Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

80. rocznica egzekucji w lesie na Borze. Mieszkańcy oddali hołd pomordowanym

W niedzielę, 16 lutego w Skarżysku-Kamiennej odbyły się uroczystości 80. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 360 osób w lesie na Borze. Jak co roku przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i kombatanckich, przedstawiciele szkół i mieszkańcy naszego miasta oddali hołd pomordowanym.
 
Tegoroczne obchody zainaugurowała msza święta w intencji pomordowanych, która odbyła się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na mogiłę, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego odbyło się poświecenie osadzonego wcześniej krzyża.

Około 7-metrowy krzyż, który został postawiony kilka dnia wcześniej z inicjatywy Krzysztofa Brzezińskiego, Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna i Nadleśnictwa Suchedniów, ma nawiązywać do pierwotnego wyglądu mogiły. Jeszcze przed końcem lutego 1940 r. harcerz Władysław Wasilewski wraz kilkoma kolegami postawił na miejscu zbrodni brzozowy krzyż. Już po wojnie został on zastąpiony drewnianym. Tegoroczna inicjatywa spotkała się ze wsparciem Instytutu Pamięci Narodowej oraz samego Nadleśnictwa Suchedniów, na którego terenie znajduje się mogiła.

Później okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, głos zabrała również współinicjatorka postawienia krzyża prof. Urszula Oettingen. Okolicznościowy list od wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza odczytała Maria Zuba, doradca wojewody.

Podczas uroczystości wspominani pamięć zmarłego ppłk. Henryka Czecha. Honorowy Obywatel Miasta Skarżyska-Kamiennej zawsze brał udział w lutowych uroczystościach dając innym przykład pamięci o zamordowanych patriotach.

Na zakończenie uroczystości delegacje  władz miasta i powiatu,  parlamentarzyści,  przedstawiciele gmin, delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i kombatanckich, przedstawiciele szkół i mieszkańcy miasta złożyły  wiązanki  kwiatów.

W krótkim programie artystycznym wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej.

Przypomnijmy

28 stycznia 1940 roku do Skarżyska przybył oddział SS i zajął na swą siedzibę Szkołę Podstawową nr 1 przy ulicy Konarskiego. Rozpoczęły się aresztowania i przesłuchania, które trwały do 10 lutego. Od świtu 12 do zmierzchu 14 lutego co 15-20 minut pod szkołę zajeżdżała ciężarówka zabierała grupę 5-10 skazanych, którzy byli wywożeni do lasu na Borze i rozstrzeliwani. Łącznie Niemcy zamordowali w tym cichym lasku około 360 osób. Pozostałych przy życiu 61 aresztowanych przewieziono do Radomia. 29 z nich zamordowano w lesie Firlej pod Radomiem, 20 zwolniono do domów,a pozostałych wywieziono do obozów koncentracyjnych lub innych więzień.

Wśród pomordowanych osób znaleźli się m.in.: harcerze, wojskowi, kolejarze, pracownicy Państwowej Fabryki Amunicji, rolnicy ze Skarżyska Kościelnego, Rodzina Wątłych, Rodzina Gontaszewskich, Bracia Jankowscy oraz ojcowie z Klasztorku oo Franciszkanów.
Zbyszek Biber's Avatar

Zbyszek Biber

- Reklama -
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie