03.07.2020 Ostatnia aktualizacja 20:57, 03.07.2020

Prezydent RP podpisał Ustawę umożliwiającą realizację Programu Kolej+. Linia kolejowa 25 Skarżysko-Kamienna - Końskie przejdzie rozbudowę i zostanie zelektryfikowana?

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 05 Mar 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

Podczas środowej wizyty prezydenta RP w województwie świętokrzyskim, Andrzej Duda uroczyście podpisał Ustawę z dnia 9 stycznia 2020 roku o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw - umożliwiającą realizację Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej (Programu Kolej +). Jednym z działań ujętych w ww. Programie jest długo oczekiwana przez mieszkańców powiatów: koneckiego i skarżyskiego modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej 25 Końskie - Skarżysko-Kamienna.

Zapisy znowelizowanej Ustawy podpisanej dzisiaj w Końskich przez Prezydenta RP Andrzej Dudę mają powstrzymać degradację infrastruktury kolejowej, nieeksploatowanych lub wygaszanych linii. Nowela ma również pozwolić na eliminowanie wkluczeń komunikacyjnych. Tereny kolejowe, które są niewykorzystywane mają zostać przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe, a dzięki znowelizowanym przepisom możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy. Ograniczona ma zostać likwidacja linii kolejowych - od teraz likwidacja linii kolejowej możliwa będzie pod warunkiem uzyskania wcześniej zgody na takie działanie od ministra infrastruktury.

Nowe przepisy pozwalają również na wsparcie samorządów województw, które będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa, co ma poprawić komunikację na terenach pozbawionych dogodnych połączeń kolejowych (w nowelizacji zakłada się, że przewozy na styku województw będą mogły być wykonywane na odległość 30 km poza granicę województw).

Ważnym elementem podpisanej noweli są przepisy umożliwiające realizację Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej (tzw. "Kolej+"). Kolej+ ma umożliwić modernizację / odbudowę połączeń kolejowych z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej. Realizacja Programu do 2028 roku pochłonie w sumie ponad 6,6 mld PLN.

Na liście 20 inwestycji przeznaczonych do realizacji w ramach Programu znalazła się m.in. "Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej 25 Końskie – Skarżysko-Kamienna" (której szacowany koszt to ok 380 mln PLN), która zakłada m.in.: modernizację, przebudowę i elektryfikację istniejącej nitki istniejącego toru linii, budowę drugiego toru na całej długości, budowę lub przebudowę stacji przesiadkowych na trasie Skarżysko-Kamienna - Końskie (w sumie dziesięciu).

Dzięki realizacji ww. inwestycji mieszkańcy Końskich uzyskaliby możliwość skorzystania z wygodnych i szybkich połączeń kolejowych z Kielcami - docelowo podróż pociągiem na trasie Końskie - Skarżysko-Kamienna - Kielce miałaby zająć godzinę i 10 minut.


Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

Komentarze

-2Mieszkaniec2020-03-10 07:37#19
@Trzeba.
Czytujesz zbyt wiele bajek i prawdopodobnie komiksów. ;-)
Cytuj
+3Trzeba2020-03-09 22:38#18
Cytuję Mieszkaniec:
nie piszcie tych bzdur.

Cała dotychczasowa historia tej linii to typowy przykład wygaszania popytu, czyli w takt tym wypocinom niektórych 'ekonomistów' z tego forum.

Tam gdzie rozwija się infrastruktura, pojawiają się inwestycje . Nigdy odwrotnie.


Pewnie masz rację, bo wcześniej powstał " Szlak Bursztynowy " a później leśne skrzaty rozsypywały bursztyn na wybrzeżu Bałtyckim. Jestem ciekawy, czy wiesz, że kolej warszawsko-wiedeńska była oddalona o 30 km od Łodzi - drugiego miasta pod względem wielkości po Warszawie. Cały transport ze stacji Rokiciny do Łodzi odbywał się wozami konnymi. W tym maszyny, węgla do maszyn parowych, surowa bawełna i w drugą stronę łódzkie wyroby włókiennicze. Ale co ja będę dyskutował z takim wizjonerem, gdzież z bym śmiał.
Pewnie Rzymianie też budowali wcześniej drogi a później zbudowali Rzym?
Chyba jednak to odwrotnie było? :cry:
A może nie?
Mieszkaniec, może Ty wiesz jak postępują pracę w stoczni okrętów podwodnych w Radomiu? Kiedy pierwsze wodowanie?
Cytuj
-3Mieszkaniec2020-03-09 18:30#17
nie piszcie tych bzdur.

Cała dotychczasowa historia tej linii to typowy przykład wygaszania popytu, czyli w takt tym wypocinom niektórych 'ekonomistów' z tego forum.

Tam gdzie rozwija się infrastruktura, pojawiają się inwestycje . Nigdy odwrotnie.
Cytuj
+2Trzeba2020-03-09 16:44#16
Cytuję Ed:
Proszę by ktoś napisał:
- ile pociągów osobowych a ile towarowych przejeżdża pomiędzy Końskimi a Skarżyskiej w ciągu doby?
- ile tzw busów ten sam odcinek przejeżdża w tym samym czasie?


Nie ma kursującego ze Skarżyska żadnego pociągu osobowego, pospiesznego do Końskich i dalej.
Pociągów towarowych na tej trasie porusza się około 6 może 8. Niech będzie nawet dziesięć.
Sami sobie odpowiedzcie jaki jest sens budowy drugiego toru jak po jednym nie ma co przewozić.
Każda inwestycja musi mieć sens ekonomiczny, ale przewozy kolejowe nie są obecnie żadna konkurencja dla przewozów ciężarówkami. Nawet zakłady nie mają swoich bocznic kolejowych. Zlikwidowano je - rozebrano.
Ponadto towar trzeba w zakładzie surowcowym, czy produkcyjnym załadować. Przeładować go na stacji do wagonu. Następnie po dojechaniu na miejsce po kilku dniach ponownie przeładować na ciężarówki i znowu rozładować u odbiorcy docelowego. Nie te czasy, mamy XXI wiek, gdzie dostawca ma dostarczyć towar z bliskiej odległości następnego dnia na określoną godzinę. Na terenie Europy towar tzw TIRem dostarcza się w określonym dniu o wskazanej godzinie.
Cytuj
+3@2020-03-09 12:41#15
WOŚP zbierała 28 lat a tu lekką rączką 2mld :zzz
Cytuj
+5gienekzmiasta2020-03-09 10:23#14
Cytuję zi:
Cytuję gienekzmiasta:
A ustawe ws. dosfinansowania TVP w wysokości 2 miliardów złotych zamiast dla chorych na raka też podpisał? Czy chociaż przed wybormi wykaże minimum czlowieczeństwa i przyzwoitości !
TW bolek był gów... warty. A ile ten jest warty?

byli ministrowie zdrowia pozamykali na klucz, zburzyli kilkaset szpitali, przychodni zdrowia - o czym mowa? Te słynne zamknij kilka szpitali i przyjdź po kasę.!!!
Połączenie Szczecin-Poznań-Łódź-Koluszki-Opoczno-Końskie-Skarżysko-Ostrowiec-Stalowa Wola-Rzeszów-Przemyśl - kluczowe
https://www.plk-sa.pl/files/_processed_/7/5/csm_maks.pred.rozkl._st.13.04.2017_08c5217093.png - prędkości na liniach
Brakuje ważnych połączeń nie tylko w interesie Świętokrzyskiego, ale gospodarki KRAJU (!) towarowo-osobowych: Wrocław-Kepno-Piotrków-Końskie- Sko- Ostrowiec-Lublin-.....
https://www.plk-sa.pl/files/_processed_/4/e/csm_6_ladunek_995d2242d9.jpg - punkty przeładunkowe
Peron we Włoszczowej zdaje rewelacyjnie egzamin, śmiej i śmieją się gamonie i szkodniki maści wszelkiej - niedouki

taaa. bo łuczony jeden samodzielny adrian siedzi na peronie i myliony łuczonych głsowoało na niego i jego partie.
Cytuj
-6zi2020-03-08 14:05#13
Cytuję gienekzmiasta:
A ustawe ws. dosfinansowania TVP w wysokości 2 miliardów złotych zamiast dla chorych na raka też podpisał? Czy chociaż przed wybormi wykaże minimum czlowieczeństwa i przyzwoitości !
TW bolek był gów... warty. A ile ten jest warty?

byli ministrowie zdrowia pozamykali na klucz, zburzyli kilkaset szpitali, przychodni zdrowia - o czym mowa? Te słynne zamknij kilka szpitali i przyjdź po kasę.!!!
Połączenie Szczecin-Poznań-Łódź-Koluszki-Opoczno-Końskie-Skar żysko-Ostrowiec-Stalowa Wola-Rzeszów-Przemyśl - kluczowe
https://www.plk-sa.pl/files/_processed_/7/5/csm_maks.pred.rozkl._st.13.04.2017_08c5217093.png - prędkości na liniach
Brakuje ważnych połączeń nie tylko w interesie Świętokrzyskiego, ale gospodarki KRAJU (!) towarowo-osobowych: Wrocław-Kepno-Piotrków-Końskie- Sko- Ostrowiec-Lublin-.....
https://www.plk-sa.pl/files/_processed_/4/e/csm_6_ladunek_995d2242d9.jpg - punkty przeładunkowe
Peron we Włoszczowej zdaje rewelacyjnie egzamin, śmiej i śmieją się gamonie i szkodniki maści wszelkiej - niedouki
Cytuj
+3Ed2020-03-07 07:54#12
Proszę by ktoś napisał:
- ile pociągów osobowych a ile towarowych przejeżdża pomiędzy Końskimi a Skarżyskiej w ciągu doby?
- ile tzw busów ten sam odcinek przejeżdża w tym samym czasie?
Cytuj
+4Mieszkaniec2020-03-06 16:19#11
Ijon_Tichy napisał:
'...5. Wreszcie, mowa jest o ograniczeniu w ustawie możliwości likwidacji linii kolejowych, co też stanowi pewien pozytyw. Parę lat temu przebąkiwano już o likwidacji tego właśnie odcinka, co byłoby dalszą degradacją miasta (swoją drogą, "zwijanie" infrastruktury uważam za zwykłe szkodnictwo)...'

Szkodnictwo to bezmyslna likwidacja wielu, WIELU bytów.
Cała 30-latka od 1990 w ogromnej mierze opierała sie na likwidowaniu. Czyli na negatywnej stronie rzeczywistości, a nie na pozytywnej. Pozytywnej czyli na rozwijaniu, badź modernizacji , tego co juz było, co istniało.

Powód wydaje się prozaiczny. Nieudolność
połączona z chęcia zysku, wyprowadzenia pieniędzy.

Historia oceni. Konkretne osoby z imienia i nazwiska też.

ps. Dla jasności, Pis nie jest moją formacja polityczną
Cytuj
-1Marian Dzięcioł2020-03-06 15:00#10
Niech żyje ten wspaniały prezydent, co tak ludziom pomaga! Już lece na niego głosować!
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

11 lipca Wielkie Otwarcie PSB Mrówka Mat-Bud …

Opublikowano: 03.07.2020 18:04