30.06.2022 Ostatnia aktualizacja 08:53, 30.06.2022

Radni powiatu skarżyskiego udzielili dotacji na renowację zabytkowego nagrobka Rodziny Witwickich

Autor:
Jolanta Jagiełło (Starostwo Powiatowe)
Opublikowano: 27 Maj 2022
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W czwartek 26 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej odbyła się XLIV sesja Rady Powiatu Skarżyskiego. Radni podjęli łącznie sześć uchwał przyznając m.in. dotację w wysokości 20 tys. zł na przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich zabytkowego żeliwnego pomnika nagrobnego Rodziny Witwickich.

Dotacja z budżetu powiatu na rok 2022 w wysokości 20 tys. zł została udzielona skarżyskiemu Stowarzyszeniu „Nasze Dziedzictwo”, które przeprowadzi prace konserwatorskie neogotyckiego żeliwnego nagrobka Rodziny Witwickich znajdującego się na Starym Cmentarzu w Skarżysku Zachodnim. Ten zabytkowy nagrobek jest kompozycją architektoniczną o układzie piramidalnym, wyrastającym z bazy założonej na kwadracie. Został wykonany w 1901 r. w Odlewni Kamienna Jana Witwickiego i upamiętnia pięć osób, z bardzo zasłużonej dla miasta Skarżyska-Kamiennej rodziny, którzy zostali pochowani tu w latach 1901-2000. Nagrobek jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym i pilnie wymaga prac konserwatorskich, polegających na rekonstrukcji elementów, uzupełnieniu ubytków oraz czyszczeniu i zabezpieczeniu przed korozją. Dotacja została udzielona na zasadach określonych uchwałą Rady Powiatu Skarżyskiego z 2016 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. 

Ponadto podczas czwartkowej sesji radni powiatu skarżyskiego podjęli uchwały w sprawie:
  • zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2022–2035,
  • wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2022 rok,
  • nadania statutu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitalowi Powiatowemu im. Marii Skłodowskiej-Curie,
  • zmieniająca rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu skarżyskiego na 2022 rok,
  • wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcia kolejnej umowy najmu.
zapoznali się ze sprawozdaniami:
  • z działalności PCPR za 2021 rok wraz z realizacją Programu Pieczy Zastępczej oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.
  • z realizacji „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2021.”
  • Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonej kontroli w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku-Kamiennej
oraz z oceną zasobów pomocy społecznej.
 
Pełny zapis XLIV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego http://powiat.skarzyski.lo.pl/?cid=955&bip_id=9032

Komentarze

+10cezi2022-05-29 12:02#7
Myślę ,że całą PO-ską i bezpartyjną( jej odnogę) skarżyską sitwę należy posadzić do skarżyskich superatobusów MPK i zrobić im wycieczkę do Starachowic przez Michałów-Marcinków-Wąchock. Zobaczą swoje drogi powiatowe i miasto jak powinno wyglądać jak wygląda komunikacja miejska (darmowa) ,parki ,zieleń, przemysł z daleka widać i czuć ,że komuś zależy. Nikt nie jest święty a jednak można ale to tam a nie w Skarżysku. Tu tylko koryto główny cel pseudosamorządowców zamieniających się miejscami(przez dekady) i zmieniającymi barwy polityczne- świnia jak się nażre od koryta odchodzi a oni nie. Macie szansę znowu ich wybrać a do Starachowic zawsze można na wycieczkę pojechać
Cytuj
+8cezi2022-05-29 11:21#6
Cytuję Dociekliwy i ciokawy:
Myślałem że zebrali się żeby starostę wymienić po tym jak z partyzanta poszedł do Marusia. Podobno młody nieetatowy już opowiada po mieście że wskoczy za Artura.

Dla wyborców przypomnę pytanie jednego z forumowiczów ''prosze mi wytlumaczyc jak to jest ze ktos nie ma ,,etatu. a mimo to pobiera publiczne pieniadze ''
Cytuj
+8mieszkaniec2022-05-28 11:19#5
Cytuję Dociekliwy i ciokawy:
Myślałem że zebrali się żeby starostę wymienić po tym jak z partyzanta poszedł do Marusia. Podobno młody nieetatowy już opowiada po mieście że wskoczy za Artura.

No ten(młody nietatowy) to dooiero ma bujną wyobraźnię ...
Cytuj
+8Marek z Suchedniowa2022-05-27 23:28#4
A tego Napoleona Wróbla to jeszcze nie odwołali ? Przecież Nikodem Dyzma to przy nim mistrz intelektu i wzorzec kultury zachowania.
Cytuj
-9Naturalnie2022-05-27 16:43#3
Mi osobiście bardzo podoba się fryzura Pana Tadeusza. Z reszta Tadeusz to bardzo pożądny człowiek.
Cytuj
+13Dociekliwy i ciokawy2022-05-27 15:44#2
Myślałem że zebrali się żeby starostę wymienić po tym jak z partyzanta poszedł do Marusia. Podobno młody nieetatowy już opowiada po mieście że wskoczy za Artura.
Cytuj
+17Coza2022-05-27 14:26#1
Czy ktoś może Tadkowi powiedzieć, że z tą padłą pi**ką na głowie wygląda śmiesznie?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl