. Rejów wygląd jak Rumunia. Niedługo się pewnie ta muszla rozleci.
Cytuj
+20uvex2020-01-10 12:32#15
Pisałem i przypomnę jeszcze raz.
Zbiornik Rejów jest tak małym zbiornikiem, że skutery, motorówki, pontony i łodzie napędzane silnikiem spalinowym po prostu nie mają na nim racji bytu. Jaka to frajda płynąć od tamy pod wyspę i z powrotem w około 4 minuty???Wióry, Chańcza, Brody, Domaniów. To są zbiorniki gdzie w miarę bezpiecznie można przemieszczać się skuterami itd.itp.
W dobie dzisiejszych czasów większość ludzi potrzebuje ciszy i spokoju. Oczywiście są Bieszczady. Pytanie brzmi czy większość ma się tam udać, czy wystarczy aby kilku zatruwających ciszę i spokój, raczyło nie odwiedzać tego zbiornika???

Ps. a tak przy okazji to ciekawi mnie, kto ma się zjawiać na konsultacjach w godzinach w których wolne mają emeryci, lub biznesmeni na których pracują inni??? Jaki sens ma ankieta, o której mało kto wie?? Na dodatek prowadzona jest wraz z konsultacjami w okresie, gdzie większość obywateli zainteresowanych jest wigilijnym karpiem i noworocznym szampanem???
Czy władze miasta i powiatu ogarną się wreszcie kiedyś???
Amen
Cytuj
+6Darkus2020-01-10 11:12#14
Najlepiej zakazać wszystkiego. A jak mi codziennie proboszcz dzwonami od 6 rano naparza, to już norm hałasu nie przekracza, hipokryci?
Cytuj
-10Darkus2020-01-10 11:01#13
Cytuję Piątal:
Zakazać całkowicie tych skuterów i motorówek bo to szkodzi turystyce i z nimi nie będzie turystów. Poza tym trzeba czerpać wzorce od innych np. zrobić jakieś sanktuarium jak w Kałkowie albo może chociaż pomnik postawić z tupolewem. Ludzie niech sobie przychodzą nad zalew po coś, bo sam zalew to wiadomo kogo przyciąga i czyich zwolenników.

Przez przypadek dałem Ci minusa, wybac, :(
Cytuj
+1Ingjnhjn2020-01-10 09:11#12
Należy przenieść rejów na kamienną aby imitacja menedżera miał bliżej nad wodę jak dokończy dom.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

XLII Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej w…

Opublikowano: 07.08.2020 11:15

Komentarzy: 3

Zakończył się II etap budowy ulicy Ponurego

Opublikowano: 06.08.2020 14:32

Komentarzy: 5

Środki na zakup busa dla Powiatowego Środowis…

Opublikowano: 06.08.2020 14:24

Komentarzy: 0

Zaczęło się od dymiącej rury wydechowej

Opublikowano: 06.08.2020 13:53

Komentarzy: 3

Ćwiczenia skarżyskich strażaków na terenie Na…

Opublikowano: 06.08.2020 11:05

Komentarzy: 0

Za co kochamy oleje tłoczone na zimno?

Opublikowano: 06.08.2020 10:10