21.01.2021 Ostatnia aktualizacja 16:04, 20.01.2021

Radni apelują o otwarcie miejskich targowisk

Autor:
MB
Opublikowano: 09 Kwi 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Od 17 marca, po decyzji Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej (a w związku z pandemią), oba skarżyskie targowiska miejskie są zamknięte.  Dla wielu lokalnych przedsiębiorców, dla których handel na targowiskach to jedyne źródło utrzymania decyzja o zamknięciu targowisk to prawdziwy dramat. Kupcy próbowali podejmować rozmowy na temat ponownego otwarcia targowisk, ale władze do tej pory swojej decyzji nie zmieniły. Głos w sprawie zabrało również cześć z radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, którzy wystosowali do prezydenta apel o uchylenie decyzji dot. zamknięcia targowisk.

Różne samorządy w różny sposób podeszły do sprawy funkcjonowania targowisk w czasie pandemi. Część targowiska zamknęła, część działalność targowisk ograniczyła (np. do handlu produktami spożywczymi), a część pozwoliła na dalsze funkcjonowanie targowisk, ale pod warunkiem wdrożenia zasad i wytycznych dot. bezpieczeństwa określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Warto dodać, że część z pierwszej wymienionej grupy targowisk została już ponownie otwarta (zazwyczaj warunkowo - z koniecznośćią wdrożenia wytycznych GIS).

Co warte podkreślenia - w świetle obowiązujących przepisów w związku z koniecznością zaopatrzenia ludności w żywność aktualnie targowiska i bazary mogą funkcjonować, ale pod warunkiem, że będą na nich stosowane wspomniane wcześniej wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego (dotyczą one przede wszystkim zachowania zasad higieny), tj.: osoby wykazujące objawy chorobowe nie mogą pracować przy obrocie/produkcji żywności, na straganach np. z warzywami i owocami, gdzie dostęp do wody jest utrudniony – należy dezynfekować ręce przy użyciu płynów dezynfekujących bądź chusteczek,należy również zadbać o zabezpieczenie osób znajdujących się w strefie targowiska poprzez: ograniczenie kontaktów bezpośrednich (zachowanie należytej odległości 2 metry) itp. 


Skarżyscy kupcy nie kryją swojego rozgoryczenia. - Nikt nie zadał sobie nawet trudu, by przyjść na targowisko w dniu wydania zakazu - tu naprawdę nie było tłumów. Handel odbywał się wyjątkowo spokojnie. Można było wprowadzić jakieś regulacje dot. poprawy bezpieczeństwa i higieny. Mogliśmy przecież się dogadać, nam też zależy na zdrowiu i życiu naszych Klientów i nas samych (...) Jedną decyzją pozbawiono nas naszego źródła dochodu. Tymczasem w marketach skarżyskich trwa handel w najlepsze. Tak dba się o lokalny biznes i o płacących podatki w Skarżysku-Kamiennej? - mówi nam jeden z kupców z targowiska "Manhattan".

Głos w ww. sprawie ostatnio zabrało również część z radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Radni zaapelowali do prezydenta o uchylenie decyzji dot. zamknięcia targowisk.

Skarżysko-Kamienna, 07 kwietnia 2020 r.

APEL
do Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga

W imieniu Przedsiębiorców z Targowiska „Manhattan” (ul. Sokola 9) i Targowiska Miejskiego (ul. Rynek 1) - w trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej polskiej żywności, a także w trosce o zachowanie bytu przedsiębiorców i rolników - apelujemy do Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga o uchylenie decyzji o czasowym zamknięciu targowisk w naszym mieście.

Wdrożone w życie regulacje związane z pandemią koronawirusa - ograniczające przebywanie poza miejscem zamieszkania - dopuszczają możliwość robienia zakupów spożywczych, nie zawierają jednocześnie zapisów dot. zakazu funkcjonowania lub ograniczenia funkcjonowania targowisk miejskich.

Skarżyskie targowiska to miejsca pracy wielu osób i źródło (często jedyne) utrzymania ich rodzin. To nie tylko miejsca pracy osób prowadzących stoiska handlowe, to również miejsca, na które docierają produkty od rolników, którzy dziś mają problemy z ich zbytem z powodu ograniczenia działalności rynków hurtowych, a także zamknięcia barów, restauracji, czy stołówek. Nasi przedsiębiorcy (i współpracujący z nimi rolnicy) zmuszeni są do wyrzucania produktów, których nie mogą sprzedać. Sytuacja ekonomiczna obu wspomnianych grup z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza.

Warto w tym momencie dodać, że lokalny biznes został potraktowany gorzej niż ich konkurencja - zagraniczne markety (które - w identycznych warunkach - prowadzą działalność w naszym mieście bez większych zakłóceń) . Miasto w tym momencie powinno zadbać o lokalnych przedsiębiorców i producentów, którzy płacą w naszym mieście podatki.

Pragniemy nadmienić, że w części z miast targowiska miejskie nadal działają (lub – po czasowym zamknięciu - władze podejmują decyzje o ponownym otwarciu targowisk). Oczywiście targowiska powinny zostać otwarte, z zapewnieniem realizacji wszystkich wytycznych określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Dotyczą one przede wszystkim zasad higieny, która jest niezbędna, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W imieniu radnych z Klubu Prawo i Sprawiedliwość (8)
Mariusz Bodo

W imieniu radnych ze Stowarzyszenia Lepsze Skarżysko (2)
Konrad Wikarjusz

Czy prezydent zmieni swoją decyzję i targowiska zostaną ponownie otwarte? - o tym dowiemy się zapewne już wkrótce. O dalszych losach sprawy będziemy informowali na bieżąco.


Komentarze

-3Olka1232020-04-11 19:25#7
Absolutnie nie otwierać! W naszym mieście zarazonych jest 69 osób najwięcej w województwie świętokrzyskim! ! Podają dane w telewizji a wy chcecie otworzyć targowisko!!! Nikt nie będzie tam przestrzegał zasad higieny, w 1 parze rękawiczek będą sprzedawać cały ranek , wydawać towar i brać pieniądze. Zaraz zrobi się 150 osób zarażonych i więcej.
Cytuj
+2bezogródek2020-04-11 17:49#6
Jestem za otwarciem Targowisk,a zarazem za surowym karaniem tych co nie przestrzegają zakazów wprowadzonych ze względu na epidemię wirusa.
Cytuj
+5Legolas2020-04-10 21:02#5
Jeszcze otwarcie "Manhattanu" rozumiem. Można tam kupić dobrej jakości produkty i człowiek się nie zawiedzie. Ale targ? W rynku? Dla kogo to ma być otwarte? Tam rolników od dawna już nie ma a ceny jak z kosmosu mają. Z resztą widać to ile osób rynek odwiedza i kto sprzedaje. Człowieka co chce swoje sprzedać spalić by chcieli i od razu wyganiają. Targu nie powinni otwierać a "Rómuni" ciuchami od wiadomo kogo gdzie indziej mogą handlować.
Cytuj
-3mac602020-04-10 18:39#4
Panie Bodo zeby zaistniec i pozostac w pamieci ludzi trzeba zadbac o ich zdrowie kierujac sie zdrowym rozsadkiem.
Cytuj
+3nieszkaniec2020-04-10 10:05#3
A jak i kto stwierdzi, że zaraził się na targowisku, a nie w np w Kaufladzie?
Cytuj
+30ptymistka2020-04-09 23:10#2
Widać na ulicach i w sklepach że mieszkańcy naszego miasta są zdyscyplinowani.Myślę, ze na bazarach też będą.Tęsknię za jabłkami ulubionymi rzodkiewką a nawet za moimi kochanymi kramarkami różnych asortymentów.My skarżyszczanie tam też zachowamy bezpieczną odległośc zwłaszcza,że na potęgę dziewczyny szyją maseczki,ate już po niedzieli będą obowiązkowe.zdrowia i siły Skarżyszczanie!!!!!
Cytuj
0skuna2020-04-09 19:33#1
a jak otworzy i się ludzie zakażą to pan bodo powie że otworzył i źle dezynfekował ???
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Pożałują głupoty !

Opublikowano: 20.01.2021 16:37

Komentarzy: 1

Nie mieli paliwa, spuścili z koparki

Opublikowano: 20.01.2021 10:32

Komentarzy: 0

Promil w organizmie, ucieczka i złamana noga…

Opublikowano: 19.01.2021 14:46

Komentarzy: 0

Driftował przed marketem. Odpocznie od kierow…

Opublikowano: 19.01.2021 10:44

Komentarzy: 7

Rabował w drogeriach

Opublikowano: 18.01.2021 12:36

Komentarzy: 0

Al. Tysiąclecia do przebudowy za środki z FIL…

Opublikowano: 17.01.2021 08:37

Komentarzy: 13

Gratulacje dla Krzysztofa Ratajskiego

Opublikowano: 16.01.2021 19:29

Komentarzy: 4

XXII Zimowa Akademia Karate zakończona

Opublikowano: 15.01.2021 21:30

Komentarzy: 0

Rodziła bliźniaki, do szpitala pojechała radi…

Opublikowano: 15.01.2021 09:50

Komentarzy: 6

Przygotowania do termomodernizacji czterech b…

Opublikowano: 15.01.2021 09:03

Komentarzy: 5

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne