24.09.2023 Ostatnia aktualizacja 19:28, 23.09.2023

XXVII Pielgrzymka Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego

Autor:
Z.B, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 24 Wrz 2022
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W sobotę, 24 września do skarżyskiego Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej przybyli pracownicy polskiej "zbrojeniówki" w ramach XXVII Pielgrzymki Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego. Coroczna pielgrzymka to nie tylko przeżycie duchowe, ale też okazja do spotkań ludzi związanych z branżą i rozmów o sytuacji przemysłu obronnego.

Tradycyjnie, każdego roku w okolicy dnia świętego św. Michał Archanioła - patrona pracowników "zbrojeniówki" (dekret w tej sprawie wydał w 2008 roku bp Tadeusz Płoski, a ogłoszenie tego dokumentu odbyło się właśnie w naszym mieście), do skarżyskiego sanktuarium przybywają pracownicy z zakładów przemysłu zbrojeniowego i lotniczego z całego kraju.

W tym roku do Skarżyska przyjechali pracownicy zakładów zbrojeniowych i pracujących na potrzeby wojska m.in. z Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska – Kamiennej, Gdyni, Gdańska, Bydgoszczy, Gliwic, Poznania, Warszawy, Jasła, Rzeszowa, Stalowej Woli, Kraśnika, Tarnowa, Pionek, Radomia, Świdnika i Dęblina. W pielgrzymce wzięli udział również przedstawiciele zarządów tych zakładów oraz poczty sztandarowe i pracownicy. Podniosły charakter uroczystości uświetnił udział gości z całej Polski oraz orkiestra wojskowa.

Przed procesją akt zawierzenia i oddania w opiekę Matce Bożej Miłosierdzia pracowników zatrudnionych w zakładach przemysłu zbrojeniowego i lotniczego odczytał Stanisław Głowacki, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Mszę świętą poprzedziła procesja z obrazem i relikwiami bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Następnie przed dębami pamięci zapalano znicze, a pod tablicą smoleńską złożono wiązanki kwiatów. O godzinie 11 rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego JE Wiesław Lechowicz, podczas, której modlono się za pracowników przemysłu zbrojeniowego i ich rodziny.

W uroczystościach udział wzięli mi.n.: Sekretarz Stanu, minister Piotr Wawrzyk, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowskiego, dyrektor generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Osajda, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Poseł Agata Wojtyszek, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek oraz prezesi zakładów zbrojeniowych i lotniczych z kraju.

- Wasza obecność tutaj podczas tej pielgrzymki to jest wyraz szacunku dla pracowników, których reprezentujecie. Cieszymy się waszą obecnością – mówił Stanisław Głowacki, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

- To już 27 raz kiedy my pracownicy przemysłu zbrojeniowego i lotniczego przychodzimy do stóp Matki Bożej Ostrobamskiej zawierzając jej swoje troski i nadzieję. Czas jest szczególny, wojna na Ukrainie, tuż przy naszych granicach. Pokazała jak kruche jest bezpieczeństwo państwa i obywateli. Polski przemysł obronny stanowi bardzo ważny element systemu bezpieczeństwa państwa. Mamy tego świadomość, wiemy jak ogromna spoczywa na nas odpowiedzialność. Zatroskani o los naszych rodzin, naszej ojczyzny kolejny raz przychodzimy do ciebie Matko z całej Polski - mówił Stanisław Głowacki.Komentarze

+5Były Rycesz2022-09-25 14:35#1
Jacy oni wszyscy radośni, ucieszeni, tacy przymusowi ochotnicy do udziału w hucpie
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież