24.09.2020 Ostatnia aktualizacja 11:53, 24.09.2020

Kacper i Jakub Bernat stworzyli projekt o skarżyskiej "Solidarności"

Autor:
K.Bernat, Fot. K.B
Opublikowano: 22 Mar 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Kacper i Jakub Bernat, uczniowie klasy drugiej II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach ubiegają się o mandat pozwalający na udział w XXVI Posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, które niestety stoi pod znakiem zapytania z uwagi na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Na ten moment SDiM 2020 został odwołany, lecz licealiści napisali oficjalne pismo zaadresowane do głównego organizatora – Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej apelując o przełożenie XXVI edycji SDiM na wrzesień bieżącego roku, bądź zmianę regulaminu XXVII edycji pozwalającej na wydłużenie wieku uczestników do 18 lat.

Mając ostatnio dużo wolnego czasu i biorąc pod uwagę powstałe okoliczności skarżyszczanie przygotowali jednak tegoroczny projekt, którego temat konkursowy brzmi: „ W jaki sposób przełomowe wydarzenie w historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 r., Zbrodnia Katyńska, Sierpień 1980 r., wpłynęły na dzieje mojej miejscowości i jej mieszkańców.”

- Znając dzieje Skarżyska-Kamiennej nie mieliśmy wątpliwości, że wydarzeniem na które postawimy największy nacisk będzie właśnie Sierpień 1980 roku. Z opowieści naszych dziadków wiemy, że ten okres nie był łatwy. Liczne strajki, wszechobecny bunt i przeciwstawienie się władzy doprowadziło do wielu zmian. To właśnie w tamtym okresie powstał NSZZ „Solidarność” w Skarżysku-Kamiennej, a głównie w Zakładach Metalowych „Mesko”. Wydarzenie to zapoczątkowało tworzenie „Solidarności” w Regionie Świętokrzyskim, w Kielcach, a powstałe okoliczności nadają załodze „Mesko” miano lidera niezależności związkowej - mówią skarżyszczanie. 

Zaczęło się to 22 sierpnia 1980 roku, kiedy w Zakładach Metalowych „Mesko” zorganizowano strajk. Wtedy właśnie pracownicy przekazali dyrekcji swoje postulaty i apelowali między innymi o utworzenie wolnych związków zawodowych. Niestety bunt pracowników został przerwany po 4 godzinach, lecz oni się nie poddali. Wykazali się największym zaangażowanie w tych działaniach. W Zakładach Metalowych „Mesko” struktury organizującego się Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” powstały najszybciej, a gotowość wstępowania do nowego związku deklarowała spora część załogi. Duży wpływ na rozwój związku miało grono liderów angażujących się w działania organizacyjne, a cieszących się autentycznym poparciem załogi. Szybko rosły też szeregi „Solidarności” zrzeszających kolejarzy. Także w pozostałych zakładach przemysłowych, szkołach, placówkach służby zdrowia, a nawet w urzędach nowy ruch zyskiwał znaczące poparcie.

20 września 1980 powstaje Komitet Organizacyjny NSZZ „Solidarność” w ZM „Predom-Mesko” w składzie: Alfred Gula – przewodniczący, Jerzy Dachno, Krzysztof Nurzyński, Krzysztof Głąb, Zdzisław Michalski. Komitet Organizacyjny wysyła delegację do Regionu Mazowsze, celem rejestracji „Solidarności”. 25 września Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” rejestruje związek w Regionie Mazowsze pod numerem 83.Rejestracja została dokonana w regionie mazowieckim z tego względu, że NSZZ „Solidarność” w „Predom-Mesko” w Skarżysku powstała jako pierwsza w województwie kieleckim. Tak to właśnie się zaczęło.

Skarżyszczanie chcą pokazać, że historia ta jest jedną z najważniejszych w dziejach naszego miasta i odcisnęła nie małe piętno na losach mieszkańców, a w szczególności pracowników Zakładów Metalowych „Mesko”. Pragną, aby jak najliczniejsze grono kolegów, koleżanek oraz osób dorosłych zapoznało się z przeszłością Skarżyska. Niezależnie od decyzji organizatorów mają w planach zorganizować kampanię informacyjną w jednej ze skarżyskich szkół, której celem będzie zapoznanie najmłodszych z historią naszego regionu. Zależy im na rozpropagowaniu tego wydarzenia i przypomnieniu o jednostkach, które kształtowały początki NSZZ „Solidarność”, gdyż wiedzieli, że słowo to zobowiązuje.

W ramach projektu powstała strona internetowa - Sierpień 1980 r. - NSZZ "Solidarność"Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Audi w ogrodzeniu, 1,7 promila u kierowcy

Opublikowano: 24.09.2020 13:53

Komentarzy: 0

Ruszyły zapisy do 2. edycji Amatorskiej Ligi …

Opublikowano: 24.09.2020 10:31

Komentarzy: 0

XII Memoriał im. K. Wolińskiego - ruszył zap…

Opublikowano: 24.09.2020 10:07

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 23.09.2020 15:16

Komentarzy: 0

Pożegnanie z drogeriami – areszt dla 30-latki

Opublikowano: 23.09.2020 15:06

Komentarzy: 2

Młodzi piłkarze PAS-u Skarżysko najlepsi w tu…

Opublikowano: 22.09.2020 21:30

Komentarzy: 0

Zbierał grzyby, znalazł wysyp…granatów

Opublikowano: 22.09.2020 14:02

Komentarzy: 0

Jakub Bilski w podwójnej koronie

Opublikowano: 22.09.2020 12:41

Komentarzy: 0

Pewna wygrana tenisistów Global Pharma Orlicz…

Opublikowano: 21.09.2020 21:20

Komentarzy: 0

Zwycięstwo ESKI Skarżysko z Victorią Pińczów …

Opublikowano: 21.09.2020 20:49

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne