16.04.2021 Ostatnia aktualizacja 12:57, 15.04.2021

 

 

Zlicytują część majątku Spółdzielni Mieszkaniowej (uakt.)

Autor:
MB
Opublikowano: 23 Mar 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Zła wiadomość dla członków Spółdzielni Mieszkaniowej. W najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsza licytacja prawa użytkowania wieczystego działek należących do spółdzielni - w tym tej na której stoi... biurowiec SM przy al. Tysiąclecia. Wszystko najprawdopodobiej przez długi wobec dostawców mediów.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Skarżysku-Kamiennej powstała w 1958 roku. Przez pewien okres czasu zarządzała sporą częścią budynków w mieście - gromadząc w swych zasobach nie tylko budynki wielorodzinne, ale również liczne obiekty usługowe, garaże i działki - a w końcu budynki własne (przy al. Tysiąclecia i przy ul. Zielnej). 

Od kilkunastu lat Spółdzielnia ograniczała swój stan posiadania, choć lepiej byłoby napisać, że to byli spółdzielcy ograniczali stan posiadania Spółdzielni - tworząc w kolejnych budynkach SM wspólnoty mieszkaniowe. Choć SM próbowała utrudniać powstawanie wspólnot, proces ten postępował i postępuje - obecnie panuje przekonanie, że SM obecnie zarządza już tylko blokami, w których wspólnoty jeszcze nie powstały wyłącznie z przyczyn organizacyjnych.

Tak, czy inaczej - majątek SM jest nadal jeszcze całkiem pokaźny. Według ostatnich szacunków w swoim zasobie SM ma 24 bloki mieszkalne (z 2089 lokalami), 12 budynków usługowych, 2 budynki własne,  406 garaży i sporo terenów (w użytkowaniu wieczystym). Pokaźne są jednak i... długi. I to właśnie długi (a właściwie ich egzekucja) może wkrótce przyśpieszyć ograniczanie majątku SM.

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej poinformował, że w dniu 29 marca (w najbliższy poniedziałek) o godz. 14:00 w budynku Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej, odbędzie się pierwsza licytacja użytkowania wieczystego nieruchomości należącej do dłużnika Spółdzielni Mieszkaniowej -użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działki o nr ewidencyjnym 132/4, 62/3, 62/4, 62/5, 83/2 o łącznej powierzchni 0,3178 ha . Suma oszacowania wynosi 961 600,00 PLN, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 721 200,00 PLN. Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.Licytacja ma najprawdopodobniej związek ze zobowiązaniami SM względem Celsium Sp. z o.o. (w księdze wieczystej wspomnianej wcześniej nieruchomości znajduje się bowiem wpis o hipotece przymusowej o wartości 650 000,00 PLN, jako należność wynikająca z nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym - co ciekawe, w postępowaniu z roku 2018).

Wiele wskazuje na to, że podobnych licytacji w przyszłości może być więcej. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - wierzyciele SM zabezpieczyli swoje roszczenia i na innych jej nieruchomościach.

Tymczasem w SM nastąpiły zmiany kadrowe - na emeryturę niedawno przeszedł jej wieloletni prezes - Lubosław Langer. Pełniącym obowiązki prezesa SM jest członek Zarządu SM - Marek Ciepiński.

***
Aktualizacja 24.03.2021

Nie będzie licytacji komorniczej w Skarżyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Pełniący obowiązki prezesa SM Marek Ciepliński w rozmowie z Radiem Kielce poinformował, że zobowiązanie SM względem Celsium Sp. z o. o. zostało uregulowane i licytacji działek nie będzie.


Komentarze

0Adek2021-03-26 07:37#13
Cytuję sasza:
Zarząd S.M. zachowuje się jak PiS Wszystkiemu winni są lokatorzy bo nie płacą i narobili długu na 3 mln, a kto zadłużył spółdzielnie na pozostałe 12 mln zł.

Coś Ci się pomyliło. PiS gospodaruje tak ,że pieniądze są na wszystkie programy i na strategiczne przedsięwzięcia. To naczelny ekonom PO niejaki Rostowski mówił, cyt dosłownie: "Piniędzy ni ma i nie będzie" :D
Cytuj
+5sasza2021-03-25 18:51#12
Zarząd S.M. zachowuje się jak PiS Wszystkiemu winni są lokatorzy bo nie płacą i narobili długu na 3 mln, a kto zadłużył spółdzielnie na pozostałe 12 mln zł.
Cytuj
+8zwolskidopolski2021-03-24 21:14#11
Zawiadomcie DON DANIELA ORLEONEE może przyjedzie i kupi za gotówkę !
Cytuj
0hibernatus2021-03-24 18:20#10
Kolezanka chyba coś chcesz napisać tylko nie wiesz jak zagadać. Mój komentarz nie dotyczył i nie ma w nim mowy w którym bloku pierwszą utworzono wspólnotę lecz od jakiego czasu najprawdopodobniej ruszyło powstawanie wspólnot jedna po drugiej, a to jest zasadnicza różnica. Ale jeżeli wiesz lepiej proszę bardzo wtajemnicz.
Cytuj
0kuki2021-03-24 13:47#9
A kuku siejesz zamęt i wprowadzasz w błąd.
"członkowie spółdzielni (Ci który dali się świadomie lub nieświadomie w to dziadostwo wmanewrować bo przecież już od paru lat można było stać się członkiem spółdzielni za darmo [wcześniej chcieli ponad 1000zł] ) zaczną spłacać długi spółdzielni"
Członkowie spółdzielni mieszkaniowych nie ponoszą odpowiedzialności za długi spółdzielni.
Zgodnie z art. 19 § 3. Prawa spółdzielczego członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania.
Członek spółdzielni odpowiada za pokrycie strat spółdzielni jedynie do wysokości wniesionego wkładu. Jeżeli został on wniesiony w całości i na członku nie zalegają żadne inne zobowiązania, nie będzie ponosił on żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu.
"A co najgorsze - ucierpią na tym również właściciele lokali wyodrębnionych, którzy są w mniejszości w blokach i wszyscy zostaną z niesprzedawalnymi mieszkaniami i skazani na widzimisię nowego właściciela bloku/majątku spółdzielni jako długu, który zostanie odkupiony od syndyka..."
Ochronę mieszkania spółdzielcy wprowadza art. 17(18) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z nim, jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności do lokalu lub własność domu jednorodzinnego. Natomiast w wypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.
Kto ponosi odpowiedzialność? Otóż za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółdzielni, odpowiedzialność bez ograniczeń ponosi członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator, chyba że nie ponoszą winy.
Cytuj
+20Kolezanka2021-03-24 13:26#8
Cytuję hibernatus:
Podobno wspólnoty zaczęły powstawać od wyjścia z SM bloku przy Szydłowieckiej w którym mieszka były kierownik i były członek zarządu Spółdzielni ,a miało to mieć miejsce w 2015 roku. Bloki pozostałe nie wyszły z przyczyn
organizacyjnych, a bardziej przyziemnych .. Jednym z powodów jest brak przyjmowania wniosków o wyodrębnienie lokalu lub przeciąganie w nieskończoność terminu wyodrębnienia u notariusza przez SM.

Niestety nie masz racji to nie byl pierwszy blok w ktorym utworzono wspolnote. A Spoldzielnia utrudnia ludziom przeksztalcenia mieszkan w odrebna wlasnosc ale mimo to powstalo wiele wspolnot. Tylko pokedyncze bloki zostaly w Spoldzielni. Zarzad Spoldzielni jest sam winien rozpadowi Spoldzielni a w szczegolnosci Pan Langer ale uciekl juz na emeryture widzac co sie dzieje
Cytuj
+18Stanislaw N2021-03-24 12:25#7
Prezes /nareszcie byly/..doil,doil i zotal dlug.Ciekawe jaka odprawe wzial LISEK Chytrusek..Nic dziwnego ze przez tyle lat sie udawalo i padaly zawsze obietnice ze SM nie jest to spywatyzowania.Teraz porazka dla lokatorow,a On w pore uciekl majac pona 70lat
Cytuj
+18hibernatus2021-03-24 11:53#6
Podobno wspólnoty zaczęły powstawać od wyjścia z SM bloku przy Szydłowieckiej w którym mieszka były kierownik i były członek zarządu Spółdzielni ,a miało to mieć miejsce w 2015 roku. Bloki pozostałe nie wyszły z przyczyn organizacyjnych, a bardziej przyziemnych .. Jednym z powodów jest brak przyjmowania wniosków o wyodrębnienie lokalu lub przeciąganie w nieskończoność terminu wyodrębnienia u notariusza przez SM.
Cytuj
+31A.kuku2021-03-24 09:13#5
I mówione było spółdzielcom, i tłuczone do głów żeby jak najszybciej wyodrębniali własność bo już 2-3 lata temu celsium informowało że za długi spółdzielni nie będzie dogrzewać mieszkań i to poleci mocno w dół. Teraz zlicytują spółdzielnię, a jak upadnie to pojawi się syndyk masy upadłościowej i członkowie spółdzielni (Ci który dali się świadomie lub nieświadomie w to dziadostwo wmanewrować bo przecież już od paru lat można było stać się członkiem spółdzielni za darmo [wcześniej chcieli ponad 1000zł] ) zaczną spłacać długi spółdzielni. Tak, fajnie było mieć niższą stawkę eksploatacyjną co miesiąc albo niższy fundusz remontowy ale to transakcja wiązana. Teraz spółdzielcy stają się żyrantami spółdzielni - taka kolej rzeczy.
A co najgorsze - ucierpią na tym również właściciele lokali wyodrębnionych, którzy są w mniejszości w blokach i wszyscy zostaną z niesprzedawalnymi mieszkaniami i skazani na widzimisię nowego właściciela bloku/majątku spółdzielni jako długu, który zostanie odkupiony od syndyka.
I wtedy dopiero się zacznie - czynsze 2-3x wyższe, opłaty z kosmosu - a, dlaczego? A dlatego że temu kto kupi ten dług będzie to wolno zrobić. Przykro na to patrzeć, ale to tylko dowodzi że ludzi nie myślą o tym co będzie za rok, dwa. Liczy się teraz i że taniej. Spółdzielcy! Zawarliście pakt .... - czas uregulować rachunki.
Cytuj
+38owdowiały2021-03-24 06:54#4
Nareszcie DINOZAUR na emeryturze.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Europejski Zielony Ład szansą dla planety i r…

Opublikowano: 15.04.2021 14:57

Komentarzy: 0

Ukradli gitary, ale koncertu nie zagrali

Opublikowano: 15.04.2021 09:53

Komentarzy: 0

Pijani opiekowali się dzieckiem. Niemowlę tra…

Opublikowano: 15.04.2021 09:47

Komentarzy: 0

Kolizja dwóch pojazdów na trasie S7. Jedna os…

Opublikowano: 14.04.2021 19:00

Komentarzy: 1

Podzielono środki z PFRON – u

Opublikowano: 14.04.2021 16:17

Komentarzy: 2

Piłkarze przegrali z pogodą. 25 kolejka IV li…

Opublikowano: 14.04.2021 12:40

Komentarzy: 0

Rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata…

Opublikowano: 14.04.2021 09:48

Komentarzy: 2

Wkrótce powstaną dwa nowe Punkty Szczepień Po…

Opublikowano: 13.04.2021 19:13

Komentarzy: 8

Otwarcie pracowni patronackiej Mercedesa w C…

Opublikowano: 13.04.2021 15:59

Komentarzy: 0

Trwa nabór zgłoszeń do XIII edycji Nagrody Ma…

Opublikowano: 13.04.2021 13:47

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne