28.11.2021 Ostatnia aktualizacja 20:24, 26.11.2021

II Powiatowy Dzień Seniora

Autor:
P.P, , Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 30 Lis -0001
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W piątek w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych zorganizowano obchody II Powiatowego Dnia Seniora.

Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji Europejskiego Dnia Seniora obchodzonego 20 października. To wyjątkowa okazja zarówno do obchodów o zasięgu globalnym jak i lokalnym, na obszarze miast bądź wsi. Jesień obfituje w okazje do świętowania tej grupy wiekowej: 1 października został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Osób Starszych,20 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora,20 października, jak już wspomniano, to okazja do obchodów Europejskiego Dnia Seniora. Wszystkim tym uroczystym świętom przyświeca jedna idea - dążenie do zapewnienia godnego życia seniorom.

Dzień ten ma na celu uświadamianie społeczeństwu problemów osób starszych i barier jakie napotykają na swojej drodze i jednocześnie propagowanie postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych.

Na terenie powiatu skarżyskiego działa kilka organizacji zrzeszających seniorów. Mowa m.in.o Klubach Senior+, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Parafialnych Klubach Seniora czy Radzie Seniorów Powiatu Skarżyskiego bądź gminnych Radach Seniorów.

Koncert został zorganizowany także jako podsumowanie warsztatów wokalnych z seniorami, które poprowadziła Pani Anna Tchórzewska w ramach projektu „Między nami - pokoleniami”, współfinansowanego przez Wojewodę Świętokrzyskiego w ramach zadania – Działania a rzecz aktywizacji osób w podeszłym wieku lub integracji między pokoleniowej, głównie skutkujące nawiązaniem więzi”, oraz „współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach realizacji zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w trybie pozakonkursowym w 2021 roku z zakresu kultury” .

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni tancerze ze Szkoły Tańca SkarDance Academy. Realizacja tego projektu to świetne pole do współpracy młodzieży i seniorów, które pozwoli ukształtować w świadomości młodych ludzi wizję seniora jako osoby otwartej na nowe technologie i odważne projekty, to także dobry prognostyk na przyszłość dla młodych, którzy kiedyś także staną się seniorami. Ma też przekonać i zachęcać społeczeństwo do kształtowania nowego sposobu postrzegania osób starszych.

Na uroczystościach obecni byli m.in.:

- Poseł Marzena Okła-Drewnowicz,
- przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego - Maria Zuba,
- przedstawiciel Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Krzysztof Randla,
- Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w ŚUW –Mariusz Pasek
- wicestarosta Anna Leżańska,
- członkowie zarządu powiatu skarżyskiego Katarzyna Bilska i Tadeusz Bałchanowski
- wójt gminy Bliżyn – Mariusz Walachnia
- wójt gminy Łączna –Romuald Kowaliński
- przewodnicząca Rady Gminy Łączna Monika Pająk
- wicedyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych– współorganizator imprezy Zbigniew Świątek,
- dyrektor Domu Pomocy Społecznej Centrum Seniora w Skarżysku–Kamiennej Agnieszka Herbuś,
- kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku Kościelnym – Agata Gula
-kierownik Wydziału Rozwoju i Strategii Urzędu Miasta i Gminy Suchedniów Karolina Gałczyńska-Szymczyk,
- kierownik Zespołu ds. Polityki Społecznej i Senioralnej w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej - Edyta Ucińska

Obecni byli także przedstawiciele środowisk senioralnych z terenu powiatu skarżyskiego:
- członkowie Rady Seniorów Powiatu Skarżyskiego
- Klub Seniora „Pogodni” w Sorbinie,
- Klub Seniora „Emeryt” w Bliżynie
- Klub Seniora w Mroczkowie,
- Stowarzyszenie Skarżyski Uniwersytet III Wieku w Skarżysku-Kamiennej,
- Klub Senior+ ul. Norwida 17 w Skarżysku-Kamiennej,
- Klub Senior+ ul. Rynek 12 w Skarżysku-Kamiennej,
- Klub Seniora „Nadzieja” w Skarżysku-Kamiennej,
- Klub Seniora „Złota Przystań” Skarżysko-Kamienna,
- Rada Seniorów w Suchedniowie ,
- Klub Seniora Kreatywni z Suchedniowa,
- Klub Seniora w Łącznej,
- Parafialny Klub Seniora przy Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie,
- Parafialny Klub Seniora przy Parafii Św.Alberta w Skarżysku-Kamiennej,
- Klub Seniora w Skarżysku Kościelnym,
- Rada Seniorów w Suchedniowie,
- Gminna Rada Seniorów w Bliżynie,
- Związki Emerytów i Rencistów z terenu powiatu skarżyskiego.

PARTNERZY WYDARZENIA: Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych, Rada Seniorów Powiatu Skarżyskiego, Szkoła Tańca SkarDace Academy, Stowarzyszenie „Włącz się” .

Wystąpili Pani Anna Tchórzewska z zespołem PERŁY Z LAMUSA oraz FANTAZJA, którym podczas występu towarzyszyła Szkoła Tańca SkarDance Academy.

PERŁY Z LAMUSA to grupa, która do serc publiczności puka i cały czas wyzwań szuka. Śmieszą bawią i wzruszają siebie i innych prawie 9 lat. Występują nie tylko w regionie świętokrzyskim, Warszawa, Kraków, Koszalin, Katowice, Kaszuby – tam już byli. Na Festiwalu Scyzoryki zdobyli w latach 2016, 2017, 2018 trzy scyzoryki w kategorii senior-solistka i trzy w kategorii senior – zespół. W październiku 2019 roku gościli w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie pierwszej damy. Zespół Perły z Lamusa brał udział w programie „Mam talent”. Ma na swoim koncie ponad 250 występów.

Pani Anna Tchórzewska jest liderem zespołów Perły z Lamusa ze Skarżyska-Kamiennej i Fantazja z Szydłowca. Spośród ponad ośmiu tysięcy zgłoszeń udało się jej zakwalifikować do udziału w II edycji telewizyjnego show The Voice Senior 2021, w którym w drużynie Andrzeja Piasecznego dotarła do finału. Z całym przekonaniem można stwierdzić, że spotkanie z p. Anną Tchórzewską i członkami zespołów Perły z Lamusa i Fantazja pozwola upowszechniać pozytywny wizerunek osób starszych w społeczeństwie. Anna Tchórzewska zajęła II miejsce w powiecie skarżyskim jako Osobowość Roku 2020. Jak mówi o sobie – „Scena to jej drugie życie”.

SkarDance Academy to szkoła tańca prowadzona przez Agnieszkę Banasik. Szkoła istnieje od 2020 i prowadzi zajęcia w technikach tańca jazz, modern oraz taniec współczesny dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Z powodzeniem uczestniczy w pokazach, konkursach oraz turniejach ogólnopolskich zajmując miejsca na podium:

2. miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego Top w Oleśnicy
3. miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego Astra Dance Cup
3. miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Gold Contest w Zabrzu

Na zakończenie artyści otrzymali kwiaty z rąk członków zarządu powiatu skarżyskiego.Komentarze

0Myśląca2021-10-25 11:05#1
Nasi piękni Seniorzy. Kochamy ich. Babcie, dziadków, rodziców. Ale czy jeszcze długo wśród nas zostaną w czasie narastających zachorowań na śmiertelną chorobę jaką jest covid. Takie spotkania temu nie służą.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne