24.09.2021 Ostatnia aktualizacja 09:36, 24.09.2021

Są podwyżki dla polityków (m.in. parlamentarzystów), będą podwyżki dla samorządowców i... Prezydenta RP?

Autor:
MB
Opublikowano: 02 Sie 2021
Oceń:
2.3333333333333 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Do Sejmu wpłynął dzisiaj projekt ustawy o podwyżkach dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta RP przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości maksymalnego wynagrodzenia pracowników samorządowych i maksymalnych diet dla radnych o 60 proc. - to niektóre z założeń projektu.

Projekt dokonuje zmian w systemie wynagradzania prezydenta oraz byłych prezydentów, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli.

Zmiany w każdym z przypadków są dwie: jedna - to zmiana kwotowa (mnożnika), druga to zmiana art. 3 ust. 2 ustawy regulującego zasady wynagradzania pozostałych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z proponowaną regulacją - jak czytamy w uzasadnieniu - "kwota bazowa będzie corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego" (to istotna zmiana, ponieważ dotychczas kwota bazowa mogła, ale nie musiała być waloryzowane - i często przez wiele lat waloryzowana nie była).

Na czym polegają propozycje?

Prezydent RP

Wynagrodzenie prezydenta składałoby się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości. Przy obecnym poziomie kwoty bazowej w sumie wynagrodzenie Prezydenta RP po zmianach wyniosłoby 25 051,88 PLN.

Pracownicy samorządowi zatrudniani na podstawie wyboru

Wynagrodzenie samorządowców, zatrudnionych na podstawie wyboru (marszałek województwa, wicemarszałek oraz pozostali członkowie zarządu województwa; starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu powiatu; wójt, burmistrz, prezydent miasta, burmistrz dzielnicy m.st. Warszawy, zastępca burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostali członkowie zarządu dzielnicy m.st. Warszawy)  nie mogłoby przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 60 proc. w stosunku do obecnej wartości. Przy obecnym poziomie kwoty bazowej maksymalne wynagrodzenie ww. samorządowców po zmianach wyniosłoby 20 014 PLN.

Radni 

Nowe rozwiązania zakładają maksymalną wysokość diet przysługujących w ciągu miesiąca radnym (gminy/miasta, powiatu, województwa), która - zgodnie z projektem - będzie odpowiadała 2,4-krotności kwoty bazowej. Taka zmiana oznacza wzrost maksymalnej wysokości diety o 60 proc. w stosunku do obecnej wartości. Przy obecnym poziomie kwoty bazowej maksymalna wysokość diet radnych po zmianach wyniosłoby 4 294,61 PLN.

Warto dodać, że maksymalny poziom diet radnych uzależniony jest w przypadku gmin i powiatów również od ich liczby mieszkańców. W przypadku radnych Skarżyska-Kamiennej - to 75% kwoty maksymalnej (po ewentualnych zmianach 3218,71 PLN), w przypadku pozostalych gmin powiatu - to 50% kwoty bazowej (po ewentualnych zmianach 2147,31 PLN), a w przypadku radnych powiatu skarżyskiego to 80% kwoty maksymalnej (po ewentualnych zmianach 3435,69 PLN).

Projektem ustawy parlament zajmie się najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.
 
Politycy podwyżki "już dostali"

Tymczasem w Dzienniku Ustaw ukazało się w piątek wieczorem rozporządzenie prezydenta, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. Rozporządzenie zakłada, że marszałek Sejmu, marszałek Senatu i premier otrzymają wynagrodzenie przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 8,68 w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego oraz 2,8 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego. Oznacza to, że premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu będą otrzymywać wynagrodzenie miesięczne 20 542 PLN.

W przypadku wicemarszałków Sejmu, Senatu, wicepremierów i prezesa Najwyższej Izby Kontroli mnożniki kwoty bazowej będą wynosić 7,98 w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego i 2,24 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego.

Szef Kancelarii Prezydenta, minister, Rzecznik Praw Obywatelskich, szef Kancelarii Sejmu, szef Kancelarii Senatu, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezes IPN, wiceprezesi NIK będą mieli mnożniki odpowiednio 7,84 i 2,10.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zastępca Szefa Kancelarii Sejmu, zastępca szefa Kancelarii Senatu dostaną pensje według mnożników 7,46 i 2.

Sekretarze stanu oraz kierownik Krajowego Biura Wyborczego otrzymają wynagrodzenia przy zastosowaniu mnożników 7,04 i 1,92.

Podsekretarze stanu uzyskają wynagrodzenia według mnożników 7,04 i 1,92.

Podobną podwyżkę otrzymają posłowie i senatorowie, bo ich wynagrodzenia są oparte na wynagrodzeniach podsekretarzy stanu, tyle że bez dodatków funkcyjnych (chyba że są np. szefami komisji). Oznacza to, że parlamentarzyści otrzymają w myśl nowych przepisów wynagrodzenie (uposażenie) ponad 12 597,52 PLN brutto (obecnie mają ponad 8 tys.). parlamentarzyści otrzymują ponadto diety (w wysokości 2505 PLN).

Podwyżki dla polityków i zapowiadane podwyżki dla Prezydenta RP i samorządowców budzą skrajne emocje - nie brakuje krytyków, którzy twierdzą, że  podwyżki w czasach kryzysu i wzrostu bezrobocia nie są najszczęśliwszym pomysłem.

Niektórzy politycy już zapowiedzieli, że podwyżki przyjmą (bo nie mogą z nich zrezygnować), ale przynajmniej ich część przekażą na cele społeczne. Senator Marek Borowski napisał: JK łaskawie podniósł mi pensję. Oświadczam, że w syt., gdy płace nauczycieli i budżetówki praktycznie stoją w miejscu, a milionom Polaków rząd szykuje podwyżki podatków-mogę zaakceptować podwyżkę mojej płacy jedynie w wys.2000 PLN, odebranych mi bezpodstawnie przez Kaczyńskiego w 2018r. Kwotę ponad 2000 PLN, będę do końca kadencji przekazywał na rzecz działających na warszawskiej Pradze fundacji i organizacji wspierających praskie dzieci, seniorów oraz praską edukację i kulturę. 

Podobnych deklaracji ze strony świętokrzyskich parlamentarzystów na razie... brak (np. Klub KO dopiero jutro ma podjąć decyzję jakie stanowisko zajmie ws. podwyżek).


Komentarze

+1zbawca narodu2021-08-13 20:22#20
"Do polityki nie idzie się dla pieniędzy" :lol:
Cytuj
0Yes2021-08-12 09:28#19
Cytuję Mieszkaniec:
Do zdradziecki_ryj oraz Yes
No cóż zastanawiałem się czy jest sens dyskusji z ludźmi nie widzącymi faktów a przerzucającymi się jakimiś bzdurami typu "Chyba dostałeś podwyżkę?". Mogę tylko Ci przekazać że moim płatnikiem nie jest nikt ze Skarżyska. Wy obaj tego o sobie nie powiecie .Na tym kończę i nie zamierzam na takim poziomie dyskutować.

Czy wy już w tym partyjnym wydziale propagandy całkiem zglupieliscie!!!
Jesteście już całkiem oderwani od rzeczywistości?
Emeryci podwyżki emerytur o 40-150 zł a sobie w dziesiątkach tysięcy zł?
Dojnej zmianie to się " po prostu należy!!!!!!!!!".
Teraz dopiero PiS Polskę w ruinie zostawi z 1,5 bilionowym dlugiem. Ile to będzie do spłacenia na każdego żyjącego w Polsce Polaka?
Napisz to wszystkim i napisz, że to tylko zadłużenie rzadu!!!!
Chulaj PiSie, piekła nie ma !!!!!
Cytuj
-2Mieszkaniec2021-08-09 22:43#18
Do zdradziecki_ryj oraz Yes
No cóż zastanawiałem się czy jest sens dyskusji z ludźmi nie widzącymi faktów a przerzucającymi się jakimiś bzdurami typu "Chyba dostałeś podwyżkę?". Mogę tylko Ci przekazać że moim płatnikiem nie jest nikt ze Skarżyska. Wy obaj tego o sobie nie powiecie .Na tym kończę i nie zamierzam na takim poziomie dyskutować.
Cytuj
+4Yes2021-08-06 15:34#17
Cytuję Mieszkaniec:
Do Yes
Drogi przyjacielu. Popatrz kto rządził w wodociągach za Wojcieszka i nie pleć głupstw bo będę cię podejrzewał o poważne schorzenia. W wodociągach rządził to dla przypomnienia Św. pamięci Jan Stojek. Rządził od Cukierskiego, Miernika, Langera, Mazura. Wcześniej był dyrektorem oddziału, kiedy nie było spółki. I co przyszedł super fachowiec i kopnięto niefachowca pracującego na stanowisku prezesa tej spółki ponad 20 lat. Stawkę miał dużo niższą niż obecny Prezes. No i nie miał zastępcy. Jestem pewien że wpis Twój jest stronniczy i robisz to celowo. Tylko co chcesz tym osiągnąć? Zastanawiałeś się?

Cytuję Mieszkaniec:
Do Yes
Drogi przyjacielu. Popatrz kto rządził w wodociągach za Wojcieszka i nie pleć głupstw bo będę cię podejrzewał o poważne schorzenia. W wodociągach rządził to dla przypomnienia Św. pamięci Jan Stojek. Rządził od Cukierskiego, Miernika, Langera, Mazura. Wcześniej był dyrektorem oddziału, kiedy nie było spółki. I co przyszedł super fachowiec i kopnięto niefachowca pracującego na stanowisku prezesa tej spółki ponad 20 lat. Stawkę miał dużo niższą niż obecny Prezes. No i nie miał zastępcy. Jestem pewien że wpis Twój jest stronniczy i robisz to celowo. Tylko co chcesz tym osiągnąć? Zastanawiałeś się?

Chyba dostałeś podwyżkę?
Ja za takie partyjne oddanie i poświęcenie to takiemu jak TY towarzyszowi też bym dał DWA razy większą pensję!!
Piszesz tylko o wodociągach, ale jest i było więcej synekur zarówno za Wojcieszka jak i Kroniga.
Przecież ludzie myślą , widzą, słyszą to i owo na mieście A GŁUPI NIE SĄ.
A Ty cóż myślę,że za darmo tego nie piszesz? Chyba, że ...ale wątpię.
Cytuj
+4zdradziecki_ryj2021-08-06 10:17#16
Cytuję Mieszkaniec:
Do Yes
Drogi przyjacielu. Popatrz kto rządził w wodociągach za Wojcieszka i nie pleć głupstw bo będę cię podejrzewał o poważne schorzenia. W wodociągach rządził to dla przypomnienia Św. pamięci Jan Stojek. Rządził od Cukierskiego, Miernika, Langera, Mazura. Wcześniej był dyrektorem oddziału, kiedy nie było spółki. I co przyszedł super fachowiec i kopnięto niefachowca pracującego na stanowisku prezesa tej spółki ponad 20 lat. Stawkę miał dużo niższą niż obecny Prezes. No i nie miał zastępcy. Jestem pewien że wpis Twój jest stronniczy i robisz to celowo. Tylko co chcesz tym osiągnąć? Zastanawiałeś się?


czyli tym za wojcieszka nie obniżać a tym za krynika obniżać? Takie to proste pisowskie
powiedz że podwyżkę tez dostaniesz od 40 do 60 % a nie będziesz teraz ostatniego sprawiedliwego udawał :lol:
Cytuj
+4Mieszkaniec2021-08-05 15:54#15
Do Yes
Drogi przyjacielu. Popatrz kto rządził w wodociągach za Wojcieszka i nie pleć głupstw bo będę cię podejrzewał o poważne schorzenia. W wodociągach rządził to dla przypomnienia Św. pamięci Jan Stojek. Rządził od Cukierskiego, Miernika, Langera, Mazura. Wcześniej był dyrektorem oddziału, kiedy nie było spółki. I co przyszedł super fachowiec i kopnięto niefachowca pracującego na stanowisku prezesa tej spółki ponad 20 lat. Stawkę miał dużo niższą niż obecny Prezes. No i nie miał zastępcy. Jestem pewien że wpis Twój jest stronniczy i robisz to celowo. Tylko co chcesz tym osiągnąć? Zastanawiałeś się?
Cytuj
+5Yes2021-08-05 07:58#14
Cytuję 0001q1:
Wnioskuję aby wynagrodzenia "prezesów" autobusów miejskich i wodociągów uchwalić na poziomie nie wyższym niż prezydent miasta. Niepoważne aby podwładni zarabiali więcej od szefa. Tym bardziej że przed zajęciem tych stanowisk nie oszukujmy się nie mieli doświadczenia i kompetencji do kierowania na tym poziomie. To doświadczenie w życiorysie bylo naciągane, koloryxowane a nawet ściemniane. Po efektach pracy nie zasługują na zarobki na poziomie menedżera który dobrze zarzadza i odnosi sukcesy. Trwają na stanowiskach wiadomo czemu.

Oczywiście masz rację!
Powiedz tylko dlaczego obudziłeś sie dopiero TERAZ ? Wcześniej jak rządził Wojcieszek z PiS -em to te stawki ci pasowały ( parafrazując Orwella), bo przy korycie były swoje "świnie"?
Pewnie powiesz, , ale im sie to po prostu należało bo ... bo co? Bo oni byli z PiS i byli tacy rycerscy. :lol:

Czy jest ktoś na forum, kto na tym samym stanowisku, w tym samym zakładzie pracy dostał z dnia na dzień 40% albo nawet 60% podwyżkę?
Cytuj
+30001q12021-08-04 18:38#13
Wnioskuję aby wynagrodzenia "prezesów" autobusów miejskich i wodociągów uchwalić na poziomie nie wyższym niż prezydent miasta. Niepoważne aby podwładni zarabiali więcej od szefa. Tym bardziej że przed zajęciem tych stanowisk nie oszukujmy się nie mieli doświadczenia i kompetencji do kierowania na tym poziomie. To doświadczenie w życiorysie bylo naciągane, koloryxowane a nawet ściemniane. Po efektach pracy nie zasługują na zarobki na poziomie menedżera który dobrze zarzadza i odnosi sukcesy. Trwają na stanowiskach wiadomo czemu.
Cytuj
+15Polonia2021-08-04 14:37#12
To za dwa lata będzie bijatyka o miejsca na listach do rady miasta i powiatu. Bartuś Bętkowski znowu otrzyma „jedynkę” od tatusia czy zostanie „pchnięty” na listę do Sejmu?
Cytuj
+13Yes2021-08-04 14:04#11
Cytuję Jagiello:
Ciekaw jestem ile w ubieglym roku skorzystal z dofinasowania p.prezydent Skarzyska z programu gminnego przejscia na ogrzewanie ekologoczne swojej posiadlowsci...bo juz w m-cu maju,czerwcu w miejskiej kasie-ochrona srodowiska nie bylo kasy dla innych mieszkancow.Moze Komisja Rady Miasta sprawdzi...kto dostal dofinasowanie i w jakij kwocie.Te paranoje panuja i w obecnym roku...A ten czlek z urzedu paracujacy jako inspektor ochrony srodowiska czy naczelnik niech sie bardziej doksztalci bo g.....jak tabaka w rogu.Interesanci wiecej wiedza jak On ,oto takich mamy tam specjalistow...zatrudnionych na zasadzie swoj-swojego,zenada taka istnieje niemal w kazdym wudziale urzedu.WSTYD ze tacy tam dostali zatrudnienie


Co twoja wypowiedź towarzyszu/towarzyszko ma do tematu artykułu?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Marsz Różowej Wstążeczki - rozstrzygnięcie ko…

Opublikowano: 24.09.2021 10:46