09.12.2021 Ostatnia aktualizacja 21:15, 08.12.2021

„FASD – perspektywa medyczna, psychologiczna, terapeutyczna” -

Autor:
info. prasowa, Fot. Zbyszek Biber
Opublikowano: 21 Paź 2021
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W czwartek, 21 października, w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyła się prelekcja „FASD – perspektywa medyczna, psychologiczna, terapeutyczna” zorganizowana przez Gminę Skarżysko-Kamienna, która sfinansowana została ze środków przeznaczonych na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomani na rok 2021.

Jest ona częścią realizowanej od trzech lat kampanii społecznej , której celem jest upowszechnienie wiedzy na temat szkód rozwoju płodu wynikających z picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży.

Na początku września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawiły się plakaty „9 miesięcy bez alkoholu” zachęcające do zachowania abstynencji w czasie ciąży. Do instytucji pomocowych trafiły zarówno plakaty i ulotki „Ciąża i alkohol wykluczają się wzajemnie”.

Dzisiejsza prelekcja była kolejnym etapem tej kampanii. Zostali zaproszeni na nią specjaliści z zakresu pomocy społecznej, terapeuci, kuratorzy, lekarze, położne, a także wszyscy Ci, którzy na co dzień żyją i pracują z rodzicami i dziećmi ze spektrum FASD.

Prelekcję prowadziła dr n.med. Małgorzata Kiecka – założycielka i Prezes Fundacji Fastryga, a także Wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski w Lędzinach. Absolwentka Studiów Doktoranckich (Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, specjalność psychiatria dziecięca). Na co dzień kieruje Pracownią Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych w Lędzinach. Konsultuje rodziny adopcyjnie i zastępcze przeżywające trudności w relacjach z dziećmi oraz prowadzi grupy i warsztaty dla rodziców.

Prywatnie mama 3 dorosłych dzieci biologicznych i 3 przyjętych. Psycholog, pedagog, terapeuta SI, edukator i terapeuta w zakresie FASD, posiadająca wieloletnie doświadczenie pracy z rodzinami zastępczymi oraz adopcyjnymi. W pracy psychologicznej stosuje podejście Terapii Skoncentrowaniem na Rozwiązaniach.

To również od nas wszystkich zależy zdrowie i rozwój naszych najmłodszych mieszkańców. Dlatego reagujmy, gdy widzimy, kiedy kobieta w ciąży pije alkohol. Być może od naszej reakcji zależy zdrowie i prawidłowy rozwój jej nienarodzonego jeszcze dziecka. 


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne