16.04.2021 Ostatnia aktualizacja 08:37, 16.04.2021

 

 

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego o sytuacji epidemicznej w powiecie

Autor:
Jolanta Jagiełło (Starostwo)
Opublikowano: 29 Mar 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

W piątek, 26 marca pod przewodnictwem starosty skarżyskiego Artura Berusa obradował, w trybie zdalnym, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Głównym tematem posiedzenia Zespołu była  aktualna sytuacja epidemiczna w powiecie skarżyskim. W obradach uczestniczyli  wicestarosta Anna Leżańska, przedstawiciele gmin powiatu skarżyskie m.in. burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, sekretarz gminy Skarżysko Kościelne Monika Mączyńska, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Anna Chrzanowska, dyrektor Szpitala Powiatowego Leszek Lepiarz, komendant Policji w Skarżysku-Kamiennej mł. insp. Tomasz Jarosz, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Machowski.    

Przedstawiciele służb, inspekcji i straży omówili aktualną sytuację związaną z działaniami prowadzonymi na rzecz walki z Covid-19. Dyrektor szpitala Leszek Lepiarz poinformował, że zgodnie z decyzją Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 25 marca szpital powiatowy w Skarżysku-Kamiennej od soboty 27 marca musi zapewnić łącznie 55 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w związku z czym oddział wewnętrzny szpitala zostaje przekwalifikowany na oddział covidowy. Zaznaczył także, że ze względu na dynamikę sytuacji szpital w każdej chwili może spodziewać się decyzji o rozszerzenie tej działalności o kolejne oddziały.

Dyrektor sanepidu Anna Chrzanowska poinformowała, że od początku bieżącego roku na terenie naszego powiatu odnotowano 960 zachorowań na Covid-19, przy czym w styczniu było to 188 zachorowań , w lutym 189, a do 25 marca odnotowano już 581 chorych na koronawirusa. Zaznaczyła, że w dniu dzisiejszym skarżyski sanepid otrzymał kolejne 74 zgłoszenia i że obecnie na kwarantannie przebywa 995 osób. Jeśli chodzi o zgony to od początku 2021 r. w powiecie skarżyskim odnotowano 47 zgonów, a za cały rok 2020 – 74. Najwięcej tegorocznych zgonów odnotowano w marcu, bo do obecnego dnia 21, natomiast w styczniu było ich 14, a w lutym12. Dyrektor Chrzanowska podkreśliła, że w porównaniu z rokiem ubiegłym obecnie obniżyła się średnia wieku osób jeśli chodzi o zachorowania. Ponadto odnotowuje się w naszym powiecie przypadki, że na covid chorują osoby dwukrotnie zaszczepione przeciw koronawirusowi oraz osoby, które już przeszły chorobę i chorują po raz drugi.

Komendant skarżyskiej Policji mł. insp. Tomasz Jarosz także zwrócił uwagę na znaczny wzrost zachorowań na Covid-19, a co za tym idzie wzrost izolacji i kwarantann domowych. Poinformował, że obecnie służby mają do sprawdzenia 1046 osób przebywających w izolacji w związku z zachorowaniem na Covid-19 oraz odbywających kwarantanny. I tak:
  • W gminie Skarżysko-Kamienna na kwarantannie przebywa 470 osób, w izolacji domowej 282 osoby.
  • W gminie Skarżysko Kościelne – na kwarantannie jest 29 osób, w izolacji domowej – 11.
  • W gminie Bliżyn – na kwarantannie jest 57 osób, w izolacji – 44.
  • W gminie Łączna – na kwarantannie – 30 osób, w izolacji – 13
  • W gminie Suchedniów – na kwarantannie jest 87 osób, a w izolacji domowej przebywają 23 osoby.

Ponadto komendant Jarosz zaznaczył, że stróże prawa na bieżąco przekazują ośrodkom pomocy społecznej wszelkie potrzeby zgłaszane przez mieszkańców w trakcie przeprowadzania procedury sprawdzania adresów osób objętych izolacją lub kwarantanną. Podkreślił także, że osoby bagatelizujące obowiązujące przepisy sanitarne nie mogą liczyć na żadną ulgę ze strony funkcjonariuszy.

Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Machowski podsumowując dotychczasowe działania straży pożarnej w zakresie walki z pandemią poinformował, że od początku roku odnotowano 208 interwencji, to o 50 więcej niż w roku ubiegłym w analogicznym okresie. Z tych 208 interwencji 55 było związanych bezpośrednio z pandemią. Działania strażaków, głównie ochotników polegały przede wszystkim na przewożeniu osób starszych do punktów szczepień. Dodatkowo na terenie powiatu, zgodnie z poleceniem Komendanta Głównego rozdysponowano w gminach blisko 12 tys. ulotek informujących o zagrożeniach związanych z Covid-19 i możliwości szczepień.  Straż pomaga także przy tzw. izolowanych zdarzeniach medycznych, których w ostatnim czasie odnotowuje się wzrost.

Starosta Artur Berus na zakończenie posiedzenia podziękował wszystkim służbom za zaangażowanie w działania mające na celu eliminowanie zagrożenia oraz wspieranie mieszkańców w tej trudnej sytuacji pandemicznej.  


Komentarze

0scobel2021-04-02 21:47#12
w tym wszystkim to chodzi oto ze ci "" WIELCY"" sie juz poszczepili a biednym robaczkom tylko w uszach idzie odglos z marszu macic...... wy...lac... takiego bajzlu dlugo szukac wlodarze zamiast wysylac ludziom monity do szczepien z data szczepienia wg. danych osobowych z odp. dzialow.... ale oni wiedza gdzie kto mieszka tylko gdy sa potrzebni do wyborow... ale jak to mowia ........przyjdzie kryska i na pe....ska
Cytuj
0roman 232021-03-31 14:38#11
Dobrze ,że szkoły specjalne w powiecie zamknęli bo statystyki zachorowań poszły by w w górę.
Cytuj
+3Flick2021-03-30 15:43#10
Skoro próbują sprawic wrażenie że czymś się zajmują to mogliby jednak zainteresować się kwestią postepu szczepień w powiecie. Wprawdzie odpowiada za to strona rządowa, ale przychodnie gdzie się to odbywa sa samorządowe i powinno im zależeć na mieszkańcach i wyborcach. Szczepienie seniorów leży. Ludzie 80+ maja terminy na połowę maja. Nie dostają pfizera czy nie zamawiają ? oto jest pytanie.
Cytuj
-3marci2021-03-30 11:18#9
Subtelnie mówiąc niestety rząd pominął samorządy w temacie szczepień. Samorząd nie jest organizatorem szczepień. Organizatorem jest Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Więc proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd. Rozumiem, że co nie którzy chcieliby aby w złym świetle pokazać samorządowców ale prawda jest zupełnie gdzie indziej. Dwie przychodnie powiatowe szczepią i to są fakty - szczepią tyle na ile mają szczepionek otrzymanych od NFZ :-)
Cytuj
+3Piotrek123452021-03-30 08:37#8
Dlaczego są problemy ze szczepieniem seniorów? Ludzie, którzy mają powyżej 70 lat mogą być szczepieni preparatem Pfizer'a lub Moderny, ale tych nie zamawiają, bo prościej przywieźć Astra-Zenekę i szczepić wszystkich jak leci od 18 do 65 r. życia.... chętnych znajdzie się sporo, a tamci starsi ludzie niech czekają..... może doczekają. Kto w tym powiecie zajmuje się zdrowiem i organizacją odpowiednich służb? Dlaczego nie dbacie o swoich mieszkańców?
Cytuj
+11handzia552021-03-29 22:57#7
A może by tak dziennikarze zbadali dogłębnie temat szczepień w Skarżysku i w powiecie? Chętnie bym się dowiedziała ile puntów szczepień działa realnie, a ile na papierze, ile osób się zarejestrowało, a ile faktycznie zaszczepiono. Ciekawi mnie bardzo kogo właściwie szczepią w szpitalu. Medyków już zaszczepili, mundurowych zaczęli szczepić, a po mieście krążą słuchy, że najwięcej szczepią tam krewnych i znajomych królika.
Cytuj
+10Reon2021-03-29 13:25#6
Cytuję handzia55:
W świętokrzyskim jest najmniej szczepień w Polsce, a o Skarżysku to szkoda gadać. Nikt nad tym nie panuje, więc skąd mają wziąć wiarygodne dane.

Czyli nikt nic nie wie, nikt nad tym nie panuje? Nikt nic nie wie, jak wyglądają szczepienia w gminach, w powiatach?
Cytuj
+4Limko2021-03-29 12:19#5
Cytuję handzia55:
W świętokrzyskim jest najmniej szczepień w Polsce, a o Skarżysku to szkoda gadać. Nikt nad tym nie panuje, więc skąd mają wziąć wiarygodne dane.

Mogą zebrać te dane z punktów szczepień z terenu powiatu.
To robi się tak:
1. Pisze się e mail i rozsyła po punktach szczepień.
lub wysyła pismo faxem .
2 Można nawet wysłać pracownika z Sanepidu lub starostwa.
Możliwości jest naprawdę dużo.
Z drugie strony, po co są im te dane jak oni nie wiedzą co z tym zrobić.
Starosta lub pani z Sanepidu nie jest od zbierania danych tylko od podejmowania działania na podstawie sytuacji wynikających z danych liczbowych.
Odczytać zebrane dane umie dziecko z podstawówki.
Tylko nie myślcie, ze powyższa wypowiedź dotyczy pani z Sanepidu i starosty. Dotyczy każdej osoby mogącej podjąć decyzję o poprawieniu działalności związanej z Covidem. W szczególności rządu i wojewody. To oni dysponują finansami i innymi możliwościami.
Cytuj
+7Krysia2021-03-29 12:02#4
Cytuję handzia55:
W świętokrzyskim jest najmniej szczepień w Polsce, a o Skarżysku to szkoda gadać. Nikt nad tym nie panuje, więc skąd mają wziąć wiarygodne dane.

Ja też chciałabym być zaszczepiona w Skarżysku, bo tu płacę podatki. Po co, dlaczego mam płacić za wynajęcie samochodu i jechać gdzieś do innej miejscowości oddalonej o 100 a nawet 200km. Marnuję swój czas i sąsiada, benzynę, zużywam jego samochód.
Ja mogę dojść na Legionów bo mam blisko. Mogę zapłacić nawet za taksówkę na Rejowską, czy Spółdzielcza.
W rozmowie telefonicznej chcąc się zarejestrować zaproponowano mi Świdnicę woj. dolnośląskie. Przecież to kpina.
Ludzie tysiącami mają jeździć i szczepić się po całej Polsce bo w pobliskich miejscowościach NIE MOŻNA ?
Cytuj
+14handzia552021-03-29 11:36#3
W świętokrzyskim jest najmniej szczepień w Polsce, a o Skarżysku to szkoda gadać. Nikt nad tym nie panuje, więc skąd mają wziąć wiarygodne dane.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidar…

Opublikowano: 16.04.2021 10:21

Komentarzy: 0

Europejski Zielony Ład szansą dla planety i r…

Opublikowano: 15.04.2021 14:57

Komentarzy: 0

Ukradli gitary, ale koncertu nie zagrali

Opublikowano: 15.04.2021 09:53

Komentarzy: 0

Pijani opiekowali się dzieckiem. Niemowlę tra…

Opublikowano: 15.04.2021 09:47

Komentarzy: 0

Kolizja dwóch pojazdów na trasie S7. Jedna os…

Opublikowano: 14.04.2021 19:00

Komentarzy: 2

Podzielono środki z PFRON – u

Opublikowano: 14.04.2021 16:17

Komentarzy: 2

Piłkarze przegrali z pogodą. 25 kolejka IV li…

Opublikowano: 14.04.2021 12:40

Komentarzy: 0

Rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata…

Opublikowano: 14.04.2021 09:48

Komentarzy: 2

Wkrótce powstaną dwa nowe Punkty Szczepień Po…

Opublikowano: 13.04.2021 19:13

Komentarzy: 8

Otwarcie pracowni patronackiej Mercedesa w C…

Opublikowano: 13.04.2021 15:59

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne