27.09.2022 Ostatnia aktualizacja 15:38, 26.09.2022

 

Trwa pilotażowy nabór wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład. Jakie wnioski złożą do niego nasze samorządy? (TYLKO U NAS!) - akt.

Autor:
MB
Opublikowano: 23 Lip 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Trwa pilotażowy nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Do pozyskania są pieniądze na duże inwestycje. Na co chcą pozyskać środki JST z naszego powiatu?

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków. Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami. Nabór wniosków w pierwszej, pilotażowej edycji trwa do końca lipca.

W aktualnym naborze każda jednostka może złożyć 3 wnioski o dofinansowanie wg. następujących wytycznych:
- jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia,
- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln PLN,
- jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln PLN.

Podczas wypełniania wniosku należy wskazać jeden z 35 obszarów inwestycyjnych. Każdy obszar mieści się w jednym z 4 priorytetów o różnej wadze. W pierwszym – pilotażowym naborze największą wagę, a tym samym szansę na dofinansowanie mają m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, infrastrukturę drogową, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami. 

Wnioski, które mieszczą się w pierwszym priorytecie mogą dostać dofinansowanie w wysokości nawet do 95 proc. wartości inwestycji, wnioski w drugim priorytecie mogą liczyć nawet na 90 proc dofinansowania, w trzecim nawet na 85 proc i w czwartym nawet 80 proc.

Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o dofinansowanie, a po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. 

Swoje wnioski o dofinansowanie z programu złożą również samorządy w powiatu skarżyskiego - jakie?

- POWIAT SKARŻYSKI -

Powiat skarżyski przygotował i złożył trzy wnioski do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na łączną kwotę ponad 49,26 mln PLN, na następujące zadania:

Wniosek 1 – „Rozbudowa i budowa dróg powiatowych na terenie powiatu skarżyskiego” - ogólna długość 8,00 km".
W skład zadania wchodzi:
1. budowa drogi powiatowej nr 0573T Majków - Michałów Gmina Skarżysko Kościelne,
2. budowa skrzyżowania ulic Niepodległości i Sokolej wraz z obsługą komunikacyjną dworca PKP w Skarżysku-Kamiennej w formie ruchu okrężnego,
3. rozbudowa al. Tysiąclecia na odcinku od ul. Słowackiego do skrzyżowania z ul. Sokolą (rondo) w Skarżysku-Kamiennej,
4. rozbudowa drogi powiatowej nr 0444T Brzeście - Zagorze (skrzyżowanie z ul. Wrzosową) w gminie Bliżyn,

W ramach zadania planuje się, przebudowę infrastruktury, ciągi piesze i pieszo-rowerowe, odwodnienie, skrzyżowanie (ronda) - szt.2, kanały technologiczne - 1kpl. oznakowanie -1 kpl., zatoki autobusowe - 1kpl.

Przewidywana wartość inwestycji – 32 mln PLN  (kwota dofinansowania: 30,4 mln PLN, wkład własny (5%): 1,6 mln PLN)

Wniosek 2 „Termomodernizacja budynku przy ul. Sikorskiego 20 w Skarżysku-Kam. wraz z adaptacją pomieszczeń na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy”, w którym swoją siedzibę ma również Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego oraz Prokuratura.

Planuje się głęboką termomodernizację budynku w celu poprawy efektywności energetycznej wraz z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo przewiduje się modernizację wewnątrz budynku wraz z poprawą dostępu obiektu dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowaniem do przepisów p.poż, a także adaptację części pomieszczeń na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy.

Przewidywana wartość inwestycji - 12 mln PLN (kwota dofinansowania: 11,4 mln PLN, wkład własny (5%): 0,6 mln PLN)

Wniosek 3 ,,Budowa i remont dróg powiatowych na terenie powiatu skarżyskiego” - ogólna długość 3,00 km".
W skład zadania wchodzą:

1. budowa ronda przy skrzyżowaniu dróg ulicy Towarowej z ulicą 1-go Maja w Skarżysku-Kamiennej.
2. remont drogi powiatowej nr 0587T Gozd - Psary - Bodzentyn w Gminie Łączna.

W ramach zadania przewiduje się wykonanie przebudowy infrastruktury podziemnej, ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, odwodnienie, skrzyżowanie (ronda) - szt.1. kanały technologiczne-1kpl. oznakowanie - 1kpl. zatoki autobusowe - 1kpl.

Przewidywana wartość inwestycji – 5,26 mln PLN (kwota dofinansowania: 5 mln PLN wkład własny (5%): 0,26 mln PLN)

- SKARŻYSKO-KAMIENNA - 

Gmina Skarżysko-Kamienna
 przygotowała i złożyła trzy wnioski do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na łączną kwotę ponad 17 mln PLN, na następujące zadania:

- Przebudowa ul. Głównej
- Rozbudowa ul. Langiewicza
- Przebudowa ul. Pułaskiego na odcinku od ul. Armii Krajowej do ul. Moniuszki

- SUCHEDNIÓW -

Gmina Suchedniów przygotowała i złożyła trzy wnioski do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na łączną kwotę ponad 32,2 mln PLN, na następujące zadania:

1)  Przebudowa parku miejskiego w Suchedniowie (koszt całkowity 5,6 mln PLN, kwota wnioskowanych środków 5 mln PLN)
2) Przebudowa oczyszczalni ścieków w Suchedniowie w zakresie gospodarki osadowej  (koszt całkowity 21 mln PLN, kwota wnioskowanych środków  20 mln PLN)
3) Budowa budynku do obsługi ruchu turystycznego na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suchedniowie (koszt całkowity 5,6 mln PLN, kwota wnioskowanych środków 5 mln PLN)

Zadania z pozostałych gmin - wkrótce.


Komentarze

+1Mieszkaniec2021-07-28 07:48#16
Cytuję ALL25ANI:
[quote name="Mieszkaniec"]Zgadzam się, że akurat skatepark to dla mieszkańców miasta mało istotna inwestycja, ale.... Poczytaj co znaczy REWITALIZACJA i jakie były warunki otrzymania funduszy. Dlaczego akurat taka lokalizacja, bo pewnie inna nie wchodziła w grę. Na rewitalizację terenów w centrum miasta nie było szans, więc te pomysły - choć pewnie dla starszych obywateli miasta przydatne - nie miałyby poparcia ani dofinansowania.


Przesympatyczny kolego rewitalizować można całe miasto a nie jakiś określony teren, tylko trzeba być kreatywny w działaniach a tego nasz menago nie potrafi... otacza się ludźmi bez kreatywności a jego wnioski pisane do różnych instytucji są TRAGICZNE MERYTORYCZNIE , jeśli cofniesz się troszkę w czasie i zobaczysz w jakim trybie miasto dostawało pieniądze z urzędu marszałkowskiego którym kierował jego przyjaciel JARUBAS to prawda jest taka:
- wnioski skarżyska w pierwszych naborach przegrywały, a kasę udało się dostać dopiero wtedy kiedy nikt inny oprócz Skarżyska nie startował do konkursu - musisz wiedzieć jeszcze jedno Skarżysko jeśli chodzi o projekty należy do grupy Gmin z powiatów skarżyskiego, starachowickiego, koneckiego, ostrowieckiego i na te gminy dedykowane były pieniądze... i zawsze była mizeria jeśli chodzi o jakość wniosków Skarżyska;
- chwała Bogu że to PKP odpowiada za remont dworca, tunel itd - Kronig nie ma z tym nic wspólnego, oprócz kabaretu z podpisaniem preumowy na której siedział, siedział i siedział a nie było przedstawicieli PKP którzy nie chcieli brać udziału w tej szopce...
- fundusze norweskie - HIT ROKU - być na 11 miejscu ze względu na wskaźniki miejskie do dofinansowania i spać na sam dół ze względu na wniosek oceniany przez niezależnych ekspertów to już pokazuje w całości jak oni te wnioski piszą!
Cytuj
+2Yes2021-07-27 19:55#15
Cytuję Mieszkaniec:
Jedynym "sukcesem" Kroniga jest skatepark? - kompletnie nieistotna dla mieszkańców miasta, lokalizacja tragiczna, a sam skatepark będzie służył małej liczbie osób, pieniądze w ramach rewitalizacji można było wydać inaczej, odkupić park od kolei, odnowić fontannę, postawić muszlę koncertową, tężnie no ale mamy co mamy... osobiście czekam na wiadomości ile osób skończy z jakimiś urazami po zabawach na rowerach czy rolkach... Takie inwestycje są potrzebne jak miasto ma zaspokojone inne potrzeby... Kronig jest kompletnie niekreatywny, nieskuteczny i trzeba będzie mu podziękować przy następnych wyborach nie oddając na niego głosu o co proszę wszystkich czytających, a to, że od czasu do czasu wrzuci zdjęcie z pieskiem i mieszkańcy piszą coś w stylu ...jest Pan wspaniały kocha Pan pieski" przypomnę, że Hitler też kochał swojego psa i nie jest to żaden wyznacznik człowieka, zmarnowane 9 lat dla Skarżyska - brawo Kronig! tym się zapisałeś w historii miasta!

Tak bo na kolei to głupki pracują i nie wiedza ile jest warta nieruchomość na której jest park?
Muszla koncertowa przy stacji kolejowej, to chyba dla najcięższej muzyki metalowej, bo fortepianu tam nie postawisz. Zresztą kto by przyszedł?
Tężnie powiadasz byś chcial?
A poza tym to Hitler miał też psa, wiesz to chyba była suka? Nazywała się Blondi.
Jestem twoim wielkim fanem. Suski przy tobie w wielu przypadkach wysiada!
Przecież to PiS rozdziela środki z Unii, z naszych podatków i innych funduszy zewnętrznych.
Dopóki PiS rozdziela środki Skarżysko-Kamienna od czasu do czasu coś dostanie, bo nie głosowało na PiS. Tak by się nikt nie czepiał, że nic PiS nie dał.
Cytuj
+1wsiowy2021-07-27 19:44#14
Cytuję suchedniowianin:
Cytuję wsiowy:
Cytuję koleżanka:
ale nasz bobas się wysilił - zamiast skorzystać z możliwości i złożyć wnioski na większe inwestycje to wychodzi jak zawsze - za basen zapłacą podatnicy czyli mieszkańcy miasta - przecież ich stać. Ale fachowców zatrudnił nasz wuc. Razem rujnujemy Skarżysko ! a kto się założy ze mną że i tym razem dostaniemy jedno wielkie ZERO tak jak zawsze

A za większe inwestycje kto inny by zapłacił jak nie podatnicy?

Chłopie, a Ty to "z szafy wylazłeś" czy "z choinki się urwałaś"? Czy będą inwestycje czy nie, tak czy inaczej każdy z nas podatki zapłaci. Chyba lepiej żeby jakiś grosz z tych podatków pozostał w mieście niż ma powędrować do Starachowic, Kielc czy Warszawy.

A czy ja napisałem, coś o tym, że lepiej, żeby „jakiś grosz” z podatków nie zostawał w mieście? Teksty o urywaniu się z choinki też drogi suchedniowianinie możesz sobie darować. Jak potrzebujesz rozładować frustracje to proponuje jogging albo jakieś zajęcie rozwojowe. Zawsze to lepsze niż szukanie zaczepki w internecie.
Cytuj
-6ALL25ANI2021-07-27 14:55#13
Cytuję Mieszkaniec:
Jedynym "sukcesem" Kroniga jest skatepark? - kompletnie nieistotna dla mieszkańców miasta, lokalizacja tragiczna, a sam skatepark będzie służył małej liczbie osób, pieniądze w ramach rewitalizacji można było wydać inaczej, odkupić park od kolei, odnowić fontannę, postawić muszlę koncertową, tężnie no ale mamy co mamy... osobiście czekam na wiadomości ile osób skończy z jakimiś urazami po zabawach na rowerach czy rolkach... Takie inwestycje są potrzebne jak miasto ma zaspokojone inne potrzeby...

Zgadzam się, że akurat skatepark to dla mieszkańców miasta mało istotna inwestycja, ale.... Poczytaj co znaczy REWITALIZACJA i jakie były warunki otrzymania funduszy. Dlaczego akurat taka lokalizacja, bo pewnie inna nie wchodziła w grę. Na rewitalizację terenów w centrum miasta nie było szans, więc te pomysły - choć pewnie dla starszych obywateli miasta przydatne - nie miałyby poparcia ani dofinansowania.
Cytuj
-3suchedniowianin2021-07-27 14:43#12
Cytuję wsiowy:
Cytuję koleżanka:
ale nasz bobas się wysilił - zamiast skorzystać z możliwości i złożyć wnioski na większe inwestycje to wychodzi jak zawsze - za basen zapłacą podatnicy czyli mieszkańcy miasta - przecież ich stać. Ale fachowców zatrudnił nasz wuc. Razem rujnujemy Skarżysko ! a kto się założy ze mną że i tym razem dostaniemy jedno wielkie ZERO tak jak zawsze

A za większe inwestycje kto inny by zapłacił jak nie podatnicy?

Chłopie, a Ty to "z szafy wylazłeś" czy "z choinki się urwałaś"? Czy będą inwestycje czy nie, tak czy inaczej każdy z nas podatki zapłaci. Chyba lepiej żeby jakiś grosz z tych podatków pozostał w mieście niż ma powędrować do Starachowic, Kielc czy Warszawy.
Cytuj
-4Romeo2021-07-26 16:30#11
Cytuję koleżanka:
ale nasz bobas się wysilił - zamiast skorzystać z możliwości i złożyć wnioski na większe inwestycje to wychodzi jak zawsze - za basen zapłacą podatnicy czyli mieszkańcy miasta - przecież ich stać. Ale fachowców zatrudnił nasz wuc. Razem rujnujemy Skarżysko ! a kto się założy ze mną że i tym razem dostaniemy jedno wielkie ZERO tak jak zawsze

Witaj towarzyszko Koleżanko, przecież doskonale wiesz, że tylko swoi dostaną pieniądze z funduszu. To już taka tradycja u was w partii.
Tyle razy było to przerabiane nieprawdaż?
Swoją drogą to wszystkie urzędy rozdają przecież nasze pieniądze z podatków, chyba, że są Glapińskim.
Glapiński ma drukarki i daje pełną parą. Już niedługo szmat z Wtórpolu braknie do produkcji piniędzy.
Towarzyszko koleżanko - a ty maszeruj, maszeruj i głośno krzycz niech żyje nam ...
Cytuj
-4wsiowy2021-07-26 10:04#10
Cytuję koleżanka:
ale nasz bobas się wysilił - zamiast skorzystać z możliwości i złożyć wnioski na większe inwestycje to wychodzi jak zawsze - za basen zapłacą podatnicy czyli mieszkańcy miasta - przecież ich stać. Ale fachowców zatrudnił nasz wuc. Razem rujnujemy Skarżysko ! a kto się założy ze mną że i tym razem dostaniemy jedno wielkie ZERO tak jak zawsze

A za większe inwestycje kto inny by zapłacił jak nie podatnicy?
Cytuj
+8Mieszkaniec2021-07-26 07:22#9
Jedynym "sukcesem" Kroniga jest skatepark? - kompletnie nieistotna dla mieszkańców miasta, lokalizacja tragiczna, a sam skatepark będzie służył małej liczbie osób, pieniądze w ramach rewitalizacji można było wydać inaczej, odkupić park od kolei, odnowić fontannę, postawić muszlę koncertową, tężnie no ale mamy co mamy... osobiście czekam na wiadomości ile osób skończy z jakimiś urazami po zabawach na rowerach czy rolkach... Takie inwestycje są potrzebne jak miasto ma zaspokojone inne potrzeby... Kronig jest kompletnie niekreatywny, nieskuteczny i trzeba będzie mu podziękować przy następnych wyborach nie oddając na niego głosu o co proszę wszystkich czytających, a to, że od czasu do czasu wrzuci zdjęcie z pieskiem i mieszkańcy piszą coś w stylu ...jest Pan wspaniały kocha Pan pieski" przypomnę, że Hitler też kochał swojego psa i nie jest to żaden wyznacznik człowieka, zmarnowane 9 lat dla Skarżyska - brawo Kronig! tym się zapisałeś w historii miasta!
Cytuj
+8Pi er22021-07-24 16:32#8
Adasia poproście :D . On już podobnież gra do swojej bramki po cichu :P
Cytuj
+17suchedniowianin2021-07-24 12:40#7
Po raz kolej ny wypływa sprawa budowy ronda na skrzyżowaniu ulic 1 - go Maja i Towarowej. Z tego co pamiętam powiat miał mieć zarezerwowane fundusze na ten cel.
A co z odszkodowaniem od Terra Bau już wpłynęło do kasy powiatu czy jeszcze? Coś sprawa strasznie ucichła.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl