28.11.2021 Ostatnia aktualizacja 20:24, 26.11.2021

Prezydent chce podniesienia podatków od nieruchomości. Większość stawek do podniesienia "do maksimum"? (TYLKO U NAS!)

Autor:
MB
Opublikowano: 24 Paź 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Prezydent Konrad Krönig przedłożył Radzie Miasta Skarżyska-Kamiennej projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości (a dokładniej ws. ich podwyżek). Projekt zakłada podniesienie zdecydowanej większości stawek do maksymalnego poziomu dopuszczalnego prawem. Projekt uchwały trafi pod obrady Rady już w najbliższy czwartek.

O wysokości stawek podatków i opłat lokalnych zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych decyduje rada gminy, z tym, że nie mogą one przekroczyć górnej granicy określanej corocznie przez Ministra Finansów (rada może je więc obniżyć, pozostawić je na obecnym poziomie lub podnieść, ale tylko do max. poziomu określonego przez Ministra Finansów). Na 2022 rok wysokość górnych stawek kwotowych podatku od nieruchomości została ogłoszona przez Ministra Finansów w obwieszczeniu z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022. 

Obecnie obowiązujące stawki podatków od nieruchomości (patrz - tabela) obowiązują od początku roku 2019. W piątek światło dzienne ujrzał projekt uchwały przygotowany przez służby prezydenta Konrada Kröniga w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości (a dokładniej ws. ich podwyżek). 

Co ciekawe - w uzasadnieniu projektu uchwały próżno szukać argumentów za podniesieniem podatków, które zapłaca mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej. W uzasadnieniu okreśono jedynie podstawę prawną i to, że "Zaproponowane stawki dla Miasta Skarżyska-Kamiennej mieszczą się w granicach określonych przepisami prawa".  W projekcie uchwały próżno szukać również słowa o skutkach finansowych dla budżetu (ile pieniędzy więcej wpłynie do kasy miasta dzięki proponowanym zmianom).

Z projektu uchwały można natomiast wyczytać jedno -  prezydent proponuje zwiększenie poziomu większości ze stawek do maksymalnego dopuszczalnego przepisami prawa poziomu.

Jak wyglądają proponowane stawki? - szczegóły w tabeli poniżej.

Rodzaj podatku:
Obecna
stawka
Proponowana
stawka
Stawka maksymalna (MF)
- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (za 1 m2) 0.93 PLN 1.03 PLN 1.03 PLN
- od gruntów pod jeziorami, zajętych na zb.wodne retencyjne lub el. wodnych (za 1 ha) 4.71 PLN 5.17 PLN 5.17 PLN
- od pozostałych gruntów (za 1 m2) 0.49 PLN 0.54 PLN 0.54 PLN
- od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji... (za 1 m2) 3.09 PLN 3.40 PLN 3.40 PLN
- od budynków mieszkalnych lub ich części (za 1 m2) 0.75 PLN 0.82 PLN 0.89 PLN
- od budynków lub ich części zw. z prowadzeniem dz. gospodarczej (za 1 m2) 23.47 PLN 25.70 PLN 25.74 PLN
- od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gosp. w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym (za 1 m2) 10.98 PLN 12.04 PLN 12.04 PLN
- od budynków lub ich części związanych z udz. świadczeń zdrowotnych (za 1 m2) 4.78 PLN 5.25 PLN 5.25 PLN
- od pozostałych budynków lub ich części (za 1 m2) 7.90 PLN 8.68 PLN 8.68 PLN
- od pozostałych budynków lub ich części - wykorzystywanych na potrzeby własne (za 1 m2) 4.10 PLN 4.50 PLN -
 

Komentarze

+1Obajtekwójt2021-11-09 13:57#38
Cytuję suchedniowianin:


Suchedniowianin, możesz podać dane na które się powołujesz?

Tak, tak...jeszcze może pracę naukową na portalu napisać...weź Roczniki Statystyczne i sam zobacz.

Suchedniowianin, czyli wszystko o czym pisałeś, to wydumane twoje myśli i wytyczne biura propagandy.
Jednym słowem łżesz jak bura suka Dorna
Jak nie dasz linku do tych informacji, to zostaniesz u mnie etatowym towarzyszem w biura propagandy wiadomej tej niejakiej partii.
Cytuj
-2suchedniowianin2021-11-07 19:51#37
Cytuję Obajtekwojt:
Cytuję Obajtekwojt:
[quote name="suchedniowianin
Tak...a na ile zadłużono miasto za Konrada? O ile zdrożał metr kwadratowy mieszkania w Skarżysku za jego kadencji? O ile zdrożały podatki, woda czy wywóz odpadów, itp? A teraz zobacz o ile wzrosły wynagrodzenia w Polsce i w Skarżysku. Jak to przeanalizujesz to pomyśl kiedy było lepiej w mieście za Wojcieszka czy Krynia.

Nie znam odpowiedzi na te pytania. Może ty podasz porównujące dane i je przeanalizujesz?
Pamiętasz jak za czasów Wojcieszka brakło pieniędzy na wypłaty?


Suchedniowianin, możesz podać dane na które się powołujesz?
Tak, tak...jeszcze może pracę naukową na portalu napisać...weź Roczniki Statystyczne i sam zobacz.
Cytuj
-1Roller2021-11-07 06:41#36
Cytuję Obajtekwojt:
Cytuję Piotruś:
Cytuję suchedniowianin:
Spoko...koniec roku..."trza nagrody dać najlepszym (czytać najwierniejszym) urzędnikom".

Podobno liderką wszelkich notowań jest inspektor Małgorzata Marenin ze swoim projektem o nazwie "Gwóźdź". Oby tylko to nie był to "gwóźdź do trumny tego miasta".

Największym gwoździem do trumny tego miasta - jak do tej pory - jest 100mln PLN dług miasta. To największa kula u nogi tej społeczności.
Przelicz, ile to pensji prezydenckich razem z nagrodami. Odpisz koniecznie.

Nie 100 a w sumie to ze 160 z czego tak z 60 już dołożył obecnie panujący. Do końca kadencji dwa lata, więc może dorównać poprzednikowi. Ciebie poproszę o przeliczenie efektów rollowania długu poprzednika przez Bobasa, a dojdzie kolejne ze 20 milionów obciążeń dla budżetu w kolejnych latach.
Cytuj
+3Obajtekwojt2021-11-07 06:25#35
Cytuję Piotruś:
Cytuję suchedniowianin:
Spoko...koniec roku..."trza nagrody dać najlepszym (czytać najwierniejszym) urzędnikom".

Podobno liderką wszelkich notowań jest inspektor Małgorzata Marenin ze swoim projektem o nazwie "Gwóźdź". Oby tylko to nie był to "gwóźdź do trumny tego miasta".

Największym gwoździem do trumny tego miasta - jak do tej pory - jest 100mln PLN dług miasta. To największa kula u nogi tej społeczności.
Przelicz, ile to pensji prezydenckich razem z nagrodami. Odpisz koniecznie.
Cytuj
0Obajtekwojt2021-11-07 06:16#34
Cytuję Obajtekwojt:
[quote name="suchedniowianin
Tak...a na ile zadłużono miasto za Konrada? O ile zdrożał metr kwadratowy mieszkania w Skarżysku za jego kadencji? O ile zdrożały podatki, woda czy wywóz odpadów, itp? A teraz zobacz o ile wzrosły wynagrodzenia w Polsce i w Skarżysku. Jak to przeanalizujesz to pomyśl kiedy było lepiej w mieście za Wojcieszka czy Krynia.

Nie znam odpowiedzi na te pytania. Może ty podasz porównujące dane i je przeanalizujesz?
Pamiętasz jak za czasów Wojcieszka brakło pieniędzy na wypłaty?

Suchedniowianin, możesz podać dane na które się powołujesz?
Cytuj
0suchedniowianin2021-11-06 08:46#33
Cytuję Obajtekwojt:
[quote name="suchedniowianin
Tak...a na ile zadłużono miasto za Konrada? O ile zdrożał metr kwadratowy mieszkania w Skarżysku za jego kadencji? O ile zdrożały podatki, woda czy wywóz odpadów, itp? A teraz zobacz o ile wzrosły wynagrodzenia w Polsce i w Skarżysku. Jak to przeanalizujesz to pomyśl kiedy było lepiej w mieście za Wojcieszka czy Krynia.

Nie znam odpowiedzi na te pytania. Może ty podasz porównujące dane i je przeanalizujesz?
Pamiętasz jak za czasów Wojcieszka brakło pieniędzy na wypłaty?
Tak pamiętam...ale nie można porównywać tamtej sytuacji z obecną. Wojcieszek rządził w mieście w trudniejszym okresie. Brakowało pieniędzy na wypłaty nie tylko w Skarżysku ale również w innych miastach. Ba nawet w państwie. Czyżbyś zapomniał, że w tamtym okresie niejaki Donald TUSK do załatania dziury budżetowej zabrał pieniądze z OFE...czyli" i moje i twoje". A wszyscy chyba pamiętamy jak zrobił to "bardzo kulturalnie".
Cytuj
+2Piotruś2021-11-05 14:54#32
Cytuję suchedniowianin:
Spoko...koniec roku..."trza nagrody dać najlepszym (czytać najwierniejszym) urzędnikom".

Podobno liderką wszelkich notowań jest inspektor Małgorzata Marenin ze swoim projektem o nazwie "Gwóźdź". Oby tylko to nie był to "gwóźdź do trumny tego miasta".
Cytuj
+1Obajtekwojt2021-11-04 15:31#31
[quote name="suchedniowianin
Tak...a na ile zadłużono miasto za Konrada? O ile zdrożał metr kwadratowy mieszkania w Skarżysku za jego kadencji? O ile zdrożały podatki, woda czy wywóz odpadów, itp? A teraz zobacz o ile wzrosły wynagrodzenia w Polsce i w Skarżysku. Jak to przeanalizujesz to pomyśl kiedy było lepiej w mieście za Wojcieszka czy Krynia.
Nie znam odpowiedzi na te pytania. Może ty podasz porównujące dane i je przeanalizujesz?
Pamiętasz jak za czasów Wojcieszka brakło pieniędzy na wypłaty?
Cytuj
0Obajtekwojt2021-11-04 08:31#30
Cytuję suchedniowianin:
Cytuję Obajtekwojt:
Cytuję suchedniowianin:
Spoko...koniec roku..."trza nagrody dać najlepszym (czytać najwierniejszym) urzędnikom".

W ministerstwach w urzędzie marszałkowskim, czy wojewodzkim to nagród nie dajo?
Spoko tyz dajo. To tez nagrody z płaconych podatków, akcyzy i innych danin. Nawet z ostatnio podniesionej ceny paliwa obajtek kupuje do Orlenu marmurowe pozłacane stoliki kawowe za 25-30 tysięcy sztuka. A co nie stać go? Za swoje przecież nie kupuje.

Dają, dają...wszędzie dają...ale które ministerstwo, urząd marszałkowski czy wojewódzki jest tak zadłużony jak Skarżysko?

To kto jak nie rząd zadłużył Polskę na 433 mld złotych tylko przez ostatnie dwa lata!!!!. Tylko z tych dwóch ostatnich lat na jednego obywatela spłata długu naszego państwa wzrosła o 11 tysięcy zł. To ile twoja rodzina ma do spłacenia tego pisowskiego długu?
Ciężko to zrozumieć? Przecież to proste.
Cytuj
0suchedniowianin2021-11-04 07:51#29
Cytuję Obajtekwojt:
Cytuję suchedniowianin:
Cytuję Obajtekwojt:
Cytuję suchedniowianin:
Spoko...koniec roku..."trza nagrody dać najlepszym (czytać najwierniejszym) urzędnikom".

W ministerstwach w urzędzie marszałkowskim, czy wojewodzkim to nagród nie dajo?
Spoko tyz dajo. To tez nagrody z płaconych podatków, akcyzy i innych danin. Nawet z ostatnio podniesionej ceny paliwa obajtek kupuje do Orlenu marmurowe pozłacane stoliki kawowe za 25-30 tysięcy sztuka. A co nie stać go? Za swoje przecież nie kupuje.

Dają, dają...wszędzie dają...ale które ministerstwo, urząd marszałkowski czy wojewódzki jest tak zadłużony jak Skarżysko?


A tu cię boli!! To nie za czasu rządów Wojcieszka zadłużono na 100 mln zl Skarżysko?
Inflacja 6,8% a podwyżki podatków 3,8%. Szujesz blusa?
Ty nawet nie wiesz, że obecne zadłużenie Polski to 1 500 000 000 zloty. Policz ile musi spłacić statystyczny Polak.
Nie wiedziałeś?

Tak...a na ile zadłużono miasto za Konrada? O ile zdrożał metr kwadratowy mieszkania w Skarżysku za jego kadencji? O ile zdrożały podatki, woda czy wywóz odpadów, itp? A teraz zobacz o ile wzrosły wynagrodzenia w Polsce i w Skarżysku. Jak to przeanalizujesz to pomyśl kiedy było lepiej w mieście za Wojcieszka czy Krynia.
Cytuj