28.09.2020 Ostatnia aktualizacja 19:52, 27.09.2020

Jedno miasto - jeden gospodarz!

Autor:
wikary
Opublikowano: 15 Lut 2008
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Ponownie odżył temat nadania wszystkim miastom prezydenckim statusu miast na prawach powiatu.

Ma to związek m.in. z zapowiadaną przez rząd reformą samorządową państwa, idącą w kierunku decentralizacji i przekazania większych kompetencji samorządom. Pod koniec stycznia prezydenci wszystkich tzw "miast prezydenckich" których miasta nie posiadają statusu powiatu grodzkiego otrzymali pismo od swojego odpowiednika z Inowrocławia, który również zabiega o nadanie wszystkim miastom prezydenckim statusu miast na prawach powiatu.

Prezydent Inowrocławia poinformował, że w pierwszych dniach stycznia br. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Tomasz Siemoniak skierował do przewodniczących ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządu terytorialnego pismo w sprawie przekazania konkretnych propozycji zmian w prawie, które umożliwią przeprowadzenie reform administracyjnych.

W swym piśmie Tomasz Siemioniak wyjaśnia, iż jednym z priorytetowych elementów programu działania rządu, jest dokończenie reform administracyjnych, w tym kontynuacja rozpoczętego w 1989 r. procesu decentralizacji zadań i finansów publicznych oraz wzmacniania roli samorządów terytorialnych w kształtowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Przypomniał, że o konieczności dokończenia reformy administracji publicznej mówił w swoim expose premier Donald Tusk.

W piśmie tym czytamy m.in., iż powyższy cel rząd chciałby zrealizować we współpracy z organizacjami samorządu terytorialnego reprezentującymi gminy, powiaty i województwa.

Odpowiadając na powyższy apel, prezydent Inowrocławia przygotował projekt zmiany brzmienia art. 91 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, który wniósł do Zarządu Związku Miast Polskich z prośbą o jego przesłanie do MSWiA.

Teraz samorządy muszą swoje postulaty w tej sprawie przekazać także nowo wybranym posłom i przekonać ich do podjęcia wspólnych działań w tej sprawie na forum Sejmu RP.

Prezydenci miast chęć dokonania zmian uzasadniają w następujący sposób:

„W wyniku reformy administracji publicznej z dniem 1 stycznia 1999 r. powstały, oprócz gmin, kolejne jednostki samorządu terytorialnego - powiaty i województwa. Dokonano wówczas podziału miast, w których przewodniczącym organu wykonawczego był prezydent miasta (miasta prezydenckie), na dwie kategorie: na miasta mające jednocześnie status powiatów (tzw. powiaty grodzkie) i na miasta pozbawione tego charakteru, włączone w skład powiatów ziemskich. O zaliczeniu danego miasta do określonej kategorii nie decydowały kryteria merytoryczne, takie jak np. wielkość miasta, czy też liczba ludności.

Status powiatów grodzkich uzyskały, na mocy art. 91 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, miasta liczące więcej niż 100.000 mieszkańców, miasta, które przestały być siedzibą wojewody z dniem 31 grudnia 1998 r., a także te, którym nadano status miasta na prawach powiatu, przy dokonywaniu pierwszego podziału administracyjnego kraju na powiaty (Świnoujście, Sopot, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Żory, Mysłowice).

W konsekwencji mamy dziś miasta liczące poniżej 50.000 mieszkańców, w których rada miejska realizuje równocześnie zadania rady powiatu, a prezydent - starosty (np. Krosno, Sopot, Skierniewice), a z drugiej strony miasta znacznie większe, w których władza podzielona jest między: prezydentem, starostą, zarządami dróg wojewódzkich, krajowych itd. (np. Inowrocław, Lubin, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Gniezno, Ostrów Wielkopolski, czy Kędzierzyn-Koźle).

Utworzenie powiatów ziemskich, do których zostały włączone miasta prezydenckie, zwłaszcza te liczące powyżej 50.000 mieszkańców, znacznie skomplikowało zarządzanie tymi miastami oraz utrudniło ich rozwój gospodarczy. Posiadanie statusu miasta - powiatu grodzkiego usprawnia zarządzanie samorządem. To przecież prezydent miasta jest najczęściej adresatem wniosków i żądań mieszkańców, w których, nie mając kompetencji starosty, nie może udzielić pomocy. Od prezydenta miasta oczekuje się np. walki z bezrobociem, w sytuacji, kiedy powołane do tego jednostki - urzędy pracy nie podlegają jemu, lecz staroście.

Najważniejsze ulice w mieście są własnością powiatu, województwa lub rządu. Istnienie czterech zarządców dróg na terytorium jednej gminy (miasta) uniemożliwia spójne działanie w zakresie ich utrzymania czy inwestycji. W wielu, nawet niedużych miastach, dochodzi do paradoksu, że ulice sprząta tam nawet kilka firm. Bez decyzji lub uzgodnień ze starostą ziemskim nie wolno prezydentowi miasta decydować o ruchu drogowym, remontach i inwestycjach drogowych, a nawet lokalizacji przystanków autobusowych.

Prezydent miasta nie może prowadzić spójnej polityki oświatowej i lepiej gospodarować mieniem oświatowym, bo szkoły ponadgimnazjalne nie są miejskie, lecz powiatowe.

Na różnych poziomach administrowania występuje również pomoc społeczna oraz sprawy związane z architekturą.

Realizując ustawowo przypisane gminie zadania z zakresu miejskiej infrastruktury komunalnej, miasto musi płacić powiatowi za zajęcie pasa drogowego ulic położonych na terenie miasta, tylko dlatego, że są to ulice powiatowe.

W ostatnich latach ustawodawca zabronił ponadto realizowania gminom niektórych zadań wykonywanych przez nie na podstawie porozumień zawartych z kierownikami urzędów rejonowych, a po reformie administracji publicznej, ze starostami, np. wydawanie dowodów rejestracyjnych pojazdów, praw jazdy, pozwoleń na budowę, nadzoru budowlanego.

Mieszkańcy miasta mogli wcześniej wiele spraw, o których mowa wyżej, załatwić w jednym urzędzie, obecnie zmuszeni są załatwiać je w różnych urzędach, przy czym nim skierują sprawę do właściwego urzędu, trafiają najczęściej do urzędu miasta w przeświadczeniu, że tu mogą załatwić swoją sprawę.

Wszystko to budzi duże niezadowolenie i częste interwencje mieszkańców kierowane pod adresem prezydenta, jako tego, którego uważają za gospodarza miasta. Jednakże, aby mogło urzeczywistnić się, tak oczekiwane przez mieszkańców rozwiązanie oparte na modelu „jedno miasto - jeden gospodarz” konieczna jest taka zmiana ustawy, która umożliwi wszystkim miastom prezydenckim uzyskanie statusu powiatów grodzkich”.

Czy miasto Skarżysko dołączy do prozumienia i  włączy się w walkę o powiat grodzki?


KW

pierwsin.png
Komentarze

0neil2008-02-17 22:56#4
logika mowi, ze reforma ta, czy zmiana, powinna poprawic funkcjonowanie miasta i moze powiatu, zdejmujac pewien balast z powiatu, ktory, w naszym wypadku, najzwyczajniej na swiecie sobie nie radzi.
Cytuj
0wikary2008-02-17 20:54#3
Tyle, że tu nie o ordynację wyborczą chodzi, a raczej o Ustawę o Samorządzie... W zasadzie, to nie reforma ani zmiana... a normalizacja tego, co obecnie działa tak jak działa (czyli kiepsko). Kompetencje na początku reformy powiatu formułowano tak - wrzucimy do powiatu coś z kompetencji gmin, wrzućmy coś z województw... i wyszedł klops.
Cytuj
0krzysiek2008-02-17 20:26#2
tak nie zmienią ordynacji wyborczej i będziemy skazani na tych samych pasożytów zawodowo uprawiających politykę dodatkowa liczba stołków pozwalała wprowadzić nowe twarze poza tym powiat był bardziej elastyczny i otwarty niż rada miasta gdzie nie muszą zmieniać tabliczek na drzwiach tylko je przekładają
Cytuj
0zetka2008-02-15 19:24#1
Jedno miasto - jeden gospodarz. Czyż to nie piękne w swej prostocie rozwiązanie?
W mieście władzą jest wyłącznie Rada Miasta. Jestem pewny, że nasi Radni mocno pochylą się nad tym rozwiązaniem, które może dać Skarżysku znaczne przyspieszenie rozwojowe. To jest kwintesencja społeczeństwa obywatelskiego (patrz Alexis Clerel de Tocqueville, który zajmował się w USA badaniem funkcjonowania społeczności lokalnych), które o sprawach swojego miasta mogłoby decydować poprzez radnych mieszkańców swojego miasta. Słowa uznania za tak odważne podejście do żywotnych spraw społeczności lokalnych należą się inicjatorom utworzenia powiatów grodzkich.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Hattrick Tomasza Bartosiaka. Pewne zwycięstw…

Opublikowano: 27.09.2020 19:13

Komentarzy: 0

XXV Pielgrzymka Pracowników Przemysłu Zbrojen…

Opublikowano: 26.09.2020 14:07

Komentarzy: 5

Rozpoczął się Piknik Archeologiczny "Pra…

Opublikowano: 25.09.2020 18:42

Komentarzy: 2

Włamywacz w spódnicy

Opublikowano: 25.09.2020 12:45

Komentarzy: 0

Integracyjny Turniej Gier i Zabaw w SOSW nr 2

Opublikowano: 25.09.2020 09:59

Komentarzy: 0

Certyfikaty uczniów ZSTM w ramach Innowacji W…

Opublikowano: 25.09.2020 09:58

Komentarzy: 0

Audi w ogrodzeniu, 1,7 promila u kierowcy

Opublikowano: 24.09.2020 13:53

Komentarzy: 0

Ruszyły zapisy do 2. edycji Amatorskiej Ligi …

Opublikowano: 24.09.2020 10:31

Komentarzy: 0

XII Memoriał im. K. Wolińskiego - ruszył zap…

Opublikowano: 24.09.2020 10:07

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 23.09.2020 15:16

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne