12.08.2022 Ostatnia aktualizacja 15:28, 11.08.2022

Mieszkańcy wspólnoty przy ulicy Legionów 107 załamani wysokimi podwyżkami czynszów

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 22 Cze 2022
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Od 1 czerwca 2022 roku mieszkańcy wspólnoty przy ulicy Legionów 107 w Skarżysku-Kamiennej, otrzymali drakońskie podwyżki cen za ogrzewanie swoich mieszkań oraz podgrzanie wody. Podwyżki sięgają ponad 140 %. W bloku mieszka dużo starszych osób, a opłacenie rachunków pochłonęłoby niemal ich cały budżet domowy. Lokatorzy są zbulwersowani wysokimi opłatami i jak mówią - na razie (do czasu wyjaśnienia sprawy) będą płacić czynsze według starych stawek.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwrócili się do nas mieszkańcy wspólnoty bloku przy ulicy Legionów 107. Jako dowód podwyżek pokazują wcześniejsze rachunki i pytają skąd mają wziąć pieniądze na opłacenie tak wysokich kwot? Obecnie czynsz może wynieść tam ponad 1200 złotych.  

- Do tej pory czynsz w mieszkaniu o powierzchni 28,50 m 2 ,w którym mieszkam z czteroosobową rodziną, wynosił 696 złotych. Od 1 czerwca na zawiadomieniach o zmianie wysokości opłat zobaczyłem kwotę 1121 zł. Ten wzrost związany jest tylko ze zmianą stawki za centralne ogrzewanie, za które do tej pory płaciłem 4,5 zł za m2 podgrzanie wody 45 zł za m3. Teraz są to kwoty 11 zł (ogrzewanie) i 110 zł (za wodę) - wyjaśnia nam jeden z mieszkańców, pokazując swoje rachunki.

Dodaje, że w bloku mieszka dużo starszych osób, które często otrzymują niskie emerytury. Opłacenie tych rachunków pochłonie niemal ich cały budżet domowy.

Na spotkaniu z mieszkańcami obecny był przedstawiciel administratora wspólnoty z firmy Partner - Maciej Węgorkiewicz, który wyjaśniał z czego wzięły się tak wysokie opłaty.  

- W 2000 roku przy bloku została wybudowana przez ciepłownię kotłownia, która dostarcza ciepło do bloku.  Z racji tego, że jest to mała kotłownia, od 2009 roku spółka Celsium (właściciel kotłowni) nie musi zatwierdzać cen ciepła w Urzędzie Regulacji Energetyki i przedsiębiorstwo samo opracowuje taryfę, która jest wysyłana do zarządcy wspólnoty, w tym przypadku Partnera. Przed 2009 ceny gazu były zatwierdzane w URE razem z innymi cenami dla miasta. Na przestrzeni 10 lat ceny ciepła i podgrzania wody wzrosły średnio o ponad 80%, natomiast za ostatni rok wzrosły o około 140 %. Problem polega na tym, że Celsium kupuje gaz w cenie biznesowej, ale faktycznie gaz służy do wytworzenia ciepła dla gospodarstw domowych. Mieszkańcy bloku są też indywidualnymi odbiorcami gazu, którzy kupują gaz zgodnie z cenami regulowanymi przez Urząd Regulacji Energetyki (około 3 zł za metr sześcienny). Dla porównania Celsium kupuje gaz w cenie 11 zł za metr sześcienny. Faktycznie cena zakupu gazu przez Celsium jest biznesowa, ale końcowymi odbiorcami są mieszkańcy, czyli prywatne osoby - mówi Maciej Węgorkiewicz.  

Dodaje, że rozwiązaniem byłoby, gdyby Celsium kupowało gaz w cenie URE, czyli obniżonej, bo ten służy wyłącznie gospodarstwom domowym.

Wspomina również, że podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wspólnot bloków spółdzielczych. - Zostało to rozwiązane przez oświadczenia mówiące o tym, że gaz wykorzystywany jest dla gospodarstw domowych. W tym przypadku mieszkańcy otrzymali obniżone rachunki.  

Do sprawy odniosła się przedstawicielka firmy Celsium, spółki odpowiedzialnej za dostarczanie ciepła. Tymczasem jak wyjaśnia w rozmowie z nami Dagmara Nowak-Trochimiuk, dyrektor biura zarządu, podwyżka wynika wyłącznie z podwyżki kosztów paliwa gazowego.

- Wspólnota mieszkaniowa przy ulicy Legionów 107 jest zasilania w ciepło wyprodukowane w kotłowni gazowej. Nowa taryfa wynika po pierwsze ze wzrostu kosztów paliwa gazowego. Po drugie wprowadziliśmy ją bez uwzględnienia żadnych pozostałych kosztów tj. energii elektrycznej i kosztów pracy. Po trzecie została wprowadzona od 1 czerwca, podczas gdy koszty gazu wzrosły drastycznie od 1 stycznia 2022 roku.

 - Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z zarządem tej wspólnoty jak i z zarządcą i wspólnie próbujemy znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, szukamy takich rozwiązań, które pozwoliłby na obniżenie kosztów wytwarzania ciepła. Powołaliśmy zespół prawników i wsparcie techniczne oraz próbujemy znaleźć rozwiązanie tego problemu. Problemem jest to, że Celsium jako przedsiębiorstwo ciepłownicze kupuje gaz na giełdzie po cenach dużo wyższych niż indywidualny odbiorca.   

- Przedsiębiorstwa ciepłownicze niestety nie są uprawnione do korzystania z preferencyjnych warunków i dokonywania zakupu gazu po cenach tzw. taryfowych natomiast mieszkańcy, którzy posiadają własne źródło ciepła, własną kotłownię gazową mogą korzystać z tych rekompensat.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, rozwiązaniem być może mogłaby być zmiana właściciela kotłowni ciepłowniczej przy ulicy Legionów 107.  

Mieszkańcy o pomoc w sprawie zwracali się do prezydenta miasta Konrada Kroniga lecz ten stwierdził, że nie jest stroną w tej sprawie. Warto przypomnieć, że właśnie w tym bloku miasto posiada kilka mieszkań komunalnych.

O komentarz poprosiliśmy rzecznik Urzędu Miasta - Izabelę Szwagierek.


- Należy pamiętać, że samorządy nie mają wpływu na kształtowanie cen gazu czy też węgla, tak więc nasz samorząd również nie ma realnego wpływu na to jakie ceny ustala w tym przypadku Celsium. Niemniej jednak prezydent miasta w trosce o mieszkańców wystosował pismo do Celsium właśnie z zapytaniem z czego te podwyżki wynikają i z prośbą o ich uargumentowanie. W odpowiedzi oczywiście zapoznaliśmy się z tymi argumentami natomiast trzeba pamiętać, że kształtowanie tej polityki cenowej jest absolutnie poza kompetencją naszego samorządu i ewentualnie wpływ realny na to jak te ceny się kształtują może mieć polityka rządu, nie działania samorządu. Jesteśmy udziałowcem, mamy 12% udziałów w Celsium, natomiast nie ma to absolutnie przełożenia na kształtowanie cen przez tą spółkę i niestety podwyżki cen w tym zakresie, czy w każdym innym aspekcie życia odczuwają wszyscy, także samorządy.

Miejmy nadzieję, że sprawa wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Legionów 107 rozstrzygnie się na korzyść mieszkańców. Jesteśmy dopiero przed sezonem grzewczym, który w Polsce zwykle zaczyna się pod koniec września, a ceny gazu (obserwując sytuację na rynkach europejskich) mogą jeszcze wzrosnąć. Warto też wspomnieć, że w bloku (z informacji przekazanych przez zarządcę nieruchomości) wiele osób z racji oszczędności nie korzysta z ciepłej wody. Wpływa to jednak na ceny podgrzania wody, które m.in. przez takie sytuacje są wyższe.  

Na razie, póki co mieszkańcy czekają na rozwój sytuacji i, jak zgodnie wszyscy deklarują, wyższych rachunków za podgrzanie wody i zaliczek na centralne ogrzewanie nie zamierzają płacić.   


Komentarze

+6Koderko2022-06-26 11:04#17
Cytuję Konkurencja:
Obsługę kotłowni przy tym bloku realizuje Celsium Serwis, które nie podlega URE. Natomiast, gdyby to było to Celsium płacilibyście byście 1/3, ponieważ podlegają URE. Nie dajcie się kosić Niemieckiej firmie. Ciepło w Skarżysku jest najdroższe w świętokrzyskim, a może i dalej. My znamy ich numery ze Starachowic. Za nietrafione inwestycje w tej firmie zapłaci całe Wasze miasto.

Gdyby to była inna firma a nie Celsium Serwis to było by inaczej? To dlaczego wcześniej było takie zamieszanie z rachunkami za gaz we wspólnotach mieszkaniowych? Odpowiem ci - bo rząd zrobił bubla prawnego, nie uwzględniając tego, że w Polsce są obiekty służby zdrowia, placówki oświatowe i inne obiekty użyteczności publicznej ogrzewane gazem. Taka amatorszczyzna.
Cytuj
+4Kren2022-06-26 10:56#16
Cytuję Konkurencja:
Obsługę kotłowni przy tym bloku realizuje Celsium Serwis, które nie podlega URE. Natomiast, gdyby to było to Celsium płacilibyście byście 1/3, ponieważ podlegają URE. Nie dajcie się kosić Niemieckiej firmie. Ciepło w Skarżysku jest najdroższe w świętokrzyskim, a może i dalej. My znamy ich numery ze Starachowic. Za nietrafione inwestycje w tej firmie zapłaci całe Wasze miasto.

Prawdopodobnie ciepło w Skarżysku także jest droższe dla ogółu z powodu niezapłaconych zaległości dla Celsium prze MSM. A było nie sprzedawać udziałów miasta w spółce Celsium.
Cytuj
+8Stachu_Jones2022-06-25 15:35#15
Jaki procent mieszkańców głosował na PiS? Pewnie z 80%. Macie co chcieliście: drożyna, złodziejstwo i kłamstwo do oporu. Cytując Morawieckiego Mateusza tzw premiera "- Ludzie są tacy głupi, że to działa. Niesamowite! "
Cytuj
-1Aztek2022-06-24 13:41#14
@uvex, oczywiście, tak samo jak krynio nie ma "nic" do spółdzielni, a jak za longera prawie wyłączyli ciepło w zimie to pierwszy wystosował pismo wzywające do zapewnienia ciepła mieszkańców choć wcale tego nie musiał :) po prostu zbiegło się to z wyborami :)
Cytuj
+5dżon32022-06-24 13:36#13
Cytuję bezogródek:
ODKUPIĆ KOTŁOWNIĘ I PO SPRAWIE.Miasto powinno wprost-proporcjonalnie do udziału mieszkań komunalnych dołożyć się do ceny wykupu.Kotłownię wycenią 2-3 biegłych.


Ogarneliście już ten przetarg z EXPOLEM w STAROSTWIE :-)
Cytuj
+9uvex2022-06-24 06:28#12
Cytuję Mieszkankamiasta:
Prezydent KK nie zajmie sie sprawa bo po prostu ta sprawa jest za mało medialna. Tam gdzie moze od razu odtrabic sukces przed mediami od razu zajmuje sie sprawa a tu nawet nie pomoze mieszkańcom bo ucierpiał by na tym jego wizerunek i nie odnotował by nikt jego lobbowania i przypisywania sobie zaslug innych osób. Pokazuje to jak prezydent dba o mieszkancow a takze o majątek miasta jakim sa mieszkania komunalne i ludzi zajmujących takie mieszkania. Prezydent nie dba juz o nic tylko o siebie


A co KK ma z tym wspólnego??? Czy to KK przez 7 ostatnich lat sztucznie zaniżał ceny węgla, prądu, gazu??? Czy to KK pod pretekstem Putinflacji uwolnił ceny??? Żale proszę kierować do normalnych inaczej, czyli obecnie rządzących. Gorszej kliki nie było od rozpadu PZPR. Tyle w temacie.
Cytuj
+8Konkurencja2022-06-23 20:50#11
Obsługę kotłowni przy tym bloku realizuje Celsium Serwis, które nie podlega URE. Natomiast, gdyby to było to Celsium płacilibyście byście 1/3, ponieważ podlegają URE. Nie dajcie się kosić Niemieckiej firmie. Ciepło w Skarżysku jest najdroższe w świętokrzyskim, a może i dalej. My znamy ich numery ze Starachowic. Za nietrafione inwestycje w tej firmie zapłaci całe Wasze miasto.
Cytuj
+5Ccccc2022-06-23 19:45#10
Na 28 metrach 4 osoby szok tym Sue media powinny zająć. Jak tak zyc
Cytuj
+6cezi2022-06-23 19:07#9
Cytuję Pisbonk:
Muszą jeszcze bardziej głosować na PIS i jeszcze częściej krzyczeć Ja-ro-sław, Ja-ro-sław, wtedy będzie taniej. A tak to zdziwieni.

Zagłosujmy zatem na PO i bezpartyjnych skarżyskich samorządowców niech dalej podnoszą podatki, opłaty śmieciowe i swoje pensje a jak chcecie zobaczyć nowy autobus i co można zrobić w mieście za 2 kadencje to zapraszam do Starachowic
Cytuj
0gery2022-06-23 13:37#8
PIS wam władzy w mieście nie wybierał, jakby to powiedział klasyk z PO.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl