28.02.2021 Ostatnia aktualizacja 15:21, 28.02.2021

Terra Bau ma zapłacić powiatowi za brak dokumentacji projektowej mini ronda u zbiegu ulic: Towarowej /1 Maja

Autor:
MB Foto: M.Busiek (arch.)
Opublikowano: 16 Lut 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Po raz kolejny wracamy do tematu planowanej przebudowy układu komunikacyjnego u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja w Skarżysku-Kamiennej. W 2018 roku - po podpisaniu  porozumienia o wspólnej realizacji inwestycji między powiatem, a Terra Bau Sp. z o.o.  (właścicielem budynku marketu Biedronka) - wydawało się, że budowa ronda ułatwiającego komunikację w tamtym jest tylko kwestią czasu. Przygotowanie inwestycji jednak się przeciągnęło. Spółka nie przygotowała obiecanej szczegółowej dokumentacji projektowej, powiat wystąpił na drogę postępowania przed sądem. 3 lata od podpisania porozumienia, w Sądzie Okręgowym w Kielcach zapadł wyrok - Terra Bau ma zapłacić powiatowi 142,5 tys. PLN plus odsetki. 

O przebudowie układu komunikacyjnego u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja mówi się od kilku lat. W założeniu rondo - bo to właśnie o tym, że rondo ma zastąpić dotychczasowe rozwiązanie mówiło się najczęściej - miałoby poprawić bezpieczeństwo ruchu i jego płynność, a także umożliwić zaplanowanie wygodnego wjazdu i wyjazdu z działek zlokalizowanych w pobliżu (to szczególnie ważne w kontekście inwestycji  planowanych lub oddanych jakiś czas temu w okolicy). 

Teraz temat budowy ronda u zbiegu ulic: Towarowej i 1 Maja powrócił w 2017 roku, a to za sprawą przygotowań bo budowy marketu Biedronka przy ul. 1 Maja. W maju 2017 roku z powiatem (właścicielem drogi) skontaktowali się przedstawiciele inwestora, którzy poprosili o spotkanie w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na budowie marketu. Przedstawiciele Zarządu Powiatu wykorzystali spotkanie do powrotu do rozmów z inwestorem dot. przebudowy obecnego układu komunikacyjnego. Efektem ówczesnych i późniejszych rozmów i ustaleń było przygotowanie trzech koncepcji przebudowy wspomnianego układu komunikacyjnego, z których ostatecznie wybrano jedną - zakładającą m.in. budowę mini ronda.  Koncepcja została przedstawiona radnym Rady Powiatu Skarżyskiego i uzyskała pozytywną opinię radnych.

W styczniu 2018 r. podpisano porozumienie pomiędzy spółką Terra Bau, a Powiatem Skarżyskim dotyczącym ustalenia zasad realizacji i współfinansowania zadania inwestycyjnego polegającego na budowie mini ronda przy skrzyżowaniu dróg ul. Towarowej z ulicą 1-go Maja w Skarżysku-Kamiennej.  Zgodnie z zapisami porozumienia Terra Bau Sp.z.o.o zobowiązała się dostarczyć do 31.08.2018 r. do Zarządu Dróg Powiatowych kompletną dokumentację budowlaną na realizację w/w zadania. Mimo upływu terminu Spółka nie przedłożyła dokumentacji, nie wystąpiła o zmianę terminu dostarczenia przedmiotowej dokumentacji. Zarząd Dróg Powiatowych sam wyznaczył Spółce dodatkowe terminy na przekazanie dokumentacji-  na dzień 15.11.2018 r., a następnie na 16.01.2019 r., jednakże Terra Bau nie dostarczyła dokumentacji i w tych terminach. Sprawa trafiła do sądu. 

- 26 stycznia 2021 r. Sąd Okręgowy w Kielcach wydał wyrok, w którym zasądza od firmy Terra Bau sp. z o.o. na rzecz Powiatu Skarżyskiego kwotę 142 tys.500 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 31 lipca 2019 r. do dnia zapłaty. Sąd obciążył także firmę kosztami procesu. Zgodnie z warunkami zawartego z wykonawcą porozumienia za nie przedłożenie w terminie dokumentacji projektowej na budowę mini ronda przy skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i ul. Towarowej w Skarżysku-Kamiennej powiat zobligowany był naliczać firmie kary umowne w wysokości 2 tys. zł za każdy dzień zwłoki. Zasądzona kwota na rzecz powiatu jest trzykrotnie wyższa niż wartość zobowiązania, od którego były naliczane przez powiat kary umowne - informuje Jolanta Jagiełło, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Na chwilę sporządzania dla nas informacji przez rzecznika wyrok był jeszcze nieprawomocny.

Powiat tak, czy inaczej przystąpi do realizacji ww. inwestycji. W budżecie powiatu na 2021 rok zapisano środki na "Budowę mini ronda przy skrzyżowaniu dróg ul.Towarowej z ulicą 1-go Maja w Skarżysku-Kamiennej", nadal obowiązuje również zobowiązanie spółki dot. współfinansowania realizacji inwestycji.

Tak miałoby wyglądać nowe rondo 


Kliknij na plan, aby powiększyć.
Projekt: Biuro Projektowo-Wykonawcze "Drogi i Ulice" Zenon Kubicki Kielce.

Zdj. archiwalne.
     
Komentarze

+11Hartman2021-02-17 18:08#5
Zgadzam się z tobą. Ale przypominam że podobny punkt widzenia prezentowaliśmy w sprawie rozwiązań komunikacyjnych związanych z wiaduktem. I co? I realizowany będzie bubel który w niczym nie rozwiąże problemów miasta (Bo taniej). Obawiam się że tu może zaistnieć podobna sytuacja.
Cytuj
+6kingula2021-02-17 16:30#4
Jeszcze pieniędzy na koncie nie ma, a dzieli się skórę na niedźwiedziu. A pamiętacie remont Muzeum Orła Białego? Sprawa wydawała się wygrana, a okazało się, że to miasto musiało zapłacić nierzetelnemu wykonawcy.
Cytuj
-5Tomek Zalewski2021-02-17 16:21#3
Po jakiego ch..ja nastepne Rondo jak wogole nie ma ruchu w Skaryzsku a Ronda buduje sie jak jest duze natezenie ruchu.Niech ten Prezydent obudzi sie i zainwstuje w jakis maly ryneczek albo jakies miejsca pracy typu jakies zaklady bo w Skarzysku juz nic nie ma.Zenada
Cytuj
+11pin new2021-02-17 14:32#2
Dzisiejsza "Wyborcza" podała, że gmina Starachowice kupuje 20 nowych autobusów MAN. Stać ich na to bo mają mądrego Prezydenta miasta. A u nas w Skarżysku ? Pan Kronig zajmuje się ocieplaniem własnego wizerunku i chwali się zamieszczając zdjęcia jak bawi się z królikiem o imieniu Henio.
Cytuj
+21farciarz2021-02-17 14:23#1
W sumie to nawet dobrze że tak się stało z uwagi na kuriozalne rozwiązania tego projektu. Wygląda to tak jakby został on oparty na podstawie powyższych zdjęć, bez rozeznania w terenie, sugeruje też brak analizy natężenia ruchu w różnych kierunkach i ogólną nieznajomość projektowania zgodnego ze sztuką inżynierii ruchu. Jak można przypisać pierwszeństwo ul. Towarowej z nawierzchnią urągającą XXI wiekowi skoro to ul. 1-go Maja toczy się główny potok pojazdów? Jak można skierować ten ruch na rondo o średnicy wysepki 12 metrów, w tym autobusy do podporządkowanego włączenia się z wąskiej wysepki w ul. Towarową? Wyobraźmy sobie korek w godzinach szczytu, sięgający Urzędu Skarbowego oraz przebijanie się przezeń ambulansu czy wozów strażackich, masakra! Dziwi mnie też publikacja takich planów w mediach, chyba powinno to nastąpić po ich zatwierdzeniu przez odpowiedni Wydział Starostwa Powiatowego, nie chce mi się wierzyć aby ktoś kompetentny mógł postawić parafkę pod takim amatorskim knotem.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Sukces Skarżyskiego Klubu Sportów Walki Kyoku…

Opublikowano: 28.02.2021 13:44

Komentarzy: 0

KSZO Ostrowiec zwycięzcą V Ogólnopolskiego Tu…

Opublikowano: 27.02.2021 21:56

Komentarzy: 0

Juniorzy Korony Kielce lepsi od Granatu w mec…

Opublikowano: 27.02.2021 19:00

Komentarzy: 0

W Skarżysku odbył się turniej eliminacyjny ch…

Opublikowano: 26.02.2021 18:52

Komentarzy: 0

XIII edycja rozgrywek HALPN zakończona bez ro…

Opublikowano: 26.02.2021 14:47

Komentarzy: 0

Skarżyska komenda PSP ma najnowocześniejszy w…

Opublikowano: 26.02.2021 14:27

Komentarzy: 2

Rada Powiatu Skarżyskiego zabezpieczyła środk…

Opublikowano: 26.02.2021 14:00

Komentarzy: 1

Nie bądźmy obojętni

Opublikowano: 25.02.2021 21:02

Komentarzy: 0

Weź udział w ankiecie, zgarnij pakiet gadżetó…

Opublikowano: 25.02.2021 20:47

Komentarzy: 0

Trwa wycinka drzew. Przygotowania do przebudo…

Opublikowano: 24.02.2021 18:44

Komentarzy: 5

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne