07.07.2020 Ostatnia aktualizacja 15:55, 07.07.2020

Miasto wyemituje obligacje na kwotę 16 mln PLN?

Autor:
MB
Opublikowano: 31 Maj 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Wiele wskazuje na to, że w poniedziałek (01 czerwca), podczas sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, radni zajmą się rozpatrzeniem projektu uchwały przygotowanego przez Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga ws. emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu.  Prezydent chce nowej emisji obligacji gminnych na łączną kwotę 16 mln PLN. 8 mln PLN ma być przeznaczone na wykup w bieżącym roku obligacji planowanych do wykupu w latach 2020-2023 (a więc do końca bieżącej kadencji samorządu), a kolejne 8 mln PLN na pokrycie deficytu budżetowego. Takie działanie będzie skutkowało wzrostem kosztów obsługi długu gminy o ponad 4 mln PLN.  Wspomniana wcześniej operacja oznaczać będzie wzrost przyszłych obciążeń budżetu gminy (z tytułu wykupu obligacji i kosztów obsługi długu) o ponad 12 mln PLN.

Projekt uchwały ws. emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu przygotowany przez prezydenta przekazano radnym w czwartek (rozpatrzenia tego projektu uchwały nie ma jeszcze w przedstawionym projekcie porządku obrad poniedziałkowej sesji, ale jej skutki finansowe ujęto w projekcie WPF - należy więc spodziewać się rozszerzenia p.o. o rozpatrzenie ww. projektu). Zakłada on emisję  16 tys.  obligacji o wartości nominalnej 1 tys. PLN, na łączną kwotę 16 mln PLN. Emisja obligacji miałaby nastąpić poprzez propozycję nabycia skierowaną do indywidualnych adresatów w liczbie mniejszej niż 150 osób. Celem emisji miałaby być spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu obligacji komunalnych w kwocie 8 mln PLN (których termin wykupu przypada na rok 2020 - 2 mln PLN, a także wykup obligacji, których pierwotny termin wykupu przypada na lata 2021-2023 - 6 mln PLN łącznie) oraz finansowanie planowanego deficytu budżetu w kwocie 8 mln PLN. Wydatki i rozchody związane z przeprowadzeniem emisji, prowizją bankową, wypłatą oprocentowania, wykupem obligacji miałby być pokryte z dochodów własnych lub przychodów budżetu Gminy w latach 2020-2035. 

W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać, że "(...) Sytuacja gospodarcza związana z ogłoszonym stanem epidemicznym zmusza gminę do zastosowania środków zabezpieczających płynność finansową. Emisja obligacji komunalnych zapewnia środki niezbędne dla dalszego funkcjonowania, a dzięki wcześniejszemu wykupowi gmina poprawi relacje z art. 243 ufp w latach 2021-2023 (...)".

Jeśli radni jutro podejmą wspomnianą uchwałę, dług gminy wkrótce urośnie do ponad 90 mln PLN, a planowany koszt obsługi długu gminy wzrośnie o prawie 4,2 mln PLN (do ponad 47,5 mln PLN). W świetle dokumentów przedstawionych radnym, po przyjęciu tej uchwały gmina od 2025 do 2035 roku musiałaby rocznie wykupywać obligacje na kwotę od 7 do ponad 9 mln PLN. W "rekordowym" 2025 roku łączne obciążenia budżetu gminy związane z wykupem obligacji i obsługą długu gminy wyniosłoby prawie 12 mln PLN (dla porówniania w 2019 roku wydatki majątkowe gminy - w tym przede wszystkim na inwestycje - wyniosły 14 mln PLN).

Przypomnijmy - to nie pierwszy projekt przedłożony przez obecnego prezydenta, a dotyczący obligacji gminnych (chociaż pierwszy zakładający zwiększenie kwoty długu). W 2016 roku na wniosek prezydenta głosami ówczesnej koalicji prezydenckiej (PiR+PO+radny niezależny) Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej przyjęła uchwałę dot. zmiany (wydłużenia) terminu wykupu niektórych serii wyemitowanych obligacji i wydłużenia ostatecznego terminu wykupu obligacji do 2031 roku (skutkującą szacowanym ówcześnie wzrostem kosztów obsługi zadłużenia o ok. 10 mln PLN), a w ub. roku - również na wniosek prezydenta i również głosami koalicji prezydenckiej (Przyszość i Rozwój + Koalicja Obywatelska + Wspólnota Samorządowa) - rada przyjęła kolejny projekt dot. wydłużenia terminu wykupu obligacji - tym razem do 2035 roku (z szacowanym wzrostem wydatków na obsługę długu o prawie 9 mln PLN).


Komentarze

+4Adek2020-06-03 14:04#12
To jest tak gdy w zawziętości głosuje się według zasady anty-PiS. Były wybory i wielu rozmówców deklarowało, że głosowali na "Bobasa" żeby nie wygrał Bodo (PiS). A teraz pretensje?
Cytuj
+99iu5tg2020-06-03 07:21#11
A gdzie jest MOD która popierając kandydata na prezydenta w ostatnich wyborach twierdziła że to "jedyny ratunek dla zadłużonego miasta". No i co? Zadłużenie tylko w górę, podatki, w górę, opłaty w górę. Może pani nas obroni teraz i się wytłumaczy czemu obietnice wogóle nie są realizowane.
Cytuj
+13suchedniowianin2020-06-01 19:20#10
Cytuję Ijon_Tichy:
Wybierzmy przyszłość... #jprdl co za szkodnik...

I stało się...swoją druga kadencję na fotelu prezydenta miasta menadżer zaczął od podniesienia podatków, potem przyszła kolej na opłatę za wodę i ścieki, następna w kolejce była opłata śmieciowa, później zawieszenie budżetu obywatelskiego teraz emisja obligacji....coraz ciekawsze działania, a do końca kadencji miłościwie nam panującego jeszcze trochę czasu pozostało...co nas czeka wkrótce...pewnie kolejne podwyżki opłat miejskich.
Cytuj
+12Art2020-06-01 18:56#9
Biedni w mieście-czy widzieliście gdzieś info o oszczędnościach jakie wprowdził KK w urzedzie/w miescie?czy tylko ciągle się zadłużamy?
Cytuj
+13FanNieudolnego2020-06-01 12:00#8
Ludzie na prawdę trzeba będzie wyjść pod to prezydium , nie wiem zablokować ten cyrk , ściągnąć tu jakaś agencje bezpieczeństwa wewnętrznego ponieważ można się obawiać ze dokonuje się tu w UM miasta Skarżyska rażących operacji działających na nie korzyść miasta Skarżyska . Być może stado doradców jeszcze prezydenta tego miasta szuka sznurków i lin ratunkowych żeby gowno się nie wylalo . Bo wydaje mi się ze ruszyli gowno i zaczyna śmierdzieć . I narazie śmierdzi na skale prezydium ale to będzie sraczka wiec będą pomyje . Zobaczymy co dalej a zwykle ryba zaczyna psuć się od głowy . Z poważaniem , Fan nieudolności Grubasa
Cytuj
+21Ijon_Tichy2020-06-01 09:54#7
Wybierzmy przyszłość... #jprdl co za szkodnik...
Cytuj
+21Stachu_Jones2020-05-31 23:13#6
Szuka oszczędności? To niech kabrioletowy lanser zacznie od obniżenia swojego uposażenia, bo zarabia więcej niz prezydent Warszawy (co można sprawdzić w oświadczeniach majątkowych).
Cytuj
+31Infvcfjmb2020-05-31 18:26#5
Pierwsza rzecz aby zmniejszać zadłużenie to optymalizacja zatrudnienia. Tu coś takiego nie istnieje. Pełno zatrudnionych zbędnych znajomych. Na ważnych stanowiskach miernoty znajomki a nie fachowcy. Pensje najwyższe z możliwych. Nagrody gigantyczne w ubogim mieście. Gdyby tu był zdrowy rozsądek to miasto zaoszczędziłoby miliony przez te lata. Ale nie zaoszczędzi bo układ musi się wykarmić a jest bezczelnie pazerny. Dochodzi brak poprawy działania spółek miejskich które przynoszą coraz więcej strat np MKS. Nazwać to złym zarządzaniem to mało powiedziane. No i ten nałóg rozrzutności.
Cytuj
+31Radna bezradna2020-05-31 13:27#4
Prosze powiedz mi jak nasz prezydent dzialal w miescie w obliczu epidemii. Oprocz medialnych akcji pomocy np swojej mamie czy przywiezienia kilku rekawiczek i masek do domu opieki oraz siedzenia w domu w rekawiczkach nic nie zrobil. Radna Aneta nie zabiera glosu na sesjach wogole bo nie ma nic do powiedzenia. A nasz menager zamiast likwidowac deficyt stale zadluza miasto. Proponuje aby kazdy radny ktory bedzie glosowal za emisja tych nowych obligacji najpierw logicznie wytlumaczyl swoja decyzje. A w grupie radnych koalicyjnych jest kilku radnych ktorzy nigdy nie wystapilu z zadna interpelacja ani nie zabrali glosu na sesji tylko glosuja jak menager kaze a oni biora diety a ich bliscy i znajomi maja zatrudnienie
Cytuj
-25Koko_sanka2020-05-31 12:07#3
Bardzo ważna i potrzebna decyzja prezydenta w sytuacji ryzyka zachwiania płynności finansowej wywołanej skutkami pandemii Covid-19. Dużo samorządów podejmuje podobne uchwały, dziękuję Panu Prezydentowi za szybką reakcję w obliczu kryzysu i wywołanych nim spadków dochodów z PIT i CIT.

Pragnę zwrócić uwagę jeszcze na 1 ważny aspekt. Tak naprawdę to nigdy nie da się oszacować dokładnych kosztów jakie poniesie samorząd przy przesuwaniu terminu wykupu obligacji czy emitowaniu nowych, ze względu na sposób oprocentowania obligacji/kredytu.

Na oprocentowanie składają się 2 elementy:
- marża banku (element stały)
- stawka WIBOR (element zmienny).

Z całą pewnością koszty obsługi długu przy przesunięciu terminów wykupu w 2016 roku nie wzrosły o 10 mln zł, ponieważ w momencie podejmowania uchwały o przesunięciu terminów wykupu (kwiecień 2016), stawka WIBOR 6M wynosiła ok. 1,74 punktu procentowego, a stawka WIBOR 6M na 31 maja 2020 r. wynosi zaledwie 0,29 punktu procentowego, zatem koszty obsługi długu Gminy są obecnie niższe niż planowane w WPF z kwietnia 2016 r.
Jeśli w WPF koszty obsługi długu najbliższej emisji o wartości 16 mln zł wynoszą 4 mln zł, to jest to tylko prognoza, w teorii mogą być niższe lub wyższe (zależy od marży banku i tego jak będzie kształtował się WIBOR w przyszłości).

Uchwały Rady Miasta w aspekcie finansów Gminy należą do takich o najwyższym "ciężarze gatunkowym", zatem liczę, że merytoryczny głos na sesji w tej sprawie zabierze każdy radny, zwłaszcza radna Aneta, ponieważ na nią oddałam swój głos w wyborach i bardzo chciałabym poznać jej zdanie w kwestii emisji obligacji :-) .
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

Oświadczenia majątkowe za 2019: Władze powiat…

Opublikowano: 07.07.2020 17:50

Komentarzy: 0

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi gościła u pr…

Opublikowano: 07.07.2020 16:13

Komentarzy: 1

Zderzenie dwóch pojazdów na ulicy Norwida. Je…

Opublikowano: 07.07.2020 14:24

Komentarzy: 1

Restauracja McDonald's w Skarżysku już otwart…

Opublikowano: 07.07.2020 10:47

Komentarzy: 8

Oświadczenia majątkowe za 2019: Radni Rady Mi…

Opublikowano: 06.07.2020 04:37

Komentarzy: 2

Z zalewu Bernatka wyłowiono ciało 47-letniego…

Opublikowano: 05.07.2020 18:51

Komentarzy: 1

"Arka 2.0" zacumowała na Bernatce

Opublikowano: 05.07.2020 10:20

Komentarzy: 9

Oświadczenia majątkowe za 2019: Władze miasta

Opublikowano: 05.07.2020 08:55

Komentarzy: 9

„Krajobraz w paski” - finał pleneru malarskie…

Opublikowano: 04.07.2020 23:29

Komentarzy: 0

KSZO lepsze od Granatu, trójkolorowi żegnają …

Opublikowano: 04.07.2020 20:38

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +


Praca Skarżysko