03.07.2020 Ostatnia aktualizacja 16:23, 03.07.2020

Intermodal w Skarżysku szansą na rozwój regionu

Autor:
Urząd Marszałkowski
Opublikowano: 21 Maj 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

Impuls dla rozwoju gospodarczego północnej części województwa świętokrzyskiego, zwiększenie udziału transportu kolejowego w przewozach, ochrona środowiska – to główne czynniki przemawiające za budową terminala intermodalnego w Skarżysku – Kamiennej. O planowanej inwestycji oraz szansach, jakie stwarza jej realizacja mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski.

W konferencji, która odbywała się na terenie jednej z największych w Polsce stacji rozrządowych w Skarżysku – Kamiennej, uczestniczył również radny wojewódzki – Marcin Piętak.

Transport intermodalny, czyli oparty na różnych gałęziach, w tym przede wszystkim kolei, jest w Polsce szeroko propagowany. Z danych Polskich Kolei Państwowych S.A. wynika, że udział transportu intermodalnego w przewozach rośnie z roku na rok i trend ten zdecydowanie utrzyma się w najbliższych latach. Tymczasem rozmieszczenie takich obiektów na terenie kraju jest bardzo nierównomierne, a sieć niewystarczająca. Województwo świętokrzyskie jest jednym z tych regionów, w których wciąż nie ma obiektu tego typu.

Doskonałą lokalizację dla takiej inwestycji stanowi Skarżysko-Kamienna, jako miasto dysponujące rozbudowaną infrastrukturą kolejową, leżące na skrzyżowaniu linii nr 8 (Warszawa – Radom – Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kraków) oraz nr 25 (Łódź Kaliska – Skarżysko-Kamienna – Ożarów Cementownia – Dębica). Linie te należą do sieci kompleksowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), która zapewnia spójność inwestycji infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Warto dodać, że cześć wspomnianej już linii nr 8 stanowi jeden z odcinków nowego unijnego kolejowego towarowego korytarza transportowego RFC-11 (Bursztynowego) łączącego południowo-wschodnią Polskę, Słowację, Węgry i Słowenię z granicą białoruską w Terespolu. Korytarz stanowi uzupełnienie europejskiej sieci korytarzy towarowych dzięki połączeniom z korytarzami nr 5, 6, 7, 8, 9 i 10.

Na terenie stacji rozrządowej, na której obecnie znajdujemy się, PKP S.A. rozważa budowę terminala intermodalnego do przeładunku towarów z pociągów na tiry i odwrotnie. Szacunkowy koszt inwestycji, która będzie realizowana w trzech etapach, to ok.150 mln zł – mówił marszałek Andrzej Bętkowski podczas konferencji prasowej. – Projekt zakłada powstanie placu przeładunkowego o powierzchni ponad 62,5 tys. m kw., dwóch torów o długości 750 m każdy, dwóch suwnic bramowych oraz dwóch wozów przedsiębiernych do przeładunku kontenerów.

Powstanie terminala to zwiększenie szybkości dostaw, przerzucenie części transportu z dróg na przewozy kolejowe, a co za tym idzie – czystsze powietrze, mniejsza degradacja dróg, liczby wypadków i ograniczenie poziomu hałasu. To także ogromna szansa na impuls rozwoju gospodarczego Skarżyska – Kamiennej  i całego regionu świętokrzyskiego.

My skarżyszczaninie i ja, jako marszałek województwa świętokrzyskiego, cieszymy się z podjęcia przez PKP S.A. dyskusji o lokalizacji terminala właśnie w tym miejscu – podkreślił Andrzej Bętkowski. – Aby inwestycja ta mogła być realizowana, potrzeba wysiłku wielu stron i dlatego deklaruję, ze jeśli PKP S.A. będzie potrzebowało wsparcia samorządu województwa, to podejmiemy wszelkie możliwe działania. Pragnę podkreślić, że w przygotowywanej obecnie strategii rozwoju województwa planujemy zapisać to przedsięwzięcie.

Marszałek Bętkowski zwrócił się także do skarżyskich samorządów – lokalnego i powiatowego o włączenie się w działania służące realizacji inwestycji, szczególnie w zakresie budowy dróg dojazdowych do przyszłego obiektu intermodalnego.

Powstanie terminala jest elementem kluczowym nie tylko dla rozwoju kolei, ale i Skarżyska – Kamiennej – przekonywał podczas konferencji prasowej radny Sejmiku Marcin Piętak.- W mieście, które traci swoje funkcje społeczno-gospodarcze, gdzie wskaźniki bezrobocia są jedne z najwyższych w regionie i gdzie demografia jest ujemna, tego typu inwestycja może być impulsem rozwoju.

Realizacja projektu budowy terminala intermodalnego ma szansę na wsparcie w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.


Komentarze

0Fansehvgj2020-05-22 14:46#7
Zaraz bobas będzie wciskał kity że dzięki niemu ta inwestycja że "jest odpowiedź na jego apel" :-)))))) szybko pisać pre umowę przed kamerami i spleść dłonie :-)) =))
Cytuj
-1handzia552020-05-22 12:29#6
A lotniska nie obiecał? Albo portu na Rejowie?
Cytuj
-1Ktosiu2020-05-22 08:56#5
Jakoś nie wyobrażam sobie ronda po środku torów rozrządowych. Kolejna propaganda partii rządzącej
Cytuj
+5Mujbuljestlepszy2020-05-22 06:51#4
Demografia nie może być ujemna, to jakaś paplanina. Oj chyba idą wybory bo znów lokalny pis obiecuje gruszki na wierzbie. Już pani była poseł z Suchedniowa cuda obiecywała, a tu bęc ..... i ciepła posadka od niczego u wojewody. Teraz ta dwójka obiecuje, a zaraz adriana przywiozą żeby na niego głosować.
Cytuj
-2KoKro2020-05-21 19:33#3
Liczyłem na Burger Kinga☹️ i skok cywilizacyjny naszego city, a nie takie nudy.
K.K.
Cytuj
+15prorok2020-05-21 19:27#2
Niestety, odgrzany pomysł min. posłanki Zuby z ostatniej kampanii wyborczej.Pomysł dobry, który powstał już wiele lat temu. W tej lokalizacji jest skazany na niepowodzenie. Pan marszałek chyba nie do końca wie gdzie przebywał i jak go tam dowieziono. Pokazana wizualizacja jest lokowana pomiędzy "szopą" a torami stacji towarowej więc raczej jest tam zbyt wąsko na taką inwestycję bez wyszarpania terenu Cargo. W wersji oszczędnościowej ostatecznie może da się tam upchnąć ze dwa tory. A teraz zejdźmy na ziemię. Kontenery z wagonów i odwrotnie trzeba czymś transportować. Ano pewnie ciągnikami z naczepami. Dużymi i ciężkimi pojazdami. Jak one mają tam dojechać i wyjechać stamtąd załadowane, skoro nic się nie wspomina o drogach dojazdowych?. W to, wskazane miejsce, najnormalniej w świecie nie da się doprowadzić bezkolizyjnych dróg, które nie uprzykrzą życia okolicy i mieszkańcom. Taki np.wyjazd w kierunku Kielc czy Radomia?.Obecnie z serca terenów kolejowych, przez liczne czynne tory, w tym ruchliwe szlakowe Kraków-Warszawa i dalej którędy? Obecną Jagiellońską do Wiejskiej i Kopernika do węzła Północnego S i 7?. Czy Fałata i dalej Szydłowiecką i Kopernika a może z Fałata przez Niepodległości i Legionów do węzła Południe S7? A na Starachowice najlepiej puścić ruch przez Podemłynek i Dolną Kamienną. Efekt najlepszy będzie w dni targowe. Ten wariant może być trudny do wdrożenia bo z terminala trzeba będzie pokonać tory postojowe elektrowozowni. Chociaż na Starachowice to można skierować te tiry przez Kościelne i Mirzec. Chyba marszałek ma świadomość, że ze środka stacji, z międzytorza licznych torów bez bezpiecznych dróg nie da się wyjechać a skierowanie tirów przez sieć lichych dróg miejskich będzie tragedią. Taki terminal ma rację bytu po drugiej stronie linii nr 8 na rozległych ugorach pomiędzy koleją a Borkami, z wyjazdem zbudowanym od podstaw w kierunku Książęcego. Ostatecznie po coś ten węzeł Północny poprzednicy zaprojektowali.
Cytuj
+5ojciecmateusz2020-05-21 19:05#1
i co mamy teraz na dudę głosować a potem powiedzą że się nie udało? to kiełbasa dla idiotów ?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

11 lipca Wielkie Otwarcie PSB Mrówka w Skarży…

Opublikowano: 03.07.2020 18:04

Komentarzy: 0

Spłonął budynek mieszkalny w Skarżysku Koście…

Opublikowano: 03.07.2020 17:56

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 03.07.2020 15:01

Komentarzy: 0

Wydział Komunikacji i Transportu wznawia plan…

Opublikowano: 03.07.2020 14:45

Komentarzy: 0

Kardynał Stanisław Dziwisz na uroczystościach…

Opublikowano: 02.07.2020 20:40

Komentarzy: 6

Otwarcie Drogi Różańcowej połączonej ze ścież…

Opublikowano: 02.07.2020 20:29

Komentarzy: 12

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 02.07.2020 17:17

Komentarzy: 0

5 lamp bakteriobójczych dla skarżyskiego szpi…

Opublikowano: 02.07.2020 12:52

Komentarzy: 0

Zabierała kosmetyki, nie płaciła

Opublikowano: 02.07.2020 11:40

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 01.07.2020 15:09

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +


Praca Skarżysko