09.12.2021 Ostatnia aktualizacja 21:15, 08.12.2021

Ulgi podatkowe w PIT-37. Co możemy odliczyć od podatku?

Autor:
Artykuł sponsorowany
Opublikowano: 22 Paź 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Osobom, które rozliczają swoje dochody za pomocą formularza PIT-37, przysługują różnego rodzaju ulgi podatkowe. Jakie dokładnie i kto może z nich skorzystać?Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna potocznie nazywana jest "ulgą na dziecko". Rzeczywiście, mają do niej prawo rodzice bądź opiekunowie dziecka, które nie ukończyło 26. roku życia. Niemniej jednak po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia, rodzice mogą skorzystać z ulgi, jeśli pociecha wciąż się uczy. Obecnie ulga prorodzinna wynosi:
 • 1112,04 zł na pierwsze dziecko - jeśli dochody rodziców nie przekraczają 112.000 zł bądź w przypadku osób niepozostających w związku małżeńskim - 56.000 zł,
 • 2224,08 zł - na dwójkę dzieci,
 • 4224,12 - na trójkę dzieci,
 • 6924,12 - na czwórkę dzieci,
 • 2700 zł - na każde kolejne dziecko.
Ulgę prorodzinną oraz każdą inną można wykazać, rozliczając PIT 37 Online lub też w wersji tradycyjnej, papierowej.

Ulga termomodernizacyjna

Obecnie coraz więcej podatników korzysta z ulgi termomodernizacyjnej. Przysługuje ona w wysokości 53.000 zł, jednak, aby dokonać odliczeń, podatnik musi dysponować stosowną dokumentacją. Ulga termomodernizacyjna może zostać przyznana z tytułu instalacji paneli słonecznych lub fotowoltaicznych, wymiany pieca czy ocieplenia domu. Szczegółowy katalog wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi, znaleźć można w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2489). Co ważne, inwestycja powinna trwać maksymalnie 3 lata, a podatni musi również dysponować stosownymi potwierdzeniami zakupu produktów lub usług.

Ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom, które posiadają jeden z trzech stopni niepełnosprawności. W określonych przypadkach z ulgi mogą skorzystać także opiekunowie osób niepełnosprawnych. Odliczeń możemy dokonać z tytułu:
 • zakupu leków,
 • zakupu sprzętu rehabilitacyjnego,
 • przystosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
 • wydatków poniesionych z tytułu wyjazdu na turnusy rehabilitacyjne,
 • opłacenia przewodników osób niewidomych.
Katalog wydatków, które osoba niepełnosprawna może odliczyć, jest stosunkowo szeroki. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre z nich podlegają ustawowym limitom.

Ulga na Internet

Ulga na Internet przysługuje w wysokości 760 zł, wyłącznie w ciągu dwóch, następujących kolejno po sobie lat podatkowych. Chcąc skorzystać z ulgi na Internet, należy posiadać dokumenty, które poświadczają fakt poniesienia wydatku. Obecnie tego rodzaju dokumentem, który jest akceptowany przez urzędy skarbowe, jest faktura VAT.

Darowizny

Podatnik, który w danym roku podatkowym dokonał darowizny, może odliczyć pewną jej część od podatku, w deklaracji rocznej. Mowa tutaj o darowiznach:
 • na cele kultu religijnego,
 • na cele krwiodawstwa,
 • na cele walki z COVID-19,
 • na cele jednostek oświatowych, w kontekście przekazywania sprzętu komputerowego.
Warto pamiętać, że kwoty darowizn, które możemy odliczyć, na ogół podlegają ustawowym limitom.
______________________________Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne