04.08.2021 Ostatnia aktualizacja 16:54, 03.08.2021

 

Powiat skarżyski wydał kolejną część zeszytów przyrodniczych z cyklu „Piękne, rzadkie i chronione”

Autor:
Jolanta Jagiełło (Starostwo Powiatowe)
Opublikowano: 15 Paź 2020
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
„Cieszę się, że mogę znów powiedzieć: ,,Niech promuje nas przyroda!”- takimi słowami starosta Artur Berus prezentuje najnowszą publikację wydaną przez powiat skarżyski. Jest to kolejny zeszyt przyrodniczy z serii Skarżyskich Zeszytów Ligi Ochrony Przyrody pt.„Piękne, rzadkie i chronione”. W IX części tego cyklu autorzy skupili się na ukazaniu kolejnych gatunków i zagadnień otaczającej nas natury w odniesieniu do tego co wiąże się z szeroko pojętą przyrodą.
 
Powiat skarżyski wydał kolejną część zeszytów przyrodniczych z cyklu „Piękne, rzadkie i chronione”. Jest to już IX część publikacji o charakterze popularno-naukowym pokazującym walory przyrodnicze ziemi skarżyskiej. W najnowszej części tego cyklu autorzy skupili się na ukazaniu kolejnych gatunków i zagadnień otaczającej nas natury w odniesieniu do tego co wiąże się z szeroko pojętą przyrodą. Jak czytamy w słowie od Redakcji, w publikacji „znajdują się artykuły ilustrujące fakt niemożności funkcjonowania w oderwaniu od przyrody. Ale ilustrują również fakt, że brak wiedzy, bezmyślność czy brak wyobraźni może tę przyrodę niszczyć, zmieniać i modyfikować - nie zawsze z korzyścią dla nas samych”.
 
Tak więc przeczytamy tu między innymi o uwarunkowaniach przyrodniczo-historycznych jakie stwarza geologia i hydrologia Doliny Kamiennej i jaki to ma wpływ na rozwój górnictwa surowców mineralnych i przemysł metalurgiczny, wykorzystanie spadku wody  i bogactwo zjawisk i procesów geomorfologicznych, występowanie ciekawych gatunków roślin, zwierząt oraz odpowiednich warunków dla tworzenia rezerwatów przyrody. Bardzo interesująco przedstawione jest znaczenie i rola przyrody w rozwoju myśli technicznej człowieka w odniesieniu do miasta Skarżyska-Kamiennej. W zakresie przyrody nieożywionej natomiast czytelnik znajdzie bardzo ciekawy artykuł obrazujący dno dewońskiego morza, które zostało utrwalone w pokładach kamieniołomu Bukowa Góra wraz pokazaniem i omówieniem żyjących tu wówczas, bardzo interesujących przedstawicieli świata zwierząt, rywalizujących o piękno z kwiatami. W publikacji także cykl artykułów poświęconych Nadleśnictwu Skarżyska, zarówno jego stuletniej historii, jak i jego roli w ochronie siedlisk przyrodniczych czy gospodarowaniu zasobami przyrodniczymi lasów. To tylko niektóre z wielu bardzo interesujących faktów i ciekawostek przyrodniczych naszego powiatu, które autorzy opisali w książce „Piękne, rzadkie i chronione”.
 
- Dziękuję wszystkim tym, którzy ,,otwierają nam oczy" dzieląc się swoją wiedzą i ,,odkryciami". Możemy tylko zachwycać się faktem, że tyle piękna jest w naszym zasięgu. Trzeba tylko wiedzieć gdzie, kiedy, jak i na co spojrzeć, żeby się o tym przekonać – mówi w przedmowie do publikacji starosta Artur Berus dziękując autorom za zaangażowanie w powstanie publikacji oraz zapraszając wszystkich nie przekonanych i ciekawych do odwiedzenia powiatu skarżyskiego, aby osobiście przekonali się i znaleźli wiele jeszcze nieodkrytego piękna tego regionu.
 
„Piękne, rzadkie i chronione” część IX wydana została ze środków powiatu skarżyskiego w nakładzie 400 sztuk, liczy 248 stron, zawiera blisko 120 kolorowych zdjęć i ilustracji oraz artykuły 17 autorów: 
 • Zbigniew Dąbrowski: 100 rocznica utworzenia Nadleśnictwa Skarżysko.
 • Edyta Nowicka: Porozumienie dla pomników przyrody.
 • Jacek Koba: Ochrona siedlisk przyrodniczych w ramach zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 „Ostoja Sieradowicka” w planach urządzenia lasu Nadleśnictw Skarżysko oraz Suchedniów.
 • Przemysław Szczepański: Szkody wyrządzane przez jeleniowate na terenie Nadleśnictwa Skarżysko w latach 2017/2018.
 • Roman Noworycki: Gdy las choruje – z dronem na kornika.
 • Cezary Jastrzębski: Dziedzictwo przyrodnicze doliny rzeki Kamiennej.
 • Jan Janiec, Piotr Kardyś: Historyczne kopalnie rud żelaza na terenie Skarżyska-Kamiennej.
 • Jan Urban: Dziedzictwo geologiczne w dorzeczu Żarnówki.
 • Wiesław Mróz: Lilie wodne w kamieniołomie Bukowa Góra.
 • Wojciech Solarz: Sfałszowana przyroda – groźne inwazje gatunków obcych.
 • Bartosz Piwowarski: Mszaki nieczynnego kamieniołomu w Gostkowie.
 • Łukasz Maślikowski: Wyróżniające się fragmenty Lasów Suchedniowskich i ich ochrona.
 • Andrzej Staśkowiak: Linie kolejowe jako siedlisko przyrodnicze sprzyjające zróżnicowaniu lepidopterofauny miasta na przykładzie terenów pokolejowych w Skarżysku Zachodnim.
 • Mariusz Gwardjan: Pluskwiaki z rodziny wtykowatych powiatu skarżyskiego.
 • Ryszard Sowa: Awifauna Skarżyska-Kamiennej i najbliższej okolicy. Uzupełnienie X.
KOMUNIKATY
 • Mateusz Bolechowski: Chrząszcz, wąż i sowa – trzy przyrodnicze rewelacje z powiatu skarżyskiego.
Publikacja służyć będzie jako materiał promocyjny powiatu. Będzie ją można także wygrać w konkursach organizowanych przez powiat skarżyski. Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a Powiat skarżyski oraz strony internetowej powiatu www.skarzysko.powiat.pl.     
 
starosta Artur Berus trzyma w ręce nowo wydaną publikację pt. "Piękne, rzadkie i chronione"

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wakacyjna Trasa Dwójki trwa – nagrania do pro…

Opublikowano: 03.08.2021 18:54

Komentarzy: 1

Wiktoria Sieczka mistrzynią Europy w trójboju…

Opublikowano: 03.08.2021 16:34

Komentarzy: 0

Kolizja drogowa na trasie S7 w Suchedniowie

Opublikowano: 03.08.2021 11:20

Komentarzy: 0

Są podwyżki dla polityków (m.in. parlamentarz…

Opublikowano: 02.08.2021 13:20

Komentarzy: 11

Wakacyjna Trasa Dwójki - najbliższy przystane…

Opublikowano: 02.08.2021 10:39

Komentarzy: 2

Mieszkańcy uczcili pamięć Powstańców Warszaw…

Opublikowano: 01.08.2021 15:34

Komentarzy: 8

Alex Błaszczyk z STS do Jastrzębskiego Węgla

Opublikowano: 31.07.2021 16:09

Komentarzy: 1

Granat pokonał Lubrzankę Kajetanów w czwartym…

Opublikowano: 31.07.2021 14:11

Komentarzy: 0

Potrącenie pieszej na ulicy Norwida

Opublikowano: 31.07.2021 12:22

Komentarzy: 6

Uczestnicy warsztatów „Muzyczne Mostki” wyst…

Opublikowano: 30.07.2021 23:12

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne