25.02.2021 Ostatnia aktualizacja 20:36, 24.02.2021

Wicepremier Piotr Gliński gościł w mauzoleum w Michniowie. Obiekt już gotowy

Autor:
Z.B, Urząd Marszałkowski, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 22 Sty 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W piątek, 22 stycznia, Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odwiedził województwo świętokrzyskie. Premier gościł m.in. w Michniowie, gdzie zapoznał się z realizacją przygotowywanego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Wiceminister przed zwiedzeniem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie złożył wiązankę na mogile zbiorowej. Później dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Siokora wraz z dyrektorką Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oprowadzili gości po Mauzoleum.

W wizycie wzięli udział również przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Parlamentarzyści Krzysztof Lipiec, Anna Krupka, Agata Wojtyszek, Krzysztof Słoń oraz zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

- Jesteśmy tutaj po to, by uczcić ofiary, pokłonić się ich pamięci, i zwrócić się dzisiaj do współczesnych, że musimy pamiętać, nie istniejemy bez pamięci, nie ma tożsamości narodowej bez pamięci.  Jesteśmy w miejscu, które jest symbolem martyrologii polskiej wsi. Michniów jest symbolem tej martyrologii.  Michniów to jest miejsce święte, a jednocześnie dla każdego z nas to instytucja pamięci. Każda wspólnota stara się dbać o swoją tożsamość i pamięć, dlatego też naszym obowiązkiem jest dbanie o historię, pamięć o sytuacjach z przeszłości, które świadczą o próbie ludzkiej kondycji – mówił podczas wizyty w Michniowie premier Piotr Gliński

Michniów to symbol eksterminacji i agresji wobec polskiego narodu, miejsce zbrodni, a także pomnik dla ofiar mordu. Wieś dla nas zawsze stanowić będzie zalążek polskości, z jej potencjałem rozwoju, tradycją, kulturą, zasobami wiedzy, religią. Musimy i chcemy pamiętać o takich miejscach i o tej często trudnej, bolesnej pamięci. Tym, którzy polegli, jesteśmy to winni – podkreślał premier.

Obiekt oficjalnie jeszcze nie jest otwarty, związane jest do obowiązującymi obostrzeniami, jak  tylko zostaną poluzowane obostrzenia obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym. Wstęp będzie bezpłatny.
 
 W 2009 r. ogłoszony został konkurs na projekt gmachu muzeum, w którym zwyciężyła pracownia Nizio Design International. Rok później rozpoczęły się prace budowlane, zakończone jesienią ubiegłego roku. Obecnie dobiegają końca prace przy stałej ekspozycji muzealnej.

Mauzoleum ma być ośrodkiem wymiany myśli i doświadczeń historycznych. Forma budynku oraz multimedia, które uatrakcyjnią zwiedzanie, dodatkowo będą sprzyjać przyswajaniu wiadomości o tragicznych losach Polaków w okresie II wojny światowej.

Zgodnie z koncepcją architektoniczną Mauzoleum to jeden długi budynek, podzielony na segmenty o powierzchni około 2000 metrów powierzchni wystawienniczej. Budynek ma postać Domu – Chaty, składa się z segmentów zamkniętych i otwartych. Na całej długości budynku zostały wykonane przerwy w ścianach – przeszklone przegrody oddzielające od siebie poszczególne części. Nocą monument będzie przypomniał zwiedzającym płonące wsie i chaty. Poprzez przegrody zwiedzający będą mieli możliwość wyjścia na zewnątrz, gdzie – po obu stronach budynku – zostały ustawione czterometrowe krzyże, wykonane z nadpalonego drewna.Komentarze

+2Mak2021-01-26 12:23#14
Cytuję suchedniowianin:
Cytuję Mak:
Cytuję mieszkaniec:
Babci pamiętne słowa:
Nie pluj w studnię... bo może ci przyjść czerpać z niej wodę

Cytuję suchedniowianin:
No cóż...deblilzm co niektórych userów mnie przeraża...SZACUNEK POMORDOWANYM

Nie pluj na nikogo, nie wyzywaj od debili tylko napisz o co Ci chodzi.
Szacunek wieczny zamordowanym przez Niemców w Michniowie, zamordowanym na Borze i Brzasku, Żydom zamęczonym w zakładach Hasag, ludziom rozstrzelanym przy Niepodległości i w innych miejscach naszego miasta i w okolicznych wioskach, oraz w innych których tu nie wymieniłem. Wieczny szacunek i pamięć.
Jak o nich nie będziemy pamiętać i nasze dzieci o nich zapomną, to Polski nie ma.

O co chodzi...przeczytaj wpisu powyżej niejakiego "grubson - a"...czy to nie jest debilizm....
Ciekaw czy taki komentarz wpisałby gdyby wśród pomordowanych byli członkowie jego rodziny.


Przecież Grubson napisał to co napisał, już po Twoim wpisie o debilizmie i mojej ostatniej wypowiedzi.
Cytuj
-1suchedniowianin2021-01-26 07:41#13
Cytuję Mak:
Cytuję mieszkaniec:
Babci pamiętne słowa:
Nie pluj w studnię... bo może ci przyjść czerpać z niej wodę

Cytuję suchedniowianin:
No cóż...deblilzm co niektórych userów mnie przeraża...SZACUNEK POMORDOWANYM

Nie pluj na nikogo, nie wyzywaj od debili tylko napisz o co Ci chodzi.
Szacunek wieczny zamordowanym przez Niemców w Michniowie, zamordowanym na Borze i Brzasku, Żydom zamęczonym w zakładach Hasag, ludziom rozstrzelanym przy Niepodległości i w innych miejscach naszego miasta i w okolicznych wioskach, oraz w innych których tu nie wymieniłem. Wieczny szacunek i pamięć.
Jak o nich nie będziemy pamiętać i nasze dzieci o nich zapomną, to Polski nie ma.

O co chodzi...przeczytaj wpisu powyżej niejakiego "grubson - a"...czy to nie jest debilizm....
Ciekaw czy taki komentarz wpisałby gdyby wśród pomordowanych byli członkowie jego rodziny.
Cytuj
+1grubson2021-01-25 12:35#12
Ręce do góry niech walą się mury
Ręce do góry niech walą się mury
Cała swołocz wypier@@@@
Niebać PIS
Cytuj
+2Mak2021-01-25 12:34#11
Cytuję mieszkaniec:
Babci pamiętne słowa:
Nie pluj w studnię... bo może ci przyjść czerpać z niej wodę

Cytuję suchedniowianin:
No cóż...deblilzm co niektórych userów mnie przeraża...SZACUNEK POMORDOWANYM

Nie pluj na nikogo, nie wyzywaj od debili tylko napisz o co Ci chodzi.
Szacunek wieczny zamordowanym przez Niemców w Michniowie, zamordowanym na Borze i Brzasku, Żydom zamęczonym w zakładach Hasag, ludziom rozstrzelanym przy Niepodległości i w innych miejscach naszego miasta i w okolicznych wioskach, oraz w innych których tu nie wymieniłem. Wieczny szacunek i pamięć.
Jak o nich nie będziemy pamiętać i nasze dzieci o nich zapomną, to Polski nie ma.
Cytuj
-6mieszkaniec2021-01-25 11:18#10
Babci pamiętne słowa:
Nie pluj w studnię... bo może ci przyjść czerpać z niej wodę
Cytuj
+2*****_***2021-01-25 10:08#9
NIE BAĆ PIS ***** ***
Cytuj
-7suchedniowianin2021-01-24 12:19#8
No cóż...deblilzm co niektórych userów mnie przeraża...SZACUNEK POMORDOWANYM
Cytuj
+11tsk2021-01-23 20:44#7
Cytuję Serce pęka:
Cytuję TabletMan:
Spotkanie pisiorów w ramach wzajemnej adoracji. Polityka na grobach, to u nich modne.

Jakim trzeba być człowiekiem, żeby w dniu otwarcia mauzoleum pomordowanych mieszkańców Michniowa pisać takie bzdury.Jakos tyle lat po wojnie nikt tak godnie nie uczcił pomordowanych a zrobiły to właśnie wg Ciebie te ,,pisiory,,.Dziękujemy, że teraz w sposób godny mamy możliwość uczcić pamięć pomordowanych i pokazanie Polakom, jak Niemcy w czasie II wojny światowej próbowali zniszczyc naród polski.


Zainteresuj się kto został obsadzony na etatach w tym miejscu: z konkursu czy wg nadania z ręki pisowskiej, to zmienisz zdanie. Krytyka takich zachowań nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku dla tego miejsca, to brak akceptacji na tego typu zachowania , zwłaszcza w takich miejscach! Polityczna transmisja z mszy ze Starachowic... co tu komentować?
Cytuj
+10tsk2021-01-23 20:39#6
Cytuję TabletMan:
Spotkanie pisiorów w ramach wzajemnej adoracji. Polityka na grobach, to u nich modne.

na nekrofilli uprawiają wszystko! Politykę, kasiorę i program "rodzina (pisiorów) na swoim +". nIEBAĆ pis!
Cytuj
+12Mak2021-01-23 18:29#5
Cytuję Serce pęka:
Cytuję TabletMan:
Spotkanie pisiorów w ramach wzajemnej adoracji. Polityka na grobach, to u nich modne.

Jakim trzeba być człowiekiem, żeby w dniu otwarcia mauzoleum pomordowanych mieszkańców Michniowa pisać takie bzdury.Jakos tyle lat po wojnie nikt tak godnie nie uczcił pomordowanych a zrobiły to właśnie wg Ciebie te ,,pisiory,,.Dziękujemy, że teraz w sposób godny mamy możliwość uczcić pamięć pomordowanych i pokazanie Polakom, jak Niemcy w czasie II wojny światowej próbowali zniszczyc naród polski.

Ale Ci dojna propaganda czuprynę pod beretem potargała.
O budowie mauzoleum w Michniowa nie decydował PiS. . Budowę rozpoczęto co nawet wynika z treści artykułu w 2009 roku. Wtedy rządził największy wróg Kaczyński ego.
Jeżeli to było otwarcie, to gdzie władze gminne i powiatu. Oj niegodni, oj niegodni oni !!!!
Co PIĘĆ lat w rocznicę pacyfikacji Michniowa od dziesięcioleci przyjeżdżały do tej miejscowości najwyżsi dostojnicy partyjni i czynnie uczestniczyli w obchodach. To faktycznie ta partia doprowadziła do budowy mauzoleum i nie był to PiS ani PC. Były lata, że droga przez Michniow z powodu uroczystości nie można było normalnie przejechać.
PiS wykorzystuje propagandowo jedynie to miejsce. Historię można zakłamywać i żarliwie modlić się i wygłaszać płomienne mowy na mogiłach poległych i zamordowanych. Ale takie postępowanie to nie patriotyzm tylko tępa propaganda. Ależ to trudne dla co poniektórych do zrozumienia. Prawdziwy patriota błysku fleszy, stada usłużnych klakierów i mocnych wzmacniaczy nie potrzebuje.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Trwa wycinka drzew. Przygotowania do przebudo…

Opublikowano: 24.02.2021 18:44

Komentarzy: 1

Porażka Granatu z rezerwami Korony Kielce

Opublikowano: 23.02.2021 20:59

Komentarzy: 0

Powiat Skarżyski pozyskał blisko 7 milionów n…

Opublikowano: 23.02.2021 18:13

Komentarzy: 0

Powiat przekazał firmie Trakcja S.A. teren po…

Opublikowano: 23.02.2021 10:33

Komentarzy: 2

Zwycięstwo Dany Gameb UKS Relaks z Hetmanem W…

Opublikowano: 22.02.2021 22:46

Komentarzy: 0

Wyróżnieni stypendiami Prezesa Rady Ministrów

Opublikowano: 22.02.2021 15:49

Komentarzy: 0

Władze powiatu uczciły setne urodziny pana R…

Opublikowano: 22.02.2021 14:53

Komentarzy: 0

W skradzionych butach zawędrował do celi

Opublikowano: 22.02.2021 12:10

Komentarzy: 1

Bezbramkowy remis Granatu ze Zwolenianką Zwol…

Opublikowano: 20.02.2021 16:34

Komentarzy: 0

Halowy turniej piłki nożnej dla rocznika 2012…

Opublikowano: 20.02.2021 11:38

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne