28.02.2021 Ostatnia aktualizacja 15:21, 28.02.2021

Miasto odkupi udziały w MI za ponad 67 milionów złotych

Autor:
Red.
Opublikowano: 09 Lut 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Chcesz wyremontować miejską pływalnię, ale nie masz na to pieniędzy, a ewentualne zaciągnięcie na ten cel kredytu lub kolejna już emisja komunalnych obligacji nie wchodzi w grę? Powołaj do życia spółkę, znajdź zewnętrzny podmiot i pozwól mu objąć udziały w spółce za 40 milionów złotych, praktycznie z miejsca wyraź również wolę sukcesywnego odkupu wspomnianych udziałów za... ponad 67 milionów złotych. Tak w skrócie można by opisać sytuację, której finał (podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Gminę Skarżysko-Kamienna udziałów od podmiotu zewnętrznego spółki Miejskie Inwestycje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) miał miejsce podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej.

Cała sprawa miała początek już jakiś czas temu - w 2019 roku miasto powołało do życia spółkę Miejskie Inwestycje, której zadaniem miała być m.in. „organizacja, budowa, zarządzanie i utrzymanie gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, oraz innych obiektów należących do Gminy Skarżysko-Kamienna, w celu umożliwienia jej zaspokajania potrzeb mieszkańców w zakresie zadań własnych gminy”. Od samego początku wiadome było, że jednym z głównych zadań inwestycyjnych stawianych przed spółką była przebudowa basenu miejskiego - a właściwie poszukanie partnera, który wyłoży na nią pieniądze (mówiło się również o targowisku miejskim, teraz mówi się też o przebudowie stadionu Granatu). O spółce i efektach jej działalności przez dłuższy czas było cicho (poza epizodami, gdy prezydent wnosił o dokapitalizowanie spółki, bo brakowało pieniędzy na jej bieżącą działalność). Negocjacje z potencjalnymi partnerami miały przeciągać m.in. ze względu na pandemię. 

W grudniu ub. roku pod obrady Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej trafił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego spółki pn."Miejskie Inwestycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej. Zgodnie z projektem uchwały miasto wyrażało zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego o 40 mln złotych, jednocześnie miało zrezygnować z przysługującego mu prawa pierwszeństwa objęcia udziałów. Udziały miał objąć nowy wspólnik - Adapta Fundusz 2 Sp. z o.o. Radni pytali wówczas o wiarygodność wspomnianego partnera. Spółka założona została bowiem... w czerwcu 2020 roku, jej prezesem jest 83-letnia kobieta, a siedziba spółki - jak dowodził radny Piotr Janowski - mieści się w... mieszkaniu w jednym z bloków w Warszawie. Prezes spółki Robert Pajek bronił wówczas dokonanego wyboru - argumentował, że "nie ocenia się książki po okładce", spółka miała mieć możliwości wniesienia pełnej kwoty za udziały, a to było kluczowe. Radnych zapewniono również, że "w razie czego" miasto będzie miało zawsze możliwość wykupienia udziałów od wspólnika. 

I rzeczywiście - Adapta wpłaciła na konto spółki wymaganą kwotę, obejmując udziały w Miejskich Inwestycjach. Okazało się również, że wspomniane "w razie czego" nadeszło bardzo szybko. W ubiegłym tygodniu do radnych trafił bowiem projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Gminę Skarżysko-Kamienna udziałów od podmiotu zewnętrznego spółki Miejskie Inwestycje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Projekt uchwały zakładał sukcesywne nabywanie udziałów od Adapty, choć w praktyce spółka MI z wykorzystaniem zastrzyku gotówki od partnera niczego jeszcze nie zrealizowała (przypomnijmy jeszcze raz - ledwie dwa miesiące temu wyrażono zgodę na objęcie udziałów przez Adaptę). Okazało się również, że w perspektywie najbliższych 15 lat za udziały kilka tygodni temu warte 40 milionów, miasto spółce Adatpa chce zapłacić w sumie... ponad 67 milionów złotych.

Podczas dzisiejszej na sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, w trakcie dyskusji nad przedłożonym projektem uchwały radni opozycyjni argumentowali, że cała sprawa to nic innego jak próba zaciągnięcia ogromnego zobowiązania, które formalnie nie będzie dla gminy "długiem", ale zaplanowanym i rozłożonym w czasie jej "wydatkiem majątkowym".  Praktycznie pod kątem efektu dla budżetu miasta to to samo (w potocznym rozumieniu to prostu kolejny dług), ale formalnie - nie.

- To próba zaciągnięcia zobowiązania, tak żeby nie wpłynęło ono na poziom wykazywanego długu - tak, by nie miało ono wpływu na wskaźniki, czy limity. Nie będę dyskutował z zasadnością samej inwestycji, mam jednak wątpliwości co do możliwości udźwignięcia przez miasto kolejnego zobowiązania i regulowania przez miasto wynikających z niego kwot w latach przyszłych (...) Prezydent Krönig obejmując władzę w 2014 roku, szedł do wyborów z hasłem "oddłużania miasta po rządach prezydenta Wojcieszka" - i jaką mamy sytuację? Zadłużenie - to formalne - na koniec roku ma wynieść ponad 99 milionów, czyli mniej więcej tyle, ile na początku jego rządów, przez ciągłe przesuwanie wykupu obligacji rosną koszty obsługi długu, a teraz chcemy zaciągnąć kolejne zobowiązanie na 67 milionów. (...) Pamiętam również doskonale jak część z obecnych radnych koalicyjnych (którzy byli radnymi w kadencji 2010-2014), wytykało zadłużanie miasta poprzedniemu prezydentowi, a teraz bez najmniejszego namysłu chcą zaciągnąć kolejne gigantyczne zobowiązania. (...) Jeszcze niedawno mieliśmy mieć ponoć ogromne problemy ze spłatą już istniejących zobowiązań rzędu kilku milionów złotych rocznie - tak argumentowano przecież jeszcze niedawno kolejne przesuwanie wykupu obligacji - a tu nagle ma nam starczyć na wszystko: na wykup obligacji, na rosnące koszty obsługi długu, na nową pozycję, czyli wykup udziałów w MI? Przecież to będą ogromne kwoty, nawet kilkanaście milionów złotych rocznie. - stwierdził radny Konrad Wikarjusz.

- Apeluję do radnych koalicyjnych - zastanówcie się! Nie zwiększajcie - w praktyce - zadłużenia miasta, tak jak to bywało w przeszłości. - apelował do radnych radny Krzysztof Randla.

- W nawiązaniu do słów radnego Wikarjusza o radnych, którzy byli przeciwni zadłużaniu miasta za prezydenta Wojcieszka. Tak - zgodzę się, byłem przeciwny. Natomiast stwierdzenie, że podejmujemy decyzję bez namysłu jest krzywdzące. Spotykaliśmy się i zastanawialiśmy, czy konsekwencje tej uchwały miasto będzie mogło udźwignąć. (...) Koncentrując się tylko na spłacaniu zadłużenia, nie inwestując,  spowodowalibyśmy, że staniemy się miastem zaściankowym. A przecież naszym mieszkańcom również coś się należy. Liczba ludzi w mieście maleje, musimy tworzyć atrakcyjne miasto, miasto, które konkuruje z miastami ościennymi. (...) Basen naszym mieszkańcom się należy, a ja nie widzę innej możliwości, by zrealizować tą inwestycję - powiedział radny Bogusław Ciok

- Basen jest potrzebny, pytania kluczowe to jednak: czy nas na niego w tym momencie po prostu stać i czy możemy sobie pozwolić przy obecnej mizerii finansowej na znaczne ograniczenie innych potrzebnych inwestycji, bo to w praktyce oznacza decyzja o wykupie udziałów - odpowiedział radny Wikarjusz.

W dyskusji głos zabrał również prezydent Konrad Krönig: - Od wielu lat sztuka zarządzania w sektorze finansów publicznych to sztuka zarządzania długiem. Nie ma w tym nic złego, jeśli tym długiem zarządzamy umiejętnie i zachowujemy płynność. Padały argumenty, że podejmujemy ryzyko - oczywiście, że podejmujemy ryzyko, ale "ten kto nie ryzykuje, nie pije szampana". 

Ostatecznie w głosowaniu Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej przyjęła przedmiotowy projekt uchwały stosunkiem głosów 11 "za" (Platforma Obywatelska, Przyszłość i Rozwój, Wspólnota Samorządowa), 10 "przeciw" (Lepsze Skarżysko, Prawo i Sprawiedliwość).


Komentarze

+1na chłodno ocenić2021-02-17 22:24#41
Cytuję Bialy Moorzyn PL:
Tymczasem w świecie:
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/baseny-termalne-takie-jak-w-slynnym-uniejowie-powstana-w-radoszycach-to-inwestycja-za-100-milionow-zlotych-zobacz-film-z-drona/ar/c1-15444433

Obejrzałem , wysłuchałem . Piękny i zadbany zalew Antoniów . Mądrze sfinansowany , oby z termami też się im udało.
Cytuj
+4Bialy Moorzyn PL2021-02-16 16:32#40
Tymczasem w świecie:
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/baseny-termalne-takie-jak-w-slynnym-uniejowie-powstana-w-radoszycach-to-inwestycja-za-100-milionow-zlotych-zobacz-film-z-drona/ar/c1-15444433
Cytuj
+7na chłodno ocenić2021-02-16 13:19#39
Zawiązuję spółkę Dmuchalnia Balonów-cel min. wybudowanie dmuchalni i znalezienie inwestora . Jest. Fundusz Wydmuszka płaci 40 mln za udziały. Po pół roku chcę odkupić za 67 mln, bo podobno Fundusz kupił najrzadszy i największy BALON na świecie , który to za następne pół roku może zdrożeje do 100 mln. Hura kupiłem !. Niestety dmuchalni nie ma , kasy też A BALONIK PĘKŁ . Zastanówcie się Państwo Radni i Ty Prezydencie też . No chyba , że Adapta za tą kasę już za 15 lat wybuduje Wam ten basen , co jest mocno wątpliwe a nawet graniczące z pewnością ( takie modne ostatnio stwierdzenie) że się to nie zdarzy .
Cytuj
+1267 mln PLN2021-02-15 07:39#38
Za takie pieniądze to można zbudować Zalew Bziński a nie jakiś tam basen......
Cytuj
+14kingula2021-02-13 13:17#37
Sprawa tak śmierdząca, że pewnie wkrótce zajmie się nią poseł Marzena. Może interpelacje w sejmie w sprawie zbadania sprawy złoży. A może nawet zaproponuje powołanie sejmowej komisji śledczej. Któż inny jak nie Ona może zadbać o los Nas biednych mieszkańców tego upadłego padołu.
Cytuj
+24Dziadek2021-02-12 20:17#36
Biedna! Babcia została zrobiona metodą ; na wnuczka ; na 40 baniek . A tu po pół roku niespodzianka , wnuczek odda kasę i jeszcze przytuli 27 mln. To się nazywa zwrot z inwestycji , za który za przeproszeniem głupki z RM chcą zapłacić z Waszych i moich podatków . Nie spodziewałem się po wydawało by się paru myślących w tym gronie takich jaj .
Cytuj
+15czas na działanie!2021-02-12 08:13#35
Cytuję gonicdrani:
Cytuję Czy ktoś zareaguje?:
Jak nic sprawą powinny się zająć: Prokuratura, CBA, NIK... niegospodarność jest przestępstwem!!!

i papierze jeszcze!
bierz telefon i długopis i zgłoś a nie na innych czekasz


Po to są radni wybrani jako organ kontrolny gminy i działań prezydenta aby zaczęli robić to co do nich należy, nawet jeśli ja napisze to inaczej będzie wyglądało zgłoszenie od Jana Kowalskiego a inaczej od grupy radnych...
Cytuj
-3gonicdrani2021-02-11 19:21#34
Cytuję Czy ktoś zareaguje?:
Jak nic sprawą powinny się zająć: Prokuratura, CBA, NIK... niegospodarność jest przestępstwem!!!

i papierze jeszcze!
bierz telefon i długopis i zgłoś a nie na innych czekasz
Cytuj
+3Robert Nowak2021-02-11 15:55#33
Cytuję Czy ktoś zareaguje?:
Jak nic sprawą powinny się zająć: Prokuratura, CBA, NIK... niegospodarność jest przestępstwem!!!

Nie rób sobie nadziei, że oni cokolwiek zrobią. Im taki układ odpowiada. Pasa tłuste d...ska w Kielcach. Trochę sobie na sesji pokrzycza i tyle.
Cytuj
+8Bialy Moorzyn PL2021-02-11 13:43#32
Jaka właściwie lokalizacja tej "inwestycji"? Dla kolegi pytam.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Sukces Skarżyskiego Klubu Sportów Walki Kyoku…

Opublikowano: 28.02.2021 13:44

Komentarzy: 0

KSZO Ostrowiec zwycięzcą V Ogólnopolskiego Tu…

Opublikowano: 27.02.2021 21:56

Komentarzy: 0

Juniorzy Korony Kielce lepsi od Granatu w mec…

Opublikowano: 27.02.2021 19:00

Komentarzy: 0

W Skarżysku odbył się turniej eliminacyjny ch…

Opublikowano: 26.02.2021 18:52

Komentarzy: 0

XIII edycja rozgrywek HALPN zakończona bez ro…

Opublikowano: 26.02.2021 14:47

Komentarzy: 0

Skarżyska komenda PSP ma najnowocześniejszy w…

Opublikowano: 26.02.2021 14:27

Komentarzy: 2

Rada Powiatu Skarżyskiego zabezpieczyła środk…

Opublikowano: 26.02.2021 14:00

Komentarzy: 1

Nie bądźmy obojętni

Opublikowano: 25.02.2021 21:02

Komentarzy: 0

Weź udział w ankiecie, zgarnij pakiet gadżetó…

Opublikowano: 25.02.2021 20:47

Komentarzy: 0

Trwa wycinka drzew. Przygotowania do przebudo…

Opublikowano: 24.02.2021 18:44

Komentarzy: 5

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne