12.08.2022 Ostatnia aktualizacja 15:28, 11.08.2022

Od 1 sierpnia nowy cennik usług komunikacji miejskiej w Skarżysku-Kamiennej

Autor:
MB
Opublikowano: 14 Lip 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Od 1 sierpnia będzie obowiązywał nowy cennik usług komunikacji miejskiej w Skarżysku-Kamiennej. Cennik przewiduje sporo zmian - główna to zastąpienie tradycyjnych biletów na przejazd biletami czasowymi (do tej pory biletami czasowymi były tylko te kupowane u kierowcy), ale także uproszczenie systemu ulg, nowa formuła karnetu wieloprzejazdowego i wprowadzenie biletów 24-godzinnych.  Wprowadzenie nowego cennika to także podwyżki cen podstawowych biletów. W opinii przedstawicieli prezydenta, to "równanie do standardów w innych miastach".

Projektem uchwały ws. ustalenia cen maksymalnych za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej w komunikacji miejskiej w Skarżysku-Kamiennej oraz opłaty dodatkowej i manipulacyjnej (zawierającym nowy cennik ) przygotowanego przez służby prezydenta radni Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej zajęli się pod koniec maja br. .

Konieczność wprowadzenia zmian ujęto w uzasadnieniu projektu uchwały, w którym czytamy m.in.: "Zadaniem organizatora publicznego transportu zbiorowego jest dbałość nie tylko o jego stałych użytkowników, ale pozyskiwanie coraz większej liczby pasażerów, zatem zasadnym jest dostosowanie rodzajów biletów oraz cennika opłat do obecnej sytuacji rynkowej oraz zmieniających się standardów transportowych. W związku z powyższym opierając się na badaniach marketingowych wielkości popytu na usługi przewozowe skarżyskiej komunikacji miejskiej oraz analizie wyników sprzedaży biletów, proponuje się znaczne uproszczenie obecnie obowiązującej taryfy opłat przede wszystkim poprzez:
- ujednolicenie poziomu ulg
- wprowadzenie jednej ulgi gminnej/ustawowej
- w wysokości 50% (przy zachowaniu ulg socjalnych),
- wprowadzeniu biletów czasowych, które umożliwią pasażerom przesiadanie się w ramach jednej podróży bez konieczności wnoszenia dodatkowej opłaty,
- wprowadzenie biletu 24-godzinnego,
- wprowadzenie 30-dniowego biletu sieciowego imiennego lub na okaziciela pozwalającego na dowolne przemieszczanie się wszystkimi liniami w okresie jego ważności. 

Podczas dyskusji nad projektem uchwały podczas komisji RM, radni zwracali uwagę, że chociaż w uzasadnieniu wiele mówi się o uproszczeniu cennika i jest kilka pozytywnych zmian (jak wprowadzenie biletów czasowych), to nie da się nie zauważyć, że wprowadzenie nowego cennika wiąże się w praktyce z wprowadzeniem podwyżek za najpopularniejsze bilety.

- Musimy pamiętać, że w innych miastach jest już podobny poziom cen, równamy więc do obowiązujących standardów. - tłumaczyła przedstawicielka Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej. - Wolałbym - jeśli mówimy o standardach w kontekście komunikacji miejskiej - byśmy mówili przede wszystkim o podnoszeniu standardów w zakresie jakości świadczonych usług i poprawy komfortu podróżowania, a nie podwyżek cen biletów - powiedział radny Konrad Wikarjusz. 

Podczas sesji radni zwrócili uwagę na fakt, że niektóre linie mają planowy przejazd zaplanowany na 40-45 minut, a w związku z trwającą przebudową wiaduktu w ciągu al. Piłsudskiego ten czas często znacząco się wydłuża. - Przyjrzyjmy się np. rozkładowi linii nr 25 Bór - Łyżwy. Kursy planowe od przystanku początkowego do końcowego trwają ponad 40 minut, a trasa prowadzi przez mocno zakorkowane (szczególnie w godzinach szczytu) ulice. W cenniku podstawowy okres ważności biletu to 45 minut  -  w obecnej sytuacji przynajmniej część z kursów np. na wspomnianej będzie trwała dłużej - co wtedy? Pasażer ma wykupić lub skasować kolejny bilet? A jak tego nie zrobi i czas trwania podróży będzie dłuższy? - jak podejdą do sprawy kontrolerzy? Podejdźmy do tego racjonalnie, oszczędźmy nerwów i niepotrzebnych kosztów mieszkańcom  - przynajmniej na okres budowy wiaduktów wprowadźmy jeden okres ważności biletu - 60 minut, po zakończeniu przebudowy możemy przecież wrócić do pierwotnej wersji kształtu cennika - powiedział radny Konrad Wikarjusz.

- Słuszna uwaga - powiedział Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej Leszek Golik. Chwilę potem Golik stwierdził jednak, że nie wiadomo, jaka może skala takich problemów. - Pewnie kontrolerzy podejdą do sprawy racjonalnie. Możemy poobserwować jak cennik będzie funkcjonował w praktyce, w razie czego zmiany zawsze można wprowadzić - dodał.

- Kontrolerzy pracują na podstawie dokumentów przygotowywanych przez radę i prezydenta. Nie powinniśmy zostawiać im możliwości interpretacji w takich sytuacjach. Jeśli przyjmujemy zupełnie nowy cennik i wiemy jaką obecnie przez wspomniany remont mamy sytuację w mieście, to rozwiążmy potencjalny problem od razu. Klient komunikacji miejskiej powinien podróżować bez konieczności nerwowego spoglądania na zegarek "dojadę do końca w 45 minut, czy nie"  - odpowiedział radny Konrad Wikarjusz. 

- Powinniśmy zwrócić również uwagę na to, że wydłużenie czasu biletu byłoby przydatne również dla osób, które ze względu na wspomniany remont i wprowadzone objazdy muszą się przesiadać  - dodał radny Grzegorz Łapaj.

- Problem zgłoszony przez radnego Wikarjusza, rzeczywiście może występować - szczególnie w liniach łączących osiedla peryferyjne. Poczekajmy jednak na to, czy mieszkańcy będą zgłaszali jakieś problemy w tym względzie. Przyjrzyjmy się temu, a jak powiedział przewodniczący - czas na zmiany zawsze będzie - stwierdził radny Andrzej Warwas.

Po zapewnieniu przez Naczelnika Wydziału Dróg i Transportu UM w Skarżysku-Kamiennej Zygmunta Żebrowskiego o bieżącym monitoringu ewentualnych problemów we wspomnianym wcześniej obszarze i reagowaniu na nie na bieżąco, nowy cennik przyjęto bez czasowego wydłużenia podstawowego okresu ważności biletu. 

Cennik obecny


Cennik od 01 sierpnia 2021 r.

Lp. Rodzaj biletu Cena
Jednorazowy w przedsprzedaży
1. Normalny ważny przez 45 minut 3,00 zł
2. Ulgowy ustawowy i gminny ważny przez 45 minut 1,50 zł
3. Socjalny ważny przez 45 minut 1,00 zł
4. Ulgowy z Kartą Dużej Rodziny ważny przez 45 min 0,50 zł
Jednorazowy nabyty u kierowcy
5. Normalny ważny przez 60 minut 4,00 zł
6. Ulgowy ustawowy i gminny ważny przez 60 minut 2,00 zł
7. Socjalny ważny przez 60 minut 1,50 zł
Karnet nabyty u kierowcy
8. Karnet składający się z 4 odcinków po 1,50 zł umożliwiający dwa przejazdy bez ulgi lub cztery przejazdy ulgowe

Jeden odcinek karnetu odpowiada jednemu biletowi jednorazowemu
ulgowemu w przedsprzedaży (ulga ustawowa i gminna) ważnemu przez45 minut.

Dwa odcinki karnetu odpowiadają jednemu biletowi
jednorazowemu w przedsprzedaży normalnemu ważnemu przez 45 minut.
6,00 zł
24-godzinny nabyty u kierowcy
9. Normalny 8,00 zł
10. Ulgowy 4,00 zł
Okresowy
11. 30-dniowy normalny sieciowy
(imienny lub na okaziciela)
84,00 zł
12. 30-dniowy ulgowy sieciowy
(imienny lub na okaziciela)
42,00 zł
13. 30-dniowy socjalny sieciowy (imienny) 30,00 zł


Komentarze

+1mieszkaniec 3.Maja2021-07-20 20:14#26
a gdzie autobul linni 5 co jezdzil na calej ul.3Maja a nie jak teraz od ul.Zurawiej do Oczyszczalni.Linia 5 powinna jezdzic na calej dlugosci ul.3.Maja bo ludzie nie maja jak dojechac do szkoly i pracy.przywroccie te linie na calej ulicy!!!
Cytuj
+1mieszkaniec 3.Maja2021-07-20 19:35#25
A co mamy my powiedziec mieszkancy ul.3.Maja jak wycofali autobus linii 5 prawie prez cala ul.3.Maja.Teraz tylko 5 jezdzi od ul.Zarawiej do Posadaja a na poczytku wzdluz calej ulicy 3.Maja nie jezdzi kuz nic.Nie ma jak dojechac do pracy ani do szkoly.Prosze wladze aby przywrocili 5 na calej ulicy jak bylo kiedys!i ja jako mieszkaniec mam kupic bilet dobowy jak nie mam jak dojechac autobusem ktory nie jezdzi od 10-iu lat?nigdy w zyciu.A pozatym ul.3.Maja nie jest jedyna ul bo na innych ulicach tez sa wycofane autobusy i nie mam czym i jak dojechac.
Cytuj
+3Z ul. Paryskiej2021-07-19 17:40#24
Autobus linii 26 to jakaś masakra. Od 8.30 do 13 żadnego autobusu i ponownie od 17 żadnego więc jak nie masz auta to zasuwaj na nogach 1,5 km do centrum. I jeszcze podwyżka biletów jak ktoś jedzie np. z przystanku Paryska III na Norwida to płaci ponad 3 zł na bilet bo kiosku nie ma
Dobrze że już nie jeżdżą mikrobusy bo miejsca nie było w ogóle.
Cytuj
+11bezogródek2021-07-19 11:11#23
Bardzo zła decyzja.Kolejna decyzja koalicji PO/PSL/SLD która cofa nasze miasto w rozwoju i dokłada kosztów mieszkańcom.Konieczna jest zmiana i to jak najszybciej!!
Cytuj
+14paranoja2021-07-18 17:23#22
Paranoja i skok na kasę. W weekend nie ma sie jak dostać do domu. Na tygodniu też nie. Mam nadzieję, że osoby zarządzające tym burdelem w końcu staną przed jakimś sądem, bo to jest karygodne.
Cytuj
+6Kazio2021-07-18 15:40#21
W tym miescie wszystko upada najpierw pks a nie bawem za pare lat chyba mks.
Nie oszukujmy się autobusy jezdza kiedy chcą i puste albo 2 osoby jada, w latach 90 wysiadalo się z pociągu i jechalo autobusem czerwonym do domu dziś tak nie ma i sa ohydnie pomalowane jak by ktoś je oxxxxl.
Co do biletow powinny być normalne przesiadkowe np.:75 albo 80 minut.Dzis wiekszosc ma samochody a autobusy jada tylko jak trzeba babcie do kościoła zawiez albo przywieź,to jakies chore w piątek 1000 lecia jechalo od 6 rano do 18 tylko 15 autobusow!!!!
Cytuj
+23Kamil.2021-07-16 15:49#20
Pasmo sukcesów BOBASA , grupy radnych popierajacych i pani Poseł Okły Drewnowicz
- piąte miejsce od końca w/s funduszy norweskich i ich brak
- zwolnienia 40 opiekunek w MOPS Skarzysko - pracujących z najniższym wynagrodzeniem
- likwidacja działu opiekunek w MOPS Skarzysko -
- a teraz podwyżki cen biletów
Cytuj
+11Darkus2021-07-16 15:16#19
Cytuję handzia55:
@ Darkus
Nie da się ukryć , że w autobusach zdecydowanie przeważają ludzie starsi, szczególnie wtedy, gdy nie ma zajęć w szkołach.Komunikacja powinna być przyjazna dla wszystkich mieszkańców bez różnicy, a tak, niestety, nie jest.

Ludzie, w ramach sprostowania.
Czy ja gdzieś napisałem, żeby zrezygnować z biletów papierowych? Skycash jest jedną z opcji zakupu biletów, nie jedyną.
Cytuj
+10mieszkaniec2021-07-16 15:09#18
Na razie skupiłbym się na zachętach do korzystania z Komunikacji Miejskiej przez cały przekrój naszego lokalnego społeczeństwa. Tak chyba powinno wyglądać nowoczesne miasto.

Do tego brakuje chęci, idei, a przede wszystkim Status Quo jest wygodne dla władz.

Przy reformie KM to miasto - UM - musi układać trasy, brać odpowiedzialność za rozkład, za ceny biletów, za przystanki, za dobrze ułożony i rozpisany przetarg, kontrolować czystość, estetykę, a nie zwalać wszystko na nieudolny MKS, który ledwo zipie zasilony kroplówką $$.

To wygodny układ.

ps.
Ciekawe co z 7 obiecanymi autobusami w nowoczesnym standardzie w pakiecie z wiaduktem? W mieście obok na S, takich autobusów ma być 20 lub więcej - czyli de facto wymienią wszystkie na nowe.
U nas króluje demobil z niemieckiej wystawki. Jest się czym chwalić :-)
Cytuj
+18radnynieporadny2021-07-16 14:29#17
Ludzie co wy gadacie. Prezes Iskra za zeszły rok przytulił ponad 150 000 zł poborów, a wy piszecie, że Miejska Komunikacja Samochodowa nie rentowna. Podobno z pustego to i "Salomon nie naleje", a z nierentownej firmy można? Znaczy się albo wy głupoty wypisujecie, albo on "FACHOWIEC".
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl