24.09.2021 Ostatnia aktualizacja 09:36, 24.09.2021

Koniec marzeń o środkach norweskich. 0 PLN dla Skarżyska-Kamiennej (TYLKO U NAS!)

Autor:
MB
Opublikowano: 06 Lip 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
We wtorek w Starachowicach Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda poinformował o wynikach konkursu dla małych i średnich miast w Programie Rozwój Lokalny. Dofinansowanie z programu - po ok. 16 mln PLN (ponad 3,5 mln EUR) w naszym województwie otrzymają: Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski. Skarżyski projekt pt. "Ewolucja zamiast rewolucji - wejście na nową ścieżkę rozwoju opartą na wiedzy" nie znalazł się na liście projektów przeznaczonych do dofinansowania.

Program „Rozwój lokalny” skierowany jest do małych i średnich miast wskazanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako ośrodki z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju. Są to zarówno mniejsze – liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców – jednostki, jak i miasta o znaczeniu subregionalnym zamieszkiwane przez 100, a nawet ponad 200 tysięcy osób. Celem Programu jest wsparcie samorządów w wypracowaniu i wdrożeniu zrównoważonego oraz systemowego podejścia do rozwoju lokalnego, a co za tym idzie do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia mieszkańców.
 
Projekty zgłaszane do programu mają stanowić odpowiedź na problemy obserwowane w mniejszych polskich miastach, sprzyjając wzmocnieniu spójności społecznej i gospodarczej, co w konsekwencji prowadzić ma do poprawy standardu życia mieszkańców. Projekty musiały być nakierowane na podniesienie poziomu kompetencji i jakości świadczonych usług oraz odpowiedzialności administracji lokalnej (budowa zaufania obywateli do władz samorządowych). Dodatkowym aspektem projektów miało być ponadto promowanie współpracy z państwami-darczyńcami. Przedsięwzięcia obejmują dwa zakresy tematyczne: A. Rozwój lokalny i ograniczanie ubóstwa oraz B. Dobre zarządzanie, odpowiedzialne instytucje, transparentność.Konkurs organizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczął się w maju un. r. Nabór wniosków prowadzony był dwuetapowo. W ramach pierwszego etapu Wnioskodawcy składali zarysy projektów, czyli wstępne, ogólne koncepcje ich realizacji. Na dodatkowe punkty na etapie oceny merytorycznej mogły liczyć 122 samorządy, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze i tym samym wymagają szczególnego wsparcia (ich wykaz zawarto w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju).

Do programu zgłoszono 213 zarysów projektów. Na podstawie rekomendacji ekspertów oceniających podjęto decyzję o wyborze 54 zarysów projektów do II etapu naboru (na podstawie ocen 3 niezależnych ekspertów, istotne znaczenie przy ich ocenie wniosku miała skala negatywnych zjawisk występujących w danej gminie, prawidłowa diagnoza występujących problemów i ich przyczyn, a także koncepcja proponowanych zmian). Na liście tej na miejscu 11. znalazł się  projekt złożony przez Gminę Skarżysko-Kamienna. W zarysie projektu przedstawiona została koncepcja rozwoju naszego miasta. Na liście wybranych zarysów projektów - obok naszego miasta - znalazły się również trzy inne JST z terenu naszego województwa: Ostrowiec Świętokrzyski (na miejscu 5.),  Starachowice (na miejscu 31.) i Busko Zdrój (na miejscu 50.).

Samorządy, których aplikacje wytypowano w pierwszym etapie naboru (a więc i Skarżysko-Kamienna) opracowały kompletne propozycje projektów – wnioski wraz z Planami Rozwoju Lokalnego oraz Planami Rozwoju Instytucjonalnego. Na tym etapie samorządy mogły liczyć na wsparcie doradcze ekspertów ze Związku Miast Polskich, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych oraz OECD. 

Kompletne wnioski podlegały ocenie ekspertów. W pierwotnym założeniu dofinansowanie miało otrzymać około 15 kompleksowych projektów, a dofinansowanie miało wynieść od 3 do 10 mln EUR brutto. Ostatecznie - po negocjacjach ze stroną norweską - ustalono, że dofinansowanie otrzyma 29 z 54 samorządów, które złożyły projekty w II etapie naboru wniosków i których wnioski uzyskały w ocenie merytorycznej co najmniej 60 proc. punktów zarówno w zakresie oceny Planu Rozwoju Lokalnego, jak i Planu Rozwoju Instytucjonalnego. Każdy z samorządów na realizację działań w ramach projektów otrzyma po 3 521 346,00 EUR (ok. 16 mln PLN). Lista projektów dofinansowanych ze środków Programu Rozwój Lokalny oficjalnie zostanie opublikowana w piątek, ale od kilku dni przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wizytują kolejne województwa w kraju, informując już o przyznanych dotacjach w ramach programu.

We wtorek z wizytą w Starachowicach gościł wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda, który poinformował o tym, że dofinansowania z programu  dla złożonych projektów (jak pisaliśmy wcześniej po ok. 16 mln PLN) otrzymają dwa świętokrzyskie samorządy: Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski. Powyższe oznacza, że bez dofinansowania pozostanie wniosek złożony przez Skarżysko-Kamienną.

To spory problem, ponieważ to właśnie fundusze norweskie według władz miasta miały być receptą na wiele jego problemów - miały być źródłem finansowania m.in. przebudowy stadionu Granat, prac projektowych i budowlanych na terenach wokół planowanego zbiornika Bzin, ale również np. rozbudowy taboru do odbioru odpadów i pojazdów do utrzymania dróg, chodników, terenów zielonych i użyteczności publicznej.

Można oczywiście zadać pytanie: "dlaczego Skarżysko-Kamienna po raz kolejny nie otrzymuje dofinansowania ze źródeł zewnętrznych?". Odpowiedź "bo nie lubi nas (patrz - władze miasta) partia rządząca" tym razem nie załatwi sprawy. Kryteria oceny wniosków były bowiem jasne, procedura naboru i oceny przejrzysta (to gwarantowały umowy z państwami-darczyńcami). Jest coś poważnie niepokojącego w tym, że ostatecznie nie potrafiliśmy zakwalifikować się  nawet do pierwszej... 29-tki...


Komentarze

0obserwator19612021-07-13 18:32#37
Najsensowniejszy to młody Ciok, któremu się coś jeszcze chce i stara się coś zrobić, pomyślcie co robią inni radni NIC, albo pojawiają się na jakiś konferencjach albo tylko marudzą, ja nic nie mogę bo nie jestem w koalicji, a ja nic mogę bo to należy do powiatu/miasta idź do tego idź do tamtego. Przecież Ciok, mimo ze jest członkiem zarządu nie pobiera za to wynagrodzenia tylko dietę tak jak inni radni. Może i jest wszędzie ale to dobrze, może i niektórzy mają go dość ale to dobrze bo jest skuteczny w pewnym działaniu!! Ja bym na niego głosował. Wystarczy prześledzić jego profil, aktywny, bez aroganckiego języka, Wiadomo może nie idealny ale na pewno wychodził by dla miasta wiele rzeczy. Ktoś napisał "prawa ręka" Kroniga, albo ze bedzie to samo co kronig. Komuś się coś pomyliło, popatrzcie jak jest od niego odseparowany od paru lat, wszystko bez niego się działa,...

Cytuję Mieszkaniec 1977:
Dramat Kryning nigdy nie mial i nie ma potencjalu do zarzadzania czymkolwiek. Jego podniecaja tylko te politycze gierki. Porozstawiali sie po partiach lewica (Mereninowa i Cias), PO (Myszka), PSL(Brzezinski, Antos) no i teraz pozapisywali sie do Holowni.Szukaj zeby sie pod kogos podwiesic .Pamietam jak Kroning do Ryska Petru podbjial. Zle to swiadczy o tym Holowni i jego Polsce 2050 skoro przyjmuja takie miernoty.Porozstawiali sie po partiach i Kryning gra role niezależnego którego popieraja wszyscy oprocz PIS. Efekty w postaci 0 zl widzimy. Rzeczywiscie na horyzoncie ciężko o kogos sensownego. Z tych co ostani kandydowali to moze ten Lapaj byłby najsensownieszy
Cytuj
+7suchedniowianin2021-07-10 13:26#36
Cytuję Mieszkaniec:
Żal patrzeć na Skarżysko... do tej pory nie mieliśmy normalnego prezydenta i wszystko wskazuje na to, że mieć nie będziemy... chyba, że pokaże się ktoś nowy na horyzoncie, lokalny patriota... wszyscy kandydaci o których się słyszy na mieście nie wyciągną Skarżyska tak jak to zrobił Materek w Starachowicach, w tej chwili żaden z radnych nie nadaje się a z tego co słyszałem to Marzenka z PO jak się nie dostanie na posła będzie startować... dramat, Kronig raczej po pierwszym sondażu schowa głowę w piasek a podobno się wybiera do Sejmu od Hołowni więc ma wywalone... dramat choć z Jachirą może fajny duet w sejmie stworzyć... jest Adam Ciok z powiatu będzie szedł od Hołowni ale taki wybór to tak jakby się głosowało na Kroniga... z PiSu pójdzie Bodo... nie pociągnie miasta na prostą - znów będzie przepełniona administracja tyle, że ludźmi z PiSu... Grzesiek Łapaj może i ma potencjał ale za nim stoi radny KW który będzie chciał zostać szefem wodociągów i sterować Łapajem, a przy okazji rozgrywa swoje z PiSem, Kronigiem itd... Kronig nas zawiódł, potencjał do zmian może i miał ale szybko go utopił... czas na nowe otwarcie dla Skarżyska, człowieka niezwiązanego ze skarżyskimi układzikami, który będzie z każdym rozmawiał... takiego kogoś w mieście nie ma...

Marzenka z PO. Ta to dopiero zrobiłaby porządek w tym mieście...trzeba byłoby do Niemca na pole wrócić, szparagi zbierać. A tak ogólnie to gdzie się podziała "Nasza Pani Poseł"?. Tyle pisze się na forum o "Będkowskim i jego klice pisowców" a o posłance z "jedynej słusznej partii" wszyscy zapomnieli. Gdzie jest i jak dba o interesy mieszkańców Skarżyska?
Cytuj
+14Mieszkaniec2021-07-09 15:08#35
Są już oficjalne wyniki konkursu!!! Brawo Konrad Kronig, brawo Sławomir Ciaś za pięknie napisany wniosek!!! :) z 11 miejsca spaść na 5 od KOŃCA!!! :) To jest zarządzanie i strategia najwyższej klasy !!! Swoją drogą jak można było to spie******? :)
Cytuj
+6Mieszkaniec powiatu2021-07-09 14:55#34
Ujmuję mnie, że tyle osób wie co się dzieje od tzw zaplecza. Może to pracownicy, może nie, może zwykłe plotki... albo może jest coś faktycznie na rzeczy. Tylko jeśli tak, to pytaniem otwartym pozostaje, czemu nikt nic z tym nie robi? :-? Nie zależy Wam na wspólnym dobru/mieście/własnych ambicjach czy jakości życia? Powiadomić odpowiedni służby, albo zwołać referendum - czemu nie? A bo się nie chce... mam racje?
Cytuj
+21Do pracownika UM2021-07-08 23:49#33
Kimkolwiek jesteś- piszesz prawdę. Wiele stanowisk to fikcja. Wartościowi pracownicy którzy mają wiedzę, doświadczenie i obowiązków po sufit, tyrają za minimalną. Inni są jedynie na listach płac i biorą kasę za nic. Stworzono nowy wydział tylko po to by awansować jedną panią na naczelnika. A już kompletnym chamstwem było wyrzucenie jednego z naczelników przed samą emeryturą tylko dlatego żeby wsadzić na jego miejsce psiapsiółkę posłanki z PO. Do tego usunięcie poprzedniej sekretarz miasta dla której problemy pracowników były naprawdę ważne i przyjęcie na jej miejsce faceta zza Kielc który się wszystkiego boi i którego nie widać bo siedzi w swoim pokoiku i się nie wychyla. Nie mówiąc o tym że przestrzeganie przepisów prawa w tym urzędzie to jedna wielka ściema a kręcenie lodów co niektórym idzie najlepiej.
Cytuj
+8Klawes2021-07-08 15:16#32
Cytuję Mieszkaniec:
Kronig nas zawiódł, potencjał do zmian może i miał ale szybko go utopił... czas na nowe otwarcie dla Skarżyska, człowieka niezwiązanego ze skarżyskimi układzikami, który będzie z każdym rozmawiał... takiego kogoś w mieście nie ma...

Dokładnie potrzebny ktoś z poza skarżyska ale znający jego problemy,
Cytuj
+23Mieszkaniec 19772021-07-08 13:50#31
Dramat
Kryning nigdy nie mial i nie ma potencjalu do zarzadzania czymkolwiek. Jego podniecaja tylko te politycze gierki. Porozstawiali sie po partiach lewica (Mereninowa i Cias), PO (Myszka), PSL(Brzezinski, Antos) no i teraz pozapisywali sie do Holowni.Szukaj zeby sie pod kogos podwiesic .Pamietam jak Kroning do Ryska Petru podbjial. Zle to swiadczy o tym Holowni i jego Polsce 2050 skoro przyjmuja takie miernoty.Porozstawiali sie po partiach i Kryning gra role niezależnego którego popieraja wszyscy oprocz PIS. Efekty w postaci 0 zl widzimy. Rzeczywiscie na horyzoncie ciężko o kogos sensownego. Z tych co ostani kandydowali to moze ten Lapaj byłby najsensownieszy
Cytuj
+18Mieszkaniec2021-07-08 13:06#30
Cytuję 0zm26v:
[quote name="Mieszkaniec"]
A gdzie on ci odejdzie ?
To praca jego życia. Jak mówił Kargól o sołtysie "wysoko, najedzony i za nic nie odpowiada". Nie odda takiego korytka i jego kolesie na stanowiskach tez. Kolesie ze ściemnianymi życiorysami aby dostać za duży na siebie stołek.
Miasto ma na co zasłużyło czyli straty w dotacjach, dający z kasy układ, i wyższe podatki czy opłaty. Fatalna jakość zarządzania.
Sami wybrali toto ponownie wiec niech teraz płacą. Nie zasługują na takie sukcesy jak Starachowice ;) to zawsze będzie ściernisko

Żal patrzeć na Skarżysko... do tej pory nie mieliśmy normalnego prezydenta i wszystko wskazuje na to, że mieć nie będziemy... chyba, że pokaże się ktoś nowy na horyzoncie, lokalny patriota... wszyscy kandydaci o których się słyszy na mieście nie wyciągną Skarżyska tak jak to zrobił Materek w Starachowicach, w tej chwili żaden z radnych nie nadaje się a z tego co słyszałem to Marzenka z PO jak się nie dostanie na posła będzie startować... dramat, Kronig raczej po pierwszym sondażu schowa głowę w piasek a podobno się wybiera do Sejmu od Hołowni więc ma wywalone... dramat choć z Jachirą może fajny duet w sejmie stworzyć... jest Adam Ciok z powiatu będzie szedł od Hołowni ale taki wybór to tak jakby się głosowało na Kroniga... z PiSu pójdzie Bodo... nie pociągnie miasta na prostą - znów będzie przepełniona administracja tyle, że ludźmi z PiSu... Grzesiek Łapaj może i ma potencjał ale za nim stoi radny KW który będzie chciał zostać szefem wodociągów i sterować Łapajem, a przy okazji rozgrywa swoje z PiSem, Kronigiem itd... Kronig nas zawiódł, potencjał do zmian może i miał ale szybko go utopił... czas na nowe otwarcie dla Skarżyska, człowieka niezwiązanego ze skarżyskimi układzikami, który będzie z każdym rozmawiał... takiego kogoś w mieście nie ma...
Cytuj
+19Mieszkaniec2021-07-08 12:49#29
Najlepsze, że Kronig co chwile wrzucał na swojego facebooka fotki, że razem z Ciasiem z COI rozmawiają o skarżyskim projekcie... no to sobie chłopaki pogadali, przetestowali kamerkę w laptopie i tyle z tego mamy... a teraz na poważnie... Kronig, dzbanie, w momencie kiedy Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski otrzymały pieniądze z funduszu norweskiego, Ty na swoim facebooku wyśmiałeś jakiegoś mieszkańca, że Ci list przesłał... nawet jeśli pisała go osoba niezrównoważona to dzbanie nie publikuje się takich rzeczy. Ta osoba jest przejęta losem miasta bardziej od Ciebie... a Ty doprowadziłeś ją swoimi działaniami do napisania listu i jeszcze masz z tego bekę... Dzbanie czemu na twoim facebooku do tej pory nie ma nic na temat naboru, że Ci źli, że tamci nie dali... aaa bo twój kolega Jareczek Górczyński z Ostrowca dostał więc bajeczkę, że zły PiS nie dał nie można użyć? ;-)
Cytuj
+230zm26v2021-07-07 23:59#28
Cytuję Mieszkaniec:
Panie Konradzie kochany tu mieszkańcy miasta. Apelujemy odejdź Pan z funkcji Prezydenta miasta! Na pewno są jakieś jeszcze nieodkryte dziedziny w których może się Pan sprawdzić... po co tracić czas no chyba, że za cel przyjął sobie Pan rozwalenie miasta... to Panu wychodzi... Jakiś czas temu otworzył Pan portal sprzedający kabriolety z ex-dziewczyną... może w tym się Pan odnajdzie... doświadczenie w sprzedaży Pan już ma - wyprzedał Pan prawie cale miasto... nie będę jednak Panu podpowiadał bo to musi być Pana świadoma decyzja, a że całe miasto gada, że u Pana czasem ze świadomością ciężko... więc jeszcze raz... Idź Pan z funkcji Prezydenta jak najdalej się da...


A gdzie on ci odejdzie ?
To praca jego życia. Jak mówił Kargól o sołtysie "wysoko, najedzony i za nic nie odpowiada". Nie odda takiego korytka i jego kolesie na stanowiskach tez. Kolesie ze ściemnianymi życiorysami aby dostać za duży na siebie stołek.
Miasto ma na co zasłużyło czyli straty w dotacjach, dający z kasy układ, i wyższe podatki czy opłaty. Fatalna jakość zarządzania.
Sami wybrali toto ponownie wiec niech teraz płacą. Nie zasługują na takie sukcesy jak Starachowice ;) to zawsze będzie ściernisko
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Marsz Różowej Wstążeczki - rozstrzygnięcie ko…

Opublikowano: 24.09.2021 10:46

Komentarzy: 0

Druga odsłona XIII Memoriału im. Krzysztofa W…

Opublikowano: 23.09.2021 17:52

Komentarzy: 0

Nieudana pielęgnacja stóp

Opublikowano: 23.09.2021 12:46

Komentarzy: 0

Nietypowa interwencja skarżyskich strażaków

Opublikowano: 23.09.2021 12:00

Komentarzy: 2

"Bieg Westerplatczyków 1939" w Szko…

Opublikowano: 22.09.2021 21:34

Komentarzy: 0

7 miejsce drużyny Erbla w Ogólnopolskich Mist…

Opublikowano: 22.09.2021 20:18

Komentarzy: 0

Turniej Gier i Zabaw dla klas III szkół podst…

Opublikowano: 22.09.2021 16:18

Komentarzy: 0

Skradziona przyczepa wróciła do właściciela

Opublikowano: 22.09.2021 14:06

Komentarzy: 0

Trwa nabór wniosków o uzyskanie stypendiów dl…

Opublikowano: 22.09.2021 10:02

Komentarzy: 0

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o histo…

Opublikowano: 22.09.2021 07:56

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne