04.04.2020 Ostatnia aktualizacja 18:19, 03.04.2020
  • a1
  • a2
  • a3
  • a4
  • a5

Ranking 100 polskich miast. Skarżysko (i okolice) na 91. pozycji...

Autor:
MB
Opublikowano: 20 Lut 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Skarżysko-Kamienna (i okolice) w porównaniu z innymi miastami (i ich obszarami funkcjonalnymi) słabo wypada pod kątem gospodarczym i edukacyjnym, trochę lepiej jest za to u nas z "usieciowieniem" i "jakością życia" (chociaż i w tych przypadkach plasujemy co najwyżej w okolicach połowy stawki) - takie wnioski można wysnuć po lekturze publikacji „Uciekające metropolie. Ranking 100 polskich miast” Karola Wałachowskiego z Klubu Jagiellońskiego.

Tytuł może opracowania może być nieco mylący - nie chodzi bowiem o same miasta, a obszary funkcjonalne (czyli miasta i powiązane z nimi okolice). W naszym przypadku w zestawieniu ujęto bowiem łącznie Skarżysko-Kamienną i powiat skarżyski. Na stronie Klubu Jagiellońskiego możemy przeczytać, że Ranking 100 obszarów funkcjonalnych powstał po to, aby porównać zarówno obecny potencjał, jak i dynamikę rozwoju polskich miast od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przyjęcie dłuższego horyzontu czasowego pozwala z jednej strony dostrzec dominujące wzorce rozwojowe, a z drugiej zastanowić się, czy rozwój ten był zrównoważony terytorialnie.
 
Ranking podzielony jest na cztery kategorie: "gospodarka", "wiedza", "usieciowienie" oraz "jakość życia". Noty w czterech kategoriach decydowały o ostatecznej nocie w rankingu ogólnym. Jak powstawał ranking? - ranking przygotowano w oparciu o dane z Banku Danych Lokalnych tworzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Część z badanych wskaźników badano na uzyskano na podstawie własnej kwerendy.

W kategorii "gospodarka" uwzględniono m.in.: średnie miesięczne wynagrodzenie brutto do średniego wynagrodzenia w kraju, odsetek ludności w wieku produkcyjnym, nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach, dochody budżetu gminy na mieszkańca do średnich dochodów w Polsce, liczbę firm na „Liście 500” „Rzeczpospolita”, zmianę liczby firm na „Liście 500” „Rzeczpospolita” , liczbę firm ogółem i współczynnik salda migracji w wieku produkcyjnym.

W kategorii "wiedza" uwzględniono m.in.: liczbę studentów ogółem, liczbę absolwentów ogółem, wybory samorządowe (frekwencja) do średniej w kraju, frekwencję w ostatnich wyborach samorządowych, współczynnik skolaryzacji (podstawowe), liczbę absolwentów LO w ogólnej liczbie absolwentów i zdawalność egzaminów maturalnych.

W kategorii "usieciowienie" uwzględniono m.in.: udzielone noclegi na 1000 ludności, liczbę zwiedzających muzea i oddziały na 10 tys. mieszkańców, liczbę uczestników imprez, liczbę klubów w najwyższych ligach, dostępność do lotniska i występowanie drogi kategorii A lub S.

W kategorii "jakość życia" uwzględniono m.in.:  liczbę mieszkań na 1000 ludności, medianę cen 1 m2 lokali mieszkalnych / średnie wynagrodzenie, emisję zanieczyszczeń pyłowych na 1 km2 powierzchni, powierzchnię terenów zielonych, liczbę łóżek w szpitalach ogólnych na 10 tys. ludności, liczbę lekarzy na 10 tys. ludności, długość ścieżek rowerowych na 10 tys. ludności i liczbę wypadków drogowych.

Jak w rankingach wypadło nasze miasto (i jego obszar funkcjonalny)?

Słabo - w dwóch z czterech kategorii ("wiedza" i "gospodarka") uplasowaliśmy się na jednych z ostatnich miejsc (odpowiednio miejsca - 95. i 98. /100). Lepiej wypadamy w kategoriach "usieciowienie" (43.) i "jakość życia" (57.) - chociaż w tych kategoriach wyższe miejsca zawdzięczamy przede wszystkim - odpowiednio - położeniu przy drodze S7 i dużej liczbie terenów zielonych. W rankingu ogólnym zajęliśmy 91. na 100 badanych miast (obszarów funkcjonalnych).

Ranking ogólny otwierają największe polskie metropolie i ranking potwierdza statystycznie, że rozwój polskich miast zależy jednak zarówno od ich wielkości, jak i jego statusu. Autorzy publikacji we wnioskach stwierdzają m.in., że: (...) Wyniki rankingu potwierdzają hipotezę o zwiększającym się dystansie rozwojowym pomiędzy największymi metropoliami w Polsce a miastami średnimi i małymi. ... Przez wiele lat propagatorzy teorii polaryzacyjno-dyfuzyjnej zapewniali nas, że gdy skoncentrujemy się na rozwoju kilku największych ośrodków, rozwój przestrzenny naturalnie się „rozleje” i w następnej kolejności beneficjentami będą mniejsze miasta. Dzisiaj wiemy już, że to nieprawda, a Polska zaczyna się borykać z problemem rozwoju „dwóch prędkości” – szybko rozwijających się metropolii oraz będących w stagnacji miast średnich i małych.


Ranking ogólny

1. Warszawa
2. Wrocław
3. Rzeszów
__________
...
10. Kielce
...
67. Ostrowiec Świętokrzyski
...
91. Skarżysko-Kamienna
...
96. Starachowice

Gospodarka Wiedza i innowacje Usieciowienie Jakość życia
1. Wrocław
2. Kraków
3. Trójmiasto
__________
...
52. Kielce
... 
80. Starachowice
...
92. Ostrowiec Świętokrzyski
...
98. Skarżysko-Kamienna
1. Poznań
2. Warszawa
3. Kraków
__________

4. Kielce
...
52. Ostrowiec Świętokrzyski
..
80. Starachowice
...
95. Skarżysko-Kamienna
1. Trójmiasto
2. Kraków
3. Warszawa
__________
...
17. Kielce
...
43. Skarżysko-Kamienna
...
65. Ostrowiec Świętokrzyski
...
74. Starachowice
1. Płock
2. Mława
3. Konin
__________
...
9. Kielce
...
40. Ostrowiec Świętokrzyski
...
57. Skarżysko-Kamienna
..
77. Starachowice
 

Komentarze

+3Adek2020-02-21 16:59#8
Mam pomysł. Zrzeknijmy się praw miejskich i rankingi nas nie będą dotyczyć. A nasz miś KK będzie mógł nas mamić sukcesami
Cytuj
+2Swojak2020-02-21 15:44#7
Najważniejsze że kilka rodzin rzadzi miastem a kilkaset osob ...ra kasą bo biora wszystkie przetargi i lokuja kase na procent.Ich nie obchodzi nic oprócz własnego portfela.
Cytuj
+6W. O. S.2020-02-21 14:18#6
Cytuję Wert:
Cytuję tylko pytam:
Usieciowanie to położenie 'na' węźle kolejowym i obok S7?
Słuszną linię ma nasza władza ;)
Wyniki tego rankingu to TRAGEDIA :b (Gospodarka i Innowacje leżą i kwiczą)

Mnie usieciowanie kojarzy się zupełnie z czymś innym, niekorzystnie wpływającym na funkcjonowanie naszego miasta

mi z kloaką polityczno - strukturalną
Cytuj
+5Wert2020-02-21 07:28#5
Cytuję tylko pytam:
Usieciowanie to położenie 'na' węźle kolejowym i obok S7?
Słuszną linię ma nasza władza ;)
Wyniki tego rankingu to TRAGEDIA :b (Gospodarka i Innowacje leżą i kwiczą)

Mnie usieciowanie kojarzy się zupełnie z czymś innym, niekorzystnie wpływającym na funkcjonowanie naszego miasta
Cytuj
+15W. O. S.2020-02-20 17:10#4
czyli taplamy się w szambie. pytanie ; czy mamy usta powyżej , czy już poniżej fekalii ?
jak myślicie drodzy Czytelnicy ?
Cytuj
+15Mieszkaniec2020-02-20 16:29#3
Jest to istotny miernik. Elity miejscowe zarządzające od 1990 - w duuużej wiekszości związane z okresem Solidarności i postsolidarności - zwyczajnie zblamowały, skompromitowały się.
Ranking pokazuje atrakcyjność miasta w poszczególnych kategoriach. Miejsce 91 to zwyczajny wstyd !!!
Widać od razu jak wygląda i wyglądało 'zarządzanie' miastem, albo raczej... DESTRUKCJA.
Żal patrzeć na to wszystko.
Cytuj
+15tylko pytam2020-02-20 15:16#2
Usieciowanie to położenie 'na' węźle kolejowym i obok S7?
Słuszną linię ma nasza władza ;)
Wyniki tego rankingu to TRAGEDIA :b (Gospodarka i Innowacje leżą i kwiczą)
Cytuj
+4jump2020-02-20 13:43#1
Wreszcie wyżej od Starachowic, mamy to!!!!!!
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wielkanoc z Leliwą. Kompletny catering na świ…

Opublikowano: 03.04.2020 20:15

Komentarzy: 1

Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz w…

Opublikowano: 03.04.2020 17:17

Komentarzy: 4

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 03.04.2020 15:12

Komentarzy: 4

Łóżka rehabilitacyjne i wózki inwalidzkie od …

Opublikowano: 03.04.2020 14:26

Komentarzy: 1

ŚZPS zakończył rozgrywki 3 i 4 ligi siatkówki

Opublikowano: 03.04.2020 13:28

Komentarzy: 0

Muzeum Orła Białego organizuje licytację na r…

Opublikowano: 03.04.2020 13:14

Komentarzy: 0

Nie będą gasić pożarów traw i nieużytków z po…

Opublikowano: 03.04.2020 12:51

Komentarzy: 1

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 02.04.2020 15:35

Komentarzy: 8

"Nie każdy Bohater nosi pelerynę" …

Opublikowano: 02.04.2020 11:07

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 01.04.2020 16:18

Komentarzy: 5

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +