12.08.2022 Ostatnia aktualizacja 15:28, 11.08.2022

"Z kijkami po powiecie skarżyskim”- udana impreza międzypokoleniowa

Autor:
informacja prasowa
Opublikowano: 26 Wrz 2021
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W sobotnie przedpołudnie (25 września) grupa ponad pięćdziesięciu osób wzięła udział w projekcie „Powiatowy Spacer Pokoleniowy – Z kijkami po powiecie skarżyskim” organizowanym przez stowarzyszenie „Włącz się” przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego i Powiatu Skarżyskiego.

Sobotni spacer prowadził w kierunku dawnego kamieniołomu Gębury, położonego między Skarżyskiem-Kamienną a Suchedniowem. Uczestnicy spotkali się przy zalewie Rejów i o 10.30 pomaszerowali leśnym traktem dwoma szlakami (łatwym i nieco trudniejszym) pod okiem prowadzących – Katarzyny Kotte, Heleny Furmańczyk i Ryszarda Niemca.

Oczy ziemi, bo tak nazwany został punkt turystyczny położony na terenie Nadleśnictwa Suchedniów, kiedyś pełniły rolę kamieniołomu, kopalni piaskowca. Ten wykorzystywano najpierw w czasie II Wojny Światowej, później zaś do budowy torów i dróg.  

W 2019 roku leśnicy zagospodarowali ten teren pod kątem turystycznym. Tak powstała altana, grill i miejsce na ognisko. Oczko wodne, robiące wrażenie zwłaszcza w słoneczny dzień, wyposażono w niewielki pomost. Od niedawna miejsce to zyskuje popularność ale nadal jest rzadkim wyborem w planowaniu turystycznych spacerów po okolicy. Miejsce zyskuje jednak popularność, między innymi dzięki takim wydarzeniom, jak sobotni spacer. Sama nazwa „Oczy ziemi” wzięła się od charakterystycznych otworów widocznych w skale.

Na uczestników międzypokoleniowego spaceru na mecie rajdu czekało ognisko, poczęstunek oraz losowanie nagród. W dobrej atmosferze po kilkukilometrowym marszu wzbogaconym o ciekawostki przyrodnicze, które piechurom przybliżał Ryszard Niemiec, spędzono pozostałą część wydarzenia. Obecna na mecie Anna Leżańska, wicestarosta powiatu skarżyskiego, podkreślała jak istotna jest międzypokoleniowa integracja lokalnej społeczności, której tego rodzaju spotkania służą.  Urokliwy krajobraz sprzyjał także wspólnym fotografiom, ognisko zaś zachęcało do śpiewu.

„Powiatowy Spacer Pokoleniowy – Z kijkami po powiecie skarżyskim” został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Włącz się” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i Powiatu Skarżyskiego. Miejsce na ognisko udostępniło i przygotowało Nadleśnictwo Suchedniów.

Organizatorki wydarzenia Monika Pogodzińska i Paulina Pałka dziękują uczestnikom oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji i wsparli wydarzenie, w szczególności: Zarządowi Powiatu Skarżyskiego, Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego, prowadzącym: Katarzynie Kotte, Helenie Furmańczyk i Ryszardowi Niemcowi, a także Nadleśnictwu Suchedniów.
 
x

Komentarze

0zbig2021-09-29 17:44#1
gdzieś częściej, systematyczniej są podobne spacery z kijkami?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl