05.04.2020 Ostatnia aktualizacja 08:21, 05.04.2020
  • a1
  • a2
  • a3
  • a4
  • a5

Spotkanie z Radami Osiedli

Autor:
Izabela Szwagierek (UM)
Opublikowano: 11 Lut 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W Urzędzie Miasta odbywało się w poniedziałek spotkanie z przedstawicielami skarżyskich Rad Osiedli. Głównym tematem spotkania było wyjaśnienie zasad korzystania przez rady z przeznaczonego dla nich funduszu.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Rada Miasta wprowadziła zmiany, przesuwając pieniądze przeznaczone na diety dla przewodniczących Rad Osiedli do specjalnego funduszu do wykorzystania przez poszczególne Rady Osiedli. Zasady wykorzystywania pieniędzy przedstawiono w czasie poniedziałkowego spotkania w Urzędzie Miasta. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Rad Osiedli oraz zastępca prezydenta miasta Krzysztof Myszka, sekretarz miasta Bernard Antos, skarbnik miasta Ewa Pawełczyk, radni Rady Miasta na czele z przewodniczącym Leszkiem Golikiem. Obecni byli również kierownicy komórek organizacyjnych urzędu oraz Sławomir Ciaś, dyrektor Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku-Kamiennej.
 
Sekretarz miasta wyjaśnił, że każda z pięciu skarżyskich Rad Osiedla będzie miała do dyspozycji kwotę 4.800 złotych rocznie i prawo decyzji, jak te pieniądze wydać. Zaproponowana procedura zakłada zgłoszenie przez każdą Radę Osiedla zapotrzebowania na zakup konkretnych towarów lub usług. Zgodnie z tym Urząd Miasta będzie przygotowywał zlecenie i płacił za nie z budżetu miasta.

Przedstawione rozwiązanie zostało przedyskutowane, a przedstawiciele Rad Osiedlowych zgłaszali swoje wątpliwości i spostrzeżenia. Przedstawiciele władz miasta podkreślali, że zaproponowane zostało najbardziej praktyczne rozwiązanie, by Rady Osiedli mogły korzystać z tych pieniędzy, wydzielonych w budżecie miasta. Pierwszy rok funkcjonowania takiego rozwiązania pozwoli ocenić, co należy udoskonalić.
 
W trakcie spotkania poruszono również kilka innych tematów. Sekretarz miasta zachęcał do przygotowywania się do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego (szczegółowy harmonogram zostanie przedstawiony wiosną). Dyrektor Centrum Obsługi Inwestora informował o udziale miasta w Programie „Rozwój Lokalny” i staraniach o pozyskanie do 40 mln złotych. Dyskutowano o kosztach systemu gospodarki odpadami. Przedstawiono również inwestycje, które w tym roku budżetowych mają się odbyć na poszczególnych osiedlach w mieście.
 

Komentarze

+4senior2020-02-15 09:30#21
Cytuję OMG:
U nas jednak wszystko staje na głowie, bo gdy Rady za bardzo walczą o zbieranie śmieci na osiedlu, naprawę zdeptanych trawników, naprawę dziurawych dróg osiedlowych, naprawę dziurawych chodników i zadbanie o skwery zieleni, pokazując przy okazji bezmiar badziewnego zarządzania miastem przez McMenadżera, to McMenadżer nakazuje swoim radnym bezradnym wprowadzenie lokalnej uchwały kagańcowej na Rady.

Wybaczcie jeśli kogoś obrażę...ale przecież to Wy wybraliście zarówno prezydenta zwanego "Menadżerem" , oraz tych "radnych bezradnych"...przecież nikt w "teczce ich nie przywiózł", jak to bywało w poprzednich czasach.W wyborach na prezydenta miasta ów "Menadżer" uzyskał prawie 3 tyś. głosów więcej od swojego konkurenta, czyli 15% więcej mieszkańców Skarżyska wskazało KK jako godnego kandydata na stanowisko Prezydenta Miasta. Zważywszy na fakt, że wybory odbyły się trochę ponad rok temu...to coś tu nie gra...chyba mieszkańcy tego miasta nie do końca dorośli do decydowania sami za siebie...może lepiej żeby włodarzy im dalej "przywożono w teczce"?
Cytuj
+7OMG2020-02-15 05:27#20
Cytuję kingula:
Owszem nie byłam na spotkaniu, bo w przeciwieństwie do innych pracuję. A jeśli chodzi o pracę rady osiedla widzę ją na co dzień...w postaci...zaśmieconych osiadli, zdeptanych trawników, dziurawych dróg osiedlowych, dziurawych chodników czy zaniedbanych skwerów zieleni...chyba dalej nie muszę wymieniać... Skoro ktoś uważa że jako przewodniczący radny osiedla nie jest w stanie podołać powyższym problemom...to ja się zapytam...po jaką cholerę pchasz się do tej rady??? Odpowiedz jest prosta...dla 400 zł...może to i nie jest dużo...ale dla mnie i dla innych mieszkańców miasta kilka dniówek.


Podmiotem odpowiedzialnym za zbieranie śmieci na osiedlu, naprawy zdeptanych trawników, naprawy dziurawych dróg osiedlowych, naprawy dziurawych chodników i zadbanie o skwery zieleni jest miasto, a właściwie organ wykonawczy, czyli P R E Z Y D E N T. Warto to sobie wbić do głowy.

Rada jest organem P O M O C N I C Z Y M. Nie mając środków własnych i własnych służb wskazuje priorytety, diagnozuje problemy na osiedlu i walczy o prawidłową realizację zadań własnych gminy (w tym zadań inwestycyjnych) na swoim osiedlu.

U nas jednak wszystko staje na głowie, bo gdy Rady za bardzo walczą o zbieranie śmieci na osiedlu, naprawę zdeptanych trawników, naprawę dziurawych dróg osiedlowych, naprawę dziurawych chodników i zadbanie o skwery zieleni, pokazując przy okazji bezmiar badziewnego zarządzania miastem przez McMenadżera, to McMenadżer nakazuje swoim radnym bezradnym wprowadzenie lokalnej uchwały kagańcowej na Rady.
Cytuj
+2OMG2020-02-15 05:16#19
Cytuję mac60:
podajcie osiedla i nazwiska skladu rady osiedla.mieszkam milicy na osiedlu przylesie i nie znam ja jak i inni kto jest w radzie .

Na Milicy nie ma rady osiedla.
Cytuj
+2kingula2020-02-14 18:44#18
Cytuję Ewa W.:
Drogi Kingulo, napiszę tylko, że w Twoich wypowiedziach jest typowy populizm typu: ".....często jest tak........", " w przeciwieństwie do innych pracuję...", itp. Przypisujesz radnym osiedli zdeptane trwaniki, dziury w drogach, zaśmiecone osiedla, albo inaczej- oczekujesz, że będą łatać dziury w ulicach i pilonować trawników, żeby nie były deptane?: Merytoryki tu nie ma żadnej, ale plusik u wodza masz ;-)

Merytoryki nie widać powiadasz? To wytłumacz mi po co są radni osiedlowi, czy radni miejscy jeśli nie od zajmowania się sprawami i problemami mieszkańców osiedla czy też mieszkańców miasta? A własnie ten zaśmiecony skwer zieleni, czy też dziurawy chodnik to są bolączki mieszkańców.
Cytuj
+3mac602020-02-14 18:08#17
podajcie osiedla i nazwiska skladu rady osiedla.mieszkam milicy na osiedlu przylesie i nie znam ja jak i inni kto jest w radzie .
Cytuj
-2onzesko2020-02-14 07:32#16
Cytuję Ewa W.:
Drogi Kingulo, napiszę tylko, że w Twoich wypowiedziach jest typowy populizm typu: ".....często jest tak........", " w przeciwieństwie do innych pracuję...", itp. Przypisujesz radnym osiedli zdeptane trwaniki, dziury w drogach, zaśmiecone osiedla, albo inaczej- oczekujesz, że będą łatać dziury w ulicach i pilonować trawników, żeby nie były deptane?: Merytoryki tu nie ma żadnej, ale plusik u wodza masz ;-)

Ja popieram Kingulę. Osobiście wolę, żeby pieniążki poszły np. na konserwacje urządzeń na placu zabaw, malowanie i naprawę ławeczek na osiedlu czy pielęgnacje zieleni. Zaś jeśli już mówimy o populiźmie zapytam dlaczego przewodniczący rady osiedla za swój włożony czas musi otrzymywać wynagrodzenie, a reszta rady osiedla może swój czas poświęcać sprawą mieszkańców charytatywnie? Zycie zazwyczaj weryfikuje, że to "radni przyjmuję na przysłowiowa klatę problemy mieszkańców, zaś przewodniczący rady tylko wypinają pierś do orderów".
Cytuj
+7Ewa W.2020-02-13 13:59#15
Cytuję Mieszkaniec:
Co z opłatą smieciową ?? To zwykły skandal !!! Opłata 4 osobowej rodziny to 1296 złotych/rok !!
Ludzie, czy to miasto to metropolia z zarobkami po 7000 netto miesiąc ???
Ludzi w tym miescie nie stac na taki opłaty !!


Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie przetargu. Kto wie? Może jeszcze zdarzyć się tak, że najkorzystniejsza oferta będzie miała wyższe ceny niż obecnie przyjęte! Tego nie możemy wykluczyć. Wtedy też i dla mieszkańców wzrosnie opłata na miesiąc od osoby.
Cytuj
+5Ewa W.2020-02-13 13:57#14
Drogi Kingulo, napiszę tylko, że w Twoich wypowiedziach jest typowy populizm typu: ".....często jest tak........", " w przeciwieństwie do innych pracuję...", itp. Przypisujesz radnym osiedli zdeptane trwaniki, dziury w drogach, zaśmiecone osiedla, albo inaczej- oczekujesz, że będą łatać dziury w ulicach i pilonować trawników, żeby nie były deptane?: Merytoryki tu nie ma żadnej, ale plusik u wodza masz ;-)
Cytuj
-8kingula2020-02-12 21:03#13
Cytuję Ja do Kinguli:
Kingula, jak widzę , nie jesteś w temacie i nie byłaś na spotkaniu w UM. Radni mówili na co wydawali te pieniądze, ale Pani Skarbnik uparcie twierdziła, że to były prywatne pieniądze przewodniczących. Widzę Cię też, że jesteś bardzo bierną mieszkanką osiedla, skoro nie wiesz, jak pracuje Rada na Twoim osiedlu. Kingula a widziałaś kiedyś jak radni i inni mieszkańcy osiedla używali swoich kosiarek i innych narzędzi na miejskich działkach.? Ty pewnie nigdy tego nie robiłaś, bo i po co - prawda?

Owszem nie byłam na spotkaniu, bo w przeciwieństwie do innych pracuję. A jeśli chodzi o pracę rady osiedla widzę ją na co dzień...w postaci...zaśmieconych osiadli, zdeptanych trawników, dziurawych dróg osiedlowych, dziurawych chodników czy zaniedbanych skwerów zieleni...chyba dalej nie muszę wymieniać... Skoro ktoś uważa że jako przewodniczący radny osiedla nie jest w stanie podołać powyższym problemom...to ja się zapytam...po jaką cholerę pchasz się do tej rady??? Odpowiedz jest prosta...dla 400 zł...może to i nie jest dużo...ale dla mnie i dla innych mieszkańców miasta kilka dniówek.
Cytuj
-5kingula2020-02-12 20:48#12
Cytuję Ewa W.:
Szanowna Pani Kingulo. Te 400zł to nie był fundusz, ale jak sam UM określił wynagrodzenie dla przewodniczącego Rady Osiedla, który miał najwięcej obowiązków w Radzie, w związku z czym ponosił koszty. (dodatkowo było to wynagrodzenie nazwane tytułem utraconych korzyści. Zresztą na tej samej zasadzie dostają wynagrodzenie Radni Rady Miasta). Owszem są to pieniądze publiczne. Z pieniędzy publicznych wypłacane są przecież wynagrodzenia w całej sferze budżetowej naszego państwa, w tym oczywiście prezydentowi, radnym rady miasta i urzędnikom. Czy z wynagrodzenia powinni publicznie się rozliczać? Dlaczego nikt nie zapyta, ile swoich prywatnych pieniędzy wydają radni osiedla na różne inicjatywy na rzecz osiedla i jego mieszkańców? Pozdrawiam. Ewa Warszawa

Wszystko pięknie...jeśli przewodniczący rady osiedla działa...ale często jest tak, że działają inni radni, ci co ani złotówki nie dostają, zaś sam przewodniczący rady ma to wszystko mocna w czterech literach...wszystko działa na zasadzie...skoro wybraliście mnie to pieniądze mi się należą...rada osiedla tak jak i z resztą rada miasta powinno być wybierana góra na rok...jeśli się sprawdzi ich kadencja powinna być przedłużana na kolejne lata...Zaś sugestia, że w całej budżetówce wypłacane są pieniądze publiczne jest jak najbardziej nie na miejscu...kodeks pracy mówi jasno wynagrodzenie jest wypłacane za pracę. Pielęgniarka nie otrzymuje pieniędzy za to że jest pielęgniarką, lecz za swoją pracę.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Zobacz w jakich godzinach funkcjonują najwięk…

Opublikowano: 05.04.2020 10:04