14.08.2020 Ostatnia aktualizacja 17:37, 13.08.2020

XIX w kadencji sesja Rady Powiatu Skarżyskiego bez opozycji

Autor:
Z.B, Foto: SP
Opublikowano: 26 Mar 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W czwartek, 26 marca, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej odbyła się XIX w kadencji sesja Rady Powiatu Skarżyskiego. W związku ze stanem epidemii w Polsce podczas obrad podjęto specjalne środki ostrożności. Sala przed spotkaniem została zdezynfekowana, każdy z uczestników otrzymał rękawiczki, maskę ochronną i żel do dezynfekcji rąk, wszystkim obecnym, przed wejściem na salę została zmierzona temperatura.
 
Sesja zwołana została na wniosek Zarządu Powiatu. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, sesja odbyła się bez udziału publiczności.

- Wszyscy obawiamy się o własne zdrowie, jednak radni zostali wybrani aby służyć społeczeństwu oraz kierować się dobrem wspólnoty samorządowej powiatu. Są uchwały, które muszą być podjęte w odpowiednim terminie i są niezbędne do prawidłowego działania powiatu – zaznaczał Jacek Jeżyk, przewodniczący Rady Powiatu.

- Państwu radnym, którzy przybyli na dzisiejsze obrady dziękuje za zrozumienie i troskę o dobro powiatu – zaznaczał przewodnicący.

W obradach wzięło udział 11 radnych, radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli udział w sesji. Na ręce przewodniczącego złożyli oświadczenie w tej sprawie:

"W związku z rozwijającą się epidemią koronawirusa, a w ostatnich dniach na terenie naszego kraju i również powiatu, w trosce o zachowanie podstawowych zasad ochrony sanitarnej o co apeluje Prezydent, Premier i Minister Zdrowia, radni Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości nie będą uczestniczyć w sesji Rady Powiatu Skarżyskiego w dniu 26 marca 2020 roku uznając, iż największą wartością jest życie ludzkie. W naszym przekonaniu nie ma potrzeby organizowania sesji i gromadzenia osób w zamkniętym pomieszczeniu w ilości powyżej 5 osób. Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości bardzo poważnie traktuje obecną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju. Naszym największym dobrem jest zdrowie i bezpieczeństwo naszej lokalnej społeczności. Niestety w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, jak donoszą lokalne i również ogólnopolskie media, z powodu zaniedbań i nieodpowiedzialności kilku dyrektorów jednostek podległych naszemu powiatowi, doszło do narażenia zdrowia mieszkańców naszego powiatu.

Oczekujemy, że Zarząd Powiatu Skarżyskiego i koalicja rządząca, wyciągnie z tego przykrego doświadczenia wnioski i podejmie działania w kierunku by podległymi powiatowi jednostkami kierowały osoby odpowiedzialne i rzetelnie pełniące swoje obowiązki służbowe. Oświadczamy również, że dyskusja nad sytuacją finansową powiatowego szpitala w trybie zaproponowanym przez Zarząd Powiatu jest celowym ukrywaniem błędów i nieodpowiedzialności kierownictwa tej jednostki. Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości będą wspierać wszelkie działanie w kierunku poprawy sytuacji Powiatowego Szpitala im. Marii Skłodowskiej - Curie pod warunkiem wymiany jego kierownictwa. Prosimy naszych mieszkańców o przestrzeganie wszelkich zasad i działań, które mogą zahamować epidemię w naszym kraju".


Starosta Artur Berus odniósł się do złożonego przez klub PiS oświadczenia

- Ze zdumieniem przyjąłem stanowisko klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości o nieuczestniczeniu w dzisiejszej sesji Rady Powiatu. Bo tak bardzo odbiega to od tego czym wszyscy kierujemy się jako radni. W tej trudnej sytuacji, gdy powinniśmy skupić się na współpracy, podejmowaniu wspólnego wysiłku na rzecz mieszkańców, gdy mamy stan epidemii naruszający bezpieczeństwo wielu obywateli. Przykro mi, że muszę komentować stanowisko kolegów radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości - podkreśla Artur Berus.

- Nie sposób przemilczeć niesłusznej, niesprawiedliwej i krzywdzącej dla wielu opinii radnych PiS - mówił starosta. 

- Odnosząc się do stanowiska o nieuczestniczeniu w sesji z powodu rozwijającej się epidemii korona wirusa, stwierdzam, że nie znajdują one żadnych podstaw w obowiązujących przepisach dotyczących funkcjonowania organów władzy publicznej. Zwracam uwagę, że ograniczenia wprowadzone przez ministra zdrowia dotyczące organizowania zgromadzeń nie stosuje się do zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej - powiedział Artur Berus. 

- Wprowadzony stan epidemii nie zwalnia organów jednostek organów samorządu terytorialnego z wykonywania ustawowych zdań służących zaspakajaniu potrzeb wspólny samorządowej – podkreślał starosta.

- Rezygnując z uczestnictwa w zwołanej zgodnie z przepisami sesji radni wykazali się brakiem zrozumienia o zasadach funkcjonowania samorządu i wykonywania mandatu radnego – mówił Artur Berus.

- Radni zapomnieli co składali na pierwszej sesji kiedy odbierali zaszczytny mandat radnego Rady Powiatu. Radni uroczyście ślubowali, że rzetelnie, sumiennie, będą wykonywać obowiązki wobec narodu Polskiego, wobec wspólnoty samorządowej powiatu, dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej – zaznaczał Artur Berus.
-
W programie XIX sesji Rady Powiatu Skarżyskiego znalazły się takie punkty jak: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2020-2035, wprowadzenie zmian w budżecie powiatu na 2020 rok . Najważniejszym punktem obrad było podjęcie uchwały o pokryciu straty finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej – Curie za rok 2018 przez Powiat Skarżyski. Chodzi o kwotę ponad 3,8 miliona złotych, która zostanie przekazana do 30 marca 2020 r. 

- 30 marca upływa termin na który rada powiatu musi podjąć uchwałę w tej sprawie. Uważam, że taka pomoc dla szpitala w tej chwili jest absolutną koniecznością - zaznaczał Jacek Jeżyk. 

Wszystkie uchwały zostały przyjęte. 

Pełny zapis sesji poniżej. 

Komentarze

-1megaloman2020-03-27 18:55#11
Tchórze PISOWKIE ! A nam każą na wybory iść w maju bo się boją że przegrają na jesieni !
Tak ludzie zoabczą jak przygotowaliście kraj na zagrożenie. Treaz Epidemia i szpitale nie przygotowane zuepłenie. A jak ruscy czołgami wjadą to pisowcy pierwsi będą spitalać !!!
Wczesniej tchórze to po nocach głosowali a teraz w dzień się boją przyjść !!!
PISOWSKIE TCHÓRZE !!!
Cytuj
+1bezogródek2020-03-27 08:14#10
KABARET I SZOPKA.Można to było zrobić wcześniej niż narażać się na zarażenie.Mało profesjonalnie.
Cytuj
+10Kingzman2020-03-27 08:03#9
To ja [edit] do pracy chodzę codziennie narażam życie i zdrowie rodziny żeby pracownicy mogli być w domu a radni sobie wakacje urządzają
Cytuj
+5Gig2020-03-27 05:28#8
Wstyd naprawdę, a tyle mówią o patriotyźmie, w sytuacji kryzysu zostajemy sami
Cytuj
+13Jacek Żuk2020-03-27 00:26#7
Kilku pisowców nie może przyjść na obrady w powiecie, a 30 milionów Polaków ma się spotkać w maju przy urnach wyborczych, bo są dobre notowania marionetki Kaczyńskiego, więc takiej szansy nie mogą przegapić. Po trupach do władzy. Cały pis, obłuda i kłamstwo.
Cytuj
-2bravopis2020-03-26 20:20#6
Jak będzie wojna to pisowcy będą uciekać pod spódnicami żon i matek z kraju !
Cytuj
+7King092020-03-26 17:55#5
Kolejna kompromitacja Grzesia, czy ktoś inny może być przewodniczącym, cały czas szkodzi PiS, Panie Marszałku kiedy Pan zrobi z tym porządek.
Cytuj
+18Anonim12020-03-26 16:58#4
I tu widać fałsz i zakłamanie PIS sami nie przyszli ale na wybory każą iść wszystkim, po trupach a do celu
Cytuj
+5Harrison2020-03-26 16:42#3
Dobrze widzę, ze PiS uzależnia pomoc dla szpitala (czyli de facto dla ludzi, bo szpital ma służyć ludziom) od tego kto nim zarządza? I skoro nie jest to osoba która oni wybrali to takiej pomocy nie udziela... nie no gratuluje serdecznie, wszyscy lekarze i pacjenci są wam wdzięczni! ŻENADA ! Wypisywanie przez pięknego Grzesia farmazonów weszło mu już w krew widzę, ale to jest naprawdę kolejny raz poniżej wszelkiej krytyki, aby obwiniać dyrekcje o ognisko zarażonych w szpitalu... Jak widać nie tylko tvpis żyje w alternatywnej rzeczywistości.
Cytuj
+5Olo121232020-03-26 16:37#2
Porostu się wystraszyli, wstyd,prawdziwi patrioci gratulacje
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

Przyznano dwa Stypendia Sportowe Starosty Ska…

Opublikowano: 13.08.2020 13:09

Komentarzy: 1

Trwa termomodernizacja budynku Domu Pomocy Sp…

Opublikowano: 13.08.2020 12:51

Komentarzy: 1

Granatowi się nie odmawia. Marcin Kołodziejcz…

Opublikowano: 12.08.2020 20:49

Komentarzy: 2

Powiat przekazał 45 tysięcy złotych WTZ …

Opublikowano: 12.08.2020 13:16

Komentarzy: 1

Marcin Kołodziejczyk został nowym trenerem Gr…

Opublikowano: 11.08.2020 22:31

Komentarzy: 0

W "Piątce" będzie platforma dla ni…

Opublikowano: 11.08.2020 14:46

Komentarzy: 2

Poznaliśmy wyniki matur. II LO i ZSTM z najle…

Opublikowano: 11.08.2020 14:04

Komentarzy: 6

Nóż w rękach napastnika

Opublikowano: 11.08.2020 13:33

Komentarzy: 1

Strażacy uratowali uwięzioną kunę

Opublikowano: 11.08.2020 13:24

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 10.08.2020 15:07

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne