05.06.2020 Ostatnia aktualizacja 12:52, 04.06.2020

Profesor Jerzy Bralczyk gościł w Suchedniowie

Autor:
Z.B, Foto: Zbyszek Biber, Jacenty Kita
Opublikowano: 04 Mar 2020
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W środę, 4 marca, w Samorządowej Szkole Podstawowej numer 3 w Suchedniowie odbył się VI Konkurs Literacki im. Ireny Zielińskiej. W konkursie wzięło udział 24 uczniów szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego. Gościem specjalnym konkursu był znany językoznawca Jerzy Bralczyk, który jednocześnie pełnił rolę przewodniczącego jury.

Uczestnicy konkursu mięli do wyboru pięć tematów, które zaproponowali jurorzy. W skład komisji oceniającej weszli Jerzy Bralczyk – przewodniczący, poetka Anna Zielińska - Brudek, Małgorzata Wiśniewska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Suchedniowie oraz Mateusz Bolechowski, redaktor Echa Dnia.

Uczestników konkursu, ich wychowawców oraz gości powitała dyrektor szkoły Izabela Głowala-Działak. Poza Wśród gości, obok Jerzego Bralczyka, znaleźli się – mąż Ireny Zielińskiej - Ryszard oraz Małgorzata i Sławomir Zielińscy, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Adamiec, zastępca burmistrza Dariusz Miernik, radna Monika Bator oraz przewodnicząca rady rodziców Agata Kożuchowska.

W konkursie wzięli udział uczniowie z Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 3 w Suchedniowie, Szkoły Podstawowej w Ostojowie, Szkoły Podstawowej Nr 7 w Skarżysku-Kamiennej, Szkoły Podstawowej we Wzdole Rządowym, Szkoły Podstawowej w Goździe i Szkoły Podstawowej w Zaleziance.

„Czy zwierze to ktoś, czy coś” – to temat zaproponowany przez prof. Jerzego Bralczyka. Właśnie ten temat był najczęściej wybierany przez uczestników konkursu. Innym tematem do wyboru był temat: „Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy. Czy chroniąc przyrodę chronimy również siebie. W jaki sposób możesz to robić, lub już robisz w swoim domu, miejscowości, kraju” – autorem był Mateusz Bolechowski.

Kolejnym temat zostały zaproponowany przez Małgorzatę Wiśniewską „ Wzorzec osobowy – nauczyciel. Jakie cechy powinien posiadać”. Czwarty temat to „W zwierciadle słów. Kim jesteś?. Opisz siebie, stań przed lustrem gdzie zamiast odbicia masz do dyspozycji tylko, a może aż słowa. Przy ich użyciu namaluj swój autoportret”. Autorem tematu był Emil Tokarczyk. „Nasza szkoła to nasz kraj. Rozwiń myśl zaczerpniętą z tytułu wiersza Anny Zielińskiej – Brudek” – to temat ostatni. Uczniowie na napisanie prac mili 70 minut. 

Podczas, gdy uczniowie pisali pracę, na holu szkoły odbyło się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem,  który odpowiadał na wcześniej przygotowane przez uczniów pytania, w imieniu wszystkich uczniów pytania zadawała Ola Świtek.

Znany językoznawca Jerzy Bralczyk w Suchedniowie gościł po raz pierwszy.  Podczas spotkania opowiadał o języku polskim, mówił o często popełnianych błędach. Profesor, jak to ma w zwyczaju, mówił bardzo ciekawie i humorystycznie. Uczniowie i zaproszeni goście byli zachwyceni. Młodzież obdarowała go obrazem przedstawiającym pejzaż świętokrzyski.

Na zakończenie spotkania odbyło się podsumowanie konkursu.  Pierwsze miejsce zajęła Nikola Gbiorczyk ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Suchedniowie, drugie Sara Pajdo ze szkoły we Wzdole Rządowym, a trzecie Maria Niziołek ze Szkoły Podstawowej numer 7 w Skarżysku - Kamiennej. Wyróżnienia otrzymały Maria Gil z Gozdu i Zuzanna Obara z Łącznej.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulacje złożyli: profesor Bralczyk, Sławomir Zieliński, dyrektor szkoły Izabela Głowala - Działak  oraz burmistrz Cezary Błach. 


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 04.06.2020 14:52

Komentarzy: 0

Terminale płatnicze w codziennej służbie

Opublikowano: 04.06.2020 10:27

Komentarzy: 0

Głosami koalicji prezydenckiej zdecydowano: m…

Opublikowano: 03.06.2020 19:09

Komentarzy: 7

Prezydent z absolutorium za 2019 rok

Opublikowano: 03.06.2020 17:57

Komentarzy: 4

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 03.06.2020 15:07

Komentarzy: 0

Tadeusz Sikora pokieruje Muzeum Wsi Kieleckie…

Opublikowano: 03.06.2020 12:26

Komentarzy: 14

Oficjalny odbiór oświetlenia na ul. Wąskiej w…

Opublikowano: 03.06.2020 12:19

Komentarzy: 6

102 km/h w zabudowanym. Pomogła Krajowa Mapa …

Opublikowano: 03.06.2020 09:51

Komentarzy: 1

Plan sparingów Granatu, spore zmiany w kadrze…

Opublikowano: 02.06.2020 19:59

Komentarzy: 0

Motocyklista w szpitalu, czy doszło do potrąc…

Opublikowano: 02.06.2020 18:34

Komentarzy: 5

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +