25.11.2020 Ostatnia aktualizacja 11:08, 25.11.2020

Skarżyskie cmentarze czasowo zamknięte. Czy aby na pewno?

Autor:
MB Foto: MN
Opublikowano: 31 Paź 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
31 października, 1 listopada i 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Jak wygląda stosowanie zakazu na skarżyskich nekropoliach?

Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które wprowadza kolejne (zapowiedziane wczoraj przez premiera) restrykcje w związku z epidemią wywołaną przez koronawirusa. Jedno z obostrzeń dotyczy zamknięcia cmentarzy w okresie 31 października - 2 listopada.

W "rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" zawarto przepis dotyczący zamknięcia cmentarzy w okresie od 31 października (sobota) do 2 listopada (poniedziałek). W tym okresie wstęp na teren cmentarzy został zakazany "z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nim związanych". - Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - mówił wczoraj Morawiecki, uzasadniając wprowadzenie zakazu.  Dodał również, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać. 

A jak wygląda w praktyce realizacja wspomnianego wcześniej zakazu w Skarżysku-Kamiennej?

W piątek - już po ogłoszeniu zapowiadanego zakazu - mimo niesprzyjającej pogody - na skarżyskich cmentarzach pojawiły się tłumy ludzi, którzy chcieli odwiedzić groby bliskich jeszcze przed zamknięciem cmentarzy. Na drogach dojazdowych do cmentarzy tworzyły się potężne korki.

Wielu z odwiedzających cmentarze nie kryło swojego poirytowania: - Proszę Pana to jest cyrk. Premier wprowadza zakaz na kilka godzin przed. Nie trzeba było wielkiej wyobraźni, żeby wiedzieć, że kto tylko będzie mógł ruszy natychmiast na cmentarze. Efekt mamy taki, że  ludzie, którzy przyjechaliby na cmentarz w ciągu kilku dni, ruszyli na nie w te kilka godzin w piątek. Jeśli ktoś chciał zapobiec powstawaniu dużych skupisk ludzkich, to chyba mu nie wyszło - powiedział jeden z odwiedzających. - Rząd wprowadzeniem zakazu chciał zniechęcić ludzi do przemieszczania się ludzi po Polsce, a niech Pan zobaczy na rejestracje samochodów na parkingu. Jak Ci ludzie mieli zostać w domach jak jeszcze w czwartek wicepremier Sasin w mediach zapewniał, że cmentarze będą otwarte, a tu bach - i zakaz. Większość z tych, którzy mieli ruszyć w trasę wyjechała wcześniej. To Państwo jest naprawdę z dykty, brakuje jakiejkolwiek logiki w działaniach, czy planu - dodaje inny mężczyzna.

Swojego zdenerwowania nie kryły również osoby zajmujące się sprzedażą zniczy i żywych kwiatów przed cmentarzami: - Jak zwykle w naszym kraju wszystko jest na ostatnią chwilę. Gdyby zakaz wprowadzono wcześniej, nie robilibyśmy zapasu towaru, z którym teraz zostajemy. Co mają zrobić osoby handlujące żywymi kwiatami, które prowadzono tak, by dokładnie teraz kwitły? - mówi jedna ze sprzedawczyń.

W sobotę sprawdziliśmy jak wygląda realizacja wprowadzonego zakazu w praktyce. 

Bramy największej skarżyskiej nekropolii - Cmentarza Komunalnego przy ul. Langiewicza - były zamknięte. - O północy na bramach cmentarza zawisła informacja o jego czasowym zamknięciu. Nasi pracownicy zabezpieczyli bramy (niektóre - jak tylną - zaspawano - przyp. red.). Przygotowaliśmy się do obsługi planowanych na dzień dzisiejszy pogrzebów (one mogą się odbyć) - ich uczestnicy zostaną przez naszych pracowników wpuszczeni na cmentarz. Jednocześnie od samego rana na cmentarzu trwały prace porządkowe, by przygotować się na planowany zwiększony ruch od 3 listopada. - powiedziała Edyta Górlicka, dyrektor Centrum Integracji Społecznej (jednostki zarządzającej Cmentarzem Komunalnym). Przed bramą cmentarza pojawiają się pojedyncze samochody z osobami chętnymi, by odwiedzić cmentarz, ale po chwili - w obliczu zamknietych bram - odjeżdżają.

Inna sytuacja jest na Cmentarzu Parafialnym na ul. Legionów. Tu rano z wejściem na teren cmentarza nie było większego problemu. Część mieszkańców miasta chętnie z tego korzystała -  chociaż przyznać trzeba, że rano tłumów odwiedzających groby nie było. Brama główna od ul. Cmentarnej była wprawdzie zamknięta, ale otwarta była zlokalizowana obok furtka. Nie stanowiło również większego problemu wejście na teren cmentarza od strony ul. Spokojnej (tam po prostu nie ma bramy). Zarządca cmentarza przyznał, że w związku z błyskawicznym wprowadzeniem zakazu trudno było zorganizować zabezpieczenie tamtego wejścia. Gdy przygotowaliśmy materiał, na miejscu pojawili się pracownicy techniczni, którzy mieli zmierzyć sie z tematem zabezpieczenia wejścia na cmentarz.

Co grozi za złamanie zakazu wejścia na teren cmentarza?

W rozporządzeniu o którym pisaliśmy wcześniej nie znajdziemy informacji o konsekwencjach grożących osobom, które pomimo zakazu będą przebywały na cmentarzach w dniach 31.10-2.11. W przypadku stwierdzenia naruszenia zakazu funkcjonariusze prawa będą posiłkować się ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dokument ten określa "kary pieniężne za niestosowanie się ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń oraz za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii". Zgodnie z treścią ustawy, za złamanie zakazu wejścia na cmentarz grozi kara pieniężna w wysokości od... 5 do 30 tys. PLN.

Cmentarz Komunalny (u. Langiewicza)


Cmentarz Parafialny (ul. Legionów)

Komentarze

0naszerelacje2020-11-04 17:53#16
Druga wklejka...
O relacjach międzyludzkich, pogorszonych przez obecne czasy. O relacjach w domach, między ludźmi którzy się kochali a którzy obecnie są tak bardzo podzieleni, że wręcz się nienawidzą.
O głosie młodych i starych ludzi.
Autor to Krzysztof Gonciarz - nie polityk. Wklejam pod każdy artykuł i proszę jednocześnie redakcję o publikację pod każdym z nich, ku przestrodze i dla dobra nas wszystkich.


https://youtu.be/YgcYyNVdv5s

[youtube]https://youtu.be/YgcYyNVdv5s[/youtube]
Cytuj
+3TSK2020-11-03 22:16#15
Cytuję człowiek:
Cytuję senior:
Oburzonym przypominam że to Polacy w ponad 50 % zagłosowali na ten rząd i później na tego prezydenta.Teraz macie co chcieliście i słuchajcie Sasina,Morawieckiego
Mata co chcieliśta :lol:

Dokładniutko proszę Pana.
Jak się głosuje na radykałów, to żyje się w państwie radykalnym, gdzie władza może, a przynajmniej próbuje robić z ludźmi co tylko zechce. Za 500+ i 13 emeryturę, zabierane Wam wcześniej w podatkach, (które wzrosły lub pojawiły się nowe w liczbie chyba 21!), sprzedaliście drodzy Obywatele swoją wolność. Zamiast teraz protestować, trzeba było rok temu iść do wyborów lub zagłosować inaczej.


I wisienka na torcie: ta Pani jest PRAWDZIWĄ POLKĄ! https://www.youtube.com/watch?v=rxqs-FDOI5U
Cytuj
+2Kto zawinił?2020-11-01 23:34#14
Za zamknięcie cmentarzy ponosi odpowiedzialność osoba, która zadecydowała o terminie podania do publicznej wiadomości ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Nie byłoby fali protestów i nie byłoby potrzeby zamykać cmentarzy. To kim jest tenże DECYDENT?
Cytuj
+3Mieszkaniec2020-11-01 14:34#13
To Kronig kazał im tak zrobić?
Ależ kochasz tego Kroniga.
Ale w każdym komentarzu? Pod każdym artykułem? Na wszystkich portalach? Przez tyle lat?
Może to miłość?
Pewnie ta furtka jest więcej warta niż 100 mln zł długu po Wojcieszku?

Dwukrotnie głosowałem na K.K. i namawiałem wielu ludzi, żeby go poprali, licząc, że młody, ambitny samorządowiec zmieni Skarżysko na lepsze, że pokaże, że można w Naszym mieście coś zrobić...i na nikim się tak nie zawiodłem...ciągle narracja to wina Wojcieszka, to wina poprzednich władz jakbym słyszał PiS, że wina Tuska, wina PO. Prezydent dobiera sobie ludzi, którzy są we władzach spółek miejskich więc ich nieprzemyślane decyzje to pośrednio też jego odpowiedzialność. A, że dobiera sobie takich co mają problem z kreatywnością, mają zarzuty prokuratorskie to inna sprawa...
Tą władzę charakteryzuje kolesiostwo, brak odwagi stanąć z problemami twarzą w twarz, brak pomysłów na przyszłość ale najlepiej powiedzieć wina Wojcieszka, wina bo PiS rządzi...a może wystarczy postarać się jak w pobliskich Starachowicach...
Cytuj
+10Arek Węgorz2020-11-01 12:03#12
Kaczyński nie zamknął cmentarzy w obawie przed zakażeniami, tylko po to żeby winę za wzrost zachorowań w nadchodzącym tygodniu zrzucić na protesty. Myślcie, bo na razie oni robią to za Was.
Cytuj
+5za3dnisenior2020-11-01 09:47#11
Gdyby ktoś chciał skakać przez płot to od 10-tej do 12-tej tylko dla Seniorów .
Cytuj
+4Wesoły2020-10-31 20:38#10
[quote name="Mieszkaniec"]To że zakaz wprowadzono w ostatniej chwili to nawet już nie ma co komentować, bo się scyzoryk sam w kieszeni rozkłada. Ale jak patrzę jakie "dziadostwo" robią nasze władze Skarżyska żeby dostosować się do zarządzenia to ręce opadają, na cmentarzu na Łyżwach całkiem przyzwoita brama i furtka, ale oczywiście nikt nie ma klucza, nikt nie pomyślał, żeby wymienić wkładkę zamka, żeby można było normalnie zamknąć, tylko wzięli i zaspawali, zniszczyli i oszpecili furtkę...ciekawe kto za to odpowie...[/quot
To Kronig kazał im tak zrobić?
Ależ kochasz tego Kroniga.
Ale w każdym komentarzu? Pod każdym artykułem? Na wszystkich portalach? Przez tyle lat?
Może to miłość?
Pewnie ta furtka jest więcej warta niż 100 mln zł długu po Wojcieszku?
Cytuj
+10handzia552020-10-31 20:19#9
A cmentarz na Zachodnim to w końcu zamknęli czy nie? Ciekawe co zrobili z tym bocznym wejściem, gdzie nie ma żadnej furtki ani bramy.
Cytuj
-7Realistka2020-10-31 18:26#8
Gdyby nasz kochany rząd był Polski to nie robił by takich złośliwości, bo jak Żydzi mogą być przyjaźni dla Polaków? Chcą się zemścić za holokaust i to wszystko w tym temacie a Wy poszliście głosować na nich. Żenada!!!
Cytuj
+25człowiek2020-10-31 17:53#7
Cytuję senior:
Oburzonym przypominam że to Polacy w ponad 50 % zagłosowali na ten rząd i później na tego prezydenta.Teraz macie co chcieliście i słuchajcie Sasina,Morawieckiego
Mata co chcieliśta :lol:

Dokładniutko proszę Pana.
Jak się głosuje na radykałów, to żyje się w państwie radykalnym, gdzie władza może, a przynajmniej próbuje robić z ludźmi co tylko zechce. Za 500+ i 13 emeryturę, zabierane Wam wcześniej w podatkach, (które wzrosły lub pojawiły się nowe w liczbie chyba 21!), sprzedaliście drodzy Obywatele swoją wolność. Zamiast teraz protestować, trzeba było rok temu iść do wyborów lub zagłosować inaczej.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Budżety 2021: Powiat skarżyski

Opublikowano: 25.11.2020 11:57

Komentarzy: 3

Wniosek dot. (dokumentacji) modernizacji lini…

Opublikowano: 24.11.2020 15:53

Komentarzy: 2

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Skarż…

Opublikowano: 24.11.2020 14:32

Komentarzy: 1

Lubił popalić? Senior i niezdrowe używki

Opublikowano: 24.11.2020 12:59

Komentarzy: 0

W piątek otwarcie lodowiska miejskiego, będą …

Opublikowano: 24.11.2020 12:01

Komentarzy: 4

Szpital Powiatowy w Skarżysku ma nowy ambulan…

Opublikowano: 23.11.2020 13:46

Komentarzy: 19

Zainicjowali akcję sprzątania lasu

Opublikowano: 23.11.2020 13:28

Komentarzy: 3

Fani Widzewa Łódź ze Skarżyska uczcili 110. r…

Opublikowano: 22.11.2020 11:27

Komentarzy: 7

Skarżyski Klubu Sportów Walki znowu triumfuje

Opublikowano: 22.11.2020 10:47

Komentarzy: 0

Trwają prace przy remoncie dworca kolejowego …

Opublikowano: 21.11.2020 17:30

Komentarzy: 14

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne