04.12.2020 Ostatnia aktualizacja 17:44, 04.12.2020

Jak działa płyn do płukania ust?

Autor:
AS
Opublikowano: 29 Lip 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Płyny do płukania ust stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Ich stosowanie szczególnie poleca się osobom, które cierpią z powodu nieświeżego oddechu, ale nie tylko. Na rynku znajdziemy specjalistyczne płukanki wypełniające najróżniejsze zadania: wzmacniające szkliwo, zwalczające nadwrażliwość zębową, czy nawet wybielające zęby. Jak działają płyny do płukania ust i co zrobić, by korzystanie z nich było skuteczne oraz bezpieczne?
 
Płyny do płukania ust cieszą się wśród użytkowników rosnącą popularnością. Już na początku należy jednak zaznaczyć, że traktować możemy je jedynie w formie „dodatku” do codziennego szczotkowania i nitkowania jamy ustnej – nigdy nie mogą nam one żadnej z tych podstawowych czynności zastępować. Godnej alternatywy dla szczoteczki do zębów dotąd po prostu nie wymyślono, a zamiast nici dentystycznej możemy usuwać naleciałości z trudno dostępnych miejsc tylko przy pomocy irygatora stomatologicznego.
 
Czym jest i jak działa płyn do płukania ust?
 
Codzienna higiena jamy ustnej nie mogłaby się odbyć bez szczoteczki i nici dentystycznej, ale płyny do płukania ust na pewno też warto stosować. Ich główną zaletę stanowi fakt, że ze względu na swoją konsystencję są w stanie docierać do 99% obszarów w jamie ustnej i tym samym eliminować niewidoczne bakterie i smugi, które pozostały w naszych ustach po szczotkowaniu.

Najczęściej w płynach do płukania możemy spotkać różne związki fluoru, sól cynku, czy związki amoniowe. Wszystkie te specyfiki chronią przed próchnicą, wzmacniają szkliwo i odświeżają oddech. Do wyboru mamy zarówno płukanki zawierające alkohol, jak i bezalkoholowe. Te pierwsze wykazują doskonałe działanie antyseptyczne, jednak na dłuższą metę mogą wysuszać śluzówkę, więc stworzono dla nich mniej inwazyjną alternatywę.
 
Rodzaje płynów do płukania ust
 
Każdy, kto poprzez stosowanie płynu do płukania ust chce poprawić kondycję jamy ustnej znajdzie na rynku płukankę odpowiednią dla siebie. Tego rodzaju produktów jest obecnie całe mnóstwo, to od nas zależy, na który się zdecydujemy. Wybór tego właściwego powinien być oczywiście w głównej mierze podyktowany stanem zdrowia i naszymi indywidualnymi potrzebami.
 
Do dyspozycji mamy:
  • płyny przeciwpróchnicze – preparaty te zawierają zazwyczaj w swoim składzie duże stężenie fluoru, który wzmacnia szkliwo i eliminuje bakterie próchnicze. Warto zwrócić uwagę na przeciwpróchnicze płukanki spod szyldu Elgydium, Colgate czy Elmex;
  • płyny wybielające – same z siebie nie dostarczą nam raczej spektakularnych efektów wybielających, jednak bardzo dobrze spisują się przy utrzymywaniu efektów wybielania przeprowadzonego już wcześniej. Oprócz fluoru, często znajdziemy w nich hydroksyapatyt. Warto zwrócić uwagę na wybielające płukanki od firm BlanX, Splat czy Vitis.
  • płyny na nieświeży oddech – w ich składzie zazwyczaj spotkamy chlorheksydynę, chlorek cetyopirdyny, jony cynku, olejki pochodzenia roślinnego oraz substancje antyseptyczne. Świetnie neutralizują związki siarki odpowiedzialne za powstawanie nieświeżego oddechu i za sprawą chociażby mięty poprawiają jakość oddechu;
  • płyny do walki z nadwrażliwością zębową – produkty, w których można spotkać jony fluoru, fluor bądź wapń. Mają na celu zamknięcie kanalików zębowych, i tym samym uśmierzenie bólu związanego ze spożywaniem gorącym bądź bardzo zimnych pokarmów. Warto zwrócić uwagę na płukanki od Elmex czy Ecodenta;
  • płyny ortodontyczne – osoby noszące aparaty ortodontyczne mają utrudniony dostęp do niektórych obszarów w jamie ustnej. Wokół klamr i innych elementów aparatu często zalegają szkodliwe bakterie, które są trudne do usunięcia. Polecane płukanki ortodontyczne od takich producentów jak Gum czy OrthoKin zawierają w swoim składzie wzmacniające szkliwo fluorki oraz chlorki cetylopirydyny.Inne, popularne płyny do płukania ust to płukanki dla dzieci, na suchość w jamie ustnej, czy płyny chroniące dziąsła.
Jak stosować płyn do płukania ust?
 
Stosowanie płynów do płukania ust jest dziecinnie proste. Większość producentów zaleca, by korzystać z nich po wyszczotkowaniu zębów, co pozwoli nam usunąć z jamy ustnej wszelkie bakterie, które pozostały w niej pomimo szczotkowania. Nie ma jednak przeszkód, by korzystać z płukanek także pomiędzy posiłkami, w celu zapewnienia sobie wzmożonej ochrony przed bakteriami.Większość dostępnych na rynku płynów wyposażona jest w dozownik, do którego należy wlać odpowiednią ilość płyny. Następnie ciecz umieszczamy w jamie ustnej i przetrzymujemy ją w ustach przez około trzydzieści sekund. Po wszystkim płyn wypluwamy. Jak często możemy korzystać z płukanek? Wszystko oczywiście zależy od zaleceń producenta danego płynu, jednak zazwyczaj przepłukiwać usta specjalistyczną płukanką wystarczy dwa-trzy razy dziennie.
 

 
________________________________Artykuł sponsorowany
 
 

Ostatnio opublikowane

Pożar lakierni w zakładzie stolarskim w Suche…

Opublikowano: 04.12.2020 18:44

Komentarzy: 0

Mikołaj z prezentami w Muzeum im. Orła Białeg…

Opublikowano: 04.12.2020 18:26

Komentarzy: 0

„Bezpieczna droga do szkoły 2020” - konkurs p…

Opublikowano: 04.12.2020 17:29

Komentarzy: 0

Wpadł jak śliwka w kompot

Opublikowano: 04.12.2020 17:08

Komentarzy: 0

„Stop koronawirusowi” – do skarżyskich jednos…

Opublikowano: 04.12.2020 17:02

Komentarzy: 0

Skatepark będzie oddany dopiero w marcu 2021…

Opublikowano: 03.12.2020 19:05

Komentarzy: 4

Zabrał, wyszedł, nie zapłacił

Opublikowano: 03.12.2020 15:24

Komentarzy: 0

Jak wybrać kuchenkę gazową?

Opublikowano: 03.12.2020 13:41

Komentarzy: 0

Parkometr przy Lidlu na Moniuszki już działa…

Opublikowano: 02.12.2020 21:09

Komentarzy: 7

"Świąteczna Paka dla Dzieciaka". Mo…

Opublikowano: 02.12.2020 20:28

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne