27.09.2020 Ostatnia aktualizacja 17:55, 27.09.2020

TZN zostaje!

Autor:
mwoj
Opublikowano: 20 Lut 2008
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Ostatnie wydarzenia mające miejsce w Skarżysku - Kamiennej, a związane z protestem przeciw likwidacji Technicznych Zakładów Naukowych (TZN) nie poszły na marne.

W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu Skarżyska - Kamiennej podjął uchwałę o anulowaniu wcześniej przyjętego kierunku likwidacji Technicznych Zakładów Naukowych - powiedział członek Zarządu Artur Berus.  Wszyscy, którzy temu się sprzeciwiali mogą być dumni, że mieli słuszną rację mówiąc - NIE likwidacji.   

Wprawdzie nie można powiedzieć, że niebezpieczeństwo minęło, bo o przyszłości TZN zadecyduje staranna analiza potrzeb w kwestii kształcenia zawodowego. Sądzę, że w ten temat włączy się również Prezydent Roman Wojcieszek, który dzisiaj obserwował posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia. Wielka szkoda, że nie uczestniczył w niej do końca.

Podczas posiedzenia Powiatowa Rada Zatrudnienia oceniła rynek pracy w powiecie skarżyskim, w zakresie: propozycji szkoleń, informacji o programach oraz funkcjonowania PUP. W trakcie obrad do rozpatrzenia przez radę wpłynął wniosek PUP aby w Zespole Szkół im Sienkiewicza w Suchedniowie utworzyć nowe kierunki uczenia, bez tej opinii decyzje są nieważne.

O jakich kierunkach jest mowa, które weszły by do programu z dniem 1 września 2008:

1/ Technik żywienia i gospodarstwa domowego. Z opinii PUP wynika, że w roku 2007 nie było zgłoszeń, co do kształcenia tego zawodu. Takich potrzeb nie zgłaszała szkoła ani też pracodawcy. Zakłada się teoretycznie, że osoby po skończeniu tego kierunku mogłyby być zatrudnione w barach, stołówkach, w punktach żywienia zbiorowego. W tym zakresie mogłyby też podejmować własną działalność gospodarczą tylko w przypadku rozwoju agroturystyki.

2/ Technik informatyk. Na rynku pracy ten zawód jest potrzebny, ale z analizy PUP wynika, że absolwenci technikum nie mogą liczyć na stałe zatrudnienie. Raczej ten zawód ma tendencje potrzeb okresowych. Być może to wynika z ciągłego rozwoju elektroniki.

Z rozmowy na ten temat wynikało, że uruchamianie wątpliwych zawodów tylko z myślą zatrudnienia kilku nauczycieli a nie dla faktycznych potrzeb stawianych przez rynek pracy mija się z celem. I w tym duchu toczyła się dyskusja. W tej dyskusji był przywołany temat likwidacji, TZN, ponieważ wszyscy łączyli te dwie sprawy, jako dalszy ciąg polityki degradacji szkolnictwa średniego w Skarżysku - Kamiennej.

W trakcie dyskusji  poinformowano,  że  kierunek "Technik Informatyk" jest prowadzony od dawna w Skarżysku i nie ma sensu uruchamiać tego kierunku w Suchedniowie, bo rozpraszanie kierunków nauczania po całym powiecie nie jest dobrym rozwiązaniem. Z tym się wiążą koszty nauczania, które będą zawyżone. Natomiast efekty mizerne.

Przedstawiciel Burmistrza Suchedniowa zasiadający w radzie zatrudnienia mówił: kierunek żywienia i gospodarstwa domowego jest potrzebny, bo mamy trzy hotele i z tej racji jest zapotrzebowanie na absolwentów. Zapytał z ironią o ilość hoteli w Skarżysku. Po tym zapytaniu został szybko zripostowany. Padło pytanie o ilość restauracji i punktów żywienia w Suchedniowie.

 

Taka dyskusja do niczego nie prowadzi, ale przecież rozsądne rozwiązanie musi się znaleźć.

Osobiście jestem za rozwojem Powiatu Skarżyskiego i w tym zakresie Starostwo powinno mieć na uwadze rozwój jego stolicy.

Wojciech Markiewicz

Przykładowy obraz


Komentarze

0M.S2008-02-22 08:36#8
Pozwolę sobie pozostać przy swoim zdaniu, dla
CKP bardziej reprezentacyjnym miejscem mógł
by być obiekt TZN. Szanowny Zetka pisze jedynie
o dodatkowych uwarunkowaniach i takie były by niezbędne.
Kiedyś i teraz. To oczywista oczywistość.

Na marginesie: nie wytykam nikomu na czym się
zna a na czym się nie zna lub o czym nie ma pojęcia.
Rekomenduję tą zdrową zasadę netykiety.
Przy zdaniu swoim pozostaję.
Cytuj
0zetka2008-02-21 19:43#7
M.S. pisze: Moim zdaniem CKP powinien mieścić się właśnie w siedzibie TZN.
Włącznie z warsztatami.

Wybacz ale warto pisać o czymś o czym ma się pojęcie. Choćby mgliste. Bez obrazy ale Ty takiego nie prezentujesz lub głęboko ukrywasz. O CKP w pomieszczeniach TZN można było rozmawiać w 2001/2002 roku. Jeden warunek. Należało przygotować nieistniejące w budżecie powiatu kilkaset tysięcy złotych na remont dachu nad częścią warsztatów który był i jest ruiną (nie zmienia to publicznie przeze mnie głoszonego od zawsze stanowiska, że teren na którym jest TZN, potencjał rozwojowy w nim zawarty należą do najbardziej atrakcyjnych w Sku na funkcjonowanie kampusa oświatowego. Lokalizacje znakomitej większości innych szkół w Sku są znacznie gorsze. Czy to się temu czy innemu kierownictwu szkoły (widzącego najczęściej jedynie koniec własnego nosa i to w horyzoncie do własnej emerytury) podoba czy nie.
I jeszcze jedno. Zasadniczym problemem sieci szkolnictwa zawodowego i nie tylko w Sku nie jest infrastruktura. Problemem są ludzie związani tak czy siak z tym obszarem i działania które podejmowali i podejmują i te których nie podejmowali i podejmują.
PS. Jeżeli ta sprawa Cię (lub kogokolwiek) rzeczywiście interesuje, a nie klikasz bo nie masz co robić to zapraszam na rozmowę i wytłumaczę powoli i przystępnie co, jak, kto, kiedy i dlaczego.
Cytuj
0Harnaś2008-02-21 19:38#6
M.S. napisał, że CKP powinno mieścić się w TZN. Kiedyś wielu tak właśnie chciało. Jednak nie chciał tego miedzy innymi TZN, wolał sprzedać część budynków warsztatów szkolnych OBR-owi. Osłabione lokalowo warsztaty nie były już w stanie stać sie CKP. Szkoły ratując nauczycieli teorii poświęcili nauczycieli zawodu. Pozbywając się warsztatów wraz z nauczycielami zawodu, cały problem reformy kształcenia zawodowego w tamtym okresie zrzuciły na CKP. Warto przypomnieć, że z 86 nauczycieli zawodu pozostało 26 (w tym kilku nowo zatrudnionych), czyli skala redukcji kadry była ogromna. Nikt nie płakał nad jej losem. Placówka z dyrektorem Zdzisławem Kobierskim sama zmuszona była radzić sobie z tym i innymi problemami. Dała rade. Szkoły zawodowe oraz wielu ich dyrektorów i nauczycieli uważało, że ich problem nie dotyczy. Głosy rozsądku, które wskazywały, co najwyżej na możliwość odroczenia skutków zaniechania na kilka lat były bagatelizowane lub odbierane jako wrogie. A dziś, no cóż wcale nie mamy satysfakcji, że mieliśmy racje.
Cytuj
0Monter2008-02-21 19:03#5
Budynek, teren TZNu jest doskonałym miejscem na zgromadzenie szkół (kierunków) technicznych w Skarżysku.

Czy Politechnika Świętokrzyska nadal prowadzi w TZNie swój kierunek (chyba w trybie zaocznym się to odbywało)?
Cytuj
0M.S2008-02-21 18:43#4
Moim zdaniem CKP powinien mieścić się właśnie w siedzibie TZN.
Włącznie z warsztatami.
Cytuj
0Berni2008-02-20 23:06#3
Zmieniły się jakieś wyliczenia, czy powiat chce mieć święty spokój? Nie mam nic przeciwko TZN, ale jeśli w ciągu miesiąc zmieniają się decyzje to warto poznać argumentację. Któraś musiała być błędna.
Cytuj
0Monter2008-02-20 21:13#2
Cieszy ta decyzja.

Czekamy na rozsądne propozycje reformy skarżyskiej (czy powiatowej) oświaty.

Pomysłu o otwarciu nowych kierunków w Suchedniowie nie skomentuję.

Gratulacje Panie i Panowie walczący o naszą szkołę!
Cytuj
0zetka2008-02-20 19:58#1
To dobrze, że Powiatowa Rada Zatrudnienia nie zajęła stanowiska w sprawie otworzenia nowych kierunków w Suchedniowie. Takie propozycje są absurdalne, chyba że idzie, w co wątpię, o dalszą degradację sieci szkół zawodowych w powiecie.
To co jest teraz potrzebne to ekspercka dyskusja nad siecią szkół zawodowych (i nie tylko) i szybkie decyzje w tej sprawie bo wątpię czy kasa starostwa może czekać w nieskończoność na restrukturyzację obecnej sieci, która nie służy w sposób oczekiwany przez rynek pracy ani uczniom, ani nauczycielom ani rodzicom. No może tylko konformistom w każdej z tych grup, a jest ich trochę, ale nie wolno na nich się oglądać tylko robić swoje.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Hattrick Tomasza Bartosiaka. Pewne zwycięstw…

Opublikowano: 27.09.2020 19:13

Komentarzy: 0

XXV Pielgrzymka Pracowników Przemysłu Zbrojen…

Opublikowano: 26.09.2020 14:07

Komentarzy: 5

Rozpoczął się Piknik Archeologiczny "Pra…

Opublikowano: 25.09.2020 18:42

Komentarzy: 2

Włamywacz w spódnicy

Opublikowano: 25.09.2020 12:45

Komentarzy: 0

Integracyjny Turniej Gier i Zabaw w SOSW nr 2

Opublikowano: 25.09.2020 09:59

Komentarzy: 0

Certyfikaty uczniów ZSTM w ramach Innowacji W…

Opublikowano: 25.09.2020 09:58

Komentarzy: 0

Audi w ogrodzeniu, 1,7 promila u kierowcy

Opublikowano: 24.09.2020 13:53

Komentarzy: 0

Ruszyły zapisy do 2. edycji Amatorskiej Ligi …

Opublikowano: 24.09.2020 10:31

Komentarzy: 0

XII Memoriał im. K. Wolińskiego - ruszył zap…

Opublikowano: 24.09.2020 10:07

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 23.09.2020 15:16

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne