27.05.2022 Ostatnia aktualizacja 12:06, 27.05.2022

Służby apelują do mieszkańców i pracodawców o przestrzeganie obostrzeń covidowych

Autor:
Jolanta Jagiełło (Starostwo)
Opublikowano: 06 Gru 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżyskim była tematem piątkowego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył starosta Artur Berus. W posiedzeniu wzięli udział także przedstawiciele władz gmin powiatu, Sanepidu, Policji oraz Szpitala Powiatowego.  Służby poinformowały o wzmożonych kontrolach oraz zaapelowały do mieszkańców i pracodawców o przestrzeganie obostrzeń covidowych.  

Z danych przedstawionych przez Annę Chrzanowską, dyrektor Sanepidu w Skarżysku-Kamiennej wynika, że w powiecie skarżyskim od początku pandemii zarejestrowano 5576 zachorowań i 176 zgonów. Wzrost liczby zachorowań na Covid-19 oraz osób przebywających na kwarantannie odnotowuje się na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. W październiku w naszym powiecie odnotowano 199 zachorowań, 10 zgonów oraz 50 hospitalizacji, a w listopadzie 872 zachorowania, 23 zgony oraz 74 hospitalizacje. W pierwszych trzech dniach grudnia odnotowano kolejnych 48 nowych zakażeń, natomiast kwarantanną objętych jest 1092 osób. Jak podkreśliła dyr Chrzanowska w ostatnim czasie Sanepid na terenie powiatu rejestruje bardzo dużo zakażeń w szkołach. Obecnie jest 14 ognisk szkolnych niewygaszonych oraz jedno ognisko wygaszone w Szkole w Mroczkowie. Dyrektor Sanepidu poinformowała, że pod koniec października br. wspólnie z Policją, Sanepid wznowił kontrole związane z przestrzeganiem obostrzeń. Najpierw były to pouczenia i upomnienia, a w ostatnim czasie, w związku z dużym rozluźnieniem jeśli chodzi o przestrzeganie obostrzeń w przestrzeni publicznej, kontrolujący nakładają mandaty. Sanepid rozpoczął także nakładanie mandatów na pracodawców i personel.

SANEPID APELUJE:

DO MIESZKAŃCÓW – o bezwzględne przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek zasłaniających usta i nos, o dezynfekcje rąk, przestrzeganie dystansu w przestrzeniach publicznych (jak: sklepy, kościoły, kina, przychodnie i zakłady pracy);

DO PRACODAWCÓW – o zapewnienie pracownikom warunków do przestrzegania reżimu sanitarnego, warunków które by minimalizowały ryzyko zakażenia, egzekwowanie przestrzegania obostrzeń od pracowników, niezatajanie informacji o osobach z kontaktu z osobą zakażoną;

DO SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ – o poddanie się szczepieniom ochronnym.

Starosta Artur Berus zachęcając mieszkańców do szczepień przypomniał, że przy Placu Floriańskim 1 w Skarżysku-Kamiennej w budynku, w którym mieści się biblioteka pedagogiczna cały czas od maja br. działa Powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych przeciw COVID-19. Rejestracja na szczepienie w tym punkcie prowadzona jest pod numerami telefonów – 41 375 70 51 i 41 375 70 53.

Komendant powiatowy Policji w Skarżysku-Kamiennej mł. insp. Tomasz Jarosz odniósł się natomiast do sytuacji związanej kontrolowaniem osób objętych kwarantanną i izolacją domową. Poinformował, że na koniec minionego tygodnia na terenie powiatu skarżyskiego kwarantanną oraz izolacją domową objętych było ponad 1300 osób.

Na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej kwarantanną objętych było 712 osób, a izolacją domową 209 osób, w gminie Skarżysko Kościelne kwarantanną objęte były 93 osoby, a izolacją domową 21 osób, w gminie Suchedniów 75 osób na kwarantannie, 25 w izolacji, w gminie Bliżyn na kwarantannie przebywało 87 osób, a w izolacji domowej 21, a gminie Łączna 59 osób było objętych kwarantanną i 20 osób izolacją.

Komendant zaapelował do osób objętych kwarantanną i izolacją o korzystanie z Aplikacji Kwarantanna domowa (dostępna  https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa)
, która znacznie ułatwi codzienną kontrolę funkcjonariuszom.

W powiecie skarżyskim spośród osób objętych kwarantanną z aplikacji korzysta tylko 146. Komendant zaznaczył, że w związku z nieprzestrzeganiem przez mieszkańców noszenia masek w sklepach wielkopowierzchniowych zostały wzmożone kontrole. W trakcie posiedzenia Zespołu omówiona została także aktualna sytuacja w skarżyskim szpitalu.


Komentarze

0LULEK2021-12-07 17:14#2
Chwila, według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia z ostatnich danych w dniach 19-26 listopad zakażonych było PONAD 40% ZASZCZEPIONYCH po pełnym cyklu szczepień !!!
To gdzie te 95% skuteczności ochrony ? Ja wiem że nie skończyła się jeszcze 3 faza testów szczepionki na ludziach ale trochę te procenty uciekają i to szybko.
Cytuj
+1Zenon12342021-12-07 07:06#1
W sobotę hucznie otwierają Manhatan, tłumy emerytów jeden na drugim w pomieszczeniu, a teraz apele o zachowanie dystansu, paranoja. Chyba, że pokropek księdza działał jak antidotum na Covida?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl