02.06.2020 Ostatnia aktualizacja 17:19, 01.06.2020

Radni apelują o otwarcie miejskich targowisk

Autor:
MB
Opublikowano: 09 Kwi 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Od 17 marca, po decyzji Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej (a w związku z pandemią), oba skarżyskie targowiska miejskie są zamknięte.  Dla wielu lokalnych przedsiębiorców, dla których handel na targowiskach to jedyne źródło utrzymania decyzja o zamknięciu targowisk to prawdziwy dramat. Kupcy próbowali podejmować rozmowy na temat ponownego otwarcia targowisk, ale władze do tej pory swojej decyzji nie zmieniły. Głos w sprawie zabrało również cześć z radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, którzy wystosowali do prezydenta apel o uchylenie decyzji dot. zamknięcia targowisk.

Różne samorządy w różny sposób podeszły do sprawy funkcjonowania targowisk w czasie pandemi. Część targowiska zamknęła, część działalność targowisk ograniczyła (np. do handlu produktami spożywczymi), a część pozwoliła na dalsze funkcjonowanie targowisk, ale pod warunkiem wdrożenia zasad i wytycznych dot. bezpieczeństwa określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Warto dodać, że część z pierwszej wymienionej grupy targowisk została już ponownie otwarta (zazwyczaj warunkowo - z koniecznośćią wdrożenia wytycznych GIS).

Co warte podkreślenia - w świetle obowiązujących przepisów w związku z koniecznością zaopatrzenia ludności w żywność aktualnie targowiska i bazary mogą funkcjonować, ale pod warunkiem, że będą na nich stosowane wspomniane wcześniej wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego (dotyczą one przede wszystkim zachowania zasad higieny), tj.: osoby wykazujące objawy chorobowe nie mogą pracować przy obrocie/produkcji żywności, na straganach np. z warzywami i owocami, gdzie dostęp do wody jest utrudniony – należy dezynfekować ręce przy użyciu płynów dezynfekujących bądź chusteczek,należy również zadbać o zabezpieczenie osób znajdujących się w strefie targowiska poprzez: ograniczenie kontaktów bezpośrednich (zachowanie należytej odległości 2 metry) itp. 


Skarżyscy kupcy nie kryją swojego rozgoryczenia. - Nikt nie zadał sobie nawet trudu, by przyjść na targowisko w dniu wydania zakazu - tu naprawdę nie było tłumów. Handel odbywał się wyjątkowo spokojnie. Można było wprowadzić jakieś regulacje dot. poprawy bezpieczeństwa i higieny. Mogliśmy przecież się dogadać, nam też zależy na zdrowiu i życiu naszych Klientów i nas samych (...) Jedną decyzją pozbawiono nas naszego źródła dochodu. Tymczasem w marketach skarżyskich trwa handel w najlepsze. Tak dba się o lokalny biznes i o płacących podatki w Skarżysku-Kamiennej? - mówi nam jeden z kupców z targowiska "Manhattan".

Głos w ww. sprawie ostatnio zabrało również część z radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Radni zaapelowali do prezydenta o uchylenie decyzji dot. zamknięcia targowisk.

Skarżysko-Kamienna, 07 kwietnia 2020 r.

APEL
do Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga

W imieniu Przedsiębiorców z Targowiska „Manhattan” (ul. Sokola 9) i Targowiska Miejskiego (ul. Rynek 1) - w trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej polskiej żywności, a także w trosce o zachowanie bytu przedsiębiorców i rolników - apelujemy do Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga o uchylenie decyzji o czasowym zamknięciu targowisk w naszym mieście.

Wdrożone w życie regulacje związane z pandemią koronawirusa - ograniczające przebywanie poza miejscem zamieszkania - dopuszczają możliwość robienia zakupów spożywczych, nie zawierają jednocześnie zapisów dot. zakazu funkcjonowania lub ograniczenia funkcjonowania targowisk miejskich.

Skarżyskie targowiska to miejsca pracy wielu osób i źródło (często jedyne) utrzymania ich rodzin. To nie tylko miejsca pracy osób prowadzących stoiska handlowe, to również miejsca, na które docierają produkty od rolników, którzy dziś mają problemy z ich zbytem z powodu ograniczenia działalności rynków hurtowych, a także zamknięcia barów, restauracji, czy stołówek. Nasi przedsiębiorcy (i współpracujący z nimi rolnicy) zmuszeni są do wyrzucania produktów, których nie mogą sprzedać. Sytuacja ekonomiczna obu wspomnianych grup z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza.

Warto w tym momencie dodać, że lokalny biznes został potraktowany gorzej niż ich konkurencja - zagraniczne markety (które - w identycznych warunkach - prowadzą działalność w naszym mieście bez większych zakłóceń) . Miasto w tym momencie powinno zadbać o lokalnych przedsiębiorców i producentów, którzy płacą w naszym mieście podatki.

Pragniemy nadmienić, że w części z miast targowiska miejskie nadal działają (lub – po czasowym zamknięciu - władze podejmują decyzje o ponownym otwarciu targowisk). Oczywiście targowiska powinny zostać otwarte, z zapewnieniem realizacji wszystkich wytycznych określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Dotyczą one przede wszystkim zasad higieny, która jest niezbędna, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W imieniu radnych z Klubu Prawo i Sprawiedliwość (8)
Mariusz Bodo

W imieniu radnych ze Stowarzyszenia Lepsze Skarżysko (2)
Konrad Wikarjusz

Czy prezydent zmieni swoją decyzję i targowiska zostaną ponownie otwarte? - o tym dowiemy się zapewne już wkrótce. O dalszych losach sprawy będziemy informowali na bieżąco.


Komentarze

-3Olka1232020-04-11 19:25#7
Absolutnie nie otwierać! W naszym mieście zarazonych jest 69 osób najwięcej w województwie świętokrzyskim! ! Podają dane w telewizji a wy chcecie otworzyć targowisko!!! Nikt nie będzie tam przestrzegał zasad higieny, w 1 parze rękawiczek będą sprzedawać cały ranek , wydawać towar i brać pieniądze. Zaraz zrobi się 150 osób zarażonych i więcej.
Cytuj
+2bezogródek2020-04-11 17:49#6
Jestem za otwarciem Targowisk,a zarazem za surowym karaniem tych co nie przestrzegają zakazów wprowadzonych ze względu na epidemię wirusa.
Cytuj
+5Legolas2020-04-10 21:02#5
Jeszcze otwarcie "Manhattanu" rozumiem. Można tam kupić dobrej jakości produkty i człowiek się nie zawiedzie. Ale targ? W rynku? Dla kogo to ma być otwarte? Tam rolników od dawna już nie ma a ceny jak z kosmosu mają. Z resztą widać to ile osób rynek odwiedza i kto sprzedaje. Człowieka co chce swoje sprzedać spalić by chcieli i od razu wyganiają. Targu nie powinni otwierać a "Rómuni" ciuchami od wiadomo kogo gdzie indziej mogą handlować.
Cytuj
-3mac602020-04-10 18:39#4
Panie Bodo zeby zaistniec i pozostac w pamieci ludzi trzeba zadbac o ich zdrowie kierujac sie zdrowym rozsadkiem.
Cytuj
+3nieszkaniec2020-04-10 10:05#3
A jak i kto stwierdzi, że zaraził się na targowisku, a nie w np w Kaufladzie?
Cytuj
+30ptymistka2020-04-09 23:10#2
Widać na ulicach i w sklepach że mieszkańcy naszego miasta są zdyscyplinowani.Myślę, ze na bazarach też będą.Tęsknię za jabłkami ulubionymi rzodkiewką a nawet za moimi kochanymi kramarkami różnych asortymentów.My skarżyszczanie tam też zachowamy bezpieczną odległośc zwłaszcza,że na potęgę dziewczyny szyją maseczki,ate już po niedzieli będą obowiązkowe.zdrowia i siły Skarżyszczanie!!!!!
Cytuj
0skuna2020-04-09 19:33#1
a jak otworzy i się ludzie zakażą to pan bodo powie że otworzył i źle dezynfekował ???
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wojewoda unieważnił uchwałę rady powiatu doty…

Opublikowano: 01.06.2020 19:18

Komentarzy: 5

Coraz bliżej do rozpoczęcia II etapu przebudo…

Opublikowano: 01.06.2020 15:36

Komentarzy: 1

Areszt dla rozbójników

Opublikowano: 01.06.2020 09:50

Komentarzy: 0

W Muzeum im. Orła Białego świętowano Dzień Ma…

Opublikowano: 31.05.2020 16:53

Komentarzy: 0

Miasto wyemituje obligacje na kwotę 16 mln PL…

Opublikowano: 31.05.2020 08:54

Komentarzy: 10

Dzień Dziecka, Matki i Samorządowca. Liczne a…

Opublikowano: 30.05.2020 17:06

Komentarzy: 1

Sprawozdania, uchwały i koronawirus na XX ses…

Opublikowano: 29.05.2020 15:35

Komentarzy: 0

Dwa dni po zwolnieniu znów ukradł samochód

Opublikowano: 29.05.2020 13:34

Komentarzy: 0

Samorządowcy z powiatu przed obliczem Matki B…

Opublikowano: 28.05.2020 20:04

Komentarzy: 14

Powiat pozyskał ponad 2 mln 850 tys. złotych …

Opublikowano: 28.05.2020 15:22

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +