25.10.2020 Ostatnia aktualizacja 10:36, 25.10.2020

Pracownicy obsługi administracyjnej chcą podwyżek

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 30 Lip 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Ostatnie podwyżki płacy minimalnej wymogły m.in. na samorządach podniesienie najniższych wynagrodzeń w podlegających im jednostkach. Problem w tym, że o ile najniższe wynagrodzenia wzrosły, to te będące nieco powyżej obecnej kwoty minimalnego wynagrodzenia  pozostały na dotychczasowym poziomie. Dochodzi więc do spłaszczenia rozpiętości wynagrodzeń - często dzieje się tak, że osoby pracujące na stanowiskach pracy nie wymagających szczególnych umiejętności lub wykształcenia i nie wiążących się z dodatkową odpowiedzialnością zarabiają tyle samo ile... osoby pracujące umysłowo.

Na taki stan rzeczy uwagę w piśmie do dyrektor ZSP nr 1 (przekazanego do wiadomości m.in. prezydenta) zwracają uwagę pracownicy obsługi administracyjnej zespołu, apelują o przyznanie podwyżek wynagrodzenia. Czy jest na to szansa?  

Skarżysko-Kamienna, dn. 07.07.2020r.

Pani Elżbieta Chajduga
Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1
w Skarżysku-Kamiennej

W związku z podwyższeniem od dnia 01.01.2020r. minimalnego wynagrodzenia w placówkach oświatowych podległych Panu Prezydentowi nastąpiły regulacje płacowe pracowników obsługi (z płacy zasadniczej 1900 zł. na 2600 zł. plus wysługa). Czyli na płacy zasadniczej pracownik obsługi zyskał 700 zł. Wynagrodzenie w/w pracowników w niektórych przypadkach zostało zrównane z wynagrodzeniem pracownika administracyjnego.

Związki zawodowe w rozmowach z Panem Prezydentem poruszały sprawę podwyżek wynagrodzeń pracowników administracji i były one obiecane. My pracownicy administracji czujemy się pokrzywdzeni brakiem podwyżek. Nasze zakresy obowiązków, jak tek duża odpowiedzialność za wykonywaną pracę, upoważnia nas do ubiegania się o podwyższenie naszych wynagrodzeń. Czujemy się dyskryminowani finansowo. Wykonujemy swoje obowiązki sumiennie i rzetelnie, niejednokrotnie ponad obowiązujący zakres czynności, zasługujemy na godziwe wynagrodzenie.

Zgodnie z grupami zaszeregowań, które wprowadził Pan Prezydent w roku 2016, pomiędzy stanowiskiem woźnej, a innymi stanowiskami administracyjnymi występuje różnica od IV do X grup. Na dzień dzisiejszy dla przykładu wynagrodzenie woźnej (gr.II) równa się wynagrodzeniu pracownika administracji z grupy VIII. Uważamy, że taka dyskryminacja placowa pracowników administracji nie powinna mieć miejsca.

Prosimy o zrozumienie i przyznanie podwyżek wynagrodzenia.

Z poważaniem: pracownicy obsługi administracyjnej ZSP nr 1


Do wiadomości :
1.Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej - Konrad Kronig
2.Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej - Leszek Golik
3.Przewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu i Rekreacji - Andrzej Warwas

O komentarz prezydenta poprosiliśmy Izabelę Szwagierek, rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej. Panią rzecznik prosiliśmy o odniesienie się do sprawy -  jak wynika z treści pisma - obiecanej przez prezydenta, a nie zrealizowanej podwyżki pensji pracowników obsługi administracyjnej. Pytaliśmy o to, czy takie podwyżki faktycznie nie miały miejsca - czy takie podwyżki są planowane, a jeśli tak - to kiedy i w jakiej wysokości, jeśli nie - to dlaczego?

- Kwestia zrównania wysokości wynagrodzeń osób pracujących na różnych stanowiskach, z różnymi zakresami obowiązków i odpowiedzialności pojawiła się w całej Polsce po podniesieniu wynagrodzenia minimalnego. Podzielamy argumenty osób postulujących o podwyżkę, jednak podjęcie rozmów na ten temat nie jest równoznaczne ze złożeniem konkretnej obietnicy czy deklaracji w stosunku do pracowników, o które Pan redaktor pyta -
napisała rzecznik. 

Ze zrównaniem pensji mamy do czynienia nie tylko we wspomnianym zespole szkół, ale w każdej miejskiej jednostce, a podwyżki dla tak duże grupy pracowników na ten moment nie są możliwe, biorąc pod uwagę sytuację finansową, w jakiej znalazły się samorządy w związku z epidemią koronawirusa, czy nakładaniem na nie nowych zadań bez zapewnienia adekwatnego finansowania - dodała w odpowiedzi Izabela Szwagierek.

Czy taka odpowiedź zadowoli pracowników obsługi administracyjnej skarżyskich placówek oświatowych (założyć przecież można, że opisana wcześniej sytuacja ma miejsce i w innych placówkach)?

 

Komentarze

-3Wisia2020-08-06 14:43#3
Po podwyżki do Kaczyńskiego idźcie
Cytuj
+5Walercia2020-08-03 15:29#2
Cytuję Nieno:
Dopiero co biedni byli za p... a teraz szukaja uzasadnienia dla pi....? Przecież byliscie tacy nowoczesni i rozwojowi poszkodowani wieczbie.Teraz lgną do obiecanek rzadu bo darmo dają tylko moze sie zastanowią skad sa podatki?z pracy fabryk i biznesów a nie produkcji na maszynce.

Czytaj ze zrozumieniem!
Wcześniej ten z odpowiednim wykształceniem, kompetencjami i doświadczeniem (np. księgowa czy nauczycielka) zarabiał przykładowo 2500,- (+ stażowe) a taki konserwator czy sprzątaczka 1900,- (+ staż pracy). Po ostatniej podwyżce płacy minimalnej oboje zarabiają 2600,- (+ stażowe) a cała reszta tzn. zakres obowiązków i odpowiedzialność pozostała taka sama. Sprzątaczka, która odpowiada tylko za czystość dostała "podwyżkę" swojej pensji o 700 zł, a taka nauczycielka, która odpowiada za dzieci powierzone jej w trakcie edukacji "dostała podwyżkę" 100 zł.
To spłaszczenie pensji, bez rozróżnienia kwalifikacji i zadań jakie pracownik wykonuje NIE jest ani prawe, ani sprawiedliwe.
Cytuj
-5Nieno2020-07-31 18:58#1
Dopiero co biedni byli za p... a teraz szukaja uzasadnienia dla pi....? Przecież byliscie tacy nowoczesni i rozwojowi poszkodowani wieczbie.Teraz lgną do obiecanek rzadu bo darmo dają tylko moze sie zastanowią skad sa podatki?z pracy fabryk i biznesów a nie produkcji na maszynce.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

14 medali Skarżyskiego Klubu Sportów Walki na…

Opublikowano: 25.10.2020 11:36

Komentarzy: 0

Błażej Miller zapewnił zwycięstwo Granatowi w…

Opublikowano: 24.10.2020 16:16

Komentarzy: 0

Ulice Dzielna i Hubala do przebudowy

Opublikowano: 22.10.2020 14:48

Komentarzy: 6

Blisko 28 tysięcy maseczek trafi do powiatowy…

Opublikowano: 22.10.2020 10:33

Komentarzy: 1

Zakupy w czasie Black Friday - co wiedzieć?

Opublikowano: 22.10.2020 08:38

Komentarzy: 0

Nad zalew Rejów wróci zakaz używania motorówe…

Opublikowano: 21.10.2020 21:13

Komentarzy: 9

Pewne zwycięstwo Granatu z Victorią Mniów w O…

Opublikowano: 20.10.2020 21:23

Komentarzy: 0

Gmina Skarżysko Kościelne pozyskała z rezerwy…

Opublikowano: 20.10.2020 12:21

Komentarzy: 19

Promocje bankowe realnym sposobem na zysk?

Opublikowano: 20.10.2020 10:19

Komentarzy: 0

Nauka zdalna w trzech skarżyskich podstawówka…

Opublikowano: 19.10.2020 10:34

Komentarzy: 4

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne