21.01.2021 Ostatnia aktualizacja 16:04, 20.01.2021

Echa sesji Rady Miasta

Autor:
mwoj
Opublikowano: 15 Mar 2008
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Podczas ostatniej - XXI Sesji Rady Miasta, miała miejsce bardzo ciekawa sytuacja. Prowadzący obrady - przewodniczący Jan Maćkowiak zarządził głosowanie nad interesującym wnioskiem radnej Haliny Karpińskiej.

Ze strony radnej reprezentującej głos mieszkańców padł zarzut, że sesja odbiera mieszkańcom ostatnią możliwość wypowiadania się w sprawach miasta. I rzeczywiście radna miała rację. W porządku obrad nie było miejsca na możliwość zabrania głosu przez mieszkańców. Dlatego, że porządek obrad przewidywał w końcowej fazie sesji interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.  Ten zapis, co by nie powiedzieć nie uwzględniał głosu mieszkańców.   

Zanim przewodniczący Jan Maćkowiak zarządził głosowanie nad wnioskiem stwierdził, że nikomu nie zamyka się ust, że każdy może się wypowiedzieć i nie jest ważne czy na początku sesji, czy na końcu. Taką możliwość ma i nie ma w tym złośliwości, gdyż ta kwestia była uzgodniona z klubami radnych - powiedział Jan Maćkowiak.

Głosowanie nad wnioskiem wynik (ZA - 9, PRZECIW - 8) głosów dało satysfakcję mieszkańcom, którzy zabrali głos nie czekając na koniec sesji. Okazało się jednak, że rozstrzygnięcie sporu jest połowiczne załatwione z tego względu, że odpowiedzi i ogłoszenia gminne udzielane przeważnie przez prezydenta pozostały w ostatnim punkcie porządku obrad, co wykorzystał prezydent, kiedy został poproszony przez przewodniczącego o odpowiedź. 

Na podstawie toczącej się dyskusji w omawianej kwestii należy spytać o cel obrad Rady Miasta. Komu ona służy, jeżeli utrudnia się wypowiedź mieszkańcom? Jeżeli wyznacza się prezydentowi punkt w porządku obrad, kiedy prezydent na sesji w każdym punkcie obrad powinien być aktywny. A ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić punkt do porządku obrad: Złożenie pisemnych interpelacji i zapytań prosząc o pisemną lub ustną odpowiedź na interpelacje i zapytania na kolejnej sesji.

Sądzę, że niska frekwencja mieszkańców na sesji oznacza, że obrady nie cieszą się uznaniem, że mieszkańcy wolą raczej oglądać telewizję, ale nie każdą sesję filmuje telewizja VECTRA. W dodatku rutynowe działania w ustalaniu porządku sesji dodatkowo wpływają na brak zainteresowania ludzi. A przecież nie musi się każda sesja kończyć suchymi raportami.

Czy sesja Rady Miasta może być twórcza, czy może określać wspólne przekonania radnych i wyborców w sprawach miasta?  Jeżeli sesje będą interesujące i dobrze prowadzone, liczba mieszkańców znacznie wzrośnie. W tej kwestii radni maja pole do popisu.


Tekst: Wojciech Markiewicz

Audio: Monter

pierwsin.png

Komentarze

0Jan M2008-03-19 22:02#6
Wojtku,
jeżeli dla Ciebie 'Sesje rady miasta nie są zwoływane dla umożliwienia dyskusji mieszkańcom. Nie są właściwym do tego forum' znaczy tyle, co 'Sesja nie jest dla mieszkańców' to obawiam się, że nie tylko samorząd rozumiemy inaczej.

Nie pierwsza to moja trudność pełnego porozumienia się z Tobą, ale też nie jestem w tym problemie samotny.

Zacytuję Zetkę:
'Szanowny mwoj (...) nie wiem zupełnie o czym piszesz (moja pewnie to niedoskonałość) pozwól i wybacz, że przekażę propozycję podjęcia dyskusji z Tobą PT Userom. Ja nie podejmuję się pozdrawiając tym bardziej serdecznie bo świątecznie.
Cytuj
0mwoj2008-03-18 20:35#5
Odpowiadam Jankowi

Dla jasności sprawy wyjaśniam szanownemu przewodniczącego Rady Miasta Skarżyska -Kamiennej, że przede wszystkim odpowiadam za to, co piszę. A dla potwierdzenia tego Monter dołączył dźwiękową rozmowę p. Karpińskiej i Twoją. Posłuchaj i przypomnij sobie.
Sesje rady miasta nie są zwoływane dla umożliwienia dyskusji mieszkańcom. Nie są właściwym do tego forum. Mieszkańcy mogą dyskutować na forum stowarzyszeń, partii politycznych, spotkań z radnymi. Sesje są zwoływane dla podjęcia konkretnych decyzji (zwykle w formie uchwał). Decyzji wcześniej przygotowanych przez prezydenta i jego merytoryczne służby, szczegółowo omówionych i wydyskutowanych na komisjach RM. Niejednokrotnie konsultowanych szerzej, jak to się zwykło mówić  społecznie.

Sesja nie jest dla mieszkańców. Coś nowego w Twoich poglądach. Miałem ten fakt przemilczeć, ale trudno się zgodzić z Twoją wypowiedzią, jeżeli Ty inaczej mówisz na sesji a inaczej wypowiadasz się w tych komentarzach. Retoryka jest sztuką mówienia uczy także trudnej sztuki słuchania.
A ponadto nie rozumiem Twojego stwierdzenia, że ja mam samorząd rozumieć tak jak Ty. Zauważając u Ciebie skłonności do partykularyzmu widzę inaczej Twoje zaangażowanie w samorząd. Piszesz, że ja się na sesji nudzę i że jestem zawiedziony, że na sesji nie widać spektakularnego widowiska. W tej sprawie przytoczył właśnie 'Monter' przykład wron, gdzie i Ty zakrakałeś.
Cytuj
0Jan M2008-03-16 23:47#4
Najpierw do duo_sie:

Oczywiście, masz rację. Procedury są mało spektakularne. Ale Tobie nie muszę mówić, że choć nieciekawe, są konieczne dla prawomocności sesji i wżności podejmowanych uchwał. Ominąć ich po prostu się nie da.
Ponieważ wiekszość mieszkańców o przebiegu sesji dowiaduje się z relacji dziennikarzy uważam, że to od nich zależy jak te informacje będą mieli podane. Czy relacjonujący potrafią syntetycznie ująć sens podejmowanych uchwał, przedstawić (przewidzieć)ich skutki, pokazać ciekawie dyskusję, czy wreszcie wyłowić z niej kontrowersyjne lub dowcipne smaczki.
Z punktu widzenia prowadzącego obrady najważniejsze jest zrealizowanie zaplanowanego porządku sesji - im spokojniej i sprawniej, tym lepiej.

Do Wojtka:
Uffff...

Sesje rady miasta nie są zwoływane dla umożliwienia dyskusji mieszkańcom. Nie są właściwym do tego forum. Mieszkańcy mogą dyskutować na forum stowarzyszeń, partii politycznych, spotkań z radnymi. Sesje są zwoływane dla podjęcia konkretnych decyzji (zwykle w formie uchwał). Decyzji wcześniej przygotowanych przez prezydenta i jego merytoryczne służby, szczegółowo omówionych i wydyskutowanych na komisjach RM. Niejednokrotnie konsultowanych szerzej, jak to się zwykło mówić - społecznie.

Ramy funkcjonowania samorządu są zapisane w odpowiednich ustawach. Skarżyskich radnych obowiązuje ponadto Statut Miasta i odpowiednie regulaminy. Te przepisy prawa ustalają przebieg sesji i narzucają brzmienie niektórych punktów porządku obrad. W Statucie Miasta Skarżyska - Kamiennej zapisano, że obowiązkowym puktem porządku obrad jest punkt: ' Interpelacje i zapytania radnych'. Twórcy prawa lokalnego nie dali więc możliwości zabierania głosu na sesji mieszkańcom. Tak jest w większości samorządów.

Formalnie rzecz biorąc nie mam prawa zapisać w porządku obrad wystąpień mieszkańców. Szanując jednak obywateli naszego miasta, podobnie jak moi poprzednicy, umożliwiam zabranie głosu każdemu, kto o to wystąpi. Wystąpienia mieszkańców na sesji to najczęściej skarga, prośba lub interwencja adresowana zwykle do prezydenta (lepszym miejscem do ich przedstawienia byłby gabinet prezydenta lub któregoś z zastępców) albo wypowiedź, która ma skłonić radnych do podjęcia konkretnej decyzji.

Ale, jak pisałem wcześniej, sesje nie są dobrym miejscem (i czasem) na przekonywanie radnych do podjęcia takiej, a nie innej decyzji. Zwykle na sesję radni przychodzą już z określonym stanowiskiem do każdego projektu uchwały. Wypracowanym w trakcie dyskusji na komisjach, w klubach, itd. Skutecznie można wpływać na decyzję radnych wcześniej - dobrym przykładem takiej skuteczności mieszkańców była obrona szkół w powiecie. Przypominam w tym miejscu, że mieszkańcy mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach komisji RM, lecz niestety korzystają z tej możliwości bardzo rzadko.

Wojtku!
Widzę Cię na każdej sesji. Czytam, że na tym portalu odpowiadasz za dział samorządu terytorialnego. Sądziłem, że samorząd rozumiemy podobnie.

Sesje Rady Miasta to nie cyrk ani igrzyska. Dobrze prowadzone mogą być dla Ciebie nudne. Ale nie przychodzimy tam, aby dostarczać ludziom spektakularnego widowiska i rozrywki. I jestem pewien, że mieszkańcy nie tego od nas oczekują.

Jan Maćkowiak
Cytuj
0zetka2008-03-16 21:44#3
A gdyby tak zajrzeć do ustawy o samorządzie gminnym to może stałoby się jasne, że posiedzenia RM to nie konferencja prasowa dla mieszkańców, a głównie stanowienie i realizowanie prawa (głównie budżetowego) na tym poziomie samorządu. Ale świat się nie wali jak pojawia się (i to jest) na RM dyskusja o wronach czy trawie. Będzie niedobrze jak kiedyś zdominuje to co jest w/w istotą posiedzeń RM.
A to co z posiedzeń RM wynika dla mieszkańców widać (lub nie) na ulicach miasta i w pracy jednostek UM w tym zależnych.
Cytuj
0Monter2008-03-16 21:23#2
Dokładnie, dyskutowanie o wronach, które okazały sie kawkami/gawronami zajęło Radzie ponad pół godziny.

Na poprzednich sesjach równie skutecznie dyskutowano o kolorze trawy, we wrześniu pozostawionej koło Biedronki na Piłsudskiego...
Cytuj
0duo_sie2008-03-16 21:20#1
To ważne i słuszne pytanie: 'czy sesja może być twórcza' powinno brzmieć co zrobić, żeby taka była. Wiele miejscaca w czasie sesji poświęca się sprawom proceduralnym, administracyjnym i mało spektakularnym. Mieszkańcy chcą przede wszystkim zanać wyniki, efekty, wnioski a nie techniczne szczegóły podejmowania decyzji, trudności 'obiektywne' i inne. Mniej interesujace są ilości aplikacji i wniosków, uczestnictwa w programach, podpisane listy intencyjne, powolane rady itp. a bardziej - co konkretnie dla mieszkańcow z tego wynika, a jeszcze bardziej - co wynikło.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Pożałują głupoty !

Opublikowano: 20.01.2021 16:37

Komentarzy: 1

Nie mieli paliwa, spuścili z koparki

Opublikowano: 20.01.2021 10:32

Komentarzy: 0

Promil w organizmie, ucieczka i złamana noga…

Opublikowano: 19.01.2021 14:46

Komentarzy: 0

Driftował przed marketem. Odpocznie od kierow…

Opublikowano: 19.01.2021 10:44

Komentarzy: 7

Rabował w drogeriach

Opublikowano: 18.01.2021 12:36

Komentarzy: 0

Al. Tysiąclecia do przebudowy za środki z FIL…

Opublikowano: 17.01.2021 08:37

Komentarzy: 13

Gratulacje dla Krzysztofa Ratajskiego

Opublikowano: 16.01.2021 19:29

Komentarzy: 4

XXII Zimowa Akademia Karate zakończona

Opublikowano: 15.01.2021 21:30

Komentarzy: 0

Rodziła bliźniaki, do szpitala pojechała radi…

Opublikowano: 15.01.2021 09:50

Komentarzy: 6

Przygotowania do termomodernizacji czterech b…

Opublikowano: 15.01.2021 09:03

Komentarzy: 5

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne