04.04.2020 Ostatnia aktualizacja 16:53, 04.04.2020
  • a1
  • a2
  • a3
  • a4
  • a5

Kacper i Jakub Bernat stworzyli projekt o skarżyskiej "Solidarności"

Autor:
K.Bernat, Fot. K.B
Opublikowano: 22 Mar 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Kacper i Jakub Bernat, uczniowie klasy drugiej II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach ubiegają się o mandat pozwalający na udział w XXVI Posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, które niestety stoi pod znakiem zapytania z uwagi na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Na ten moment SDiM 2020 został odwołany, lecz licealiści napisali oficjalne pismo zaadresowane do głównego organizatora – Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej apelując o przełożenie XXVI edycji SDiM na wrzesień bieżącego roku, bądź zmianę regulaminu XXVII edycji pozwalającej na wydłużenie wieku uczestników do 18 lat.

Mając ostatnio dużo wolnego czasu i biorąc pod uwagę powstałe okoliczności skarżyszczanie przygotowali jednak tegoroczny projekt, którego temat konkursowy brzmi: „ W jaki sposób przełomowe wydarzenie w historii Polski: Bitwa Warszawska 1920 r., Zbrodnia Katyńska, Sierpień 1980 r., wpłynęły na dzieje mojej miejscowości i jej mieszkańców.”

- Znając dzieje Skarżyska-Kamiennej nie mieliśmy wątpliwości, że wydarzeniem na które postawimy największy nacisk będzie właśnie Sierpień 1980 roku. Z opowieści naszych dziadków wiemy, że ten okres nie był łatwy. Liczne strajki, wszechobecny bunt i przeciwstawienie się władzy doprowadziło do wielu zmian. To właśnie w tamtym okresie powstał NSZZ „Solidarność” w Skarżysku-Kamiennej, a głównie w Zakładach Metalowych „Mesko”. Wydarzenie to zapoczątkowało tworzenie „Solidarności” w Regionie Świętokrzyskim, w Kielcach, a powstałe okoliczności nadają załodze „Mesko” miano lidera niezależności związkowej - mówią skarżyszczanie. 

Zaczęło się to 22 sierpnia 1980 roku, kiedy w Zakładach Metalowych „Mesko” zorganizowano strajk. Wtedy właśnie pracownicy przekazali dyrekcji swoje postulaty i apelowali między innymi o utworzenie wolnych związków zawodowych. Niestety bunt pracowników został przerwany po 4 godzinach, lecz oni się nie poddali. Wykazali się największym zaangażowanie w tych działaniach. W Zakładach Metalowych „Mesko” struktury organizującego się Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” powstały najszybciej, a gotowość wstępowania do nowego związku deklarowała spora część załogi. Duży wpływ na rozwój związku miało grono liderów angażujących się w działania organizacyjne, a cieszących się autentycznym poparciem załogi. Szybko rosły też szeregi „Solidarności” zrzeszających kolejarzy. Także w pozostałych zakładach przemysłowych, szkołach, placówkach służby zdrowia, a nawet w urzędach nowy ruch zyskiwał znaczące poparcie.

20 września 1980 powstaje Komitet Organizacyjny NSZZ „Solidarność” w ZM „Predom-Mesko” w składzie: Alfred Gula – przewodniczący, Jerzy Dachno, Krzysztof Nurzyński, Krzysztof Głąb, Zdzisław Michalski. Komitet Organizacyjny wysyła delegację do Regionu Mazowsze, celem rejestracji „Solidarności”. 25 września Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” rejestruje związek w Regionie Mazowsze pod numerem 83.Rejestracja została dokonana w regionie mazowieckim z tego względu, że NSZZ „Solidarność” w „Predom-Mesko” w Skarżysku powstała jako pierwsza w województwie kieleckim. Tak to właśnie się zaczęło.

Skarżyszczanie chcą pokazać, że historia ta jest jedną z najważniejszych w dziejach naszego miasta i odcisnęła nie małe piętno na losach mieszkańców, a w szczególności pracowników Zakładów Metalowych „Mesko”. Pragną, aby jak najliczniejsze grono kolegów, koleżanek oraz osób dorosłych zapoznało się z przeszłością Skarżyska. Niezależnie od decyzji organizatorów mają w planach zorganizować kampanię informacyjną w jednej ze skarżyskich szkół, której celem będzie zapoznanie najmłodszych z historią naszego regionu. Zależy im na rozpropagowaniu tego wydarzenia i przypomnieniu o jednostkach, które kształtowały początki NSZZ „Solidarność”, gdyż wiedzieli, że słowo to zobowiązuje.

W ramach projektu powstała strona internetowa - Sierpień 1980 r. - NSZZ "Solidarność"Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Społeczność "Siódemki" organizuje …

Opublikowano: 04.04.2020 15:20

Komentarzy: 0

Pożar kuchni przy ulicy Kossaka. Ewakuowano 2…

Opublikowano: 04.04.2020 12:50

Komentarzy: 0

Wielkanoc z Leliwą. Kompletny catering na świ…

Opublikowano: 03.04.2020 20:15

Komentarzy: 1

Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz w…

Opublikowano: 03.04.2020 17:17

Komentarzy: 6

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 03.04.2020 15:12

Komentarzy: 4

Łóżka rehabilitacyjne i wózki inwalidzkie od …

Opublikowano: 03.04.2020 14:26

Komentarzy: 1

ŚZPS zakończył rozgrywki 3 i 4 ligi siatkówki

Opublikowano: 03.04.2020 13:28

Komentarzy: 0

Muzeum Orła Białego organizuje licytację na r…

Opublikowano: 03.04.2020 13:14

Komentarzy: 0

Nie będą gasić pożarów traw i nieużytków z po…

Opublikowano: 03.04.2020 12:51

Komentarzy: 1

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 02.04.2020 15:35

Komentarzy: 8

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +